Ako dostať 25 tisíc po pôrode?

lila16
30. jan 2008

ahojte kočky kto si dnes nekúpil NOVÝ ČAS tak pozor - rada nad zlato:

ako dostať na diaťa 25 tis.
po 28 dňoch od narodenia dieťaťa podajte písomnú žiadosť o príspevok a príplatok k príspevku na Úrad práce, sociálných vecí a rodiny SR v mieste trvalého bydliska. Žiatosť musíte podať najneskôr do 6 mesiacov od jeho narodenia INAK O PENIAZE PRIDETE.

Ako požiadať o práspevok: musíte požiadať Úrad práce a soc. vecí a rodiny SR v nieste bydliska - tlačivo nájdete na nete na www.employment.gov.sk/DIS nájdete to v časti ŽIADOSTI.

1 Rodný list- vybavte si ho na matrike okrem originálu si dajte vystaviť aj druhú kópiu (stojí cca 50Sk)
2 zdravotná poisťovňa hneď po narodení si prihláste dieťa do vami vybranej poisťovne
3 Prihlásenie k pobytu to vybavíte na mestkom úrade kde bývate.

ČO potrebujete aby ste dostali peniaze:
doklad totožnosti
potvrdenie lekára, že ide o prvorodené dieťa
potvrdenie, že ste chodili na pravidelné prehliadky ku gynek.
rodný list dieťaťa
fotokópiu identifikačnej kartičky z banky (číslo účtu kam pošlú peniaze)
potvrdenie lekára, že sa dieťa už dožilo 28 dňa
potvrdenie od zamestnávateľa u ktorého ste pracovala
potvrdenie od zdr.poisťovne že matka bola poistená pred pôrodom minim.1rok

brisilda
9. dec 2009

no ved to, ze aj ja googlim a tiez som okrem gynekologa nic nenasla no kedze som prisla o matersku tak nerada by som prisla aj o prispevok ktory je v celku slusnej sumicke 😀 preto sa uz pytam na vsetko tu na MK 😀 uradnickam uz neverim

evitkamalicka
9. dec 2009

a inac aj ja mam zubarku daleko, nejakych 300km 😅

brisilda
9. dec 2009

😀 esteze nesom sama 😉 co uz ked ja nerada beriem kartu od dobreho a znameho zubara 😀

evitkamalicka
9. dec 2009

ja tiez tak, preco by som mala menit dobreho lekara a tiez byvalu susedu 😀

evca35
11. dec 2009

brisilda - preventívnu u zubára by si mala absolvovať kvôli sebe, nie kvôli príspevku. A 2x do roka preto, lebo 1x do roka ako netehotná a potom aspoň 1x počas gravidity. Ak by si mala nejaký problém so zubami, mohla by si ohroziť plod, prípadne hrozí predčasný pôrod.

martina46
12. dec 2009

s tym potvrdenim o zubnej prehliadke, to uz neplati, nie?
ako napisala evca, treba to absolvovat akurat kvoli sebe.... ajajaj, ja som este nebola a to sa chystam uz pekne dlho :(

danteska
14. dec 2009

ahojte,chcem sa spytat ake potvrdenia potrebujem na vybavenie jednorazoveho prispevku-myslim lekarov a pod.. dakujem

standa82
14. dec 2009

Danteska, potrebuješ tlačivo z odb.soc.vecí, ktoré dáš potvrdiť detskej lekárke keď sa malý dožije 28 dní a s týmto pôjdeš späť na odb.soc.vecí.

danteska
14. dec 2009

Dakujem moc za odpoved🙂 🙂

gracelea
14. dec 2009

ahojte. nevie niekto poradit ohladom prispevku pri narodeni dietata? potrebujem este dodlozit nejaky papier z UK ze som tam nepoberala ´child grand´ alebo ako sa to vola, tych 500 libier po narodeni baba. aka institucia v UK to vydava. Dakujem.

evca35
18. dec 2009

danteska - ešte ti treba potvrdenie od gynekologa, že si chodila na pravidelné prehliadky od 4. mesiaca. Ale to neviem či je zvlášť alebo na tom tlačivo z UPSVaR

kvietok86
21. dec 2009

gracelea : potrebujes ten list co ti poslali,ze ti nevyplatia tych 500lib. , ak ho nemas musis si vypytat potvrdenie,ze ti to nevyplatili. tusim na job center to davaju, tak mi vravela pani na socialnom na SK

salvinka
21. jan 2010

ahojte, citam ze co je potrebne k tomu prispevku.. takze stopercentne je to potvrdenie od detskeho lekara ze sa male dozilo 28dni, (papier mi daju na odd.socialnych davok) plus potvrdenie od gynekologa ze som chodila od stvrteho mesiaca na pravidelne prehliadky..
ale niekde na nete som nasla ze potrebujeme k tomu aj potvrdenie zo zdravotnej poistovne ze sme boli za poslednych 12mesiacov poistene (resp. ze mame zaplateny kazdy den v zdrav. ) je toto tlacivo este stale potrebne alebo to uz neplati??
vie niekto poradit?? vdakaa

standa82
21. jan 2010

Salvinka, o takomto tlačive zo zdr.poisťovne nič neviem. Ja som dávala len tie dve spomínané.

