Ženy, dali by ste sa sterilizovať?

lubkaaa
5. okt 2009

Ahoj. Mám 25 rokov, 1dieťa a druhé čakám. Keďže som mala prvé cisárskym rezom, odporúčajú aj druhé cisárskym. Doktor mi odporučil sterilizáciu hneď pri druhej sekcii. (vraj keď žena 2x rodila cisárskym, tretie dieťa môže byť už problém..) momentálne neplánujem mať viac ako dve deti, ale čo ak sa niečo stane a budem chcieť "byť plodná" ? Ako by ste mi poradili? ste niekto v podobnej situácii? máte skúsenosť? ☹ ☹ ☹ neviem ak osa rozhodnúť.. 😢 😔

didiana333
6. mar 2010

No ja si myslím,že každý zákrok má následky...či u muža,alebo u ženy... 😉 😉 😉
Ja som sa vo veku 36 rozhodla pre sterilizáciu...po trťom dieťatku...nelutujem...celý život som užívala antiku,uplne bez problemov,ale po tridsiatke som začala priberať aj z nízkohormonálnej... ☹ tak som to vyriešila takto...je to síce nezvratné,ale nelutujem,lebo už dalšie deťušky nikdy neplanujem...ani keby sa čo stalo... 😅

strouzek
6. mar 2010

já bych to neudělala protože člověk nikdy neví, moje máti měla děcka a říkala že další už nikdy že je stará a pak se rozhodla ještě pro mě ve skoro 40 letech takže člověk nikdy neví kdy ho chytnou ještě chutě na mimčo 😉

bobicek5
1. máj 2010

ahojte, ja prave cakam tretie dietatko a uvazujem nad podviazanim vajecnikov. Sice obcas vaham, ale ak sa o par dni babo ukaze a bude to vytuzena dcera po chlapcoch - dvojcatach, nebudem vahat ani sekundu a dam sa podviazat. Tak ci tak budem uspata pri sekcii, takze dve muchy jednou ranou... Manzel uz po dalsom dietati netuzi a ja popravde mam toho uz teraz dost 😝 .

bobicek5
1. máj 2010

este by ma zaujimalo - ak niektora mate skusenosti s podviazanim - vyplyvaju z podviazania vajecnikov nejake zdravotne komplikacie? Ja odmietam HAK, mam PCO, takze nie je co riesit...

kveta
2. máj 2010

Keďže sa už pár rokov pohybujem v oblasti umelých oplodnení /bojovala som s neplodnosťou/, spoznala som viacero žien, ktoré podstupovali krkolomné umelé oplodnenia len preto, že sa kedysi dali sterilizovať... Väčšina sa totiž nečakane rozviedla, našli si nových partnerov a bolo im ľúto, že svojej novej láske nemôžu porodiť dieťa... Poznám aj dve ženy, ktorým po sterilizácii umreli deti pri dopravných nehodách... a tiež skúšajú teraz umelé oplodnenia... V preklade povedané: nikdy by som sa nedala sterilizovať... ak by šlo o sterilizáciu, nech sa láskavo nechá sterilizovať partner: je to pre neho menej rizikový zákrok a aj "vytiahnutie" spermií zo semenníkov na insemináciu je pre muža omnoho, omnoho menej zaťažujúce ako umelé oplodnenie pre ženu. Ovšem je istá malá pravdepodobnosť, že zdravé spermie sa u muža prestanú tvoriť... ale stále je to menší problém ako zákroky, riziká a hormonálna záťaž pre sterilizovanú ženu pri umelom oplodnení... A ak sa nemýlim, žena po sterilizácii nemá nárok na preplatenie umelých oplodnení poisťovňou. Cena jedného pokusu sa môže pohybovať až na úrovni 80 000 až 100 000 korún.

zopka
23. aug 2010

Mne sterilizáciu navrhla dnes moja lekárka na teho-poradni, lebo aj druhé dieťa asi pôjde von cisárskym a vyslovila som sa, že ďalšie deti už nebudem chcieť. Čím dlhšie o tom premýšľam, tým viac som proti sterilizácii. Prečítala som si na nete nejaké riziká sterilizácie (abnormálne maternicové krvácanie, predčasné klimaktérium...) a to ma tiež utvrdilo v tom, aby som to odmietla. Uviedli ste tu názory, že keby ste boli staršie, tak sa na to dáte nahovoriť. Ja mám 39 rokov, predpokladám, že teoreticky budem plodná možno ešte 8-9 rokov a myslím si, že na také krátke obdobie si vystačím aj s nejakou antikoncepciou alebo prezervatívmi. Ja som skôr uvažovala, že keby som mala 25 rokov a na krku zo tri deti, tak vtedy by to bolo opodstatnenejšie (ešte zo 20 rokov sa starať o to, ako neotehotnieť), ale asi každá hľadáme tie svoje dôvody, prečo neurobiť taký rázny a definitívny krok ako je sterilizácia.

