Ženy, dali by ste sa sterilizovať?

lubkaaa
5. okt 2009

Ahoj. Mám 25 rokov, 1dieťa a druhé čakám. Keďže som mala prvé cisárskym rezom, odporúčajú aj druhé cisárskym. Doktor mi odporučil sterilizáciu hneď pri druhej sekcii. (vraj keď žena 2x rodila cisárskym, tretie dieťa môže byť už problém..) momentálne neplánujem mať viac ako dve deti, ale čo ak sa niečo stane a budem chcieť "byť plodná" ? Ako by ste mi poradili? ste niekto v podobnej situácii? máte skúsenosť? ☹ ☹ ☹ neviem ak osa rozhodnúť.. 😢 😔

kristinka86
21. júl 2016

@ewisam Len na stole to už bude asi neskoro zvažovať. Lebo musíš mesiac pred SC podať žiadosť, ktorú oni majú schváliť, prípadne Ty môžeš zmeniť rozhodnutie. Aspoň mne tak bolo povedané - zatiaľ. S pôrodníkom som o tom ešte ani nerozprávala. Zaujímal by ma jeho názor. Lebo ja som pri dcérke mala veľmi zničenú maternicu, ale to kvôli tomu, že čakali s druhou SC na začiatok 40.tt, hoc som im vravela, že už ledva chodím a mám silné bolesti.. 😔

mudreocko
21. júl 2016

@butterfly333 ja to neviem tak konkretizovat. Mam mutaciu zrazania krvi. Zistili mi to pred 7 rokmi po porode syna. Mala som vela trombov tak mi voperovali kavalny filter do aorty a syend do brucha. Beriem warfarin dozivotne, v tehu si picham clexane vysoke davky. Vsetci lekari ma odradzali od dalsieho tehu, ze som velmi rizikova a mozem zomriet ja aj babo. Tiez som potratila raz v 6 tt a raz dvojicky v 22tt. Tentoraz sa drzim a uz som v 25 tt..vyzeta to ze by to mohlo dobre dopadnut. No lekari vravia ze urcite sterilizaciu lebo dalsie tehu by bolo velmi ohrozujuce moj a babatkov zivot.

ewisam
22. júl 2016

@kristinka86 Nie tak som to myslela.... Totiz vsetko zavisi od stavu maternice a teda povie mi, ze by som 4 este zvladla, neriesim... ak to bude zle, budem robit vsetko preto aby som neotehotnela stvrty raz- v najhorsom dotiahnem chlapa na ciastocnu vasektomiu...
A tazko povedat ako to je, papier musis sice mesiac dopredu podpisat, ja som nic nepodpisala a napriek tomu sa na v nemocke asi 4 doktori pytali, ci sterilizovat... keby som povedala ano, asi by nemali problem 🙂

rica1
22. júl 2016

@kristinka86 mala si planovanusekciu a oni čakali do 40tt???

ewisam
22. júl 2016

@rica1 jasne aj u mna tak bolo, prva 38tt, druha 39+3tt a prosila som ich, ze uz nevladzem /mam ine zdravotne problemy/ povedali, ze kam sa tak ponahlam... ☹ a ja trpla, ze ked ma to chyti samo od seba je koniec...

rica1
22. júl 2016

@ewisam bože ja nechapem doktorov fakt,na čo čakať?? a ešte keď má žena problémy a necíti sa dobre čo si myslia že si to vymášľame alebo čo?????? a keď sa potom čosi stane tak šak postupovali klasicky všetko bolo ok a ono je známa veta no porody a tehotenstva sú riziko jeden deň je všetko ok druhý nemusí ,, ach jaj, ja som zvedavá teraz lebo som tehotná 9 mesiacov po sekcii rodiť budem s odstupom 1rok aj 5 mesiacov aaaa malé ma ešte aj šnúru okolo krku , tak ja normálny porod absolútne odmietam a nemienim riskovat ☹

rica1
22. júl 2016

@ewisam a tiež rátam že narazím na odpor.. a ak tá šnúra bude do konca tehu tak v 38+0tt chcem to male najneskor von.. nemienim čakať či sa náhodou nepriškrtí ☹ ☹ strašné nervy mam

