• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Aká bude výška materského príspevku v mojom prípade?

4. júla 2008 
Dobry den, prosim Vas o radu,
Bola som zamestnaná od 16. septembra 2006. Pracovná zmluva na dohodu sa končí 31. júla 2008. Priemernú mesačnú mzdu som mala 23 000 Sk,- za rok 2007. Zvažujem pracovnú ponuku od jednej firmy na mesiac september 2008. Jednalo by sa o jeden mesiac pracovného vzťahu, nakoľko 3. októbra nastupujem na materskú dovolenku. V mesiaci august by som bola tým pádom evidovaná na úrade práce, či dočasne PN.
Moja otázka znie, či výška materského príspevku by sa vypočítala z denného vymeriavacieho základu za rok 2007, alebo rozhodujúci je príjem z nového zamestnania – hrubá mzda v tomto prípade je 18 000 Sk,-.
Dakujem velmi pekne!
3. júl 2008 o 15:00  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Rela, materska sa Ti bude ratat z VZ za rok 2007, ako si napisala... :wink:
3. júl 2008 o 15:32  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
Dakujem adrioska!

Uz som bola zufala po tyzdni stravenom na internete po marnom hladani odpovede.
Tak uz len sa prihlasit o PN u lekara a nahlasit sa aj na UP.

Pekny den! :slight_smile:
3. júl 2008 o 15:44  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
rela
materská sa ti ráta vždy z rozhodujúceho obdobia z "posledného nem.poistenia", teda z posledného prac.pomeru! Ak by si nastúpila do novej práce, tak z neho. Potom je už otázka, čo je rozhodujúce obdobie.

Presnejšie som ti odpovedala na Porade, takže tu to už opakovať nebudem. Záleží aj od konkrétnych dátumov.

R.2007 by bol tovojím rozhodujúcim obdobím na výpočet materskej len v prípade, že po ukončení tohto PP už nebudeš mať iné nem.poistenie.
3. júl 2008 o 16:07  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
3. júl 2008 o 16:25  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, gapa!

Ak som to správne pochopila, keby som bola v septembri zamestnaná (nie na dohodu) a dosiahla by som VZ pre NP na určité dni 947, 7 SK,- tak by som mala max. materskú?!

Ďakujem!
3. júl 2008 o 17:53  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ak v tzv. "rozhodujúcom období"!!! budeš mať maximálny VZ na 1 "kalendárny den" (pozor, nie pracovný), tak áno. V auguste je denné maximum 947,8 (30219:31), napr. v septembri je to 1007,3 (30219:30)
Preto som ti uviedla viacero prípadov, s rôznymi rozhodujúcimi obdobiami. Ak sa chceš v tom zorientovať, mala by si si pozrieť § 54 ods. 1+2+3 zákona o sociálnom poistení
3. júl 2008 o 23:04  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
Ďakujem,
našla som § 54

„ak by druhý PP trval napr. od 28.8.08 do 27.9.08 (alebo aj do 30.9.08) a na MD by si išla v OL, teda dna 3.10.08, tak RO na výpočet materskej by bolo obdobie 28.8.-31.8.08.“– teda rozhodujúce je obdobie vzniku NP do konca kalendárneho mesiaca.

§ 54
b; rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť

Pekný deň!
:slight_smile:
4. júl 2008 o 08:09  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
mimo témy - gapa, tak už aspoň viem, aký máš nick na porade :wink:
4. júl 2008 o 11:50  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
jaduska :slight_smile: :grinning:

rela, áno,
- ak sa uplatnuje nárok v ochrannej dobe, určuje sa RO akokeby si si nárok na materskú uplatnovala v posledný den prac.pomeru (nem.poistenia) - vid. § 54 ods.3 Zákona o sociál.poistení.
- Ak prac.pomer trvá ku dnu nástupu na MD, tak sa určuje RO ku dnu skutočného uplatnovania nároku na materskú.
4. júl 2008 o 13:39  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Rela, prepac, ze som Ti zle poradila... :frowning2:
4. júl 2008 o 19:01  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Tvoj príspevok