Syndróm bieleho plášťa. Máte rovnaký problém?

bubinko83
6. nov 2008

Mate podobny neriešitelny problem?

opina
18. mar 2011

@syslica dakujem za povzbudenie,no ked pises,ze nebudem mat ten tlakomer na ruke stale,tak snad to niejako zvladnem.Asi vela zalezi od lekarov,ci budu na mna mily,alebo budu okolo mna stresovat 😉

opina
18. mar 2011

@jamocka4 u mna to tiez tak bolo,ale mam super lekara,ktory to vsetko chape,takze mi vobec nemera tlak v ordinacii a ja mu vzdy napisem na listok aky mam tlak doma,dohodni sa so svojim lekarom,ze to budete robit tak aj vy a mas po zbytocnych stresoch 😉

syslica
18. mar 2011

@opina Nemaj obavy, lekári zvyčajne nestresujú, lebo vedia, čo to robí s rodičkami - a obzvlášť prvorodičkami, ja som tesne pred finále pomedzi kontrakcie ešte debatovala s pôrodníkom o vhodnosti Vasocardinu na tlak v tehotenstve. 🙂

jamocka4
18. mar 2011

@opina no poctivo si doma zapisujem svoje hodnoty a pri najbližšej návšteve sa ich chystám ukázať a porozprávať sa o tom. Snáď bude mať aj on pochopenie.

mimibb
21. mar 2011

Ahojte,
ja mam rovnaky problem pomaly uz od svojho narodenia...len co vidim doktora alebo sestricku okamzite mi stupne tlak...najhorsie to je ked uz v cakarni prichadzam na rad...hoci viem, ze nic hrozne sa mi robit nebude a stale si hovorim ved je vsetko ok nic sa nedeje..tak aj napriek tomu si moje telo robi co chce a ja to nedokazem ovplyvnit...

Syndrom bieleho plasta mam potvrdeny od kardiologa, cize v poradni mi tlak nemeraju, ale zapisu hodnotu tlaku, ktoru si ja nameram doma...

lenze co ma stve je fakt, ze vdaka tomu syndromu boli zle hodnoty maleho na CTG..pol hodiny mi trvalo kym som sa ako tak uvolnila a ukludnila, aby mi mohli zaznam zopakovat...a z toho strachu som tam po dohode s dr uz nesla a teraz mam vdaka tomu pocit velkej nezodpovednosti voci malemu.... neviem fakt co je lepsie... ci ho stresovat vdaka mojmu problemu alebo ho nechat v klude a pokial to nieje nevyhnutne, tak ctg vysetrenie odmietnut...

Ja osobne som si na tie svoje "stavy" zvykla a za normalnych okolnosti pokial neumieram k dr nejdem... lenze v tehotenstve sa doktorom vyhnut neda... 😉

gabuci
24. mar 2011

Ja ked pôjdem k hocijakému doktorovi do ordinácie a uvidím tlakomer hned som hotová.Jednoducho menej ako150/95 sa mi nevedia odmerať.Bola som aj na internom vyšetrení.Tam takisto.O EKG už ani nehovorím.Dali mi aj Holter na 24 hodín,no ten jediný raz vyskočil.Išli sme domov autom. Mala som kabát aj pod tým pulover.V jednom okamihu začal Holter pracovať,lenže rukávy boli uzké tak nevedel normálne pracovať.Nevedel chytiť pulz,prsty na ruke som už mala tmavofialové.Srdce mi išlo vyskočiť,lenže potom začal konečne pracovať a do druhého dna nameral správne hodnoty.Konštatovali,že nemám vysoký tlak,akurát z psychického pôvodu.To je enpríjemne že aj teraz hocikedy sa mi zvýši ked som nervôzná,ked sa bojím od niečoho.

gabuci
24. mar 2011

Ešte som zabudla,ked sama sebe meriam aj vtedy to vyskočý koľkokrát.Len ked hodím na displej nejaký papierik aby som nevidela na aku výšku sa vyšplhá,vtedy mi ukazuje normálne hodnoty.Takže najväčší stach u lekára zatiaľ mám ked uvidím tlakomer,gynekologické vyšetrenie mi nerobí taký trapas prisahám,ale mám veľmi chápavú citlivú gynekologičku.Ani u zubárky nemám také katastrofálne pocity.

