Ako dostať 25 tisíc po pôrode?

lila16
30. jan 2008

ahojte kočky kto si dnes nekúpil NOVÝ ČAS tak pozor - rada nad zlato:

ako dostať na diaťa 25 tis.
po 28 dňoch od narodenia dieťaťa podajte písomnú žiadosť o príspevok a príplatok k príspevku na Úrad práce, sociálných vecí a rodiny SR v mieste trvalého bydliska. Žiatosť musíte podať najneskôr do 6 mesiacov od jeho narodenia INAK O PENIAZE PRIDETE.

Ako požiadať o práspevok: musíte požiadať Úrad práce a soc. vecí a rodiny SR v nieste bydliska - tlačivo nájdete na nete na www.employment.gov.sk/DIS nájdete to v časti ŽIADOSTI.

1 Rodný list- vybavte si ho na matrike okrem originálu si dajte vystaviť aj druhú kópiu (stojí cca 50Sk)
2 zdravotná poisťovňa hneď po narodení si prihláste dieťa do vami vybranej poisťovne
3 Prihlásenie k pobytu to vybavíte na mestkom úrade kde bývate.

ČO potrebujete aby ste dostali peniaze:
doklad totožnosti
potvrdenie lekára, že ide o prvorodené dieťa
potvrdenie, že ste chodili na pravidelné prehliadky ku gynek.
rodný list dieťaťa
fotokópiu identifikačnej kartičky z banky (číslo účtu kam pošlú peniaze)
potvrdenie lekára, že sa dieťa už dožilo 28 dňa
potvrdenie od zamestnávateľa u ktorého ste pracovala
potvrdenie od zdr.poisťovne že matka bola poistená pred pôrodom minim.1rok

kisska
4. feb 2008

ja este pridavam, ze je rozdiel medzi prispevkom pri narodeni dietata (4600) - na ten maju narok maminy aj pri druhom a viacerom dietati a priplatku k prispevku pri narodeni (20 400)-prvorodickam (starsimi ako 16 rokov, alebo s priznanymi rodicovskymi pravami, pravidelne kontrolovanymi lekarom od 4. mesiaca tehu)

http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?...

http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?...

mudre linky 😉

lilianak
5. feb 2008

Ahojte a je mozne dost tieto peniaze, aj ked sa mi narodilo uz druhe dieta a este minuly rok v septembri 😨

dakujem

terezicka
5. feb 2008

Lili tak to možné nie je, toto sa vyslovene sťahuje len na prvorodičky ktoré porodilli od 1.2.2008

lilianak
5. feb 2008

SAKRA, ZASE SOM TO PRESVIHLA 😖

VDAKA ZA ODPOVED TEREZICKA 🙂

lumah
6. feb 2008

Baby ale je to nespravodlivé, ja mám už dospelú dcerua a teraz čakám dvojičky, čiže všetko kupovať odznova a môžem utrieť hubu.

terkaa
6. feb 2008

v tel. novinach informovali, ze mamicky musia dat nieco overit notarovi. neviete co?

gangulienka
12. feb 2008

ahojte, na potvrdenia od gynekologa a pediatra existuju specialne tlaciva ? ak ano kde ich zozeniem ?

horajda
12. feb 2008

ahojte,
ja by som sa tiez rada informovala,ze ci niektora nemate s tymto skusenosti co sa tyka tehotenstva v zahranici a nasledne porodenie dietata na SVK? My to teda tak planujeme posledne mesiace prist domov a porodit doma. Tu v UK lekari nevydavaju ziadne potvrdenia, tu tehotna zena stretava porodnu babu-midwife, az ked prichadza k nejakym komplikaciam tak vtedy ide k odbornikovi. Mozete mi poradit ako ste postupovali v takejto veci?
dakujem

anamor
13. feb 2008

terkaa, ten overeny podpis treba socialnej poistovni pri prihlasovani sa na dochodkove poistenie a zaroven II.pilier /ak mas/, netreba ist osobne, ale staci overit podpis a poslat tam niekoho ineho, nech ty mozes byt s mimi - netyka sa to tohoto prispevku, aspon myslim, ze to co spominali v telke sa jednalo o Socialnu poistovnu

kingstonka
13. feb 2008

....horajda.... ja podobne ako ty -tiez posledne mesiace a porod planujeme na Slovensku( vraciame sa natrvalo), a preto neviem ako je to s tym bodom, ze "potvrdenie od zdr.poisťovne že matka bola poistená pred pôrodom minim.1rok"- kedze ja som z poistovne samozrejme odhlasena, kezde odvadzam z platu poistenie tu v UK... ☹ tak to asi bude problem, aj ked mi bolo povedane, ze kedze sme v EU tak dane a odvody platime len v jednej krajine a samozrejme o benefity a prispevky mozeme ziadat len v jednej krajine.... (v anglicku o taky prispevok nebudm ziadat) znie to logicky ale ci to jepravda to neviem

horajda
13. feb 2008

ahoj kingstonka,ozaj mile meno 😉

ja mam presne ten isty pripad ako ty,len este nie som tehu,ale sak snad coskoro sa pritrafi. 😉 tiez si neplatim zdravotnu doma a odvadzam vsetky odvody v UK a tu nebudem nic poberat iba matersku,co si myslim ze nema s tymto suvis,kedze aj tu mozes dostat prispevok na dieta...nevies kde by sme si to mohli overit ako to je s EU,kedze mi to nebudeme poberat z UK,pravo predsa na to mame!!!mozno ked dodame vsetky doklady z UK,co sa tyka poisteni atd tak nam to na SVK daju co na to hovoris?skusim sa v tom posmatrat na nete a ak nieco zistim dam ti vediet a skus aj ty ak mozes.

