Slovenky v Čechách II

androna
19. júl 2007

tak uz som na to prisla tak sa presunieme?

cukricek8998
31. jan 2012

@borocka ahoj.nienebola samoplatcom...platil to za nu stat pretoze mala zadane ze sa stara o dieta do siestich rokov,takze dlh tam nema.

bambola
31. jan 2012

@borocka ja som to spravila tak, ze malu sme zapisali do muzovej poistky, nasla som jej tu pediatricku a poziadala som staru pediatricku o zaslanie dokumentacie tej novej. niektore lekarky nechcu pustit kartu z ruky kym nemas novu lekarku.
ak budes tu poistena tak samozrejme, ze tu mozes mat aj lekarov 🙂
@cukricek8998 a kto za nu platil na SR ked bola poistena v CR? lebo si mala poistenie na SR zrusit ked bola poistena v CR. v kazdom pripade v CR poistovni potrebuju potvrdenie o tom, ze je zdravotne poistena na Slovensku, vtedy jej poistenie zrusia lebo podla smernice EU nemoze byt poistena v dvoch statoch EU (aj ked prakticky to nejde zistit lebo niesu prepojene systemy)
Nech zajde do SR poistovne, ze ako si ju tam vedu, ci nedlhuje peniaze, ci netreba dodat potvrdenie o poisteni v CR, a poistenie na to obdobie zrusit a znova ju prihlasit..... kedze ma trvaly pobyt na SR a je vlastne slovenska obcianka tak ju nemaju preco na SR nepoistit, a kludne aj ako samoplatcu ak nechce ist na urad prace, resp. aspon pre zaciatok kym nema papier od uradu prace (da sa to nahrat spatne a nebude platit), no a ked sa prihlasi na SR tak iba si vypyta potvrdenie o ZP na SR a posle do ceskej a tam ju na zaklade toho musia odhlasit.

borocka
31. jan 2012

@cukricek8998
@bambola tak teraz neviem, ale do siestich rokov ti stat plati dochodcovske poistenie na socialke! v pripade, ze mas na sr aj trvaly pobyt!!! zdravotne poistenie je nieco ine, a to ti bud plati zamestnavatel, alebo si samoplatca, alebo si na materskej a rodicovskej, alebo si student. do siestich rokov to plati stat akoze si na rodicovskej len ak mas dieta "chore" a nemoze chodit do skolky, takze mas predlzenu rodicovsku dovolenku.

bambola
31. jan 2012

@borocka materska/rodicovska/student.... to je vsetko stat 😉 proste bud stat, zamestnavatel, SZČO alebo samoplatca 🙂
@cukricek8998 tak potom dobre 🙂 ale nech si ide zistit ako to urobia tak aby jej zrusili v CR poistenie, tak ci tak ju bude treba odhlasit a spatne prihlasit lebo bola poistena v CR iste obdobie a to oni uvidia ked od nich bude pytat papier na potvrdenie poistenia aby ju v CR odhlasili, dufam, ze chapes 😅 ak nie kludne sa pytaj 😉

denisse
31. jan 2012

@barushkaaam
@yvetta
@bambola
@lilliaan
baby, mrzi ma to, ale my dnes nedorazime 😒 neplanovane som bola v praci doobeda, uz som sice doma, ale je mi blbo, mam uplne plny nos a boli ma hlava ... a obe deti maju to iste, vonku je velka zima, tak radsej nikam nejdeme, nech nedostanu este aj teplotu ... tak dufam, ze si to stretko uzijete a ze nebude posledne ... 😉

yvetta
31. jan 2012

@denisse - ahojky skoda, ze nedojdes, ale potom urcite este dame stretka 😉 a skoro sa uzdravte nech vas to prejde a nebude sa to zhorsovat ...ja zimu neznasam tak to musim nejako prezit 😖

yvetta
2. feb 2012

ahoj holky ako po stretku? 🙂 ja som toho mala v praci dost, ale uz sa tesim na vikend...zima riadna je sa mi ani nikde nechce ist, uz aby bolo leto 🙂

