Ženy, dali by ste sa sterilizovať?

lubkaaa
5. okt 2009

Ahoj. Mám 25 rokov, 1dieťa a druhé čakám. Keďže som mala prvé cisárskym rezom, odporúčajú aj druhé cisárskym. Doktor mi odporučil sterilizáciu hneď pri druhej sekcii. (vraj keď žena 2x rodila cisárskym, tretie dieťa môže byť už problém..) momentálne neplánujem mať viac ako dve deti, ale čo ak sa niečo stane a budem chcieť "byť plodná" ? Ako by ste mi poradili? ste niekto v podobnej situácii? máte skúsenosť? ☹ ☹ ☹ neviem ak osa rozhodnúť.. 😢 😔

lucka1987
23. nov 2010

@lubkaaa ahoj.. nemam az take skusenosti a prax ako zienky a maminy co sem pisu.. no aj ked uz viac deti teraz neches mas len 25 a si mladucka... ja byt na tvojom mieste este pockam... moja teta ma za sebou 3 cisarske a v pohode. nemam s tym skusenosti... mas pred sebou este dlhne plodne obdobie... no co ak o 10 roko, budes chciet dalsie babo... mama sa strerlizoala po 3 detoch.... po 17 rokch od steril.ostala tehotna, no musela ist na kyret, pretoze sa to uhniezdilo mimo maternice.. od vtedy ma komplikacie.

topanka
10. dec 2010

@andica ahoj nikdy si nedaj podviazat vajecníky ja som tak urobila a teraz banujem a hladam vsetko mozne aby som otehotnela a jedine umelym oplodnením tak velmi dobre nad tím porozmyslaj ahoj

topanka
10. dec 2010

@pata31 ma setra este deti aj po tom podviazaní daj mi vediet ahoj

pata31
10. dec 2010

@topanka nie, nemala, ten priatel sa ukazal ako dobry debo, ale uz sa ani nechysta..

andica
10. dec 2010

@topanka už som sa rozhodla že si nedám..

briketa
12. dec 2010

@diddi RE: ako sa da vazektomia prosim ta odstranit?! je to rovnako nezvratny zakrok!

oh nie, nie je. mikrochirurgicky sa odstrani jazvicka a koniec otvoru z casti semennikovej a z casti abdominalnej sa zosije vnutorne a zvonka, ma to samozrejme rizika, ale kontretne nasi vyborni priatelia maju dvoch syncekov po tomto zakroku. a to otecko je po patdesiatke 🙂, aj ked na to absolutne nevyzera.

maggie2
12. dec 2010

@briketa áno súhlasím. Vazektómia sa so sterilizáciou nedá porovnať. A navyše tuším tam je možný i odber semena-spermií ktoré sa neprestávajú tvoriť, a vykonať umelé oplodnenie, ktoré nemusí byť vôbec komplikované, nakoľko žena je tá čo je "v poriadku"

bufina
12. dec 2010

Já mám dvě děti, obě císařem a nikdy nikdo, ani v porodnici, nebo doktorka na gyndě se mně o nějaké sterilizaci ani nezmínili... Taky dobře, bych do toho nikdy nešla....

topanka
6. jan 2011

@labus ahoj chcem sa spytat ci si nieco platila ked si chcela otehotniet ci aj poistovna ti nieco doplacala chcem ist tiez na taku vec lebo som tiez taky isty prípad a necham to na zazrak .prosim ta daj mi vediet a to podviazanie by nemali vobec robit ja by som to uplne zakazala

topanka
6. jan 2011

@kveta ahoj nemohla by si mi dat niaky kontakt na tie zeny co tuzia po detoch co maju podviazane vajecníky aj ja chcem ist na umele oplodnenie baby drzte mi palce podviazat nikdy to baby nerobte!!!! ja som to urobila a som v koncoch som z toho nestastna!!

stardust
6. jan 2011

Netreba ist hned na sterilizaciu, su aj ine sposoby ochrany, napr. vnutromaternicove telieska, celibat, samoobsluha ablablabla.

kkiki
6. jan 2011

ahojte tak mna caka treti cisarak a ak mam vyjadrit moj nazor ... mam 32 rokov , poslednych 7 rokov a pocitam dalsich najmenej 5 rokov sa budem venovat tomu mojmu drobizgu ... Hak neznasam, je mi z toho zle neprospieva to mojmu organizmu , po druhom cisarskom som otehotnela po pol roku to sme si nedali 1x pozor a bolo ... vlastne vzdy ked sme si povedali ideme robit babo bolo hned, takze spoliehat sa na alternativu u nas nehrozi ... a uz by sme si s muzom aj radi ked to vsetko zvladneme "uzili" chyba mi to a je to tak ... ale pozor alebo jest chemiu odmietam .... 4x absolvovat SC tiez ... takze v mojom pripade by mi tento zakrok nevadil , pokial viem na sk uz je vynati zo zakona, takze zena on moze poziadat, ale musi si to aj zaplatit ...