vicky
2. mar 2008

horajda, kingstonka - sice tiez este nie som tehotna, ale v podstate tiez mame nieco take na plane, robime v UK, tu aj platime dane a poistenie, ale rodit by sme chceli doma SR, resp. tiez by sme sa tam uz prestahovali natrvalo. Len problem je ze ako to teraz riesit s materskou. Neviem ci mi ju bude vyplacat moj terajsi zamestnavatel alebo ci budem mat vobec narok na nieco doma na Slovensku.
a okrem toho ma napadlo aj to ako sa dopravit domov, ak tu by som musela pracovat min.. do takeho 7 mozno 8 mesiaca (samozrejme ak tehotenstvo bude mat normalny priebeh). Neviem ci letecke spolocnosti nemaju nahodou nejake pravidla co sa tyka tehotnych zien.
Baby, ak by ste mi vedeli poradit, budem vam velmi povdacna. Dakujem 🙂

suzana121
2. mar 2008

mam otazecku ak som predtim robila v cechach a bola som tam poistena mam aj ja pravo na ten rod prispevok 25000sk ak budem rodit v sr

rybenka79
3. mar 2008

suzana- ja som rovnaky pripad, matersku mam z CR na zaklade odvodov zaplatenych ale prispevok sa plati podla trvaleho pobytu a ja ho mam na SR, tam neriesia kde kto pracoval.
A uuuplne vsetky vysetrenia mam iba a len na SR, to som si v poistovni zariadila.

suzana121
3. mar 2008

No prave ja mam vsetko v cr ale rodit budem sr az teraz mi dobracisko prezradil ze mam pravo na to tak som dodatocne zadala o formular e 106 .ale ja su uz teraz v ochranej lehote lebo mna z prace ako som nastupila ryzikove prepustili asi dva mesiace na to ale vraj matersku za tu dobu co su tam dostanu

petka82
3. mar 2008

Vicky, Horajda, Kingstonka

Narok na to porodne by ste mali mat. Aspon baby ktore ziju tu v Uk a uz maju deti, rodili tu, tak si ziadalii o to na SK. Potvrdenie o kontrolach vam vraj vystavy GP alebo Midwife, co sa tyka tych odvodov do soc. poistovne, mozno im bude stacit nejake p60 alebo vyplatne pasky z UK ze ste platili NI number.Neviem to uplne presne, tiez mam len info z niektorych tem na tomto fore. Mna to totizto este len caka, kedze pred mes. sa nam tu v Uk narodilo babatko.

Ak sa rozhodnete ist na Sk a tu vam od zamestnavatela vyplyva narok na matersku dovolenku, mozete ju poberat aj na Slovensku. Moja kolegyna tak urobila. Musela ale pracovat do 7. mes a az potom mohla ist domov.

Vicky - pokial nemas ziadne komplikacie v tehu, mozes letiet do 36 tyz, ale od 27 tyz. potrebujes potvrdenie od lekara ze si fit to fly. Samozrejme zalezi to od leteckej spolocnosti. Ja som letela v 27 tyz. cez SkyEurope a ti to odo mna ziadali.

andrea1158
6. mar 2008

materské je dávka nemocenského poistenia, takže si nemýľte príspevok pri narodení dieťaťa s materskou. Príspevok pri narodení dieťaťa je štátna sociálna dávka, ktroá je viazaná len na podmienku, aby sa dieťa dožilo aspoň 28 dní a trvalý pobyt oprávnenej osoby na území SR. Takže ktorá ste mali v čase pôrodu trvalý pobyt v SR, dostanete tento príspevok bez ohľadu na to, kde ste pred pôrodom pracovali.

bambulka82
26. mar 2008

ahojte, neviete mi prosim vas poradit, ci ten prispevok vo vyske 25tis. treba aj niekde vydokladovat? ze na co som to pouzila?
vsade sa pise len o tom, ze to mam pouzit na babatko, ale nikde nie je napisane, ci sa to musi aj nejako vydokladovat.
dakujem 😉

betka1
3. apr 2008

bambulka82, nie nemusis to vydokladovavat. To sa povazuje za samozrejmost, ze to minies na babatko. Ale aj keby si si za to kupila zlaty prsten, tak na babatko minies tak ci tak inych 25tis. 🙂

mixsiak
5. apr 2008

No..
mi to s manzelkou tiez mame na plane..rodit na SR.