maggie2
23. aug 2010

@zopka tak sterilizácia by mi ani nenapadla a nechápem ako to jedna lekárka môže žene s dvomi deťmi navrhnúť. Veď može sa stať že predsa ešte budeš chcieť dieťa, že zmeníš názor. Nikomu neprajem nešťastie, ale jednej staršej panej zomrela dcéra pri plastickej operácii a psychiku jej určite zachránilo to, že ešte raz v neskoršom veku otehotnela a narodil sa jej synček. Možno by predtým keby sa jej to nešťastie nestalo, nikdy neuvažovala mať ešte deti. každopádne určite menším a jednoduchším a menej rizikovým zásahom do ľudského organizmu je vazektómia. t.j. operatívny zákrok u muža. Čudujem sa, že lekári nenavrhujú radšej túto variantu

zopka
23. aug 2010

@maggie2 Presne tak. Človek nikdy nevie, čo sa stane a ja som tiež uvažovala aj o tom, že aj deti sú smrteľné a potom by som si bila asi už len hlavu o múr, že som sa sama dobrovoľne úplne pripravila o možnosť mať ďalšie dieťa.

andica
21. nov 2010

@maggie2 lekári sú povinný pacientke po druhom cisárskom navrhnúť sterilizáciu,ty to potom bud podpíšeš,alebo odmietneš. ja sa tak musím teraz rozhodnúť do piatka ☹

vysocanka
22. nov 2010

@strouzek souhlasim s tebou, navic clovek nikdy nevi co se muze stat. mam v okoli pani ktere zemrela tri leta holcicka a nakonec byla moc stastna ze si aspon castecne mohla tu silenou ranu zalepit dalsim miminkem. Je to sice kruty ale je to tak. Krom toho sem nemohla otehotnet povedlo se to az po dvoulete lecbe v centru pro neplodnost. takze muj nazor na sterilizaci je asi takovy.
🤐

madelen
22. nov 2010

Ve Tvém věku bych tento zákrok nepodstoupila a pokud bych neměla zdravotní problémy, ani ve svých 35. Po 40 roku věku bych uvažovala.....Taky znám případy, kdy má mamina 3 dětičky císařem. Je to nevratný zákrok a pak Tě to může po zbytek života trápit.

vysocanka
22. nov 2010

jasne pokud ma nekdo zdravotni problemy je to jina vec, to je jasne.

kristi
22. nov 2010

v 25? ani omylem

maggie2
22. nov 2010

@andica prosím Ťa, a to kde kŕmia ženy takými stupiditami? TO NIE JE vôbec pravda. To čo píšeš, ak by Ti to niekto takto podmieňoval a nútil Ťa k tomu, to je už na trestné oznámenie - trestný čin útlaku, vydierania a pod. Medicínsky to vôbec nie je opodstatnené.

veronikapp
22. nov 2010

@andica ako píše maggie, lekár nie je povinný navrhnúť ti sterilizáciu v tom zmysle, že teraz sa MUSÍŠ rozhodnúť či áno, alebo nie...lekár ti ju môže navrhnúť a zo zdravotného rizika je tuším po druhom cisárskom nárok na bezplatnú sterilizáciu, inak je to platený výkon.

mamutka
22. nov 2010

moja svokra porodila pred 27 - 31 rokmi - 3x cisarsky, 3 zdrave deti.....to len pre tie, ktore by nejaky lekar plasil, ze po 2.cis.sa maju dat sterilizovat. ak tehotenstvo zvlada zena dobre, potom je na lekaroch aby pri kazdom cisarskom odviedli dobru pracu, aj s pooper.starostlivostou a zena musi mat pauzu aspon dva roky. ked to slo v minulo storoci, ide to aj teraz. zavisi od kazdej zeny a jej situacie a ocividne od schopnosti lekarov. a od toho, ci sa dalej vzdelavaju, alebo 20-30 rokov od skoncenia skoly robia vsetko ako vtedy a nove pristupy ich nezaujjimaju.

maggie2
22. nov 2010

@mamutka súhlas 😉 lekári by sa mali celoživotne vzdelávať, je to dokonca ich profesná povinnosť. Bohužiaľ niektorým stačí to, čo sa naučili pred 40 rokmi od vtedy 60 ročných učiteľov a podľa vtedajších lekárskych poznatkov a technickej úrovne a potom to i tak vyzerá.

