Ženy, dali by ste sa sterilizovať?

lubkaaa
5. okt 2009

Ahoj. Mám 25 rokov, 1dieťa a druhé čakám. Keďže som mala prvé cisárskym rezom, odporúčajú aj druhé cisárskym. Doktor mi odporučil sterilizáciu hneď pri druhej sekcii. (vraj keď žena 2x rodila cisárskym, tretie dieťa môže byť už problém..) momentálne neplánujem mať viac ako dve deti, ale čo ak sa niečo stane a budem chcieť "byť plodná" ? Ako by ste mi poradili? ste niekto v podobnej situácii? máte skúsenosť? ☹ ☹ ☹ neviem ak osa rozhodnúť.. 😢 😔

am11e22
3. mar 2011

Při druhém porodu - císařským řezem - jsem souhlasila se sterilizací a můžu jenom litovat.
Totálně se mi rozhodil menstr. cyklus (do té doby bez problémů, ukázkový...), už jsem byla jednou na kyretáži, nyní jsem na hormonech, když to nezabere, budu muset asi jít na vyjmutí dělohy:(
Chtěla jsem ušetřit na antikoncepci, ale možná mi nezbude, než ji zase brát 😀 .
Za sebe - NEDOPORUČUJI.

lucia1181
3. mar 2011

@maggie2 ved ked uz budem ja na operacnom stole pri tretom cisarskom,tak mi to mozu urobit hned a nemusim robit stresy manzelovi.a je to presne ako ti pise nizsie @sirinka,ziadne hormonalne zmeny sa nedeju po sterilizacii a tak isto sa da u zeny operaciou obnovit plodnost.

sirinka
3. mar 2011

@am11e22 aj ty vysvetlili ako tento zakrok moze sposobit taketo problemy? lebo ja tomu fakt nerozumiem...

am11e22
3. mar 2011

@sirinko já nevím, jediné, co vím je to, že do druhého porodu mi nic nebylo a teď mám takové problémy....jak půjdu na kontrolu (teď mi zase hrozila kyretáž kvůli vysoké sliznici a silnému krvácení, takže jsem na to neměla moc náladu se ptát), tak se přímo doktorky zeptám, jeslti to s tím nějak souvisí nebo ne....
Každopádně radím pořádně si to rozmyslet, mě to nabídli v porodnici, asi půl hodiny před císařem, což se mi zdá taky nefér, člověk je už myšlenkama někde jinde a tak jsem hloupě kývla....
možná bych to měla i bez toho, nevím, to už se nedozvím.
Takže ačkoliv jsem se "těšila" na sex bez nutnosti myslet na ochranu kdykoliv a kdekoliv, mám velký prd, pořád jenom krvácím, nebo čekám, kdy začnu a jak silně, opravdu je to na hlavu 🙄

meleri
3. mar 2011

že vždycky ženské musí všecko slíznout.. 😠 😠 já bych tu sterilizaci navrhla chlapovi! když už.

maca_p
3. mar 2011

@am11e22 vies, ale bolo to tvoje rozhodnutie, si zan plne zodpovedna. i ked si nemyslim, ze taketo problemy by mali nastat znepriechodnenim vajcovodov. treba vediet pravy dovod a az pootm povedat ano, tak tento moj problem zapricinil ten a ted zakrok... tu u nas sa to v ziadnom pripade neponuka v tak kratkom casomvom rozmedzi. min. 30 dni pred zakrokom, ale to som uz pisala.

maggie2 preco nutis ist chlapov na vazektomiu? co ak sa partneri rozidu a on chce mat este v buducnosti deti? aj zena ma predsa na vyber z viacerych moznosti a sterilku podstupuje dobrovolne, väcsina zo zdravotnych dovodov. osobne si myslim, ze muza nijako neprinutis, aby s tebou zostal cely zivot a ked sa rozhodne ist vlastnou cestou, tak pojde. ak by chlap chcel, tak si to da vykonat aj sam a taktiez sa uz stali pripady, ze vazektomovany muz splodil dieta, tak ako boli pripady zien po sterilke ktore oteho.
osobne to beriem tak, ze ja mam zaujem, aby som neoteho, ja preto urobim vsetko co sa preto da urobit. alebo co ak si ja najdem o 3-4-5 rokov ineho partnera? budem po nom chciet aby siel na vazektomiu?

evitkamalicka
3. mar 2011

ja som sa tiez dala sterilizovat vramci druheho cisarskeho a vobec to nelutujem, menzes mam dokonca pravidelnejsi

am11e22
3. mar 2011

@maca_p ale však já vím, že mě k tomu nikdo nenutil. Až budu po další kontrole u doktorky, napíšu, co mi k tomu řekla, jestli je tam ta spojitost nebo ne, abych případně některé ženy, které se rozhodují, nemátla a neříkala nesmysly 😎

maca_p
3. mar 2011

@am11e22 😉

stardust
3. mar 2011

@maca_p no ked tych partnerov vystriedas desat a kazdeho prinutis ist na vazektomiu, bude behat po svete o desat neplodnych chlapov viac 😀 . Ale inak suhlasim so vsetkym, co pises a to sa stava malokedy!