syslica
25. mar 2011

@mimibb Lepšie je nestresovať sa, lebo tým stresuješ aj bábätko 🙂 Vidím, že už to máte na spadnutie, tak sa držte a vydržte!

syslica
25. mar 2011

@gabuci Bohužiaľ, všetko, čo opisujete, kočky, poznám na vlastnej koži. Pri meraní doma je najlepšie nemerať v chvate, chvíľku si s manžetou na ruke predtým posedieť, cielene zhlboka dýchať a - nedívať sa na displej 😀 😀

lucy56
6. aug 2011

tak ja si robim profil,dnes druhy den a vcera moj maximalny tlak bol 125/79 co je ok, takze ako som predpokladala a vsade u doktorov tvrdila mam syndrom bieleho plasta ako vysity,len skoda ze to doktori ako diagnozu neuznavaju, poradila som sa s gynekologom ten mi odporucil najskor profil ,zaniest vysledky jemu na posudenie a potom rozhodne ci je to na tabletky alebo nie, ale urcite mi ich nenasadi, nie je zastancom chemie, keby som ich uzila asi ma slahne o zem ako by sa mi ten tlak znizil, lebo som mala fakt aj nizke hodnoty ze 116/67

syslica
8. aug 2011

@lucy56 No, Lucka, čítam a vidím, že tvoj problém s tlakom je vlastne problém s bielym plášťom 😉 . Toto nie je na lieky, tlak by ozaj neúmerne znížili. Odporúčam nalepiť alebo pricvaknúť do tehu-knižky lístok s tvojimi čerstvými hodnotami, aby doktori vedeli, aké sú v skutočnosti.. fakt je, že SBP nie je oficiálna diagnóza, ale zväčša to lekári (napr. môj) akceptujú.

lucy56
8. aug 2011

@syslica no vyzera to na ten syndrom, moj gynekolog to akceptuje, ked mam doma merane hodnoty v tehu knizke, horsie sa mi to bude vysvetlovat diabetologicke,ktora ja dost zastaralych nazorov a SBP asi neuznava, ale budem si nadalej merat hodnoty priebezne a zapisovat, je to aj pre moju osobnu kontrolu dobre,aspon budem vcas vediet sa vyvyrovat pripadnemu zhorseniu stavu navstevou nemocnice

syslica
8. aug 2011

@lucy56 Správny prístup - držím palce 😉 .

babula108
11. aug 2011

Ahojte ani som nevedela, že tu takáto téma je a pravdepodobne sa aj ja radím k vám. Mne to začalo už dávnejšie pred tehotenstom ešte ako dospievajúcej babe nie vždy som mala u lekára vysoký tlak čím som šak bola staršia tým to bolo horšie. Raz mi mama hovorila, nech prídem k nej do nemocnice ona tam robila upratovačku, že mi urobia ekg a zmerajú tlak a cukro lebo mne sa aj hlava zvynkne krútiť až do takého stavu sa dokážem dostať. Normálne sa niekedy bojím, že odpadnem. No cukor bol ok keď mi však išla merať talka zhrozila sa sestrička že maladá žena a 140/100 ekg potvrdilo tachykardiu a pulz 130/min. Hneď to ukázali primárke dala mi nejakú tabletku na srdce lenže po tej som myslela, že skolabujem no hneď keď som opustila nemocnicu bolo to lepšie to ma však poslali na kardiologiu že je dobré ešte hneď v ten deň tak som išla robili mi echo srdca vraj tam nič nevidela čo by mohlo spôsobiť také stavy. Dali mi akuráť tabletky egilok keby mi srdce bušilo. Lebo mne sa to zvyklo stať aj doma. A dokonca som sa prebrala aj v spánku na bušenie a rýchly pulz ale to bola zase psychika. Teraz keď som tehu a treba chodiť na poradne je to tiež hrozné na prvej poradni som mala nameraný tlak 140/85 na druhej a to som sa cítila lepšie 150/80 samozrejme, že ma poslali aj na endokrinologiu a tam som mala 140/80 proste u lekára nižší nemám. Gynekologička ma hneď poslala aj na interné vyšetrenie keďže čakám teraz bábätko som v 17tt a tam som mala rychly pulz aj ekg zase ukazalo tachykardiu ale vraj srdce je v poriadku a dokonca aj tlak mi u tej internistky klesol na 130/80 čo hovorila,že je dobre no pulz bol 131/min vravela mi, že to môže byť ten SBP a pravdepodobne aj je. Ja si tiež doma pravidelne meriam a včera keď som prišla z poradne som mala tlak 117/82 neporovnatelný s tým doktorkinym. Bojím sa však o dieťa a hlavne sa bojím brať nejaké tabletky lebo keď budem mať doma dobrý tlak a dám si tabletku na zníženie tlaku môžem vlastne aj skolabovať a čo je horšie vraj to spomalí aj pulz babätka čo tiež nie je dobré. V pondelok idem na echo tak uvidím či mi nedajú ten prístroj na meranie pulzu a tlaku lenže ja sa bojim toho, že ked mi to daju tak na to budem stale mysliet a psychika zas urobi svoje. A ozaj lekárov sa nebojím je to všetko len o psychike.

