Slovenky v Čechách II

androna
19. júl 2007

tak uz som na to prisla tak sa presunieme?

sisa88
22. okt 2008

inak zapis je potom zajtra, ja tam idem zajtra.

ufka1
23. okt 2008

PETI, termin mam 4.11., uz je to za dverami.

A co sa tyka knihy, ktoru opisujete, tak by som sa tym vobec nezatazovala. Je to ako hovori Sisa, deti sa podla knihy vychovavat nedaju. Aj preto ziadne take knihy necitam, ani na nete to nevyhladavam. Precitam si to ciste len orientacne, kedy zhruba zacinat s prikrmami a podobne, este radsej sa poradim s lekarkou. Na kazdom to funguje inak a je to proste o skusani. Este lepsie je, ked si moze clovek vypocut rady od kamosiek a z kazdej nieco vziat a skusit. Ozaj si z toho netreba robit tazku hlavu. Potom by sa z toho clovek zblaznil 🙂

Inak hned by som sla s vami do toho centra, no Jakub uz je asi velky, ze? Chodi sa tam len s malymi dedickami? Uz by som aj tak vlastne nemohla za volant ☹

sisa88
23. okt 2008

ufka myslis plavanie ci MC? ak mas na mysli plavanie, tak podla mna sa tam da zapisat aj vacsie deticky...
v MC som estenebola, ale snad uz buduci tyzden doleziem.kde byvas?

petka152
23. okt 2008

ufka fuha to moze byt kazdym dnom, chodis uz aj do poradne? dnes som sa bavila s jednou kamoskou, ta rodi v januari, chcela sa zaregistrvat v 16tt a nikde ju nezobrali v celej prahe maju plno. to je hrozne, nechapem to. bude rodit asi v plzni...
v MC maju rozne programy aj pre vacsie deticky, to je ale v ine dni myslim

Sisa buducu stredu odpadlo MC kvoli jesennym prazdninam

ufka1
23. okt 2008

SISA, mylela som MC. Pravdupovediac som nemala odvahu ist niekam sama. Nie som ten typ, co sa len tak odvazi na nejaky kontakt. Trosku mi to aj trva. Uz sa snazim inak fungovat, aj si hovorim aka som blba. Za ten cas, co som v Prahe a na materskej, som uz davno mohla mat nejaku kamosku. Byvam v Letnanoch.

PETI, ano uz chodim do poradne, od 36tt. Chodim v pondelky. Ved to, vyzera to tak, ze sa musis zaregistrovat vtedy ked este len planujes byt tehotna 😀 . Inak nemas sancu. Uz sme to s manzelom prebrali, ak mi odtecie voda, tak volame radsej sanitku, nebudeme riskovat. Ak neodtecie a Neratky budu mat miesto, tak ideme tam. Ak nie, tiez volame sanitku, a ta ma odvezie kde bude volno. Inak to nejde.

susik77
24. okt 2008

Ahojte. V r. 2007 ked som bola tehotna, som sa musela v Podoli zaregistr. v 13.tt. Asi pred polrokom som videla na ich strankach, ze sa tam ma teraz registr. hned ako zistite, ze ste otehotneli...A to este vobec nie je iste, ci tam budete rodit. Ked bude plno, poslu vas prec 😝

janoko
24. okt 2008

Takže sa druhý krát hlásim na tomto fóre, tentoraz už ako 5+2 dni čerstvá tehulka. Sisa88, k tvojej dávnejšej odpovedi, ja som priamo zo Spišskej a bývame v Plzni, zatiaľ aj ostávame. 😵 😀

petka152
24. okt 2008

caute baby,

UFKA my byvame v Kyje-Hute do Letnan mame priaimy autobus 186, ak mas chut, mozme sa stetnut budem rada.planujeme stetko aj so Sisou, tak to mozme spojit.ja tu kamosky aj mam (manzelky manzelovych kamarotov 🙂 ) s nimi sa vidavam sem-tam, len vacsina ma uz zo dve deti a nemaju tolko casu, musia sa obracat.

SUSIK takze ked budeme planovat druhe baby, musime sa zaregistrovat este predtym, nez budeme tehotne 😀

Janoko ahoj! a gratulujem, nezabudni sa zaregistrovat

sisa88
24. okt 2008

caute baby,

tak ako tam sledujem, asi si ponecham svojho doktora v Bratislave 😀 , lebo tu je to des.....tam som to mala oproti domu, takze aj kvol tomu som ostala do porodu v BA.....ale nie, momentalne o druhom neuvazujem, lebo sa chcem najprv z toho vsetkeho vyspat, hehehe..aj ked mozno je lepsie jeden za druhym a mat "pokoj" ( ten uz nikdy nebude v zmysle uz mam "bossa" a nie som panom svojho casu... 😀 tak uvidim, ja som po sekcii- inak pytala som sa, ci niektora z vas nahodou tiez nieje a ze kedy je optimum na dalsie tehotenstvoa ci sa da rodit prirodzene ak prvy bol cisat...