kristinka86
22. júl 2016

@ewisam Aha. Tak ja si, žiaľ, myslím, že moja maternica štvrté tehu nezvládne. Budem rada, ak teraz donosím maličkú v poriadku, nakoľko moja maternica bola ozaj v dezolátnom stave už po druhej sekcii. ☹ Nejak vážne sme sa s mužom na tú tému ešte nebavili, no čoskoro sa budeme musieť, ako ďalej...
@rica1 Presne tak!!! A to som mala aj pôrodníka vybaveného. A na 3D mi povedali už v 30tt, že hrúbka jazvy po prvej sekcii je ako tesne pred pôrodom - preťažená. Takže dávať pozor a sledovať. Napriek tomu čakali do 40tt a keby som povedala, že nejdem z nemocnice po kontrole skôr, ako mi povie termín pôrodu, tak by hádam čakali až do konca 40tt. 😢

ewisam
22. júl 2016

@rica1 hlavne sa nestresuj...uvidis ako bude, zvladli ine maminy zvladnes aj ty... Ja by som mohla roman pisat o peripetiach s najlepsou porodnicou na Slovensku a cisarskych rezoch... obavam sa, ze aj do tretice bude problem, tak uz teraz sa "tesim" 🙄
@kristinka86 Ja si tiez myslim ze uz 8 rokov materskej mi bude bohato stacit, aby som sa vobec vedela podpisat potom 😀 ale clovek nikdy nevie, mozno za par rokov mi bude chybat maly skreklun a zatuzim este doparu po jednom...sama neviem

rica1
22. júl 2016

@ewisam nechceli robit sekciu či ako? boze ja som z toho na nervy uplne ja proste odmietam porodit vaginalne, a ohrozit dieta lebo poznam sa a viem ze to nedam stym vedomim ze čo ak zatlačím a tá predošla jazva mi rupne to sa nedá proste...

kristinka86
23. júl 2016

@rica1 Teoreticky by mali vedieť určiť, či jazva drží ako má. Ak si nie sú istí, nemali by Ťa nútiť do normálneho pôrodu. Mne pri druhom tehu povedali rovno, že jazva je tenká a pri tlačení by nevydržala. Bola som však opačný prípad - kľudne by som šla rodiť normálne, len to nebolo možné a zas za každú cenu na úkor zdravia dieťatka by som do toho nešla určite.

rica1
23. júl 2016

@kristinka86 no ja si proste netrufan, doktor povedal a jeden dost velky odbornik ze jazva moze byt tenka a pruzna a vydrzi a naopak moze byt hruba ale krehka a nevydrzi ze to je len akoze to meranie hrubky jazvy, nikto nevie čo to rachne alebo nie ☹

kristinka86
23. júl 2016

@rica1 Veľa zaváži aj to, ako sa budeš cítiť Ty. Myslím, že toto by zanedbávať nemali, lebo je to veľký risk. A tiež, po akom dlhom čase čakáš ďalšie bábo. Ja mám teraz už sekciu istú - po dvoch to berú automaticky - ale zároveň aj krátky odstup od druhej, takže by to zrejme bola aj tak sekcia. Inak, ak chceš mať istotu, že to bude v Tvojom prípade sekcia, tak si to môžeš zabezpečiť aj správou od iných lekárov. Čo som čítala, tak stačí napr. od očného, že máš niečo s očným tlakom, alebo od psychológa, že máš z toho nesmierny strach, atď. 😉

rica1
23. júl 2016

@kristinka86 v našej porodnici nechavaju rodit pomaly aj neviem s akou diagnozou mala som doporucenia od dvoch gynekologov ze mam mat sekciu koli nepomeru a aj tak nechceli a nechali ma rodit normalne samozrejme akutna sekcia ... hnus.. tehotna som 9 mesiacov po sekcii ked budem mat termin budem mat 1,5 roka od sekcie