syslica
12. aug 2011

@babula108 Ahoj, treba sa porozprávať s doktorom - ako zistíš, z našej diskusie s Lucy vyššie, niektorí doktori sú vysvetleniu, že privysoké hodnoty tlaku sú výsledkom SBP prístupnejší, iní nie ... ja som to riešila vlepením lístočka s domácimi hodnotami TK do tehu knižky a dohovorom s lekárkou... ak by ti aj dali lieky, dávkovanie sa môže prispôsobiť, napríklad taký Dopegyt je v tehotenstve neškodný... daj vedieť, ako si dopadla, keď sa vrátim z dovolenky, rada si prečítam a možno aj niekto druhý sa pridá do diskusie 🙂 . Držím palce a prajem optimálny tlak!

babula108
12. aug 2011

@syslica ďakujem pekne určite sa o tom s doktorom porozprávam už teraz si doma zapisujem hodnoty ráno, večer a pobede dokonca aj keď som cítila zrýchlený pulz tak som si odmerala bola som zvedava aký vysoký mám vtedy tlak a nebolo to také ako u lekára. Určite sa ozvem ako som dopadla aj vám všetkým želám už len dobrý tlak a hlavne šťastne donosené bábätká a zdravé. 🙂

kikushaa
8. apr 2016

baby ja som dva roky po cisarskom - preeklamsia v 29tt, tlak som mala vyssi uz od 14tt, al myslim si ze ta preeklamspia sa formovala az od 24tt, po dvoch rokoch mam urobene vsetky mozne vysetrenia, bola som odvtedy parkrat aj u mojho internistu a dnes to uzavrel s tym ze mam normotenziu a syndrom b.plasta 😀 a ked videal ako mi tlak lieta hore dole pri merani tak spomenul ze mi asi aj napise ked budem 2x tehotna nech mi nemeraju tlak na poradni a ze nech sa riadia tym co si nameram doma, mali ste s tym niekto skusenost? a da sa to aby na poradni nemerali tlak? 😀

babula108
8. apr 2016

@kikushaa podla mna by si si mala odmerat tlak doma pred poradnou a nahlasit, aky si mala doma. Mne napr. u endokrynologa tlak uz ani nemerala a spytala sa ma rovno aky som si namerala doma lebo ked mi ona odmerala bol samozrejme vysoky. A sice uz som 4 roky po cisarskom planujeme aj druhe babo no uz teraz viem, ze lekara budem upozornovat na moj tlak a radsej si budem merat aj doma.

