Ženy, dali by ste sa sterilizovať?

lubkaaa
5. okt 2009

Ahoj. Mám 25 rokov, 1dieťa a druhé čakám. Keďže som mala prvé cisárskym rezom, odporúčajú aj druhé cisárskym. Doktor mi odporučil sterilizáciu hneď pri druhej sekcii. (vraj keď žena 2x rodila cisárskym, tretie dieťa môže byť už problém..) momentálne neplánujem mať viac ako dve deti, ale čo ak sa niečo stane a budem chcieť "byť plodná" ? Ako by ste mi poradili? ste niekto v podobnej situácii? máte skúsenosť? ☹ ☹ ☹ neviem ak osa rozhodnúť.. 😢 😔

maggie2
2. mar 2011

@maca_p nie je to celkom pravda, že to nemá vplyv, už len pokiaľ ide o hormonálne hladiny atď. to by bolo na dlhšie ´"vyprávanie"

maca_p
2. mar 2011

este som chcela a zabudla dodat, vzdy je lepsie predchadzat nezelanemu teho ako riesit UPT, i ked ja nemam nic proti UPT. HAK je ovela väcsie svinstvo pre organizmus ako strerilka, len zena musi mat v tejto otazke jasno.

maca_p
2. mar 2011

@maggie2 pokial je mne zname, tak vertikalne rezy sa vykonavaju len pri ultrarychlych sekciach, ked sa lekar potrebuje urychlene dostat k babatku, ma tak viac miesta. veru a ani nepoznam zenu, co ma vertikalku pri SC.

lucia1181
2. mar 2011

ja budem mat teraz tretiu sekciu a hned mi urobia aj sterilizaciu,nie som este uplne rozhodnuta,ale lekar odporucil,tak dam na neho,ved on musi vediet v akom stave mam maternicu.uz aj teraz mam problemy s tvrdnutim bruska,dalsie dieta urcite uz neplanujeme,tak asi s tym budem suhlasit.len ma dost prekvapilo,ze si budem muset zaplatit celu sumu,aj ked mi to budu robit naraz so sekciou a na odporucanie lekara zo zdravotnych dovodov.

maca_p
2. mar 2011

@sirinka ano, zenske telo je nevyspytatelne 😉 , taka zahada + nejaka asist. repro a bejby je na svete.

maggie2
2. mar 2011

@maca_p si mladá, preto nikoho takého nepoznáš. Kedysi sa robili vertikálne rezy bežne

maggie2
2. mar 2011

@lucia1181 a prečo pán manžel si nedá radšej spraviť vazektómiu? Ja by som sa na odporúčanie lekára vôbec nespoliehala, nerozumiem Tvojej prílišnej dôvere, mňa toľkokrát zdravotníctvo sklamalo, že všetky rady beriem s rezervou

maca_p
2. mar 2011

@lucia1181 neviem kde budes rodit, ale v GA sa zaroven so sekciou priplaca iba 33 eur, pretoze sa to robi spolu s inym lekarskym vykonom. takze nebudes platit za anstezu, lozko a neviem co este, ale len za samotny vykon (4 uzliky a 2 prestrihnutia), ktory je obodovany. stalo by za zmienku sa poinformovat, teda v pripade, ze chces usetrit nejake to euro. inak je to okolo 270 eur?? neviem presne, ale asi ako v ktorej nemocke.

maca_p
2. mar 2011

@maggie2 si zlata, mam skoro 37 a, ze mlada 😀 😀 .
ale priznavam prvy porod som mala az v 34 a 1/2, i ked kamaratka rodila pred 15 rokmi, ma dve sekcie + sterilku a tiez horizontalne.

jaa
2. mar 2011

Tak vertikální Sc dělají zásadně na Balkáně..tam měla každá druhá s mimčem fiklé břicho takto...Fakt hnus v této době takhle prznit ženské břicho.. ☹
Jinak já mám 4 děti a poslední SC.Následky po něm mám doposud.takže ,už nikdy více. 😉 Sterilku nemám,ale nabádali mne k ní skoro všichni po té poslední dceři...
No,nikdy nevím,co se stane a,jestli nebudu chtít někdy ještě mimčo...Takže jsem jim to smetla ze stolu... 😉

jaa
2. mar 2011

Jo a byl to ultrarychlý Sc.Malá neměla ozvy a ještě byla bloklá v pánvi a roztrhala mi dělohu a placentu... 😉

maggie2
2. mar 2011

@maca_p no oproti mne si mladá

maggie2
2. mar 2011

@jaa pred 25 a viac rokmi to robili bežne i v ČSSR tie vertikálne rezy

maca_p
2. mar 2011

@maggie2 myslim, ze sme v rovnakej vek. kat. 35-40.

@jaa tomu sa tusim hovori ruptura maternice. mozes byt ultrarada, ze ste obe prezili. 😉
ja mam teda prvu jazvu super, ziadne tahania, bolesti nic, tak dufam, ze aj druhu mi taku vyrobia..

maca_p
2. mar 2011

@maggie2 to si dufam este nerodila 😀 pred 25 rokmi. zajtra sa spytam mamky, ta mala presne pred 26 rokmi SC brat mal 55 cm a vahu 5600g.

maggie2
2. mar 2011

@maca_p ee ale kamoška, bolo to strašné

jaa
2. mar 2011

@maggie2 To je možné.Ale na koupálku tady v ČR jsem ani žádnou starší ženu s takovou jizvou nepotkala🙂))Spíše bych řekla,že je to déle,než 25 let...Už hodně dlouho se dělá tzv.bikiny řez.

