Ženy, dali by ste sa sterilizovať?

lubkaaa
5. okt 2009

Ahoj. Mám 25 rokov, 1dieťa a druhé čakám. Keďže som mala prvé cisárskym rezom, odporúčajú aj druhé cisárskym. Doktor mi odporučil sterilizáciu hneď pri druhej sekcii. (vraj keď žena 2x rodila cisárskym, tretie dieťa môže byť už problém..) momentálne neplánujem mať viac ako dve deti, ale čo ak sa niečo stane a budem chcieť "byť plodná" ? Ako by ste mi poradili? ste niekto v podobnej situácii? máte skúsenosť? ☹ ☹ ☹ neviem ak osa rozhodnúť.. 😢 😔

lulian
28. júl 2011

@evita59 Mam otazku ci ti to robili laparoskopicky alebo pri cisaraku. Uvazujem o laparoskopickom zakroku. Kolko hospitalizacia? Ake su jazvy? Nikdy som nebola ani na operacii.

lumimi
28. júl 2011

zaujímavá tema, mna napadlo tiež nechat sa sterilizovat ked som teraz otehotnela viacmenej náhodou aj napriek užívaniu antikoncepcie, chceli sme mat len jedno dieta, ale už sa tešíme na druhé ale tretie už rozhodne nechceme, hlane ja, bojim sa porodu ako cert kriza...

nibiru
28. júl 2011

@lubkaaa no 3dieta v dnesnej dobe uz vobec nieje problem aj ked si rodila cisarskym rezom v cudzine je to dokonca uplne bezne moja mama mala 4cisarske rezy ponom jej automaticky robili zdarma sterilizaciu .....stale je to otom co lekar to iny nazor neviem no vselico sa moze stat a myslim si ze radcej by som investovala do vnutromaternicoveho telieska to mas na 5r. a po 5r. si ho mozes dat znovu.nechcem tu malovat certa na stenu no mame znamu ktorej jedina dcera umrela v 18r pri operacii poprsia bolo to aj v tv no nakoniec im silu do zivota dala druha dcerka pre ktoru sa rozhodli v jej 40r. uz hadam chodi aj do skoli ...potom co mne zomrel brat ktory mal 13r.sa na vela veci pozeram inač moja dcerka mojej mame pomaha prekonat vsetko zle ...za dalsie na spektrume som videla dokument kde zena dala na radu svojho muza a dala sa sterilizovat potom ju opustil ona si nasla dalsieho muza aj sa vzali on po detoch tuzil ona mu ich dat nemohla.to su len priklady samozrejme nikomu nic take neprajem podla mna je to zbitočny nezvratny zakrok takej mladej zene naozaj ked 3 dieta cisarskym je ulne normalne v celom svete vid viktoriu beckham ta mala cisarske 4.samozrejme aj je zena zdrava a dalsie tehotenstvo ju neohrozuje.

andrejka1974
28. júl 2011

ahoj ja mam krasne 4 deti a tiez som uvazovala o sterilizacii po 3 dietati ale po 8 a pol roku som tuzila este po dievcatku mam 3 starsich chlapcov a tak som sa dockala dievcatka ako 4 v poradi ty si este mlada tak to nerob ja som mala prve v 18 a posledne 34

kukucg
28. júl 2011

Moja sesternica ma 4 deti cisarskym a je ok, ja by som sa sterilizovat nedala.....

henulienka
29. júl 2011

Dala som sa sterilizovať a neľutujem ... mne už môj zdravotný stav nedovoľuje mať viac detí - mám tri a z toho druhé dve cisárskym, ale mám aj iné problémy, prečo to nejde. Myslím si, že je to vysoko individuálne u každej ženy, a každá by si to mala sakramentsky premyslieť.