bubula_007
9. apr 2016

@kikushaa urcite sa dá, aj ja som to tak robievala. 😉

pjotrush
13. apr 2016

Ahojte tak prispievam aj ja do diskusie svojou čerstvou skúsenosťou. Očividne mám aj ja SBP. Nielen meranie tlaku ale celkovo už len návšteva lekára vôbec, mi spôsobuje stres. Asi to bude viacerými nepríjemnými skúsenosťami, neviem.
Teraz som tehu a bohužiaľ musela som si na začiatku zmeniť gynekológa, a to bola chyba. Myslela som si, že to zvládnem, že to bude v poho, lenže už pri prvých návštevách som mala nepríjemnú skúsenosť so sestričkou, lekárka mi tiež moc nesadla a tak meranie tlaku skončí vždy v závratných výškach.
Najhoršie je to, že aj keď to meranie opakujú po chvíli, tlak sa nezníži, lebo šak prečo by sa mal, keď ja sa už vystresujem tým prvým vysokým číslom a už sa nemôžem ukľudniť. Medzitým napr. prebehne vyšetrenie, lekárka poznamená, že "čo s tým tlakom, to vyzerá na nemocnicu!" a mne už viac netreba. To je konkrétne skúsenosť zo včera. Uprosíkala som ich, nech ma do nemocnice nedávajú. Dostala som Dopegyt, ale teraz som doma, nešťastná a vystresovaná aj z merania tlaku, čo si robím sama, lebo mi mávajú pred nosom s tou nemocnicou a neviem ako im mám vysvetliť, že nemocnica mi nepomôže, len to zhorší. Doniesla som im aj tlaky merané doma, ktoré boli v pohode, lenže tým, že mi už stúpa týždeň tehu si myslia, že je tam riziko. Lenže ja ďalšie príznaky preeklampsie nemám, chvalabohu.
Teraz banujem zmenu lekárky :( U tej pôvodnej som sa cítila v poho, už som bola zvyknutá na ňu a vedela ma vždy upokojiť aj keď som stresovala...

kikushaa
13. apr 2016

@pjotrush mne u doktora u hocijakeho klesol po 4tom raze, a to je ochotony cakat asi len internista nikto iny 😀

lilian23
13. apr 2016

@pjotrush Ahoj. Ja mam podobny problem. Strach mam iba z merania tlaku. Po skusenostiach s maminou (kedze som s nou prezila cely pobyt v nemocnici kvoli cievnej mozgovej prihode a neustale mala vysoky tlak), cize strres z merania tlaku sa nalepil uz aj na mna. Tiez som tehotna (31tt), a ked mi prvykrat merali tlak v poradni sestricka namerala 128/80 a poznamenala : " Co vam to tak skace??" som nechapala, lebo podla mna takato hodnota je uplne v norme. No a mne uz nic viac nebolo treba. Merala dalsi krat, a potom este dalsi a tlak stale stupal - samozjreme kvoli vystresovaniu. Sestricke a aj mojej lekarke som povedala v com je problem. Poslali ma aj na interne ku kardiologovi a tam mi tiez namerali vysoky tlak, ale upovedomila som ich o mojom probleme a prilozila hodnoty tlaku namerane doma (uplne v norme). Vlastne od Decembra 2015 fungujem kazdy mesiac v tehu poradni tak, ze si predtym ako idem na poradnu doma zmeriam tlak a sestricke iba nadiktujem hodnoty. Vdaka Bohu ja mam velmi ustretovu a milu sestricku a aj lekarku, takze v tom nie je ziaden problem. Samozrejme si meriam tlak pravidelne doma (kazdy den) a doma mam ukazkovy (v rozmedzi 110-120 / 70-80.. takze sa sledujem aby som nic nezanedbala. Lekarka ale preventivne nasadila Magnerot tabletky(rano a vecer)- kedze sestra mala preeklampsiu pri jednom tehotenstve a tiez mi odporucila pit Magneziu 1 flasu denne. Takze vsetko dodrzujem a zatial je vsetko uplne ok 🙂
akurat ze mam trosku obavy ako to bude v porodnici. Kedze tam budu tlak merat urcite ..ale tak snad sa tam stretnem tiez s ustretovostou a ked im vysvetlim moj problem budu mat pochopenie (kedze vsetko ostatne mam uplne ukazkove a v poriadku).
Ale skusam si stale vsugerovat ze sa naozaj nemam coho bat..Nestresovat sa..a tlak si merat casto, aby som si na to zvykla. Mozno sa mi to este za tych par tyzdnov podari ukorigovat, aby som si zbytocne nerobila vysoky tlak iba svojim stresom.. Drzim palce aj tebe a skus sa tiez takto dohodnut so sestrickou, Ked im vysvetlis tvoj problem a to, ze mas doma dobry tlak tak to urcite kazdy lekar pochopi.