salvinka
21. jan 2010

kukam standa ze ty si ziadala zhruba pred dvoma rokmi.. ked ja neviem kde som to citala uz 😒
niekde v temach ako papierovacky po porode abo tak nejak.. no teraz som volala s koleginkou, takze to potvrdenie zo zdravotnej nie je potrebne.. len tie dva papiere od doktoriek 🙂
to sa kamoska potesi ked jej to oznamim 🙂

annie13
21. jan 2010

nie salvinka nepytali to ani odo mna
kamoska rodila teraz a tiez davala len tie dve spominane

krevetka2
21. jan 2010

a treba aj to potvrdenie od zamestnavatela? ak ano, co mi ma vlastne potvrdit?

corinne
21. jan 2010

Ahojte.Poprosim o radu.Vztahuje sa ta ciastka 25000sk aj na osobu zijucu v zahranici ale s prechodnym pobytom na SK.Trvaly pobyt mam vo Svajciarsku a zdravotne poistenie platim tu.Neviete ako to chodi alebo kde by som mohla zistit ako to funguje medzi SK a Svajciarskom?Vsetko co ste tu radili sa tyka krajin ktore su v EU.Dakujem.

dupinka
21. jan 2010

Ak sa matke dieťa narodilo v štáte, ktorý nie je členským štátom Európskej únie, alebo zmluvnou stranou Dohody o Európskom hospodárskom priestore, má nárok na príspevok pri narodení dieťaťa za podmienky, že bola pred narodením dieťaťa najmenej 1 rok verejne zdravotne poistená (povinne alebo dobrovoľne) v Slovenskej republike. Takéto potvrdenie o poistení poskytne svojmu klientovi príslušná zdravotná poisťovňa.

Švajčiarsko nie je členom EÚ ani eur. hospod. priestoru, tak podmienkou teda je, aby si si platila poistenie u nás....

Krevetka: dostanes jedno tlacivo na urade, kde su dve potvrdenia/ prilohy: pre pediatra o tom, ze dieta sa dozilo 28 dni a druhe pre gynekologa, kt. potvrdi, ze si chodila k nemu na poradnu....

alianet
31. jan 2010

Ahojte...vie mi niekto napisat ako to je? ako som si tu nieco prestudovala, tak ak som to spravne pochopila tak na ten vyssi prispevok maju narok len maminy ktore porodia svoje prve,druhe a tretie dieta? tie co porodia 4 alebo 5...a viac deti uz nan narok nemaju?
Ja cakam svoje 5 dietatko...

brisilda
31. jan 2010

alianet perne tak narok maju iba zeny ktore cakaju 1,2,3 babo ostatne bohuzial uz nie 😢 podla MNA TO JE NESPRAVODLIVE AKO VSETKO V NASOM STATE

zuzana2706
2. feb 2010

vztahuje sa 25 tis. aj na narodenie druheho dietata?

lante
2. feb 2010

zuzi, vsťahuje sa na prvé tri deti 😉

zuzana2706
2. feb 2010

super 🙂

lante
2. feb 2010

Len klasika, musíš tam mať na tej žiadosti potvrdené od gyn. že si chodila pravidelne na prehliadky a od pediatra, že sa dieťatko dožilo 28 dní.

bronia13
16. feb 2010

ano dietatko sa musi dozit 28 dni - nasa dcerka zila len 25 dni takze mne nic nedali. chcem sa spyatat ci neviete, ja budem rodit mimo EU a kamoska mi vravela ze od novho roku ten prispeovk nedavaju zenam co sa im babetko narodilo mimo SK, je to pravda? co na to vsetko treba? zmenilo as nieco?ak mozete mi poradit - dakujem. mozete mi napisat IP lebo sa bojim ze tuto temu zase nenajdem - nasla som ju len tak omylom - dakujem.

andzi
16. feb 2010

bronia, ak sa dieťa narodilo v štáte, ktorý nie je členským štátom Európskej únie alebo zmluvnou stranou Dohody o Európskom hospodárskom priestore, máš nárok na príspevok, len ak si bola pred narodením dieťaťa najmenej 12 mesiacov povinne zdravotne poistená alebo dobrovoľne zdravotne poistená v Slovenskej republike. Navyše musíš mať na území SR trvalý pobyt.

zuzulik
16. feb 2010

andzi, a co ak pracujem a mam prechodny pobyt v CR, kde som samozrejme platila vsetky odvody ( socialne, zdravotne) na SK nic,ale mam tam ( na SK( trvaly pobyt)??? mozem ziadat o porodne na SK??? kde je takmer 2 nasobne nez v CR???

lubinka9
27. mar 2010

Ahojte,
viete mi poradit ci existuju na ziskanie tohoto prispevku nejake formulare EU? a kde si ich mozem stiahnut? Totizto splnam vsetky podmienky na jeho ziskanie ale nakolko som prechodne v zahranici a aj som v zahranici rodila neviem si predstavit, ze by som s SK formularmi ziadala nemeckych lekarov (gynekolog + pediater) o potvrdenie. Resp. uzna mi UPSVR SR potvrdenia v inom ako SK jazyku a ak budu na inom ako ich predpisanom tlacive/formulary?
Riesili ste niekto takuto situaciu? vdaka.