@maca_p No,praskla až při SC...kdyby se mi něco stalo,tak stál na mé straně i můj dr a ten by je žaloval spolu s pozůstalými...
Už dost bylo to,že jsem čtvrtý den po skolabovala(tělo odmítalo dál fungovat)a oni mi měli dát transfůzi a zapomněli na ní..Já pak díky tomu měla půl roku stras´šné zdr.problémy a ještě nyní po skoro 2,5 roku to není ok..

maggie2
2. mar 2011

@jaa no nepotkala si, lebo s takou "parádnou" jazvou sa Ti žiadna žena nevyberie na kúpalisko bez jednodielnych plaviek 😀 😀 😀

jaa
2. mar 2011

@maggie2 asi by jsi se divila,ale v Chorvatsku těch bab z BH,tam bylo moře a všechny v bikinách...Plavky v celku neletí,ani tady...

jaa
2. mar 2011

@maggie2 Mohu se zeptat mamky.Ta dělala na gyndě a na porodním leta.Ta bude vědět,jak dlouho se ten řez používá🙂

maca_p
2. mar 2011

@maggie2 nemozes porovnavat tieto vykony za cias CSSR a teraz. ved vtedy neboli UZV, nekontroloval sa diabetes, nebol ani 3D UZV, a kopec inych vysetreni, ktore boli fatalne pre matky a deti. ale toto je uz do inej temy, aby ma nevymazali 😀

vtedy sa sterilky vykonavali aj cigankam bez 30 dnovej lehoty, len podpis a viac si nezarodila. mimochodom, nie som rasista, ale dnesne plodenie deti nesocializovatelnymi obcanmi SR ma riadne vytaca. TV JOJ nic ine v spravach nedava....

maggie2
2. mar 2011

@maca_p tv hnoj dáva to, čo je pre divákov atraktívne, ˇ

vertikálny rez sa robil preto lebo bol pre operatéra jednoduchší. Pre ženy bol ale z estetickej stránky neprijateľný preto sa od toho upustilo

maca_p
2. mar 2011

@jaa fuuuha, neprijemne, veru niet co zavidiet. a tato sekcia predchadzala pokusu o spontanny , alebo dlhotrvajuci porod?

jaa
2. mar 2011

@maca_p Byla jsem otevřená k porodu za necelé dvě hodiny...Jenže malá ležela hlavičkou dolů napříč a jaksi si toho dr na UTZ těsně před porodem nevšimla.nebo nechtěla všimnout...Navíc dle všech fotek z UTZ bylo vidět,že mám až dole u vchodu placentu stejně široku,jako byla hlavička.A,jak se malá drala ven,tak šla i ta placenta.a ta se při tom rozervala.naštěstí už na sále těsně před narkozou...
Díky té placentě nemohla malá sestoupit pořádně dolů.Začala se dusit.Já měla tlaky k porodu už 2 hodiny a doslova ji tam spolu s tou placentou lisovala.Ozvy-.0.,nebo 220...

maca_p
2. mar 2011

@jaa tak asi keby lekari nespackali "pokus" o vaginalny porod, tak SC si nemusela mat az tak dramaticky a k rupture maternice nemuselo dojst za okolnosti, ze by ti hned urobili SC a rekonvalescencia mohla byt tiez bez komplikacii. jaaaj, keby bolo keby, ze?

jaa
2. mar 2011

@maca_p asi tak.vypadalo to skvěle a prý by to bylo i bez nástřihu...No,já která s Sc vůbec ani ve snu nepočítala,tak jsem ho vyžrala do dna... 😠
Bylo to těžké..Jeden dr chtěl rodit spontálně a pak přišel primář a všechny je zhulákal,že jsou nenormální.Že pokud to nejde po 2h od otevření,tak nemají na nic čekat a konat sc.
Malou pak nemohli ani vyndat ven,jak byla seklá v pánvi a museli spěchat,protože těsně,jak mne uspávali,tak ze mě vypadl mega kus té placenty...

lula0702
3. mar 2011

@pata31 To je uplna pravda,ja som tiez tak to dopadla ako tvoja sestra ☹

lucia1181
3. mar 2011

@maca_p budem rodit v ruzinove v bratislave.tiez mam pocit,ze by sa nemala platit plna suma,musim pozistovat ako to je
@maggie2 ja mam polovicku rodiny zdravotnikov,tak zatial im verim...musim,co ine mi ostava?v tomto pripade ma asi doktor pravdu,lebo uz teraz mam problemy s tvrdnutim bruska.manzel nejak nesuhlasi so sterilizaciou,ze je to na mne ako sa rozhodnem.ja sa len bojim zlyhania,predsa len existuje nejake riziko otehotnenia aj po sterilizacii.

maggie2
3. mar 2011

@lucia1181 ale prečo manžel nepodstúpi vazektómiu teda? Je to oveľa jednoduchší a menej invazívny zákrok oproti ženskej sterilizácii 😠

sirinka
3. mar 2011

@maggie2 prosim ta a ake hormonalne zmeny nastavaju po sterilizacii? ved ide iba o znepriechodnenie vajickovodov, do ostatneho sa predsa nezasahuje a pokial viem, tie nemaju nejaky vplyv na hormonalnu rovnovahu....

uz sa da robit reoperacia vajickovodov, teda kusok, ktory je zlepeny, zosity, alebo inac znepriechodneny sa vyreze a otvorene konce sa zosiju k sebe, resp, umele oplodnenie takisto prichadza do uvahy...