Slovensky v zahraničí 2

bybi
26. apr 2008

Dobre ranko kocky. Kedze nam nasu staru temu zavreli, tak otvaram novu a zaroven vas vitam 😀 😀 😀

My sme dnes boli hore len raz, odkedy papa aspon trosku prikrmu, ovela lepsie spinkame 😵

Dnes vyzera byt krasne, tak sa urcite niekde vyberieme. Pekny den vsetkym 🙂

zuzula
24. jún 2008

Bludi aj Adam zo zaciatku protetoval proti ciapke stale daval dole ale uz je to v pohode, klobuky nemusi ale satku alebo siltovku si necha...a pomaha ked si ja alebo peto dame siltovku a povieme ze "aj mama ma" tak to si necha aj on na hlavicke...asi len stale do nemoty vysvetlovat vysvetlovat vysvetlovat 😀
Adamko je v skolke 3 dni v tyzdni, ked som ja v robote (pon, ut. stvrtok) zajtra mame volno a chystame sa na piknik 😉

s tymi jazykmi - u nas je pravidlo doma po slovensky a vonku po anglicky takze ked sme v parku ci playcentre s Anglicankami a ich detmi tak nanho hovorim po anglicky a rozumie aj to. v skolke ma tiez anglictinu a zda sa ze rozumie...ale tiez som citala ako baby pisu, ze ak je zmiesane manzelstvo kazdy rodic si ma rozpravat svojim jazykom...co ale musi byt tazke ked sa chcu porozpravat vsetci 3... 😅

bludicka1
24. jún 2008

no ved o to ide zuzka, ze my si ani neuvedomujeme ako rozpravame a motame to jedno cez druhe 😖 budeme na tom musiet zapracovat.

ok kocky tak som rada, ze som vas tu vsetky zastihla a ste mi poradili.
Vsetkym detickam sladke snicky aby sa mamicky dobre vyspali. Mna zajtra caka 13 hodinovka tak musim ist do postele nech to zvladnem.
A potom balenie a znova praca.... ale svetlo na konci tunela svieti na 1.7.ked ideme na SVK, tak to uz nejak vydrzim.
pekny vecer a snad sa mi sem este podari zabludit a nejako sa vyhovorit z prace 😉
pa pa

ninuska
25. jún 2008

bre ranko babule
tak musim vam napisat ze ste teda pekne podrazacky veru 😀 tak jeden vecer sa sem nedostanem a ahaho vsetky sa tu motaju a pisu jedna cez druhu do kelu hlavne z bludi by som si bola rada vymenila zopar info..no baby sofia spi idem varit a kedze sem asi aj tak nikto nenapise cez den tak pridem neskor cavesko
😵

bybi
autor
25. jún 2008

Caute kocky 🙂

Mima ani moj nema rad blizencov, ale ja co mam kamaratov, tak na nikoho z nich nemozem povedat jedno zle slovko. Velmi dobre s nimi vychadzam. Zarka je vaha, tiez som chcela, aby to stihla este ako panna, ale nepodarilo sa 😅

Zuzi, ja suhlasim, ze raci su anjeli 😵 😀 😀 😀 My sme s mojim obaja raci 😉

Bludi, hod aj nejake fotecky bruska 🙂 Inak Danielko je naozaj uz aky velky 😅 Strasne vyrastol za tu dobu, co som ho nevidela 🙂

soska
25. jún 2008

ahojte! 🙂

no ninus, suhlasim! ako sa sa nam tu rozrecnili, co? 😵 betarky!

Bludi, supr, ze si uzivas mamickovanie aj tehulkovanie. A dufam, ze prides na stretko, boli by sme moooc radi! 😵
A Danko je podarenucky. Tusim uz aj chodi, sikulka!

Nas Marco mal vcera uraz v skolke. Pri svojich pokusoch o chodenie stratil balanc a spadol ako hruska na chrbatik a zakusol si do pery, tak ju ma rozrazenu....

