Tehuľky po IVF. Pridajte sa

lucia121
3. dec 2007

Zakladam tuto temu pre vsetky,ktorym to konecne vyslo, ale aj pre tie, ktore sa na IVF chystaju, a dufam, ze nas tu bude velmi vela 🙂

adrina
12. dec 2007

lumi pokukaj...
ja neviem grcať..ja som porom z toho 3dni chorá

lumah
12. dec 2007

mne sa ani nedá, teda nebýva mi zle nejak moc, akurát ked niečo zjem, strašne ma naduva.

adrina
12. dec 2007

ja som pribrala na brucho len...som taka guľatučká, nadúva ma, grgám v kuse...a je mi blivno..ale ináč pohoda 😉

lumah
12. dec 2007

adri aj ja som pribrala na bruchu ale až tak, že nezapnem gate.

adrina
12. dec 2007

ja večer stále vyzerám jak v 4-mesiaci..taká nafúknutá..nosím ešte všetko v pohode

lumah
12. dec 2007

adri nosím aj ja, len rozopnuté gate na gumičku 😝

adrina
12. dec 2007

ja ešte zapnem..xixi..ale najradšj nosím šušťaky

ingulka
12. dec 2007

😉 len som vas prisla pozdravit a povedat Vam, ze nam chybate - tehulky nase 😉

lumah
13. dec 2007

dobré ránko maminky čakatelky 😀
adri to sa máš, ale ja do roboty keby som prišla v šušťákoch.... 😀 😝
ingulka ja chodím aj k vám 🙂 aby ste mali riadnu inšpiráciu 😉

lumah
13. dec 2007

vidím, že tehulky ešte spinkajú... 😀

adrina
13. dec 2007

ahoj lumi..ja tiež nemôžem do práce v šušťákoch..xixi..ale doma nenosím nič iné..xixi
breééééé ránko 😵

lumah
13. dec 2007

adrinka ja nosím také rozťahané tepláky, že by si za mňa ani 5 korun nedala 😀

adrina
13. dec 2007

lumi..hlavne,že je nám pohodlne..xixi 🙂

lucia121
autor
13. dec 2007

aha, co mam
1-4tt = 1.mesiac
5-8tt = 2.mesiac
9-13tt = 3.mesiac
14-17tt = 4.mesiac
18-22tt = 5.mesiac
23-27tt = 6.mesiac
28-31tt = 7.mesiac
32-35tt = 8.mesiac
36-40tt = 9.mesiacm

mirica
13. dec 2007

Luci - ty si teda už v 3 mesiaci 😀

adrina
13. dec 2007

toto som našla ja:

A čo sa týka jedla:
Výživa v tehotenstve
Váš jedálniček by mal obsahovať:
Uhľohydráty

* Pečivo, najlepšie celozrnné
* Zemiaky
* Ryža
* Cestoviny
* Obilniny

Proteíny

* Mlieko
* Syry
* Jogurty
* Hydina
* Ryby (nie surové)
* Tofu
* Orechy
* Sójové bôby

Potraviny s vysokým obsahom železa

* Tmavé mäso
* Zelená listová zelenina
* Šošovica
* Vajcia
* Sušené ovocie
* Niektoré druhy rýb
(nie surové)

Potraviny s vysokým obsahom vitamínu C

* Citrusové ovocie
* Paradajky
* Lesné plody

Potraviny s vysokým obsahom kyseliny listovej

* Tmavo-zelená listová zelenina
* Ovocie
* Droždie (alebo doplnok stravy s výťažkom z droždia)
* Orechy
* Sójové / ľanové pečivo

Potraviny bohaté na zinok

* Morské plody
* Mäso
* Celozrnné pečivo

* Najlepšie je jesť pestrú výživnú stravu z rôznych potravinových skupín.
* Ovocie a zeleninu pred konzumáciou umyte alebo ošúpte, aby ste sa vyhla chemickým látkam.
* Váš jedálniček by mal obsahovať malé množstvá nasýtených tukov, nemal by obsahovať umelé farbivá a konzervačné látky a mal by byť bohatý na vlákninu.

Akým potravinám by ste sa mala vyhýbať?

* Surové vajcia a vajcia na mäkko z dôvodu rizika nákazy salmonelou.
* Mäkké hlavne plesňové syry, ako je camembert a brie, paštéty, surové mäso, surové a málo varené ryby alebo kôrovce (napr. mušle) a všetky hotové šaláty, ktoré nie sú úplne čerstvé, z dôvodu rizika listeriózy. Tento druh otravy jedlom je spôsobený baktériou listérie, ktorá sa niekedy vyskytuje v uvedených druhoch chladených potravín. Listerióza môže spôsobiť potrat alebo narodenie mŕtveho plodu.

Môžete užívať vitamíny?

Vitamíny a minerály je najlepšie prijímať z konzumovaných potravín. Skôr ako v tehotenstve začnete užívať akékoľvek vitamínové doplnky, poraďte sa so svojím lekárom.

Váš lekár Vám odporučí užívať doplnok obsahujúci kyselinu listovú do 12. týždňa. Taktiež Vám môže odporučiť užívať doplnok obsahujúci železo. Vysoké dávky železa môžu spôsobiť zápchu. V tejto súvislosti Vám môže taktiež poradiť Váš lekár.

V prvom trimestri by ste sa mala vyhýbať doplnkom obsahujúcim vitamín A (nadmerná konzumácia pečene a paštét), pretože tento sa ukladá v organizme a býva spájaný s určitými vrodenými chybami.

Prečo kyselina listová?