mircalla
22. nov 2010

ja by som sa urcite nedala. a v tak nizkom veku uz vobec nie.

berynka
22. nov 2010

nenechala bych se, přijde mi to tak nějak moooc definitivní 😅 . Ale zase kdybych mela tři děti a musela vystačit s životním minimem, tak bych nad tim asi zauvažovala 😉 .

maggie2
22. nov 2010

@berynka zauvažovala? Ak by bola taká životná situácia, tak by mal zauvažovať partner, aby hľadel doniesť domov viac peňazí, alebo on si dal urobiť vazektómiu. Ktorá napokon je omnoho menej drastická než zákrok u ženy 😉

mircalla
22. nov 2010

@maggie2 noooo to by ale muzovo ego neznieslo....ze ano🙂

maggie2
22. nov 2010

@mircalla takého radšej len kopnúť do zadku, prv než by stačil vliezť do postele 😉

labus
22. nov 2010

@lubkaaa Lubka v 25 rokoch? radím jednoznačne NIE NIE NIE ... viem čo vravým mne to navrhli pár minut pred plánovanou laparoskopiu zo zdravotných dovodov... v strese ,strachu z operácie .. a v domnení že aj tak už dalšie dieta mat nechcem - mám 3 synov .. som suhlasila....CHYBA OBROVSKA ... neskor som sa rozviedla... znova vydala... a žial ani po 4 IVF som neotehotnela...a neskor som sa dozvedela... že 1
-síce som mala 3 deti... ale žena má mat až 35r a viac aby jej sterilizáciu spravili, musí mat papiere doma a čas rozhodnut sa minimálne mesiac... prosím Ta naozaj si to zváž... je vela foriem antikoncepcie... sterilizáciu v 25 rokoch nepodstupuj... život máš pred sebou a nikdy nevieš... aby si to nelutovala ... ja som toho príkladom....mám užasneho manžela ktorý nemá a žial koli mne ani nebude mat vlastne dieta...práve koli sterilizácii v mladom veku...

andica
22. nov 2010

@maggie2
@veronikapp ja neviem čo musia a nemusia lekári, mne to takto povedala dr. neviem či aj kôli tomu že mám problémové tehot. (vysoký tlak),alebo že už budem mať 35r., ale to je jedno aj tak nesúhlasím s teril., človek nikdy nevie

maggie2
22. nov 2010

@labus to čo Ti urobili, je žalovateľné, nakoľko Ti ponúkli úkon keď si bola v tiesňovej situácii. Nemali právo Ti vôbec takú ponuku urobiť. To, že Tvoje rozhodnutie bolo nezvratné, veľmi dobre vedeli, a keby sa Ti podarilo dokázať, že naozaj Ti aj argumentovali zdravotnými dôvodmi (ktoré sa ukázali samozrejme ako neopodstatnené, alebo nie tak vážne ako sa Ti ich snažili vylíčiť - ono zdravotná indikácia musí byť riadna a nielen nejaké "riziko") tak by si mala šancu i vymôcť si odškodné súdne. Pretože tak ako píšeš, si urobila ZJAVNE svoje rozhodnutie V TIESNI, čiže je neplatné. Treba len pozrieť, či to nie je premlčané, každopádne sa jedná o závažnú ujmu na zdraví (sterilizácia).

maggie2
22. nov 2010

@andica lenže je to hlavne Tvoje zdravie, nie Tvojej lekárky, takže aspoň vidíš, že treba si zisťovať a nielen spoliehať sa na odborníkov "odborníkov, kapacity "kapacity" 😠

berynka
23. nov 2010

@maggie2 , a ty si myslíš, že to takhle normálně funguje? 😕 😉 ... že se nejdřív řeší nepočetí na straně mužů 😝 . Nevim, ale asi žiju v jiném světě.
A mimo jiné... ženy přece rády rozhodují o svém těle samy... to je přece jeden z hlavních argumentů prů HAK a potraty, ne? A tohle mi připadá hodně podobné 😎.

maggie2
23. nov 2010

@berynka tvrdo povedané - záleží na každej z nás akými ľuďmi sa obklopíme a s kým a kedy a za akých podmienok vlezieme do postele nie? 😉 Prečo sa mrzačiť keď existujú iné jednoduchšie a menej drastické riešenia?

berynka
23. nov 2010

@maggie2 , jo, to je přesně ono! Já si to totiž tak představuju, jakou ženu asi napadne, že řešením je sterilizace 😒 ? Má nespolehlivého partnera, který jí udělal už x-té dítě a peněz není nazbyt, takže třeba HAK je velkej luxus 😅 .

maggie2
23. nov 2010

@berynka takých ľudí nepoznám pravdu povediac.