No a vcera sa toho tolko udialo. Kedze nie sme s nasou skolkou na 100% spokojni, plus chcu od nas plnu platbu za august, ked tam Marco vobec nebude a plus nasa suseda nam ponukla, ze by sa celkom rada starala o Marca, rozhodli sme sa (nebolo to lahke), ze to skusime a od septembra zacne u susedov😉
Tak s nim aj manzel bude moct byt castejsie, bude tam mat spolocnost 2 deticiek, z ktorych dcerka chodi na part time do skolky (uz ma 3.5 roka), no len este musime dohodnut detaily, kolko im platit a podobne....
Takze taketo velke zmeny.
Su to trochu stresy, lebo manzel to skoro cele vymyslel bezo mna, ale potom, ked sme to prebrali, tak to vyzera ako celkom fajn alternativa. Povedali sme si, ze to bude docasne, uvidime ako to pojde a podla toho sa rozhodneme, co dalej....Urcite chcem, aby Marco chodil do skolky, mozno o pol roka, alebo o rok, mozno skorej...

ninuska
25. jún 2008

soska
ja by som tu ponuku susedky vyuzila ved deti tam budu spolocnost bude mat a vy mate aj tak kopec akcii kde ste z detmi takze uvidis a do skolky moze ist ako si pisala neskor v kazdom pripade ti drzim palce by vam to vislo ...my budeme mat zatial len pani obcas ku sofii ked budem potrebovat nieco vybavit a inak mame kopec susedov deti inak sam adamko je to tu 🙂 a potom uz budebabatkoa dufam ze sa neskor spolu vyhraju ale su tu aj take sukromne jasle tak uvidime ....hoci jasle my hovorili ze sa nam moze stat ze bude sofia casto chora ze to je povacsine aj dovod preco ich potom beru zase domov tie deti ale ja neviem ja som tiez chodila tak skusime aj my mozno .....hlavne nech sa maminka nezblazni vsak ??? 😀

soska
25. jún 2008

ninus, som rada, ze si ma podporila, lebo ja tu stresujem, ci je to ozaj spravna vec.... 😒
je pravda, ze v jaslickach deticky ochoreju, ale trochu im to aj zlepsi imunitu.....ma to aj dalsie vyhody...
Zuzka je napriklad velmi spokojna, aj ja som si to tak podobne predstavovala, ale najako sme asi nemali stastie....

bybi
autor
25. jún 2008

Cauko kocky. Ja som sem aj rano pisala, ale teraz som zistila, ze mi to neodoslalo 😒

Zarka je vaha a tiez som dufala, ze este stihne pannu, no ale co uz 🙂 Zuzi, s opisom rakov suhlasim, my sme s drahym obaja raci 😀 Ale s tymi bykmi a tvrdohlavostou mas naozaj pravdu, moja segra je byk a je to teda vidiet 😅 😀

Mima, moj tiez nema rad blizencov. Ale ja mam zase s blizencami len dobru skusenost a vacsina mojich najlepsich a najblizsich kamaratov boli prave blizenci 🙂 Teda vlastne stale su 😅

bybi
autor
25. jún 2008

a vlastne mi to nejako zblblo a teraz vidim, ze uz mi to pridalo aj co som rano napisala... no haluz 😅

bybi
autor
25. jún 2008

soska, teraz som si az precitala. Ja si myslim, ze ste to takto super vymysleli. Aj Marco susedov pozna a urcite tam bude spokojnejsi 🙂

Dufam, ze ten urz nie je nic vazne a pera sa rychlo zrastie 😉

jajaalf
25. jún 2008

ahojte uz som vas nestihla docitat ☹ musim uz letiet do prace a uz sa aj kiko zobudil..

bludi ze sa aj ozves 😀 videla som foto maly je uz velky chlap 😀 😀 este aj ti by si sa mala odfotit nech vidime brusenko 😉

hiro ja som tiez blizenec 22.maj

soska ma mrzi ten skrabanec na aute ale hlavne ze si ti v poriadku 🙂

lovacka
25. jún 2008

caute blizenci
aj ja som blizenec taky bosorkovy ja mam dve 6 tky v mojom datume 16.06 😀

ninuska
25. jún 2008

no tak uz ed tu blizencujete ja som tiez blizenec 😀 a same 5 ....25.05.75....chichi ale ja som tazka povaha ja som velice strasny blizenec 😵

hirondelle
25. jún 2008

wow 🙂 ved to ste skoro vsetky blizenci 🙂 😉
a ja som to takto vcera prehnala 😀 ,kludne sa do mna pustite 😀 😀
Jajka,ja som 20.5. a este byk 😵
Ninuska,mas perfektny datum 🙂