lilliaan
5. feb 2012

@denisse
@barushkaaam
@yvetta
@bambola bolo super sa opat stretnut baby 🙂 (skoda, ze Deniske to nevyslo) My sme sa mali ist dnes lyzovat, no necakana zmena planu 😒 A to som malemu vcera kupila i novu kombinezu (zohnat vobec nejaku kombinezu v tomto case bolo umenie 😀 ..
U nas uz stres, chlap sa zacina balit.... a i ja som smutna, ze odchadzam z prahy,,, ja mam prahu ozaj rada 🙂 Dufam, ze mate super vikend... 🙂

bambola
5. feb 2012

@lilliaan a kedy uz definitivnes ides z prahy? akosi mi to vypadlo 😅
este som sa chcela opytat, ze na aky urad sa mam obratit ohladom toho rodicaku? dik 🙂

lilliaan
5. feb 2012

@bambola odchadzam 29.2 😝 Zavolaj na urad prace - socialny odbor.. pod ktory spadas. Nove Butovice su tusim Praha 13.. je to blizko ako je poliklinika Lipa, par metrov.. ale najprv si zavolaj.. a oni ti tam uz daju formulare co vyplnit. Povedz ze manzel tu pracuje a ty tu trvalo byvas s malou.. A urcite mas narok na cesky rodicak 🙂 Ten slovensky stoji este za vacsi prd 😅 Tam su i male tetusky v prahe 13, tak prajem rychle vybavenie 😉

bambola
5. feb 2012

@lilliaan no som to kukala 🙂 ale ja tu nemam trvaly pobyt, takze nic z toho 😒

lilliaan
5. feb 2012

@bambola to nevadiii, ja tu tiez nemam trvaly pobyt.. ani prechodny nie je potrebny,, staci najomna zmluva,, u nas je dokonca pisana na mojho partnera, tak som len prilozila cestne prehlasenie, ze byvam s nim v nasom byte a bolo to 🙂 Tvoj manzel tu pracuje a ty sa tu nepretrzite zdrziavas a staras o dieta.. takze ti patri rodicovsky prispevok... na urade ti poradia a daju potrebne formulare.. drzim palce a daj vediet ako si pochodila 🙂

bambola
5. feb 2012

@lilliaan no tak to skusim 🙂 ja dokonca aj som v najomnej zmluve. akurat,ze ja som tu ani nepracovala narozdiel od teba (teda pracovala ale pred 7rokmi 😅 ) no vsak skusim 🙂

lilliaan
5. feb 2012

@bambola nevadii, ze si nepracovala. Nedostala by si koli tomu v CR matersku, ale rodicovsky prispevok s tym nesuvisi 🙂 A ten rozdiel v SK a CR rodicaku je velkyyy 😝 To bude mat mala Matka na kopu hraciek kazdy mesiac 😀

bambola
5. feb 2012

@lilliaan tak som to kukala 🙂 mam narok az 365dni od udelenie prechodneho pobytu, ty si sa posudzovala s manzelom , ktory tu ma trvaly pobyt (a teda je cech atd....) keby tu mal moj andrej trvaly, alebo tu uz bol vyse roka tak mam narok, ale takto nemame

lilliaan
5. feb 2012

@bambola faaakt? ☹ Tak to je nefééér,, moji známi sa presťahovali za prácou do rakúska, obaja česi, a ona ihneď začala poberať rakúsky rodičák, len kôli tomu, že sa tam zdržiavali a jej manžel tam začal pracovať... Tak nič za to nedáš zájsť na Prahe 13 na úrad práce, je to od metra butovice len asi 2 mins chôdze.. čo ti poradia tetušky.. tak možno to aspon doplácať nie? Ako tuším Iveta hovorila na našom stretku.. že poberať ho zo slovenska, len ČR by doplácali ten rozdiel... 😝

bambola
5. feb 2012

@lilliaan pisnem im tam mail 🙂

missy97231
6. feb 2012

ahojte... nevypisovali ste niektora "DOtaznik pro urceni statu bydliste pro ucely..." ? ja ho musim vypisat teraz, aj manzel... riadna buzeracia mi to pride 😀

yvetta
6. feb 2012

@bambola - no to neviem s tym prechodnym 365 dni, ale skus pisnut mail, ked tak ti napisu, ze az po tych dnoch 🙂 a Vy ste tu kolko - ja som myslela, ze uz aspon rok tu ste 😅 , ale som si myslela, ze to tak funguje ako pise @lilliaan o tej znamej z Rakuska 🙂