sirinka
3. mar 2011

@am11e22 to je cudne, ze ti to robili tak narychlo... 😔
skor moze byt problem cisarsky rez, v mieste jazvy mozu vznikat zrasty a pod....a tie sposobovat problemy s menstruaciou, neviem, kazdopadne daj vediet, co ti povie dr. a teda dufam, ze to nebude nic vazne....drzim palce...

maca_p
3. mar 2011

@stardust ooooo 😀 diky.
no ved, a este ked biely genofond vymiera, to by som si nedovolila pripravit svet o dalsie detuchy (v podmienkach SR). a toho svojho sa nehodlam zbavit, lebo nie je sranda zvykat si na noveho chlapa, len som chcela nazorne priblizit ako viacdôvodne sa da ponat problematika sterilizacie/vazektomie.

am11e22
3. mar 2011

sirinko no prostě už jsem měla podepsaný takový ten papír ohledně anestezie atd. a přišla další doktorka a jestli jsem prý už přemýšlela o sterilizaci a že to ženám po druhém císaři doporučují a mohly by to udělat dohromady....volala jsem rychle příteli a oba jsme se shodli, že další dítě nechceme (navíc jsem byla ujištěna, že to až tak definitivní není, že si pak můžu zaplatit umělé oplodnění, kdybych náhodou někdy partnera změnila a dítě chtěla), takže jsem kývla.
Víš, ono krvácet 16 dní v kuse tak, že jdeš na procházku a během hodiny je promočený tampon skrz na skrz, musíš pod sebou mít ručník v posteli atd. atd., no tak to ti pak vrtá hlavou, čím to může být 🙂. První kyretáž pomohla, ale hned první menstruace po ní je zase to samé - ale tentokrát už doktorka zkusila dát injekci, hormony a když to nepůjde, bude se to muset řešit jinak.
Osobně jsem ale opravdu na tu sterilizaci šla jen kvůli tomu, abych ušetřila na antikoncepci, zatím ale spíš extra prodělávám na vložkách a tamponech, protože takovou spotřebu jsem nikdy neměla 😒

erikasadek
3. mar 2011

ja ano!!!! odpovedam.....
bola som nato aj pripravena ak by som porodial tretie hned by som to aj spravial, bohuzial neporodila som tretie;. ☹

sirinka
3. mar 2011

@am11e22 vies, pri sterilizacii sa jednoducho hodi jeden steh na vajcovod alebo sa zlepi laserom....proste to nema vonkoncom nic spolocne s menstruacnym cyklom....do maternice nejde vobec ziadny zasah, takisto to nema ziadny vplyv na funkciu vajecnikov, kedze tie netusia, ze uz ich vajicka oplodnene nebudu, pracuju presne ako dovtedy...
preto si myslim, ze tvoj problem bude niekde inde....navyse ty si este cerstvo po porode, tvoj hormonalny stav este nie je ustaleny...a aj na menstruaciu je to pomerne skoro...

sunea
3. mar 2011

Ja nie, a naozaj ma udivuje názor, že sa tým "ušetrí za antikoncepciu". Ale čo zdravie? Hormóny sú u žien vec ošemetná a takýto zásah podľa mňa naozaj nestojí za tú "pohodlnosť. Nech sa dá sterilizovať partner. Ďalšia vec - nikdy neviete, či sa vašim deťom niečo nestane a vy naraz zatúžite mať dalšieho potomka... alebo bude nový partner a s ním budete chcieť mať deti. A nebude sa dať. Jasné, je veľa výnimiek (napr. žena má 5 detí a naozaj už nechce ďalšie... alebo má deti vo vyššom veku a pre sterilizáciu sa rozhodne...), ale mladých báb pod 30 rokov je na to skutočne škoda.

sirinka
3. mar 2011

@sunea sterilizacia nema nic spolocne s hormonmi, tie sa tvoria vo vajecnikoch...
streilizacia nie je nezvratny zakrok v dnesnej dobe....aj ked nie vzdy uspesne sa moze plodnost navratit, este je tu moznost umeleho oplodnenia...