kristinka86
23. júl 2016

@rica1 Hmm.. Tak tomu nerozumiem - fakt! Zrejme závisí od pôrodnice, ale tak teda veľmi riskujú, že sa niečo stane, ak za každú cenu chcú odrodiť normálne... 😕 Možno posudok od niekoho iného, ako od gynekológa by viac zavážil - ťažko povedať. A odstup máš tiež dosť krátky. Ja som ostala tehu, keď mala dcérka 14mesiacov a to mi povedali, že som mala počkať, aspoň kým bude mať 2 roky. Ale zatiaľ toto tehu zvládam oveľa lepšie ako druhé - uvidíme ku koncu. Viem, aký to má u mňa priebeh a koniec tehu je ozaj už o držku a nechcem, aby to tentokrát ruplo, nakoľko pri druhej sekcii sa to skoro stalo... 😔 Okrem toho povedali, že u mňa to má stúpajúcu tendenciu - každé ďalšie bábo sa predpokladá väčšie, tak som zvedavá. 😅
Len to sme už trošku mimo tému, hádam to nikomu nebude vadiť. 😅 😅 😅
A teda, na základe týchto info, čo som podala, si ja osobne netrúfam štvrté ani s odstupom času. Aj keď muž by ešte prijal ďalšie, čo sa ozaj čudujem. 😀 😀 😀

rica1
23. júl 2016

@kristinka86 no ja by som si npr už na tretie netrufla so sekciou ☹ ale viem a poznam tie čo rodili tri krat sekciou a všetučko ok, a v tejto teme no ja som prave rozmyslala sa dat po tejto druhej sekcii ak bude čo teda ja ine ani nepripustam ze by som si tie vaječniky podviazat dala lebo tretie dieta nechcem určite na 100% ale bojim sa neziaducich ucinkov aj ked sa tvrdí že žiadne nie su lebo to je mechanicke prerušenie a nie hormonalne, hm ale tak tu ženy písali že maju aj nežiaduce učinky a zle.. ja mam kamošku čo si to dala a je v pohode ziadne nežiaduce učinky

kristinka86
24. júl 2016

@rica1 Vo vedľajšej dedine je mamička, ktorá má 7 detičiek na sekciu - z toho raz mala dvojičky - 5-6 dieťa. 😉 Tretia sekcia nie je ešte, podľa mňa, až taká riziková, aj keď sa môže stať, že pred pôrodom si niektoré mamičky poležia v nemocnici trošku dlhšie. Ale to zas aj švagrova žena, ktorá čakala prvé bábo, ležala v nemocke 2 mesiace. Takže je to veľmi individuálne. 😉 My sme stále chceli tri deti a to sme netušili, že budú sekcie, tak hádam aj muž už bude spokojný a dá pokoj so štvrtým. 😀 Tiež som čítala o tých rizikách po sterilke. Vraj 2-3% žien ich môžu dostať. No vŕta mi v hlave, čo ak by som práve ja do tej skupinky patrila? 😕 Neviem, čím to môže byť spôsobené, spustené,... 😔

lara1507
24. júl 2016

Nedala by som sa. Nech si dá polovička vazektomiu. To nema ani zďaleka taký zásah do organizmu ako u ženy.

charlie1980
24. júl 2016

Bez ohladu viacnasobnych sekcii, ich rizik, bez ohladu na to, ci by som chcela dalsie deti alebo nie, nedala by som sa. Sterilizacia mi bola navrhnuta niekolkokrat v tomto tehotenstve (druhom), az som myslela, ze mojmu lekarovi uz poriadne vynadam, pretoze Co poradna, to mi o sterilizacii splietal. Nedala by som sa, najviac by utrpela asi moja psychika. Zvladla som do 33.r planovane otehotniet s prvym, v 35.r s druhym, zvladnem planovane neotehotniet aj potom. A ked sa z nejakeho nevysvetlitelneho dovodu nechcene postasti, sme pripraveni prijat aj tretie.