@lulian mne to síce robili pri cisaráku, ale podľa mňa pri laparoskopii sú jazvy minimálne a hospitalizácia možno deň-dva

evita59
29. júl 2011

@lulian Ahoj. Robili mi to na druhý deň po pôrode laparoskopicky. Rodila som normálne. Jazvu mám asi 3 cm. V nemocnici som bola ako po normálnom pôrode,ale o 1 deň viac. Vraj kôli zákroku,že je to ako normálna operácia.

babetenko
13. aug 2011

Ahojte.Ženy nedávajte si robiť sterilizáciu, je to niečo hrozné.!! ja som ssa do toho poriadne zamotala a teraz mám z toho depresiu. lekárka mi ju navrhla pri druhej sekcii a ja som uvažovala, že už mám vek a boli aj komplikácie počas tehotenstva, ale myslela som, že si to ešte premyslím. potom mi každý hovoril, že budem rodiť normálne a bola to aj moja túžba rodiť prirodzene a mať pri sebe manžela,tak otázku sterilizácie som akosi vypustila... zrazu som bola prijatá a chystali ma na sekciu a ja som už akosi nemala odvahu povedať "nie". teraz mám strašné výčitku, túžbu po babätku a depresiu. jednoznačne nedávajte si to robiť!!!!

hameeda
13. aug 2011

myslim ye v dnesnej dobe sa da najst aj ine riesenie ako sterilizacia,,,,ja mam 4 deti cisarskym a vsetky uplne v pohode, a uz sme s doktorom prebrali piaty cisarsky takze uplne v pohode, kedze posledne tri deti som rodila pri rovnakom lekarovi, mam v podstate len dve jazvy, lebo trikrat mi robil cisarsky tak ze otvoril rovnaku jazvu,,ja si myslim ze je to aj o kvalite lekarov,,,ja som po kazdej operacii bola druhy den normalne na nohach bez bolesti a bez tabletiek,,,a ked tu na konikovi citam kolko zien v dnesnej dobe musi pretrpiet rozne vysetrenia, a pokusy aby sa dopracovali aspon k jednemu dietatku tak je to hrozne,,,sterilizacia urcite nie....v ziadnom pripade...

etuska
13. aug 2011

@lubkaaa
sterilizacia je dost vazne rozhodnutie.V dnesnej dobe predsa existuje tolko druhov antikoncepcie.Ja osobne by som sa nedala sterilizovat.

babetenko
13. aug 2011

Ja som to tak strašne podcenila a hovorím je to niečo hnusné! Ten pocit, že už nikdy nebudem mať babätko je strašný. mám trojmesačné babätko a sterilizáciu mi urobili pri sekcii. mám strašne výčitky, depresiu, nedokážem sa riadne tešiť z tohto - posledného babätka,
naviete niečo o operácii na obnovenie priechodnosti vajíčkovodov

januska191
17. aug 2011

@babetenko pokial viem, tak ak sa zena vyjadri len tym, ze si to este rozmysli, tak urcite jej sterilizaciu neurobia. Treba o to poziadat, ak si dobre pamätam tak 60 dni pred tym to musi byt schvalene a hlavne podpisane pacientkou. A este aj zaplatene. Kazda zena vie, ze je to velky zasah a ak nie je na 100% rozhodnuta, nech to nerobi. ja ju mam a nelutujem, sama som o to poziadala. Operovat sa to naspät uz neda, ale zena moze otehotniet umelym oplodnenim. tak sa zbytocne netrap, uz sa to vratit neda.. a z babätka sa urcite este tesit mozes, ak budes chciet.. ja ked som si predstavila, ze najblizsich 10 rokov mam brat antikonpcepiu, tak som nevahala

evita59
27. sep 2011

@januska191 ja tiež neľutujem, mám síce sterilizáciu len 3 a pol mesiaca, ale mám 4 deti a z toho posledné dvojičky. Ďalšie dieťa by sme už po finančnej stránke asi nezvládli. Tak dúfam že to bude 100percentne fungovať, a že už nebude ďalšie prekvapenie. Ale určite viem, že by som sa tak nerozhodla pri dvoch deťoch.Je to vážny krok, a každá matka si musí byť istá , že už deti nechce. Brať celý život antikoncepciu tiež neni žiadna výhoda, a je to drahšie ako sterilizácia.