Soni,neboj,Marco bude mozno ovela spokojnejsi a stastnejsi 🙂 Niektore deticky na SK idu skolky az od 3r.To bude mat taku predpripravu.A dolezite je,ze tam nebude sam-suseda ma este jedno dietatko.Postupom casu najdete skolku,ktora bude mat iny system a bude Vam vyhovovat 🙂 Zvolili ste dobru alternativu 😉 a uvidis budes aj kludnejsie spavat a Marco u susedy tiez 🙂

katarinauk
25. jún 2008

ahojte babenky.. je tu niekto z northamptonu z anglicka? som v 15tt a nepoznam tu nikoho.. tak rada by som spoznala nejaku babu na pokec... a zabitie nudy...xiix

soska
25. jún 2008

katarina, tusim odtial tu nie je nikto, ale mozes chodit sem a kecat s nami😉

baby, dakujem za podporu, ste zlate. 🙂 Dnes som chcela ist za susedkou a porozpravat sa s nou o tom ja, ale nezastihla som ju...no neva, tak zajtra.
MIma, suseda ma 2 deticky, takze je to mozno este lepsie- chlapcek ma 9 mesiacov, takze sa podobne zahraju s marcom a dievcatko ma skoro 4(ta co chodi na part time do skolky), tak ona uz na nich aj dozrie...a marco rad pozera, co vzdy vystrajaju velke deti😉 A okrem totho maju este svokrovcov doma, tak ak by sa stalo, ze nestiha, tak sa ma na koho obratit....oni su tiez velmi fajn...

Dneska bolo krasne, dufam, ze aj zajtra bude, mam plno prania😉 a chceme ist potom cela rodinka poobede plavat- tesim sa!
😉

chamomile
25. jún 2008

Ahojte kocky,

tak sa opat ozyvame po dlhsej dobe, vidim, ze sa tu toho vela udialo, deturence vyrastli, vsetky su rozkosne. 🙂

Ja v poslednom case akosi nic nestiham,ani len zapnut pocitac, a to som s malym doma, neviem, ako to zvladate tie, co chodite aj do roboty, stale som unavena, no za to vinim moje hormony. Vidim, ze spolu s bludickou aj ninuskou mame termin v podobnom case 🙂

soska, myslim si, ze je to vynikajuce riesenie s tou susedkou,aspon ich poznate, nie vsetky deticky prospievaju v skolke, najma v marcovom veku,a ak si z tej skolky nemala prave najlepsi pocit...... ja sama som sa rozhodla dat Normana do skolky az ked bude mat 3 roky, obaja s manzelom sme sa na tom zhodli, tak uvidime.

baby, musim koncit, treba sa mi naveceriat, cely den som sa napchavala sladkostami az mi je teraz zle, no ked tie tehot. chutky sa nedaju ovladat! 😀 aspon v mojom pripade.

zuzula
25. jún 2008

ahojte kocky 😵 jej vidim ze dalsia tehulka 😅 druhe kolo v plnom prude 😀 😀 Chamo gratulujem a nech vsetko prebieha ako ma!

my sme dnes mali pekny dnik, s kamoskami a detickami na obede a potom v parku, potom este trosku shopping a teraz som mala zehliacu maniu pozehlila som vsetko co mi neuslo spod ruky...ved raz za mesiac aj to treba 😀 😀

Soni tak nech vam to vyjde s tou susedkou! 🙂 Takze Marco je v skolke do konca jula? a nech sa mu bobo coskoro zahoji...s chodenim bude urazov coraz viac a viac 😔

Katka ahoj a vitaj, ja byvam v Readingu. 🙂

pekny vecer!

liska
25. jún 2008

ahojte kocky, konecne po rokoch sa mi sem podarilo dostat a hned vidim blizenecku (=bosorkovku) party... ja som tiez blizenec 😀 ale roky, manzel a dieta ma uz dostatocne skrotili a stale krotia, tak sa to so mnou uz da vydrzat 😎

baby,nechapem, ako to robite, ze sem stihate chodit a pisat... mne to cez den nehrozi, ked aj maly spi (co uz v poslednom case sem-tam aj vynechava), snazim sa urobit nieco v domacnosti, lebo potom ide vecer spat az okolo 22-22.30 a to uz fakt mam chut len si pozriet nieco na markize alebo precitat a dovidenia 😝 zase ale rano spi pekne dlho, tak si rada pospim s nim 😵

soska, to co som pochopila z tvojich minulych prispevkov, maly v tej skolke nie je stastny a spokojny, teda to, o co sa snazi kazda matka, preto je podla mna super, ze sa vam naskytla takato prilezitost a urcite by som na tvojom mieste rpzmyslala rovnako, mozno aj skor...mne inak zivot ukazal a stale ukazuje, ze nahody v dolezitych veciach neexistuju...

