Slovenky v Čechách II

androna
19. júl 2007

tak uz som na to prisla tak sa presunieme?

musko
29. aug 2007

No, mne občas tiež ujde české slovo a pri písaní sa niekedy zaseknem, či to mám správne 😝 , ale snažím sa čítať aj pozerať slov. programy.... S Petríkom rozprávam slovensky a manžel česky, tak to zatiaľ zvládame. Aj v práci sú tolerantní - možem aj hovoriť aj písať slovensky 😉 . Veď mi rozumejú...

androna
autor
29. aug 2007

no ja mam s tou matrikou blbu skusenost a stejne som musela na ambasadu ked sa jednalo o sobasny list.ale vidis este ze mi to vravis.my sa chystame na SK a budeme tam v pondelok tak by mohli mat strankovy den.tak skusim.musim si to zapisat a vziat hlavne doklady.aj ja mam stale trv.pobyt na SK mam zdarma lietanie tak preco sa ho zbavovat ze?

musko
29. aug 2007

No jasné!

androna
autor
29. aug 2007

no po mne chceli v praci cestinu tak som sa na to vrhla ze s cechmi cesky a doma slovensky.a asi po 2 mesiacoch nikto nepoznal ze som slovenka.ked ma poculi kolegovia bavit sa slovensky tak sa pytali kde som sa naucila tak dobre tento jazyk.ale boli to 20rocni kolegovia takze ma to rozosmialo.
je smutne ze do 20rokov uz nam ceske deti ci mladez dost nerozumie.

musko
29. aug 2007

No, to je fakt - ale musím povedať, že slovenské deti majú menšie problémy rozumieť, alebo na Slovensku ide viac českých rozprávok, aj viac dabingov v češtine, ako tu. Aj hodne českých časopisov sa tam číta.... Je to škoda, lebo taký chrbát, chrbtica, lienka, púpava, korytnačka - to musím prekladať.

androna
autor
29. aug 2007

a co chcete dalsie miminko?
my sa tak nejak chystame ked budu malemu 2roky este sestricku keby sa zadarilo.

androna
autor
29. aug 2007

moja svagrova je o 11rokov mladsia takze u nej viem ake to je i slova ako nohavice papuce.vlastne az pri nej som si uvedomila kolko odlisnych slov mame.presne slovenske deti cesky vedia maju to stale v tv.

musko
29. aug 2007

Vieš, my chceme vačšiu pauzu - necítim sa na to fyzicky, aby sme mali druhé dieťatko tak rýchlo - jednak je Petrík strašne živý, prestala som len pred mesiacom kojiť, opravujeme starý barák a máme u nás doma svokra, ktorý len leží, má preležaniny a treba ho prebaľovať a umývať a krmiť - ako ďalšie dieťa.... Manžel je strašne fajn - je tolerantný aj mi veľa pomáha, nerepce - musíme si poradiť sami - naši sú ďaleko a manželova mamina umrela už dávno... Ale nesťažujem sa, myslím, že sú ľudia, ktorí to majú omnoho ťažšie ako my, hlavne že sme zdraví a vládzeme 😉 . Chceme druhé dieťatko, ale až keď bude mať malý tak 5-6 rokov...Tak sa snáď potom zadarí.

musko
29. aug 2007

Kde pracuješ? Si letuška?

androna
autor
29. aug 2007

tak to ano.to chapem.ja sa bojim ze vecsia pauza uz by bola pre mna neskoro vekovo.ale uvidime cas ukaze.aj my mame domcek a chyba nam detska izba tak budeme musiet spravit komplet podkrovie.sme tu iba od januara tak stale je co robit.a pri malom vzdy nieco zacnem a uz musim k nemu.snazim sa zmenit tu zahradu tak aby som tam nemusela travit tak vela casu a radsej si na jar posadime zeleninku pre prcka.

androna
autor
29. aug 2007

odbavenie cestujucich na letisku nelietam to by som nemohla mat prcka,alebo musela mat k dispozicii babicku co mi dieta vychova.ako letuska sa musis vratit po 6mes do prace.