lilian23
13. apr 2016

@kikushaa ahoj. ano ja to tak mam. pretoze tiez mam stres z merania tlaku. mam za sebou aj kardiologicke vysetrenie - vsetko ok. Tak som sa so sestrickou dohodla ze si tlak vzdy odmeriam doma pred poradnou a uz jej len nadiktujem. Takto nemam stres.. A oni maju moje realne hodnoty. lebo v poradni by to bolo vzdy vysoke urcite.

kikushaa
13. apr 2016

@lilian23 no som zvedava ci to bude doktor na rizikovej poradni ochotny akceptovat a riskovat, ja som mala preeklampsiu, ale tak snad bude chapavy zatial sa tak vzdy tvaril 😀

lilian23
13. apr 2016

@kikushaa aha tak to je ine ked si mala preeklampsiu. Ja som cely svoj priebeh popisovala o dva prispevky vyssie.

bubula_007
13. apr 2016

@pjotrush ja som tiež menila gynekológa a kedže som bola strasne nespokojná s jeho aj sestrickinym prístupom, vrátila som sa k tej dr, kde som bola predtým, a ona ma zobrala naspat a vsetko vybavila okolo toho. Skús sa opýtat, urcite sa dá vsetko alebo skoro vsetko poriešiť, ako sa zbytočne stresovať. To je odveci takto sa správať k tehotnej a tak celkovo k pacientovi. 😖

pjotrush
14. apr 2016

@bubula_007 nooo už len rátam dni kedy sa vrátim k predchádzajúcej Dr. Tá totiž ordinuje na opačnom konci republiky ako ja teraz žijem, ale plánujem sa tam presunúť už čoskoro kvôli pôrodu. Keby som nebola tehu, tak v prvom rade ani neuvažujem o zmene, raz za čas sa dalo vybehnúť na preventívku, alebo keď bol problém, ale cestovať tehu každý mesiac 8hod. na poradňu sa mi zdalo nepraktické a hlavne vyčerpávajúce, tak som si myslela, že to bude jednoduchšie, ale teraz mám dojem, že by mi skôr stálo za to to cestovanie ☹
Btw. už druhý deň si kontrolujem tlak doma 5x denne a vždy mám hodnoty okolo 117/80 a pod. Dokonca som si ani ten Dopegyt nedala, veď načo? Som zvedavá, čo bude zas na kontrole...

bubula_007
14. apr 2016

@pjotrush ja som cestovala 1,5 hodinu, ale skutočne 8 hodin je veľa. Držím palce aby si bola v pohode. 😉

pjotrush
14. apr 2016

@lilian23 no to máš super, že sestrička s doktorkou to akceptujú. Ja som si takto svoje merania doniesla, sestrička to len tak preletela pohľadom a tlak mi aj tak zmerala a doktorka sa na to ani nepozerala a čakala aký tlak mi namerá sestrička. Lenže sestrička sa ma počas merania vypytuje na priebeh tehu, ja som ticho, lebo viem, že počas merania by som rozprávať nemala, ale keď neodpovedám pozerá na mňa či som hluchá, alebo čo, tak nakoniec hovorím....a tak no, celé zle.
Tiež mám obavy z tej nemocnice, preto by som tam nerada skončila už teraz, lebo tam by mi už ten tlak asi tak ľahko neklesol a to by na bábo určite nemalo dobrý vplyv.
Tiež sa snažím pozitívne myslieť, niekedy sa zbytočne myšlienkami sama vystresujem a nie je to dobre. Tak aj tebe držím palce, všetko bude dobre. Veď aj ty vravíš, že všetko ostatné máš v pohode, nemáme čo stresovať, tak to aj v pohode dotiahneme do toho "finále" 🙂

pjotrush
14. apr 2016

@bubula_007 veď to, jeden deň si zobrať dovolenku v práci na cestovanie, druhý deň priepustku na celý deň, žiadna sláva :D Ale teraz už asi do MD ostanem PN, tak sa tam vrátim a všetko bude konečne oookaaa 😀