peti-ufka--- snad sa uz buduci tyzden vidime...ja si stale planujem tolko veci a potom ako posledne 3 mesiace- malej lezu zuby jeden za druhym, takze furt bezsenne noci ako dnesna, ked bola hore kazdych 50-60 minut, takze moja kvalita a kvantita spanku je rovna 0.....potom som rada, ze sa stihnem motat okolo domu a prezit nejako den...esteze tu mam od stredy babku aspon si mozem zubara vybavit.

janoko- blahozelam..spisska ozaj nie je od krompach daleko.kam si chodila do skoly?

janoko
24. okt 2008

sisa88, na stavebku (1993 - 1996).

petka152 ako zaregistrovať? Trochu mi nedochádza... 😅

sisa88
24. okt 2008

janoko- uhm, tak to si ako tak pocitam asi 78 ze? ja 76...ja som chodila do krompach na gympel a potom VS v BA, tak len som rozmyslala, ze by sme mozno bvyhrabali spolocnych znamych, svet je maly...odkedy si v Plzni?

janoko
24. okt 2008

sisa88, som ročník 79, ale môj brácho je 76... I keď on od strednej sa túla po frasoch, neštudoval v SNV... V Plzni som od júna 2006.

lullka30
24. okt 2008

AHoj baby,
Sisa aj ja som po sekcii a mudra mi hovorila, že možem otehotneť po 2.rokoch, ale mám kamošku, kt.rodila ako ja v júni 2007 a teraz je už v 5.mes a jej doktorka proti tomu nič nenamietala, takže je to asi individuálne.Druhý porod može byt aj prirodzený...

sisa88
24. okt 2008

lullka- diky.. a ty planujes? uhm asi je to indi ,,,,ale vsade sa pise ze po 2 rokoch a tak a niekde niektori pomaly otehotneju hend po porode..tak sa v tom vyznaj.... 😅

petka152
24. okt 2008

janoko-mala som na mysli registrovat sa k porodu

lullka30
24. okt 2008

ja ešte doberiem prášky, mám na 3.mes a potom už antikoncepciu vysadím a uvidíme čo ďalej 😉

sisa88
24. okt 2008

lullka, tak daj potom vediet, ci to vyjde na prvy sup🙂)a ako by si chcela rodit ak by si mala moznost volby samozrejme...

ufka1
25. okt 2008

Ahojte,
JANOKO, tiez ti blahozelam a veru utekaj sa zaregistrovat 🙂

PETI, SISA budem rada ak si dame nejake stretko. Tento tyzden som mala nejaky plny, ale buduci by mal byt ok. Akurat v pondelok nemozem, potom myslim kedykolvek. Uz aj v utorok.

SISA, ja som mala prirodzeny porod, takze v tom ti neporadim. Nieco som o tom citala, tiez o 2 rokoch pauzy, ale je to urcite individualne. Na to sa radsej skus opytat svojho gynekologa.

janoko
25. okt 2008

Ale u lekárky už som zaregistrovaná, utekala som hneď potom, čo som si spravila druhý, raňajší test v stredu 22.10., to bolo len týždeň po vymeškaní, ani som si nebola istá, či ma nevyženie, že som skoro a ona mi dokonca vytlačila "Prvé foto do albumu". 😵 Som objednaná už aj do poradne, manžel sa hneď pripojil, že tam pôjde so mnou. Tak som šťastná, že to chce absolvovať...

androna
autor
25. okt 2008

ahoj slovenky 😎
prazacky neplaste janoko.to iba v prahe existuje taky priblbly system registrovat sa do porodnice. 😝 😝 je z plzne tak ma casu dost sa rozhodovat o porode. 😎
janoko gratulujem a ber manzela so sebou.je to pekne ked tam moze byt s tebou.

janoko
25. okt 2008

androna : 😉 😵 ďakujem, konečne to mám objasnené...

janula34
25. okt 2008

Ahojte kočky.
Potrebujem poradit. Zijem s priatelom v Beroune,obaja sme Slovaci, mame spolu syna, dceru mam z prveho manzelstva. Priatel tu pracuje, ja som na MD, rodila som v SK. Mame tu kupeny byt, ale mame len prechodny pobyt, trvalý moze ziskat priatel az o 2 roky. A teraz mi prisla z cudzineckej polície kartička - zatial len pre dceru - doklad o rodnom čísle. Nejak nechapem načo, prečo a čo s tým. Nemate prosim skusenosti s tymto?

