Tehotenstvo a celiakia

vedvies
7. júl 2006

Ahojte babulky,
ked som bola malinka zistili mi celiakiu, do 6. rokov som drzala bezlepkovu dietu a postupne som neskor prechadzala na beznu stravu. Uz je to 22 rokov co som 1x vyskusala sliziky v polievke 🙂 . Teraz ked planujeme druhe mimi /prvemu sa nechcelo rast ☹ / mi doktor zacal robit testy, ci by nebolo vhodne prejst o5 na tuto dietu.
Preto by ma zaujimalo, ci niektora z vas nema podobny osud 😉 .

zajo510
8. dec 2008

peta, ja som tiež nemala žiadne príznaky, nič ma nebolelo aj testy boli ok ked som nedodržiavala dietu. nebolo na mne nič vidno, ale endoskopia vravela za všetko. mohli do mňa hustiť v okolí, že treba držať diétu, ked som sa cítila dobre. ako som písala, začala som ju držať počas druhého tehu, lebo som si povedala, že mi to riziko nestojí za to po jednom potrate a to bol ten IMPULZ. tu na koníku písala totiž jedna kočka, že potratila v 7. mesiaci kôli tomu - to je sila. sama od seba by som sa na to asi nepresvedčila. veľakrát človek začne pre seba niečo skutočne vážne robiť, ked sa dostane do určitého štádia a zistí, že to ozaj má zmysel a robí to nielen pre seba a svoje zdravie a sám seba vtedy ľahko presvedčí a aj dodržiavanie diéty je zrazu oveľa ľahšie . je to ako s chudnutím, ľahko sa o tom hovorí oveľa ťažšie je sa do toho dokopať. väčšinou sa tak stane až ked človek už nemá na výber.

inak som aj ja jedno obdobie bola vysypaná škaredými lišajmi na krku a na ramenách od ovsených vločiek, jedla som ich na kilá vtedy.

nikto ti nepovie, ako dopadne tvoje tehotenstvo, ale sama musíš zvážiť koľké úsilie ťa stojí otehotnieť a či to stojí za to.veľa šťastia

mirkovaviki
15. mar 2010

A staci drzat iba dietu alebo treba uzivat aj nejaky doplnok? Mne obvodna lekarka hovorila, ze gastroenterolog by mi nieco mal predpisat.

tatarina
17. mar 2010

Ahoj holky, já jsem taky celiak. Zjistili mi to po narození malého. Už když jsem ho měla v bříšku, tak jsem měla problémy, nechutnalo mi vůbec jíst, ke konci průjmy a křeče v břichu, až jsem skončila na riziku v nemocnici, kde se na mě koukali jak na debila a cpali do mě černý uhlí a uculovali se, že mě ten průjem přešel rychle, když už jsem v nemocnici. No jakpak by ne, když mi nedávali moc jíst a cpali 3x denně černým uhlím... 🙄

Bezlepkovou a fakt přísnou dietu držím asi přes rok a docela v pohodě. Teď při druhém těhu tedy občas nevím, co si při neustálých nevolnostech mám dát k jídlu, normálně bych asi sáhla po suchém rohlíku... 🙄 Jsem převážně na kukuřičných křehčených chlebíčcích, chleba si peču jednou asi za měsíc, záleží, jestli třeba někam na víkend jedeme... Já bych vědomě bezlepkovku neporušila, protože jsem si vědoma těch neblahých následků (poškození sliznice ve střevě může vést až k rakovině střeva!!!) a neporušila bych ji nikdy vědomě teď, když jsem těhotná, protože nechci ohrozit svoje děťátko. Sice to leze docela do peněz a navýší to rodinný rozpočet o pár tisíc Kč měsíčně, ale co se dá dělat. My se prostě jinak léčit nemůžeme a navíc my tady v Česku ani nemáme tu možnost na předpis dostat v lékárně alespoň část bezlepkových výrobků uznaných jako léčivo... To, pokud vím funguje už na Slovensku. V tom vidím stále nevýhodu, že se jídlo pořád nebere jako lék a tudíž je nám naprd celý zdravotnictví, když se léčíme na vlastní náklady a sami.

Celiakie je dědičně přenosná, stejně třeba jako cukrovka, to ovšem neznamená, že ji třeba Vaše děti musí mít. Záleží člověk od člověka... 😉 Jo a u holčiček je pravděpodobnost celiakie 2 x vyšší!