bludicka,akonahle tvoj maly zacne socialne zit (skolka, skola...), bude rozpravat a mysliet uz iba v anglictine, ty si prenho jedina moznost naucit ho aj po slovensky, hoci to, samozrejme, nebude jeho prioritny jazyk (pre ziadne dieta zijuce a vyrastajuce v zahranici), preto si myslim, ze ak to naozaj chces, robis velku chybu... nie je pravda, ze je na to cas, potvrdzujem to, co sa pise v odbornych clankoch - dieta od narodenia vnima jazyk matky, jeho farbu, intonaciu...sama som casto prekvapena, ze maly vie veci, ktore som mu rozpravala, ked bol malicky, fakt mi potvrdil, ze vtedy ich vnimal, teraz ich uz dokaze aj vyslovit, je to uzasne, neuveritelne 😵 niekto tvrdi, ze bilingualne dieta zacina rozpravat neskor, lebo to ma zlozitelsie atd., moj krpec ma necele 2 roky a uz dost dlho rozprava krasne zrozumitelne, zatial samozrejme miesa obidva jazyky, ale uz som si vsimla, ze ked mu na niecom zalezi, sustredi sa a vypyta si to v tom jazyku, s ktorym rodicom sa rozprava, takze nase snazenie prinasa ovocie a teda okrem ineho starym rodicom urcite nemozes dat krajsi dar ako to, ze ich vnuca sa s nimi bude rozpravat v ich jazyku....

hirondelle
25. jún 2008

Ahoj Chamomile 🙂
Blahozelam k malej fazulke 😵 😵 😵 To je nadherna sprava 🙂 Uz sa tesim,ked budeme opat viacere tehu 🙂 my chceme este pockat,planujeme, ked bude mat Zoë 2-3 rocky a postupne chceme viac 😉 ja tuzim po 4 detoch,ale to som uz spominala 🙂 no a Paul suhlasi,co muz ma robit 😀 🙂

Soni,to je super,ze ma 2 deti a este lepsie,ze aj v podobnom veku 🙂 uvidis,budete spokojni 🙂

Katarinauk,asi niekto nie je z tadial 😔 ako hovori Soska,pridaj sa k nam 🙂 Uz si mala prvy scan?

hirondelle
25. jún 2008

Liska,krasne si to napisala s tymi jazykmi 😵 S odbornych literatuch som sa docitala,ze rodicia,kt.vychovavaju bilingvalne dieta musia pocitat s tym,ze ich dietat zacne rozpravat neskor,ale vidis,hpovoris z vlastnej skusenosti,takze nie vzdy to je pravda.
Dolezite je nemixovat jazyky,rodic by mal rozpravat vo svojom materinskom jazyku,lebo dieta bude mat z toho chaos.Je tiez velka pravdeodobnostr,ze dieta sa v urcitom veku bude "hanbit" za minoritny jazyk a bude jednemu z rodicov odpovedat tym jazykom v ktorom sa rozprava v danej krajine.Budem robit vsetko pretom, aby sa na to nestalo a aby sa Zoë nikdy "nehanbila" za slovencinu 😵

Zuzi,ak Ta este ta mania drzi,prid aj k nam pozehlit 😀 Hlavne tie muzove kosele 😖 😠 🙂

hirondelle
25. jún 2008

no pekne som unavena,vsetky pismenka mi preskakuju 😠 😕 😅 opravujem vsetky svoje preklepy 😉

hirondelle
25. jún 2008

chcela som aj napisat,co uz ma robit 🙂 a nie co muz ma robit 😀

liska
25. jún 2008

hiro, suhlasim, mne sa tiez stane, ze mu poviem par slov po taliansky,ked sa nam prihovara nejaka tetuska alebo sa hrame s detmi na ihrisku, to iste poznate kazda, je to kvoli ohladu na tych ludi, aby sa necitili blbo,uplne na 100 plnych percent sa to neda dodrzat, ak nechceme iba sediet s dietatom doma, ale dolezite pre mna je, aby sa so mnou a s mojou rodinou vedel bez problemov rozpravat po slovensky 😉