androna
autor
25. okt 2008

janula myslim ze ti poslali nove rodne cislo pre dceru ktore mas pouzivat na uzemi ceskej republiky.nez som dostala trvaly pobyt tak mi zdravotna poistovna pridelila nejake cislo a az po ziskani trvaleho bydliska mi pridelili rodne cislo.v nasom pripade ale mi vratili moje povodne rodne cislo z Sk.do roku 1993 sme mali totiz spolocnu databazu na rodne cisla takze sa nemohlo stat ze sa zopakuju.tvoja dcera je ale mladsia,tak jej pridelili nove,pretoze niekto v ceskej republike moze mat rovnake rodne cislo ako ona na slovensku.takze toto nove cislo prihlaste na zdravotnej poistovni.a oficialne v cechach je toto dcerine rodne cislo.

janula34
25. okt 2008

Androna, ďakujem, ja a moja dcera mame zdrav.poistenie vo VZP len na nevyhnutnou peci, tzv.normalnu poistku budeme mat, az ked preukazem tažisko záujmu v ČR, t.j. že mi dajú doplatok rodičovského príspevku, lebo zo Slovenska budem poberat 4780SK rodičak a tu mi doplatia zvyšok do 7600KC. Synator ma normalnu poistku ako jeho otec. No my sme taký zaujimavý prípad, všade vysvetlujeme: naše dieťa, moje dieťa, nie sme manželia, matka dieťaťa ma prac.pomer v SK, otec v ČR 😀 😀 všade si vzdychnu a zisťujú čo a ako 😉
A prechodny pobyt som robila na etapy, najprv mal priatel, potom ja, potom dcera a ked sa narodil syn tak potom jemu. Tak predpokladam že jemu karticka s rodnym cislom este pride.
Ešte raz diky.

androna
autor
26. okt 2008

janula no musi to byt sranda 😝 a ked je narodeny na slovensku tak mu to asi pride,akurat ma prekvapuje ze ma maly normalnu poistku jak otec.pretoze co ja viem tak je to vzdy podla matky. 😲 ale to je iba plus pre vas. 😎

petka152
26. okt 2008

janoko prepac, ze som ta zmiatla s tou registraciou...myslela som ze sa rodi vo velkom v celych cechach

sisa88
27. okt 2008

janula ahoj- nie si sama..sama som estesvoju situaciu nedoriesila..ja som prac pomer SR dieta narodene SR, trvale vydlisko obe mame SR, manzel prac, pomer CR, cech a bydlisko CR...takze hladam spojitost..takze ty mas pracpomer SR a si na materskej v CR a mozes tu poberat rodicak?som z toho zmatena..a ako mate poistenia?

zittka
27. okt 2008

ahoj maminy, u nás nič nové. tlačia sa nám 3 zuby, tak je Markétka trošku viac uplakaná, ale dá sa to. a tiež je teraz trošku rozhodená zo zmeny času.

zittka
27. okt 2008

janula - ja to mám rovnaké, tiež mám dcéru Slovenku z prvého manželstva a prišlo jej rodné číslo české, ktoré musíš nahlásiť u lekára a na VZP. Na Slovensku jej platí slov. r.č.

janula34
28. okt 2008

Sisa - mame to takmer rovnake, len ja mam priatela Slovaka s trvalym v SK, ale prechodnym CR 😉 Mam prac. pomer v SK, materský prispevok som dostavala zo soc.poistovne zo SK, rodicovsky dostavam tiez zo SK, ale kedze mam prechodny pobyt v CR a v CR je rodicak vyssi ako na SK, tak mi v CR doplatia zvysok. V SK je to 4780SK, tu v CR 7600 KC, takze po prepocitani kurzom dostanem cca 3500KC z uradu prace z CR. Sama som bola prekvapena 😕 , nevedela som o tom, poradila mi to pani z VZP 😉 . Ja som ani nemala potuchy ze by to mohlo takto fungovat. ALe potvrdili mi to nezavisle na urade prace tu v Beroune a aj v Ban.Bystrici - odtial pochadzam. Zaujimave, vsak? 😉 Zdravotne poistenie mam ja aj moja dcera tu vo VZP ale len na nevyhnutnou peči. Ciže preventivy neurobia, ale ošetria ak je nutne. AKo na Europsky preukaz poistenca. Len je to jednoduchsie lebo doktori komunikuju s VZP a VZP s mojou poistovnou v SK. Plnohodnotnu poistku dostanem, ked preukazem "težište zájmu" v CR, čiže dostanem čast rodičovskeho prispevku z CR.
Androna - hlavne ze mu urobili poistku, mas pravdu. 🙂
Zittka - diky. Marketke nech rychlo vyjdu zuby. Starsia dcerka ma pekne meno 😉