Ako dostať 25 tisíc po pôrode?

lila16
30. jan 2008

ahojte kočky kto si dnes nekúpil NOVÝ ČAS tak pozor - rada nad zlato:

ako dostať na diaťa 25 tis.
po 28 dňoch od narodenia dieťaťa podajte písomnú žiadosť o príspevok a príplatok k príspevku na Úrad práce, sociálných vecí a rodiny SR v mieste trvalého bydliska. Žiatosť musíte podať najneskôr do 6 mesiacov od jeho narodenia INAK O PENIAZE PRIDETE.

Ako požiadať o práspevok: musíte požiadať Úrad práce a soc. vecí a rodiny SR v nieste bydliska - tlačivo nájdete na nete na www.employment.gov.sk/DIS nájdete to v časti ŽIADOSTI.

1 Rodný list- vybavte si ho na matrike okrem originálu si dajte vystaviť aj druhú kópiu (stojí cca 50Sk)
2 zdravotná poisťovňa hneď po narodení si prihláste dieťa do vami vybranej poisťovne
3 Prihlásenie k pobytu to vybavíte na mestkom úrade kde bývate.

ČO potrebujete aby ste dostali peniaze:
doklad totožnosti
potvrdenie lekára, že ide o prvorodené dieťa
potvrdenie, že ste chodili na pravidelné prehliadky ku gynek.
rodný list dieťaťa
fotokópiu identifikačnej kartičky z banky (číslo účtu kam pošlú peniaze)
potvrdenie lekára, že sa dieťa už dožilo 28 dňa
potvrdenie od zamestnávateľa u ktorého ste pracovala
potvrdenie od zdr.poisťovne že matka bola poistená pred pôrodom minim.1rok

segricka
27. aug 2009

ahoj hanam a dalsie maminky, ktore maju problemy s tlacivami. zverejnene tlacivo Ziadost o priplatok k prispevku ... zverejnene na internete je nespravne, chyba cast, ktoru ma vyplnit pediater. bez tej casti davku nedostanete, takze je potrebne zajst si osobne na urad prace a vypytat si tlacivo.
tak, ako uz bolo uvedene vyssie, potrebujete ho potvrdit od pediatra, ze sa dieta dozilo 28 dni a od gynekologa, ze ide o vase 1., 2. resp. 3. dieta

ribizek
27. aug 2009

segricka - to tlačivo je v poriadku, ja som na úrade dostala také isté, ale na potvrdenie od pediatra som dostala papier zvlášť. Ešte ma upozornili na to, aby som to doniesla správne potvrdené, lebo maminy na potvrdenie od gynekologa donesu pečiatku pediatra. Neviem, či sa niečo medzitým zmenilo, ale bola som tam asi pred 5 dnami.

martinka1981
7. sep 2009

Ahojte,chcem sa spytať to tlačivo pre pediatra sa da niekde stiahnuť alebo si musim isť na urad pre neho? Lebo všetko ostatne som si stiahla tu 🙂 Zajtra mam isť k pediatričke a neviem čo teraz........dakujem.

adrika3800
7. sep 2009

martinka,ja som si tiež všetko stiahla okrem toho tlačiva,tak nakoniec mi ho dali na úrade.

martinka1981
7. sep 2009

Tak to je super,zbytočne behanie s malym dieťaťom po uradoch kedže mi ho nema kto postražiť 😒

martinka1981
7. sep 2009

http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?...
tak som to našla ,snad to pojde otvoriť,ešte som to nerobila 😉

martinka1981
7. sep 2009

je to v "potvrdenia" juj ani som nevedela že som taka šikovna 😀 tak pekny den maminky........

jajka018
8. sep 2009

ahojchcela by som sa spytat ,brat s priatelkou cakaju babemko ale ona ma za mesiac len 17 rokov takze porodi ked bude mat 17 ma narod na ten prispevok 25.000.diky

lucyblack99
24. sep 2009

ahoje, mam otazku....zijem v UK, chcem si poziadat o prispevok 25 000,- na Slovensku, vsetko mam len neviem co s rodnym listom. mala ma anglicke obcianstvo a anglicky rodny list. potrebujem dat rodny list uradne prelozit do slovenciny alebo na nasej socialke uznaju aj anglicky? ja uz som z toho na prasky, kazdy hovori nieco ine :( poradte niekto, dakujem...

gapa
24. sep 2009

slovensky

maznacik007
24. sep 2009

musis mat slovensky rodny list, postup jeho vybavenia najdes v teme kde su kocky z UK... ziada sa to cez slovensku ambasadu a cez matriku v BA.. oficialne to trva minimalne tri mesiace.. neviem kolko ma mala... ale musis stihnut poziadat do 6 mesaicov veku dietata.. potvrdenie o gznprehliadkach a od detskeho lekara.. dolozis z UK.. a treba to dat potom prelozit do slovenciny da sa aj tak ze napsies po ang. a pod to slovenske vety..