androna
autor
29. aug 2007

tak rozpravka o skaredom kaciatku sa mu fakt paci.akurat mi to tu trosku nahlas huci u hlavy.

musko
29. aug 2007

No, u nás v záhrade je trávy po kolená... Na tú absol. nie je čas.... Najprv musíme dokončiť v dome a potom sa bude robiť exteriér.... No, s tým vekom to bude problém aj u nás - ja mám 35 a manžel o 5 rokov viac.... Ale snáď všetko dobre dopadne.... Uvažujeme aj o nejakej pestúnskej starostlivosti
( na adopciu by sme už boli starí...).
V utorok konečne letíme na dovču - Dubrovnika, strašne sa teším, dúfam, že neochorieme - potrebujeme to ako soľ, to Ti poviem. Pre svokra mám vybavený špitál, tak som zvedavá, v akom stave sa nám vráti domov....

androna
autor
29. aug 2007

ja mam 31 vsak cas ukaze.tak to si teda tu dovcu uzijte.malemu sa bude urcite pacit lietanie.a vodicka to bude super.aj my uz buduci rok skusime nejaku dovcu.teraz este nie.iba slovensko.

androna
autor
29. aug 2007

tak mi dopocuvame rozpravku a pojdeme na vzduch.tak sa majte krasne. 😎

musko
29. aug 2007

Ahoj!
Užite si to. My tu máme pršavo, tak uvidíme.... Malému ohrejem jesť, už je zobudený a ideme na to!!!

kajacz
29. aug 2007

Ahojte
musko-obdivujem ťa, že sa staráš o dieťa a k tomu o ležiaceho človeka, klobuk dolu, že ho nedáte niekde na LDN. Dovolenku potrebuje určite ako soľ...
betka- nezávidím ti tie bradavky, presne taký problém som mala pri prvému..., teraz je to zatial v pohode

musko
29. aug 2007

Ahoj Kaja!
Dik, ale obdivovať ma netreba - on nikoho iného nemá a pokiaľ sa dá, tak bude s nami. Kým som doma, tak to ide, neviem, ako to bude, keď pojdem do práce.... Ale na to je ešte čas. Doma to máme ako po výbuchu, upratujem večer len to, čo musím, inak v nedeľu vyhodím chlapov von a makám....
Kaji, máte sa dobre? Ste zdraví a rastiete? Kojíš?

kajacz
29. aug 2007

musko- obdivujem takýchto ľudí, lebo viem, čo je to za drinu, ja to mám v práci, ale nie je to nonstop...
Inak mame sa skvele, len akosi nestíham...Šimonko je zlatučký, skoro vobec neplače- zatial 😅 , v noci mi vyspí vkuse aj 5,6hodín, kojenie ma kupodivu baví. V pondelok nastupuje Samino do 1.triedy, tak ešte dokupujeme posledne veci a psychicky sa pripravujeme, bude to zmena... 😨 mala som tu rodičov zo Slovenska, včera odišli... ☹
Zajtra ideme všetci do Prahy vybavovat tie doklady na ambasadu, mam z toho trochu strach, dufam, že to zvladneme v pohode, cestu, kojenie a prebalovanie v aute...

musko
29. aug 2007

Kaja, určite to zvládnete - miminá znášajú cestovanie dobre, Samko bude mať výlet... Keď Vám bude priať počasie, tak to budete mať pekný dník! Držím palce, aby sa Vám to podarilo všetko vybaviť.
Inak, je dobre, že si na materskej, keď ide malý do školy - aj ja by som to takto chcela - naplánovať - tak uvidíme 😉 . My sme tak boli so sestrou a myslím, že si mamina užila obe materské a pre mňa bolo dobre, že bola doma, keď som prišla zo školy... I keď sa mi občas podarilo"zatúlať" sa s kamoškou a zakecať a mama doma chytala šoky, že čo sa mi kde stalo. Prišla som v cudzom koženkovom kabáte - rovnako červenom, ako bol ten moj, akurát cca o 10 cm kratšom 😀 , alebo v jedfnej topánke a jednej papuči, prípadne mokrá až po kolená, lebo som zapadla do jamy s vodou - skúšali sme preskakovať... 😵 😵 😵 Chudera moja mama, si fakticky užila. Ale dnes sa na tom bavíme, keď spomíname.... 😉

androna
autor
29. aug 2007

kajo tak vam prajem uspech a ziadne fronty na ambasade a cesta bude v pohode aspon u nas maly vystraja viac, ked je cely den doma, 🙂 lebo sa nudi a ked sme niekde na ceste, tak je to zlaticko spinka a cumakuje.vsetko je tak zaujimave.