chamomile
25. jún 2008

dakujeme za gratulacie, baby, zajtra mame druhy scan, a hoci je to velmi temptiing dat si zistit, co to bude, som pevne rozhodnuta pockat a nechat sa prekvapit, kedze podla nasho planu to bude druhe a posledne babo, hoci mne by nevadilo mat aj viac, pozerame sa na to skor z ekonomickeho hladiska, chceme svojim detom dat ten najlepsi start v zivote, a ten hlavne tu v anglicku nie je najlacnejsi, najma vzdelanie

hirondelle, takze 4 pre teba, super, dufam, ze vam to vyjde 😉

aj ja priznavam, ze si nepocinam najlepsie v uceni slovenciny mojho synatora, no snazim sa polepsit sa, je ovela jednoduchsie ucit ho anglicky, je obklopeny anglicanmi, citame angl.knihy, programy, atd. no zacala som robit to, ze hned ako mu poviem alebo vysvetlim nieco po anglicky, to iste zopakujem v slovencine, tak dufam, ze sa to postupne na neho nalepi.

katarinauk, my sme v Kente, takze asi dost daleko od vas.

hirondelle
25. jún 2008

Chamo,to je vo hviezdach 😉 vzhladom nato,ze som mala cisarsky,moc tomu sancu nedavam,ale snivat o 4 detoch mozem 😵
Co sa tyka vzdelania...dufam,ze my uz budeme v inej krajine 🙂 😉 ,tu to vzdelanie za vela nestojii ☹
Chamo,ak si chces ten jazyk udrzat,urcite rozpravaj iba po SK 🙂

hirondelle
25. jún 2008

my sme tiez do poslednej chvile nevedeli pohlavie,ale tuzili sme po dievcatku 😵 a ja som citila,ze je to Zoë 😵 😀
drzim palce

Liska,si doma ci uz pracujes?

Lucim sa s Vami,dobru noc 🙂

chamomile
25. jún 2008

hirondelle, uplne suhlasim s tvojim nazorom o tunajsom vzdelani, preto dufame, ze si budeme moct dovolit sukromne skoly, mozno by sme to pri dvoch detoch utiahli, aj moj manzel a jeho surodenci mali private education tak preto je on za to, no v dnesnej dobe to stoji nehorazne vela, ovela viac ako za jeho mladych cias, tak uvidime, snivat mozeme, bohuzial ostavame v anglicku natrvalo, nie ze by sa mi to tu nepacilo, no nemyslim, ze je to najlepsia krajina na vychovavanie deti. Ak sa smiem opytat, kde sa planujete prestahovat?

Inac, ja ak by som mohla, hned by som sa prestahovala do Noveho Zelandu.

liska
25. jún 2008

hiro, som doma a ked sa coskoro podari druhe, este dlho aj budem, deti planujem dat do skolky az v 3 rokoch 😉 dobru noc 🙂

liska
25. jún 2008

inak, ked sme uz pri jazykovej teme, ja to trosku nechapem, ako je mozne, ze sa vam rozprava prirodzenejsie v inom jazyku ako v rodnom, to nerypem ani nekritizujem, len ma to zaujima, lebo ja ked napriklad mojho maleho pocujem hovorit taliansky, je mi to take cudzie, musim sa normalne vo vnutri prehovarat, ze je to ok, ale moje pocity su take zmiesane, neviem to ani vysvetlit, nieco akoze ako to, ze moje dieta hovori inak ako ja 😀 a to ja taliansky rozpravam dobre a rada, nezijem tu kratko, tak neviem...ale ja som sa napr. aj s nasim kocurom rozpravala po slovensky, inak mi to ani nenapadlo 😅
poviem vam ale, ze ked mi moj syn povie "lubim ta velmi silno" (a hovori to velmi casto ), je to nadhera 😵 alebo take "mama, prosim si mliecko" (uz sa aj to naucil, ze "chcem" nie je take pekne 🙂 ) alebo mojej mame do telefonu "babka,pod ku mne", to su uzasne veci...
a co sa tyka toho,ze vsade na okoli je cudzi jazyk - no ved prave, prave preto sa nebojim, ze sa ho coskoro nauci dokonale, ja mu davam nieco ine... su predsa aj slovenske knihy, slovenske CD s pesnickami a DVD s rozpravkami, mozno aj slovenske kamosky 🙂