helenkasabinka
6. jan 2011

uplne suhlasim s @kkiki 😉

helenkasabinka
6. jan 2011

ale suhlasim s tym,ze ako 25 rocna,co mam aj ja tolko,jedno dietatko uz mam ako aj ty a druhe tiez na ceste ale nedala by som sa sterilizovat,keby som bola starsia tak asi ano ale v takom mladom veku nie 😉 A poznam aj ja vela tykch ,co maju aj tretie dietatko cisarskym 😉

labus
7. jan 2011

@topanka žial bola som braná ako samoplatca takže som si všetko hradila sama...ak Ti možem poradit pre samoplatkynu saoplatí íst na NATV do REPROFITU BRNO ak chceš pordobnejšie info napíš mi kludne aj IPpošturada odpíšem

pepibubu
7. jan 2011

Mám odmalička problémy se srdcem, být to na doktorech tak nemám ani jedno dítě. Oba jsou cs, při druhé sekci jsem sama sterilizaci chtěla, kardiolog mi to napsal.... Ale já tu žádost stáhla. Jak píšou holky, kdo ví co bude, a oba s manželem se třetímu nebráníme. Možná to vypadá jako hazard, ale já svému tělu věřím, a vím, že pokud by ho to mělo ohrozit, nedopustí to nebo to včas ukončí, jako ukončilo ta dvojčátka před Pepínem. Prvního jsem měla ve třiceti, druhýho v necelých dvaatřiceti, to třetí uvažujem tak za dva až tři roky.

V porodnici mi řekli, že ještě jedno, automaticky už cs, a konec zvonec. Víc než tři stejně ani neplánujem, takže pak bych o tu sterilizaci s klidným srdcem požádala znovu a dotáhla to do konce.

aemmi
7. jan 2011

známá ted porodila třetí CZ a taky jí žekli, že to je maximum, ale že by jí nabídli přímo sterulizace, to nevím...ale znám asi 2 ženský, co mají podvázaný vaječníky, ale nechaly si to udělat až po 40 letech...je fakt, že ted nemusí řešit žádnou antikoncepci, ale já nevím, i tak bych do toho nešla, přijde mi to tak nějak drsný...

mia78
20. jan 2011

ahojte ja sa priklááánam k názoru kkiki a pepibubu , kedže mám dva cisarske za sebou a ešte jedno by som chcela ato pojde tiez cisarom tak potom by som si dala podviazať .....

jolada
2. mar 2011

Ahojte, ja som deväť mesiacov po treťom cisárskom a po sterilizácii. Rozhodla som sa pre sterilizáciu, lebo štvrtý cisársky je veľké riziko, hrozí tu ruptúra maternice. Poznám aj ženy, ktoré majú štvrtý cisársky a keby aj, čo piaty? Je jasné, že žena nemôže mať desať cisárskych. Navyše som prekonala štyri potraty, takže mám dosť tých tehotenstiev aj detí, tri sú tak akurát. Neteší ma to, že som si dala to urobiť, ale nebanujem kvôli týmto dôvodom, ale keby som nerodila trikrát sekciou, nedala by som si sterilizáciu urobiť. Ani neviem, čo sa môže v živote stať, kedy sa žena rozhodne mať ešte deti. Len po troch sekciách je to akokeby o zodpovednosti ženy - matky voči ďeťom, manželovi, sebe. Len teraz je na rade ďalší problém - sterilizácia nie je 100-percentná. Takže kvôli tomuto hľadám ženy s podobným problémom, ktoré majú takú skúsenosť, že otehotneli po sterilizácii. Aj som sa o nejakých už dočítala.
Doktorka ma hneď na začiatku tehotenstva informovala o sterilizácii. Žiadosť u nás musí byť mesiac vopred napísaná. Neplatila som nič. Ďakujem, že ste si prečítali môj názor, možno niekomu pomôže v rozhodovaní, ktoré nie je ľahké.