Kyselina listová je vitamín skupiny vitamínov B. Je veľmi dobrý pre vývoj centrálneho nervového systému dieťaťa. Pôsobí ako ochrana pred tzv. rozštepovými chybami, ako je rozštep chrbtice.

Prečo zinok?

Tento minerál môže posilniť imunitný systém.

Počas prvých ôsmych týždňov tehotenstva sa tvoria základné orgány Vášho dieťaťa. Preto nikdy nie je príliš skoro prijať určité obmedzenia a vyhnúť sa všetkému, čo by mohlo negatívne ovplyvniť vývoj Vášho dieťaťa.

Pred počatím, v prvom trimestri a pokiaľ možno v priebehu celého tehotenstva by ste sa mala vyhnúť nasledujúcemu:

* Lieky, ktoré nie sú nevyhnutne nutné - neužívajte žiadne lieky (ani tie, ktoré obvykle užívate) bez konzultácie s lekárom alebo lekárnikom.
* Fajčenie a pasívne fajčenie.
* Konzumácia veľkého množstva alkoholu (najlepšie je nekonzumovať alkohol vôbec; maximálne množstvo alkoholu, aké by ste mohla konzumovať, je pol pohára vína denne).
* Nezákonné drogy spôsobujúce zmeny nálady, ako je heroín, marihuana, kokaín, extáza.
* Kontakt so znečisteným mačacím pelieškom, pretože z neho sa môžete nakaziť toxoplazmózou, ktorá môže spôsobiť potrat, narodenie mŕtveho dieťaťa, mentálnu retardáciu alebo abnormality plodu.
* Vystavenie chemickým látkam - tehotenstvo nie je vhodným obdobím pre renováciu bytu; staré farby môžu obsahovať veľké množstvá olova. Dokonca aj nové farby, prostriedky na ošetrovanie dreva a rozpúšťadlá môžu obsahovať škodlivé výpary, ktoré môžete vdýchnuť. Vyhýbajte sa taktiež miestam, kde boli použité silné pesticídy alebo prostriedky na ničenie zeliny. Bližšie informácie získate od svojho lekára.
* Dvíhanie ťažkých predmetov.

Pozor: V tehotenstve sa pokiaľ možno vyhýbajte rentgenovému žiareniu. Pokiaľ Vám však lekár navrhne rentgenové vyšetrenie, upozornite ho, že ste tehotná.

Tipy ako riešiť rannú nevoľnosť

* Zjedzte suchár alebo suchú sušienku SKÔR AKO vstanete z postele. Tým zvýšite hladinu cukru v krvi.
* Pokúste sa taktiež zjesť niečo malé a ľahké skôr, ako pôjdete spať.
* Namiesto troch hlavných jedál jedzte častejšie menšie porcie s vysokým obsahom uhľohydrátov. Dokonca aj banán pomôže udržať hladinu cukru v krvi.
* V období ranných nevoľností sa snažte vyradiť z jedálnička tuky. Množstvo plnotučného mlieka, syrov a vajec môže mať vplyv na Vaše nevoľnosti, preto sa pokúste tieto potraviny obmedziť.
* Vyhýbajte sa silnému zápachu, preplneným vydýchaným miestnostiam a zafajčenému prostrediu.
* Udržujte neustále svoj žalúdok čiastočne naplnený tak, že medzi každým jedlom budete jesť suché sušienky.
* Vhodné môžu byť akupresúrne pásky na povzbudenie alebo proti morskej nemoci.
* Váš lekár Vám môže odporučiť doplnok obsahujúci vitamín B, ktorý pomáha proti ranným nevoľnostiam.

lucia121
autor
13. dec 2007

😀

lauritka
13. dec 2007

to je vsetko na tejto stranke adri🙂
www.starostlivostodieta.sk

adrina
13. dec 2007

lauri 😉 apoň je to na kopečke 😉

lauritka
13. dec 2007
lucia121
autor
13. dec 2007

nemam doveru ku kocikom CAM, ked ho skusis v obchode a hned hociaky dalsi, tak pocitis rozdiel, taky denglavy sa mi zda.cenovo je velmi dobry, preto to bol tak pred pol rokom velky hit, pacil sa mi na oko, ale taky nestabilny.keby si kukla albumy, dost ho baby kupovali, skus, co povedia...

lucia121
autor
13. dec 2007

na obrazku to tak nevyzera, ale aj to predne koleso ma v skutocnosti tak dopredu vysunute, a moc velke...a tu v BA je ich hrozne moc, tak pre mna dalsi dovod preco nie 😀

lucia121
autor
13. dec 2007

to uz radsej peg perego GT3

lauritka
13. dec 2007

🙂 aha jasne... ;) no hrkajuci a nestabilny nechcem..ten quinny je urcite skladnjesi.. 😀

lucia121
autor
13. dec 2007

idem gat GT3 do albumu, pod kuknut.

lauritka
13. dec 2007

pekny je ..a ma aj sportovu versiu a autosedacku?

kada
13. dec 2007

ahojte pipulky tak co nove ked sa tu rozpravate o kocikoch tak ja mam
AT 4 peg perego trosku som sa pochvalila a potom mam este klasicky hlboky na gumenych kolieskach plus sportovu vanu a auto sedacku ja mam rada stare klasiky 😀

lauritka
13. dec 2007

kada takzer ty si uz full vybava ;) my este len zvazujeme prednosti 😀

kada
13. dec 2007

vies mne to vsetko ostalo po malom a sestra mi toho vela dala ale ked to bude chlapec tak si musim vela veci kupit lebo ma dve baby

lauritka
13. dec 2007

nevaid, ale aspon maz uz nejaky zaklad 😉 ja nemam surodencov..takze budem na vsetko sama.