lilliaan
6. feb 2012

@missy97231 taky dotaznik? A to koli comu? Ja koli rodicaku vypisovala vela blbosti, uz ani neviem co vsetko tam bolo 😅

lilliaan
6. feb 2012

@yvetta
@bambola tak tak,, ved cigani ako vytesuju z "vyletu" do anglicka... tam hned poberaju pekne peniazky na svojich 25 deti 😝 Co ja tu v CR vlastne robim? 😀 😀

bambola
6. feb 2012

@lilliaan vsak pytaj v australii 😀 😀

lilliaan
6. feb 2012

@bambola urobim transparent, ze ziadam davky, no skor ma asi poslu na letisko a nasadia na jednosmerny let domov 😀 Tam bohuzial nie su ziadne davky pre matky☹

missy97231
6. feb 2012

@lilliaan prechadzam z materskej na rodicovsku 😒 takze mam vypisovat zopar fomularov,,, a ktomu ten dotaznik, lebo byvame (zdrziavame sa na Slovensku) ale som stale zamestnana v CR, aj manzel ma stale cesku zivnost tak sa tam oplaca,,, tak preto... fakt trapne mi to pride ale co uz? 😠

borocka
7. feb 2012

@missy97231
@lilliaan
@bambola
@yvetta koceny, neviete ako je to s dvojitym obcianstvom??? moj maly je slovak, narodil sa na svk, ale z matriky mam aj nejaky rodny list ktory ked zanesiem v CR na matriku,tak mi ho tam uznaju a daju mu obcianstvo,nakolko malheo otec je cech.
len teraz na svk je ten zakon, ze mozes mat len a len slovenske obcianstvo,inak ti ho odoberu. tak neviem, ako maleho nahlasit na ceskych uradoch.hmm??? ako to mate vy??

lilliaan
7. feb 2012

@borocka dieta moze mat dvojite obcianstvo, ked jeho rodicia pochadzaju z inych krajin. Moj maly ma slovenske obcianstvo, aj sa narodil na Slovensku, a v CR sme dali vybavit zatial len cesky rodny list. Ja som zas citala, ze narok na ceske obcianstvo ziskal automaticky tym, ze jeho otec je cech, no cesky pas mu zatial nevybavujeme 🙂

borocka
7. feb 2012

a ako tam zijete? myslim ze patko ma vybaveny slovensky pas, ale ten mu skonci teraz v maji,tak ci mu mam potom vybavovat cesky, alebo aj aj?
@lilliaan

lilliaan
7. feb 2012

@borocka a vy zijete na slovensku? V lucenci? Ak si v CR, tak mu na ambasade mozes vybavit slovensky pas. Ak teda cestujete a prcek ho potrebuje, lebo platnost je len 2 roky, ... nic moc no 😒 My mame len slovensky pas, zijeme v cechach a stahujeme sa do australie, a maly pojde len so slovenskym pasom plus s ceskym rodnym listom. Raz - po navrate do CR jedneho dna - mu zrejme vybavime aj cesky pas.. zatial ho nepotrebuje. Aj vy vybavte patrikovi pas, ktory potrebuje, ved oba mu netreba, je malicky este.. a vo svete beru SR a CR rovnako

borocka
7. feb 2012

@lilliaan zijeme v lucenci, ale v priebehu februara by sme sa mali prestahovat do prahy. preto si to prezistujem. nemam v tom celkom jasno. zrejme mu teda potm necham zapisat aj ceske obcianstvo ( ak mi teda urobia na matrike). a potom mu vybavim pas tam, podla toho co budeme potrebovat aj do skolky

borocka
7. feb 2012

@lilliaan a ten pas, no ja som myslela ze ho potrebujem pre pokoj v dusi. nemyslim ze budeme niekam odtial cestovat, ale dnes si myslim ze je nutne mat nejaky doklad dietata. viem si predstavit ze by nas tam zastavili policajti, a maly rozprava len po slovensky,tak aby ho nezbalili ze ho niekto uniesol,alebo podobne filmove scenare.mozno si namyslam,