POZOR nestaci Uk rodny list len prelozit do SVK... dieta musi mat Slovensky rodny list...a potom este potvrdenie ze si nedostala tych 500 libier v UK co je obdoba nasho porodneho

maznacik007
24. sep 2009

opravujem sa .. teda vyjasnujem.. musis poziadat o porodne do 6 mesaicov veku dietata... a zaidat mozes len ak mas Slovensky rodny list...

wasago.wako
24. sep 2009

Ahojte.... mam mensi dotaz...
dostanem tych 25tis aj ked som bola zamestnana len do 4mesiaca tehotenstva a potom som sa nahlasila na urade prace?
a ak mi za uplinule 3roky ,,nie vkuse,, vznikli pohladavky v union zdravotnej poistovni kde som poistena 300eur ale uz som ich vyplatila jednorazovo?
Narok na matersku vsak nema pretoze nemam odpracovanych 270dni a cakam s priatelom prve dieta

karolina23
24. sep 2009

ahoj aj ja by som sa chcela spytat ked mam odpracovane 2 a pol roka a 1 a pol roka na zmluvu neurcitu budem dostavat aj matersku?som aj na urade uz 5 mesiac cize ci aj tych 25 tis. dostanem?dakujem za odpoved

maznacik007
24. sep 2009

wako.. ano porodne aj ten priplatok / teda spolu tych 25 000/ dostanes..

karolina.. to zavisi od terminu nastupu na MD u teba.. v obdobi poslednych dvoch rokov treba mat 270 dni.. toto sa tykalo materskej

tych 25000 dostanes...

wasago.wako
24. sep 2009

dakujem velmi pekne za odpoved pretoze vydavky ako to urcite poznas aj ty su na prve dieta velmi vysoke a to nie som z tych co musia mat vsetko spickove.... takze este raz dakujem...... kazda koruna pomoze.

karolina23
24. sep 2009

diky za odpoved maznacik no budu mi to musiet vysvetlit na urade este raz dakujem 😀

maznacik007
24. sep 2009

karolina a cakas babetko..?

povedzme ze necakas.. ale otehotnie a dieta sa ti narodi 31.12.2010 na matersku nastupis cca v polke novembra 2010 potom bude sledovane obdobie od 11/2008 do 11/2010 a tam musis mat tych 270 dni

ak ratam ze si od 05/2009 na UP a v obdobi 11/2008 az 04/2009 si pracovala... tak mi to vychadza na cca 180 dni a teda nesplnis tu podmienku 270 dni a narok na materske ti nevznikne...

skus sa pozriet do temy o DNP mozes si priplatit dobovolne nem. poistenie.. ale treba to zacat este pred otehotnenim...

teda zavisi od toho kedy otehotnies...

karolina23
25. sep 2009

maznacik nie necakam babetko ale chcela by som mat a s tou pracou je to takto asi tak 1 rok mi predlzovali zmluvu bola som na dohodu potom mi dali na stalo 1,5 roka som tak pracovala a teraz v maji ma vyhodili no a som zapisana na urade uz 5 mesiac musim sa to opytat tam aby som nezostala bez koruny a naroku na matersku 😀 diky za odpoved

wasago.wako
26. sep 2009

Prajem pekne ranko tu pritomnim maminkam a nemaminkam....
Mam este otazocku a neviem ci mi niekto poradi....
dostanem tie peniaze aj ked som sice bola na zubnom osetreni a doktor mi potvrdil matersku knizku ze mi nehrozi extrakcia zuba ale predtym som u zubara nebola tri roky a povedal mi ze mam tri mensie kazi a mam sa dostavovat na ich osetrenie... ale zatial som tam nebola a pojdem az po narodeni malej... myslite ze to vadi a hralo by to neaku rolu

wasago.wako
26. sep 2009

neviete mi prosim niekto poradit?

lucyblack99
29. sep 2009

cauto, dakujem za odpoved, ale mam este jednu otazku k tomu prispevku....volala som k nam na socialku, ovedali mi, ze rodny list musi byt tu v UK uradne overeny....neviete ako sa to tu robi? viem, ze ten overovaci urad je v milton keynes, ale ko to prebieha? mam si tu najst uradneho prekladatela? nevie mi niekto poradit, kto s tym ma skusenosti? ako ste to robili vy? dakujem...

maznacik007
29. sep 2009

luczblack asi myslis apostilu.. a ano to sa robi v milton..

marianinka
30. sep 2009

ahojte, vie mi niekto povedat ako je to s tym, ked zena je nezamestnana a porodi prve dietatko, ci aj ona ma narok na tych 25tic.?