rica1
24. júl 2016

@charlie1980 ono to planované sa nam podarilo tiež aj prvé a hned na to aj druhé , paradoxne som druhé plánovala hned po cca 8-9 tich mesiacoch po sekcii aby som mala čo najmenší rozdiel a podarilo sa na prvy sup, prvé babo na prvy nebolo ale podarilo sa a ide o to že sa mi zapáčilo to nedávať si pozor 🙂 lebo predtým sme si cele roky dávali akože pozor a to teda riadne nepohodlné... ☹ asi najme pre polovičku.. a ja antikoncepciu brať nemožem tak preto ma napadlo že si to dam urobit ale naozaj sa bojím tych neziaducich aj ked mi to nejde do hlavy lebo oni to uzavru mechanicky a kopec zien ma predsa npr neprechodné vajcovody z dovodu npr endometriozy alebo zapalov a maju to pozrastane, neviem, ale asi to neurobím veru .. a tretieho dietata sa bojím jedine preto že ak bude druhá sekcia tak tretej by som sa už bala, celkovo som velky strachoput

rica1
24. júl 2016

@kristinka86 akurát písem ze nejde mi tiež do hlavy ze prečo neziaduce ucinky ked je to mechanicke prerušenie, nič nevyberaju a podobne

misha263
1. okt 2016

Ja by som si to tiež v živote nedala spraviť.

ajkabezka
2. okt 2016

@lara1507 naprosto souhlasím!!! škoda, že nejde čas vrátit...

maslenka47
2. okt 2016

@lara1507
@ajkabezka
Bez respektu k "polovicke". Samozrejme, ze zasah do cudzieho organizmu je vzdy mensi, ako do vlastneho, ach jaj. Podla mojho nazoru ani zena ani muz nema ziadne moralne pravo ziadat od partnera, aby podobny zakrok podstupil(a), pokial to sami nie su ochotni urobit. Mozete pouzivat gumu..

briketa
2. okt 2016

Po vsetkom co si zena vytrpela je najlepsim riesenim partnerova vazektomia. Zena ma po starostiach a u partnera je zakrok v pripade potreby navratny.

volterra
2. okt 2016

@briketa práve preto, že som si dosť vytrpela každým pôrodom. Z toho dôvodu som už ja nechcela za žiadnych okolností ani so žiadnym iným partnerom absolvovať tehotenstvo a pôrod a preto som sa rozhodla postúpiť sterilizaciu ja. 3 tehotenstvá a pôrody môjmu telu stačili na celý život. 😝 Nikdy neviete, čo život prinesie a ak by sme sa náhodou s manželom aj rozišli 😠 , tak on má stále šancu ešte si nájsť nejakú mladšiu partnerku, s ktorou by ešte mohol založiť novú rodinu. Ale to je len môj názor, každý nech urobí podľa svojho rozhodnutia.

ajkabezka
3. okt 2016

@maslenka47 nepoznas moje diagnozy, nemas sebemensi pravo oznacovat muj komentar za debilni!! sterilizaci mam udelanou 8let ze ZDRAVOTNICH DUVODU- vic ti vysvetlovat NEMUSIM...u manzela by rozhodne takovy bordel nenadelala- apropo rozhodnuti jsme delali oba a tvrzeni, ze kdyby to slo vratit vzal by to na sebe rekl on sam...

miriam11
3. okt 2016

ja momentalne rozmyslam nad sterilizaciou, mame 2 deti a som 100% rozhodnuta, ze tretie dieta nechcem a ani by som ho uz nezvladla. Antiko uzivat nemozem a uz ma nebavi stale si davat pozor a tie stresy. Asi som sa rozhodla.

volterra
3. okt 2016

@ajkabezka len tak zo zaujímavosti - aký bordel u teba narobila tá sterilizácia? Pretože u mňa sa neudiala absolútne žiadna zmena ( samozrejme okrem straty plodnosti - čo bol účel sterilizácie ), ani v oblasti fyzickej , ani psychickej, ani v priebehu menštruácie žiadne zmeny, ani v sexuálnej oblasti ( tá je ešte lepšia po sterilizácii - nemusíme prežívať žiadne stresy z neplánovaného počatia), takže ja si neviem predstaviť, čo také strašné ti sterilizácia mohla spôsobiť.

miriam11
3. okt 2016

@ajkabezka aj ja by som rada vedela, co zle a negatívne mozem po sterilizacii pripadne ocakavat.