kalo
2. mar 2011

Malá vsuvka do diskuze: Taková Victoria Beckham je počtvrté těhotná a bude mít 4 císařák 🙂

maggie2
2. mar 2011

@kalo Victoria Beckham má šťastie že je tam kde je, lebo na SK by najsamodborníci ju už dávno prehovorili sa dať sterilizovať 😀

kalo
2. mar 2011

@maggie2 To by byla zpráva v bulváru 😀 😀

sirinka
2. mar 2011

@maggie2 no...a mozno by ju aj za nesvojpravnu oznacili, byt este tehotna po troch CR.... 😀

maca_p
2. mar 2011

@maggie2 preco by ju mali prehovorit? ved je svojpravna, sterilizacia je vec nazoru a rozhodnutia kazdej zeny, tak ako UPT, HAK... moc pruderne na mna 😀

osobne si sterilku necham urobit pri druhom SC. som po 35, otazku reprodukcie potomkov mam vyriesenu, nemienim nic riskovat. druhe teho mam ovela narocnejsie ako prve.

maggie2
2. mar 2011

@maca_p To si adresovala otázku na mňa zle. Neexistuje žiaden dôvod aby lekár presviedčal ženu že po opakovaných CR ostáva už len sterilizácia. Prajem Ti aby bolo všetko tak ako si naplánuješ. Ale niekedy sa stanú veci, s ktorými človek neráta a a niekedy i smutné a tragické veci. A potom je už neskoro si vyčítať, už nikdy nebudeš môcť mať ďalšie deti.

maca_p
2. mar 2011

@maggie2 nehnevaj sa to si myslis, ze ak sa stane nieco jednemu z mojich deti, tak si s muzom urobime nahradu? klon? hracku???? a ja co, kde som ja, ako zena, matka, svojpravna bytost? to mam riskovat rupturu alebo ine potiaze suvisiace s tretim teho??? ved nezijem v arabii, kde za zenu rozhoduje chlap! a ani nie som krestan, kde je otazka ATK stale tabu, resp. nemali by ju zeny pouzivat a pouzivaju ju.

otazka veku, fyzickeho stavu zeny a SC je podla mna velmi dolezita. inak sa zregeneruje telo 20, 25, 30, 35+ zeny.

ako som napisala je to vec kazdej zeny, niektore su priam zrodene na to, ze kazde teho preziju tak, ze nemaju ziadne problemy a mozu rodit pomaly kazdy rok. no a ine zeny znasaju teho dost tazko a maju pridruzene zdr. komplikacie. ja som ten druhy pripad 😉 .

maggie2
2. mar 2011

@maca_p je to Tvoja vec. Poznám mamičku, ktorej jediná dcéra zomrela v 22 rokoch. Povedala, že nikdy nechcela mať viac detí, iba jedno. A keď jej táto dcéra zomrela v 43 rokoch sa im podarilo ďalšie dieťatko. Keby bola sterilizovaná môže ísť "do hája". Alebo i tu písali predtým niektoré ženy, že oľutovali, rozviedli sa, a s novým partnerom chceli mať vlastné dieťa - logicky, už po sterilizácii nemohli. Bez ohľadu na náboženstvo a podobne, je to veľký zásah do organizmu., určite väčší než mužská vazektómia - ale to sú partneri žien na to príliš sebeckí všakáno.

sirinka
2. mar 2011

@maca_p
@maggie2 v dnesnej dobe uz ani sterilizacia nie je nezvratny stav.... 😉

okrem toho, to strasenie s rupturou...to by ma teda zaujimalo, kolkym zenam, tretotehotnym po dvoch CR sa nieco take prihodilo...len tak, z nicoho nic... 😕

maca_p
2. mar 2011

@maggie2 u mna ide skor o mna, ja som sa rozhodla. a o 10 rokov "ak" budem s inym partnerom to uz moze byt jedno. mam dve male deti (presne stale 1 a 1/2), a u mna je dalsie teho z hladiska zdr. stavu vylucene.
mimo ine, sterilizacia nie je zdr. vykon, ktory by negativne ovplyvnoval zdr. stav zeny. jedine v tom pripade ak by chcela oteho uz nebude moct, ale s tym ja som vysporiada, uzrozumena. a moje deti budu potrebovat zdravu mamku este veeela rokov 😵

presne podla zakona, ziadost je potrebne predlozit min. 30 dni pred planovanym zakrokom, a je mozne ju kedykolvek zrusit, alebo jednoducho na zakrok neprist. je to vec kazdej orientovanej zeny. to ak niekto podstupi 4,5,6 SC je jej vecou ak sa niekto citi na 2 SC a nechce, resp. neciti sa na viac teho je to tiez stale jej vecou.

maggie2 mas teho ukencene SC?

maggie2
2. mar 2011

@maca_p mala som CR, záleží veľa aj od spôsobu rezu. Horizontálny rez je menej rizikový pre opakované CR, lenže na SK sa dlho robili rezy vertikálne, čo skôr robí riziko ruptúry. Ja mám horizontálny rez