am11e22
3. mar 2011

@sirinka aha, to jsem nevěděla, díky za info. Tak tím to teda nebude 😀
@sunea a mě se zdá zase divný jako protiargument, že nevím, co se kdy s mýma dětma stane a jestli nějaké neumře a nebudu chtít další jako náhradu - eee. A jak píše sirinka vaječníky jdou nastimulovat a pomocí umělého oplodnění se otěhotnět dá 🙂

maca_p
3. mar 2011

@sunea a co v pripade, ak sa po rokoch zalubis do chlapa, budes s nim chciet mat deti a povie ti, ze ho ex donutila ist na vazektomiu?
alebo co ak mas dve deti, jedno zomrie a ty v tom case budes mat vazne zdravotne problemy a dalsie teho by bolo pre teba kontraindikovane? budes riskovat, ze tvoje jedine dieta pride o matku pre tuzbu vyrobit si nove dieta a zalepit si naplast uz za stratene dieta? chcem len povedat, ze aj 25 rocna zena moze mat zdravotne problemy, nie len vekova kategoria 30+

sunea
3. mar 2011

@am11e22 jasné, každá máme na vec svoj názor. Ale prečo umelo stimulovať, keď to ide prirodzene? 😉

sunea
3. mar 2011

@maca_p v poriadku, ale zdravotné problémy sú jedna vec a "aby som ušetrila za antikoncepciu" je druhá vec.

maca_p
3. mar 2011

@sunea to mas pravdu, ale neuzivanim HAK usetris nielen peniaze, ale hlavne svoje zdravie a to je viac ako peniaze. HAK je umele stimulovanie, zatazuje viac organizmus ako sterilka a nie kazda baba ju znesie a nie kazda ju moze uzivat. a preto je tu, moznost sterilizacie, aby sme nemuseli v pripade havarie riesit UPT.

proste kto sa chce dat sterilizovat, musi mat predovsetkym jasno co ocakava do buducnosti.

sunea
3. mar 2011

@maca_p S poslednou vetou súhlasím. Čo sa týka HAK, samozrejme tiež (to by bolo na dlhšiu debatu). V dnešnej dobe tisíc a jednej možností antikoncepcie je však veľa možností výberu.

sirinka
3. mar 2011

ale dievcata, po sterilizacii vase vajecniky nadalej pracuju ako dovtedy...takze nic netreba umelo stimulovat...jediny problem je, ze sa vajicko jednoducho nedostane do maternice, takze sa musi urobit transfer....to je vsetko....
aj po sterilizacii vam kazdy mesiac dozrie jedno vajicko, uvolni sa a ostane volne plavat v dutine brusnej 😉

maca_p
3. mar 2011

@sirinka tak, tak 😉

titkovamiriam
3. mar 2011

odpoved na otazku nie nedala,ja keby som to napr v 25 spravila po narodeni michala tak dnes nemam mareka,a poznam zeny co mali tri cisaraky-takze by som zvolila inu antikoncepciu 😉

jolada
5. mar 2011

Dievčatá, sterilizácia nemá hormonálny vplyv, to je len prerušenie vajíčkovodov, aj doktorka mi to povedala. Ako písala sirinka, všetko je tak ako predtým, aj vajíčka sa tvoria, ale keďže sú vaječníky prerušené, nedostane sa to vajíčko ďalej. Ja mám napríklad veľké bolesti pri ovulácii a je to tak ako pred sterilizáciou.
Lucia, prečo ideš platiť? Ako som už písala (str. 3), ja som deväť masiacov po treťom cisárskom a neplatila som ani cent za sterilizáciu. Veď sme jeden štát, či neplatia zákony rovnako v celej republike, či čo?
Ono je to tak s tými chlapmi, povedzte, ktorej by šiel manžel na vazektómiu?

maca_p
5. mar 2011

@jolada mozno keby to bolo viac propagovane, teda aspon tak ako propaguju farmaceuticke firmy HAK, tak snad za 50 rokov by sa lady pohli 😀 😀
len kto by to propagoval, kedze sa jedna o jednorazovy zakrok, vsakano...

kakakina
18. apr 2011

Prosim,poradte mi!Dnes v poradni ked mi planoval datum sekcie,mi lekar povedal ci mam aj ziadost na sterilizaciu???Ja s velkymi ocami a usmevom nanho,ci si mysli ze viac deti uz nezvladnem!A on len dodal!no ja by som vam to odporucal!Pre mna velky sok!Mam sice 36rokov,cakam druhe dieta a caka ma druha sekcia,po dva a pol roku,ale ziadne vazne problemy.Momentalne si aj vravim,ze dve deticky nam v dnesnej dobe stacia,ale.....ktovie ci nezatuzime po par rockoch este po jednom!On urcite myslel zo zdravotneho hladiska,som v detstve po operacii bedrovych klbov,aj po laserovej operacii oci,mam krcove zily,ale nic nieje akutne.Skuste mi poradit,alebo aspon vyjadrit svoj nazor!

jolcap
18. apr 2011

@kakakina co vím,tak bude problém s tou sekcí, dvě jsou akorát třetí sekce by pro tebe mohla být nebezpečná a to i na životě, jde o to,že děloha tímpádem nebmusí třetí těhu vydržet,neber to od něj špatně,ale mají na to pohled z jiného hlediska toho zdravotního