mi budeme poberat matrersku odtialto a ked nasm skonci po 39 tyzdni, tak mame narok na rodicovsky prispevok do dovrsenia veku 3 rokov (vek dietata)

co sa tyka tych 25000sk..
myslim si osobne ..ze nato narok budeme mat..travale bydlisko na SR mame..poistenie mame tu v UK resp. paltime odvodi do poistovni NI number..a kedze nebudeme poberat ten prispevok pri narodeni co je 400 liber tu v UK..mame ako clenovia EU narok an SR..dufam ze to myslime spravne.
vie to niekto potvrdit??

s pozdravom

Michal a KAtka

suzana121
8. apr 2008

ano

zuzanahc
14. apr 2008

ahojte vsetci, tak aj ja mam ten isty problem. Pracujem v uk, ale rodit budem doma na sk, a matersku mam narok poberat tiez z uk. Co sa tyka toho letu, ja budem letiet domov,tak budem v 31tt so sky europe, a budem potrebovat papier od GP ze som v pohode, takze to by problem nemal byt.Takze za 4tt koncim v praci a 19.maja letim domov, uz sa neviem dockat.
Co ma zaujima, ci niekto nevie, ako je to so zdravotnym poistenim, ked vsetky odvody aj pocas materskej budem mat odvadzane v uk. Staci ked mam EHIC karticku, alebo treba ste neake papierovacky okolo toho, viete na bezplatne osetrenie lekarom a nemocnicu.Alebo ako to budete riesit vy???
moze mi niekto poradit. dakujem a pekny den vsetkym

hanka83
15. apr 2008

ahoj,

nevíte jestli něco takového platí i u nás v ČR?

horajda
16. apr 2008

ahoj zuzana,dobre by bolo keby si si poziadala o certifikat E106 na zaklade ktoreho potom mozes ist do jednej z nasich zdravotn poistovni a tam ti na zaklade toho certifikatu vystavia karticku poistenca s logom EU a so zdravotnou poistovnou!!!toto mas istejsie ze ta vsade osetria,lebo lekar si to da preplatit slov zdrav poist a ta si to da preplatit do uk!

zuzanahc
17. apr 2008

horajda dakujem.
tak ja uz som si to zistovala, volala som im priamo do office, a tam mi povedali ze potrebujem poziadat o form E112, treba im tam poslat MAT B1, trvele bydlisko v uk, NI number, NHS number, den kedy odchadzas z uk a kedy sa planujes vratit, adresa na sk, kde sa budes zdrziavat, datum narodenia. Povedali mi ze tak do tyzdna by to malo byt vybavene, tak budem cakat, potom vam dam vediet.
Vraj tento E112 je lepsi ako E106, ked ides na dlhsie a zahrna to aj nemocnice atd.
Tak budem vidiet.

petranero
15. jún 2008

baby ja zijem v nemecku, tu som aj v marci rodila. moj syn materaz 3 mesiace a este som nemohla ist domov, lebo tunajsia byrokracia je taka ze maleho rodny list som dostala este len pred dvoma tyzdnami a matersku mi priznali az teraz. takze koli papierovackam som skorej domov nemohla. ja mam slovenske obcianstvo a aj maly bude mat slovenske lebo som tu neni ani vydata ani dlhsie ako 8 rokov, takze na ten prispevok mam narok? a co vsetko potrebujem na jeho vybavenie? mate s tym nejaka skusenosti z nemecka? podotykam este ze zdravotne poistenie mame obaja tu, inak sa to neda...

figy
20. jún 2008

Ahojte baby,

ja mam zas taky problemik, ze som nezamestnana. Na UP nie som zahlasena, ale platim si vsetko. Aj do socialky, aj zdravotne poistenie. Budem mat narok na ten prispevok? Lebo v Novom Case som sa docitala, ze musim dolozit aj potvrdenie od zamestnavatela..... Nezamestnana som od 1.11. 2007

mareli
20. jún 2008

figy budes mat narok, ja som bola oficialne nezamestnana od 2005, tiez som nebola registr. na UP a platila som si nemocenske. a prispevok som dostala ":-0

eca777
21. jún 2008

cauko baby mam taku prosbu,nie je tu niekto z burtonu potrebovala by som pomoct s vyplnenim maternity alowance,neviem si s tym rady.

zuzanqua
4. júl 2008

Ahoj baby,

Som v takejto pre mna neriesitelnej situacii. Za mesiac budem rodit, som v UK a kedze som tu nebola zamestnana chcela by som vediet ci mam pravo dostat matersku na slovensku. v anglicku som od oktobra minuleho roku a predtym som 2 roky pracovala v bratislave.
bohuzial neviem co mi k tomu treba, a hlavne ci to moze niekto vybavit zamna napr moja mama kedze mna uz do lietadla nepustia aby som mohla prist osobne. staci aby som si doplatila zdravotnu poistovnu odkedy som odisla do anglicka?? takztiez ako mam dat potvrdenie o prehliadkach od gynekologa ked tu nic take neni.
pane bozse ako ja neznasam taketo vybavovacky chyta ma z toho vsetkeho depresia a neviem naozaj ako dalej.je mi az do placu. prosim pomozte mi ak budete vediet budem nesmierne stastna ked date aspon troska svetielka do mojej tmy
prajem pekny den