makika213
20. feb 2012

Ahojte, ja vážne rozmýšľam nad sterilizáciou, mám 41 rokov a dieťa už určite nechcem, mám dve, jedno už dospelé a jedno skoro dospelé. Ale bojím sa toho zákroku kvôli bolesti. Môžete mi o tom napísať podrobnejšie, nech sa psychicky pripravím...ďakujem veľmi
Bojím sa aj preto, že som mala vždy s gyn. zákrokmi, ako aj pôrodmi veľmi zlé skúsenosti a preto mám des, že by som znovu otehotnela a žiadna antikoncepcia mi nerobí dobre.

tatya
22. feb 2012

Ahojte dievcata, chcem sa Vam len vsetkym podakovat za prispevky. Precitala som celu temu a pomohli ste mi rozhodnut sa 🙂
Cakam druhe babenko, prve som mal cisarskym, bolo velke 4500 gr a porod nepostupoval 😒 teraz pri druhom tehotenstve mi gynekolog povedal, ze druhe babo je zvycajne vacsie a mam ratat, ze to bude asi tiez sekcia.. a dodal, ze mi pri jednom reze mozu hned urobit aj sterilizaciu... 😲
Chvilu som nad tym uvazovala, ale dospela som k nazoru, ze zatial tretie babo nebudeme chciet, ale mozno za par rokov, niekde tesne pred 40 este mozno pride tuzba po babatku. A ked nie, da sa to takto radikalne riesit aj potom neskor, ked budem rozhodnuta na 100%.

evita59
8. mar 2012

@tatya Po dvoch deťoch som nad tým nerormýšlala vôbec, ale po štyroch už áno

evita59
8. mar 2012

@makika213 Ahoj. Nemáš sa čoho báť, robí sa to v narkoze laparoskopicky. Musíš mať normálne predoperačné vyšetrenia, jazva je asi 3 cm. A k tej bolesti... je to rezané, takže to bolí, ale dá sa to vydržať. Mne bolo najhoršie, keď som musela stávať k dvojičkám, ale ty malé deti nemáš, takže budeš mať klud.

matya.b
8. mar 2012

@hameeda davam Vam za pravdu, ja som tiez po dvoch cisarskych a pred druhym mi lekar hovoril,ci si nechcem dat ziadost o sterilizaciu, ze by mi to spravili hned, lebo ked to poviem tesne pred ze mi to neurobia aj keby som na kolenach prosila, ze tam musi byt mesiac ziadost, ale ja som sa na neho pozrela a povedala ze ani za svet. Mam sice gynekologicke problemy a dalsie tehotenstvo mi neodporucaju, ale v zivote by som si taky zasah urobit nedala. Mam rada svoje telo a doverujem mu, ak by som znova nahodou otehotnela, co neplanujem ale ak by mi to niekto tam hore doprial, tak verim tomu ze to zvladnem aj tretikrat. Uz ako som povedala mam dve deti a ked som prvykrat uplne prirodzene otehotnela, doktor mi nechcel verit, davali mi malu sancu ze budem mat dieta. A ja mam vdaka bohu dve zdrave. A to je odkaz aj pre vsetkych ktorym sa nedari. Baby nevzdavajte sa a verte si!!!!!!!!!!!!!!!

slavkamesinova
12. máj 2012

ahojte ..ako prebieha sterilizacia podviazanie vajecnikou?

hankamisa
12. máj 2012

první porod sekcí.při druhém mi nabídli,že mi sterilizaci udělají rovnou při sekci.s díky jsem odmítla,tenkrát jsem nevěděla proč,nějaké vnitřní tušení.dnes už to vím přesně,moje holčička krátce po porodu zemřela.takže kdybych si nechala udělat sterilizaci jak mi nabízeli,tak už bych nemohla mít další dítě a to nevím jak bych zvládla.po 15 měsících se narodilo další mimi.přectava toho,že by se vlastně ani narodit nemuselo díky sterilizaci je šílená i ted po několika letech. takže za mě,pokud nejsou vážné zdravotní důvody tak sterilizaci NE.nikdy totiž nevíte co se může stát.sterilizace je nevratná a další těhu jen pomocí umělého oplodnění a to stojí dost peněz a výsledek,že to vyjde nikdo nezaručí.v dnešní době jsou 3 sekce normální.znám i dost maminek co mají 4 sekce.