androna
autor
29. aug 2007

musko si tu este.mam dotaz.dnes som si vsimla ze maly ma v pusinku bielu hrudku nalavo dole asi4-5 stolicka a takisto napravo hore tiez tak 4-5 ale je to z boku to uz je zubok?ja som cakala nejake zubky najprv vpredu a pytam sa lebo neviem ale po nahmatani to je tvrde. 🙂

musko
29. aug 2007

Možu byť! Niektorým deťom idú zúbky v úplne inom poradí. Susedkinmu synovi najprv vyliezli stoličky a až potom zúbky vpredu 😉

androna
autor
29. aug 2007

no hlavne mal tam malu bielu bodku a uz je to vecsie.zo zaciatku som si myslela ze to su zbytky po blinkani.tak to je fajn zatial nemam pocit zeby ho to nejak bolelo.diky za info. 😎

susik77
29. aug 2007

betka:drzte sa 😉
my sme dnes boli na poradni u detskej-mali sme byt uz na porod. hmotnosti a stale nam chyba 10g, musime prist neplanovane o tyzden, ci sme uz pribrali ☹
Tiez som dnes volala laktac. poradkyni-mala by totiz chcela byt stale prisata-kazdu hodinu a pije tiez hodinu a spinka pri tom. Tak ze ju mam nechat, len kym saje a potom odpojit 😎 a znova jej dat, kedy bude chciet, tak hadam to bude uz efektivnejsie. Mate podobnu skusenost?
Inak, dnes som bola poziadat o porodne, tak aspon nieco je vybavene. Inak, moc nestiham citat, tak snad sa to zlepsi casom 😎 majte sa krasne 😉

androna
autor
29. aug 2007

susik tak tuto skusenost nemam.maly pil 10min a teraz 5min.mne stale teciem mlieko prudom tak si zo mna cumlik robit nemohol. 😎

androna
autor
29. aug 2007

a neviem ti nato poradit.ja som riesila ukludnenie cumlikom ale neviem ci ti mala dobre saje cumlik by to mohol kazit.ale urcite ju odtiahni ked spinka.a zo zaciatku to je take caste.

betka007
30. aug 2007

ahojky 🙂, presiel ma spanok, tak sedim za pc a skusim pridat fotky. Vcera bola pri mne laktacna poradkyna. trenovala som akurat prisatie, lebo mala chyta vacsinou bradavku a cely dvorec uplne nie, ja som sa bala jej dorazit hlavicku uplne na prsnik,ale teraz to trenujem, kojenie este boli, sice nie tak ako predtym,je to o trosicku menej bolestive.Bradavky mazem po kojenim svojim mliekom. Pri kojeni musim cely cas drzat prsnik, lebo ked ho pustim tak sa akoby ,,rozleje,, do stran. A to mam prsia male. Teda jedno prso vacsie- na to sa mi lepsie koji a druhe mensie a s tym je trochu problem. Dufam, ze sa Zuzka rychlo zabehneme a kojenie nam bude prinasat radost. Laura je tiez hladna stale. Niekedy ju nakojim z jedneho prsa a je klud tri hodky,ale niekedy ju dokojim po hodine z druheho,lebo nema dost. Zuzka,spis aj cez den?

androna
autor
30. aug 2007

Betka Laura je krasna.a doporucujem ti urcite spinkat cez den.vyuzivaj kazdu chvilku na odpocinok.ked spinka mala tak aj ty.po sestinedeli to uz bude trosku ine.a je kludnucka ci vela place?

musko
30. aug 2007

Ahojte!
Betka, androna má pravdu - keď spí malá, spi aj Ty. Potrebuješ načerpať sily. 😉