Dakujem moc za vase odpovede.

zuzinda1
6. okt 2009

ahojte dievcata, zijem v Anglicku a potrebovala by som poradit ohladom ziadosti o prispevok pri narodeni dietata a ziadosti o priplatok k prispevku pri narodeni dietata. Mam tu pred sebou tlaciva z uradu prace zo Slovenska a som z toho jelen. Uradnicka povedala mame, ze staci ak poslem preklad rodneho listu dietatka, ktory si mozem prelozit aj sama, avsak nie som si ista, ci to musi byt overene v apostille, dalej potvrdenie, ze som nedostala sure start maternity grant - ak viete kde ziskat to potvrdenie prosim dajte vediet, potvrdenie formularov od gynekologa a pediatra. Kto ich vsak potvrdi tu v Anglicku? Staci ak to bude vsetko potvrdene od midwife. Pekne prosim dievcata, ak ste tym uz presli, poradte! Dakujem pekne 🙂

zuzba
6. okt 2009

wasago.wako
ja som sa pýtala mojej gyny na to, či je povinnosť ísť k zubárovi - malo by sa ísť 2x počas tehu, ale to je len tvoj nárok, nie je to podmienka. dokonca niektoré knižky sú zostavené tak, že tam netreba potvrdenie od zubára (napr. aj moja). ja som bola začiatko druhého trimestra u zubárky a tá mi dokonca povedala, že na druhú preventívku nárok nemám, lebo tú prvú som mala absolvovať v prvom trimestri .... akože nechápala som, ale nevadí .... takže si myslím, že zubné prehliadky s tým nemajú nič.
ak by sa ti podarilo zistiť niečo iné, daj vedieť 😉

angel15
6. okt 2009

zuzinda ja som tiez zo zahranicia mas nato narok pokial si slovenska obcanka ja tiez zijem v zahranici aj syn sa mi tu narodil a lekari tam to potvrdenie naozaj nedavaju ja som to vyriesila tak ze mi poradiki na soc.na slov.kde som to vybavovala aby som poprosila,zohnala po znamosti lekarou ktor mi ten papier opeciatkuju je to zevraj lahsie pre slov.urady lebo inak by si musela vsetko dat prelozit 🙄 .narok nato mas tam ide vlastne len o tie papierovacky.a podla mna prelozit sama rodny list to je asi hlupost to je jediny dolezity dokument dietata kde je vsade treba original ukazat a kopiu prelozeneho rl.a vsade na matrikach musia mat zakonniky kde stoji ze ktore statz to davaju a ktore nie.v zahranici ti to nedaju asi ked tam ziadny taky prispevok neexsituje..nemozu vydat potvrdenie otom co neni..to odomna tiez ziadali a potom nebolo treba lebo oni dobre vedia kde to je a kde nie.a prispevok sa dava do 3 deti nie len pri prvom....ja mam uz druhe.a na papieri s porodnice musi bit napisane ked ta prepustali po porode ci je to 1,2,3dieta...cize para..to je myslim v kazdom jazyku rovnako..,a ten papier potebujes...

maznacik007
7. okt 2009

zuzinda.. dieta musi mat slovensky rodny list ... ten sa vybavuje prostrednictvom slov. ambasady a najma specialnej matriky v BA... na to je potrebny anglicky RL s apostilou a ziadost...

co sa tyka potvrdenia od lekara a midwife... tak tam treba si to napisat po anglicky a pod to po slovensky a oni ti to orazia... tak to zvyknu baby robit alebo napises po anglicky a das potvrdit a prelozis...

na slovensky RL sa caka 3 mesaice... ten je nevyhnutny preto lebo dieta musi mat trvaly pobyt na uzemi SVK a pridelene rodne cislo.. aby bol narok...

a este budes potrebovat potvrdenie prav. od job centra to neviem presne ze si nedostala tych 500 libier co sa dava tam.. to je obdoba porodneho u nas... takze z UK to potvrde3nie potrebujes..

standa82
8. okt 2009

Ako je to s materským keď od júla 2007 som bola na MD a potom som prešla na RD. Dostanem MP, keď by som porodila kým dovŕši prvé dieťa 3 roky?

gapa
8. okt 2009

ak si zamestnaná áno.