graceful9
12. máj 2012

@lubkaaa ahoj, kamoškina mama mala zaradom 2 cisárske a asi po 5 rokoch rodila normálne,,,,a bolo to 18 rokov dozadu,,,,ak to zvládli vtedy, myslím, že pri dnešnej vyspelej medicíne aspoň cisárskym teda by to nemal byť problém,,,,podľa mňa by si sa nemala dať sterilizovať,,,predsa, aby ťa to raz nemrzelo,,,toť môj názor 😉

diviska
12. máj 2012

nechápu proč bych se měla nechat sterilozovat kvůli sekci a už vůbec mi uniká smysl, proč to lékaři doporučujou po první!! sekci!!! Je to nevratný, je to zásah do těla a neumím si představit, jaký je to zásah na psychiku :/

vivusika
12. máj 2012

mne bola sterilizácia ponúknutá pri druhom tehotenstve, ktoré malo byť tak ako prvé ukončené cisárskym. A keďže u mňa rozhodoval aj vek - druhé tehotenstvo 38 rokov, tak som ani veľmi nerozmýšľala. Môžem povedať, že svoje rozhodnutie neľutujem. Ale keby som bola mladšia, tak by som zrejme nesúhlasila 😉

tigris20
12. máj 2012

ja som chcela pri 3 cisarskom,ale neskoro som sa opytala a mudra doktorka ma na to ani neupozornila, neviete ze kolko to stoji,myslite ze ked som mala 3 cisarske nepreplatila by mi aspon polku poistovna?

mery.maja
12. máj 2012

😕 moja odpoved na tvoju otazku je nie!a kedze mas iba 25 rokov co sa mi zda vzhladom k tvojej otazke straaaasne malo tak si myslim ze ty by si o tom tiez nemala uvazovat-ale to je len moj nazor.Ja poznam zenu co mala aj 3 cisarske a v pohode..... 😉

hankamisa
12. máj 2012

@tigris20 -pokud jsi měla 3 sekce,tak máš nárok a pojištovna proplácí.ale na tvém místě bych to nedělala.jsi ještě hodně mladá a nevíš co bude do budoucna.aby jsi jednou nelitovala.já mám taky 3 sekce a sterilizaci nemám.po své skušenosti psala jsem výše bych si ji nedala dát .no možná to je tím,že chceme ještě jedno dítě ale to je otázka budoucnosti.
když jsem po druhé porodila tak už jsem taky další dítě nechtěla bylo mi 25 let (měla jsem v plánu dvě a měla jsem páreček -spokojen tatínek i maminka) ale osud chtěl jinak.takže já jsem ted ráda,že jsem ji nepodstoupila.

fitneskajanka
12. máj 2012

Ja by som sa dala v dnešnej dobe dva deti je tak akurát 🙂 a čo chceš celý život riskovať že budeš zasa tehotná... a tabletky brať celý život to určite nieje dobré.. asi tak ...každy nech sa rozhodne sám ..ja by som určite nechcela riskovať či si môj muž dava pozor atd 🙂

tigris20
12. máj 2012

@hankamisa som mlada ale viac deti v ziadnom pripade,mam rada deti velmi ale dieta treba aj zivit,ved vieme kazda ze to nie je sranda,tak ked drobec bude trosku vacsi tak by som na to isla,nam sa tiez 3 poostastilo ,ale milujeme ho ,no 4 uz urcite nie

eaka
12. máj 2012

@lubkaaa poradila by som vnútromaternicové teliesko..

veronique_1
12. máj 2012

@lubkaaa Mam kamaratku, co mala 4 deti cisarskym. Pri stvrtom ju uz lekari nahovarali na interupciu z bezpecnostnych dovodov. O inej matke 4 deti cisarskym som citala v MAMA a JA Nikdy nevies, co sa moze stat. V novinach som citala, ako pri autonehode zahynuli rodicom odrazu vsetky 3 deti.