Já jdu na kontrolu (na krev) asi za 14 dní, tak uvidíme... Na přelomu roku byla moje první kontrolní endoskopie ukázková a střeva jako u zdravého člověka... Protilátky pro lepku a tak taky v pořádku... Já jsem žádné potravní doplňky od gastroenterologa nedostala a ani nevím, že by se kvůli celiakii plošně předepisovali (znám pár celiaků). Já si jen v lékárně koupila lactobacilíky, aby se mi po nasazení bezlepkovky střeva rychle zhojila a celkově se organismus lépe a rychleji nastartoval... 😉

mirkovaviki
20. mar 2010

Tatarina, a aké vitamíny berieš? Ja som čítala, že veľmi dobrý je Femibion. A nie si anemická?

tatarina
21. mar 2010

Mirko, já beru klasické Calibrum mami, už jsem v druhém trimestru... O Femibionu jsem slyšela jen, že se z něj nějak líp vstřebává kyselina listová. Údajně je hodně maminek, co normálním způsobem nejsou schopny listovku vstřebat a zužitkovat. Ale myslím, že je to jen zase nějaká bublina, co má ze starostlivých maminek tahat peníze... Já Calibrum brala i v prvním těhotenství při synovi. Anemie mi nikdy prokázána nebyla... 😉 Testovali mě kvůli bledosti i v porodnici po porodu císařem na železo, ale v pohodě... 🙂

marculiena
17. aug 2010

@peta131
ahoj Peti,
citam ze nerada jes bezlepkovy chlieb 🙂 ja som na tom tiez bola podobne, kym som neobjavila sendvic bezlepkovy od firmy DS4you 🙂 je to skor sendvic ako chlieb ale chuti uzasne 🙂
len tak pre tip ;)
a dietu dodrziavaj, aj ked sa necitis zle, ale nasledky sa mozu objavit ovela ovela neskor a ver mi ze vtedy budes lutovat ze si ju nedrzala 🙂
marcela

tatarina
18. aug 2010

@marculiena Tak tuhle značku vůbec neznám, díky za tip pro nás všechny... 😉

Souhlasím s nepřerušovanou dietou. Kdysi jsem slyšela názor starého pana doktora, který se intenzivně věnuje zrovna léčbě celiakie:"bezlepková dieta je jako těhotenství, buď je a nebo není"... Což mi připadlo hooodně výstižný 🙂

Pokud byť i jednou v roce vysadíš třeba na dovolenou na 14 dní dietu, kterou jinak přísně dodržuješ, zahráváš si se svým zdravým... Můžou se ti v těle dělat opakované záněty střev, právě tím, jak je pořád vystavuješ lepku a to může časem vést až k rakovině... 😖 Takže držet, držet a vydržet!!! 🙂

saeda
12. sep 2010

@marculiena ahoj, kde sa da ta znacka zohnat? este som o nej nepocula... 🙂 dakujem za odpoved

@zuzig No, ked si ja predstavím, že ju nedodržiavam už.... niekedy sa to fakt nedá

milagros
8. aug 2012

@kolimirka
@zajo510
@vedvies
@emjee
ahojtee, a mali ste aj nejake priznaky celiakie ci len tak ste si dali vysetrit?

qristinqa
18. jan 2013

CELIAKIA JE NEVYLIECITELNE DOZIVOTNE OCHORENIE! kedysi sa to nevedelo..takze vsetci, co ste z nej "vyrastli", supom ku gastroenterologovi!

alaniska
13. feb 2013

Nerozumiem ked niekto povie,ze sa neda dodrziavat,co sa na tom neda?Ja ju 100% drzim 10 rokov a nemam s tym ziadny problem.

sisa333333
3. dec 2013

Ahojte ale ked ju nedodržiavate 22 rokov ked o nej neviete tak je to ine neda sa zo dna na den zmenit cely svoj jedalnicek ☹

denamir
8. dec 2013

Za ako dlho sa črevo dostava do pôvodného stavu ?

8domcatko888
26. feb 2014

Ahojte chcem sa spytat mali ste pri celiakii nejaky problem s otehotnenim? 😒

pavlise
26. feb 2014

@8domcatko888 Vůbec žádný 🙂 Celiakii mám už pár let a celou dobu dodržuju bezlep. dietu. Otěhotněla jsem po třech měsících a těhotenství naprosto bez problému. Malá je taky zdravá (klepu 🙂 ). Na gastru mi říkala (v době plánování), že to nemám vůbec řešit, pokud dietu držím. Problém většinou bývá jen, když se dieta nedrží...

slniecko1270
4. jan 2016

Ahojte nájdem tu na pokec niake tehotné celiakticky 😊

trinka
17. feb 2017

@slniecko1270 tehotná zatial nie som, ale plánujeme...

slniecko1270
17. feb 2017

@trinka držím palce. Ja som šťastná mama 6 mesačnej dcéry a tehotenstvo bolo úplne bez problémov.

trinka
19. feb 2017

@slniecko1270 celiakiu mi zistili pred dvomi rokmi... predtým bolo otehotnenie bez problémov.... teraz trochu čakáme... tak som sama zvedavá... ;)