Ako dostať 25 tisíc po pôrode?

lila16
30. jan 2008

ahojte kočky kto si dnes nekúpil NOVÝ ČAS tak pozor - rada nad zlato:

ako dostať na diaťa 25 tis.
po 28 dňoch od narodenia dieťaťa podajte písomnú žiadosť o príspevok a príplatok k príspevku na Úrad práce, sociálných vecí a rodiny SR v mieste trvalého bydliska. Žiatosť musíte podať najneskôr do 6 mesiacov od jeho narodenia INAK O PENIAZE PRIDETE.

Ako požiadať o práspevok: musíte požiadať Úrad práce a soc. vecí a rodiny SR v nieste bydliska - tlačivo nájdete na nete na www.employment.gov.sk/DIS nájdete to v časti ŽIADOSTI.

1 Rodný list- vybavte si ho na matrike okrem originálu si dajte vystaviť aj druhú kópiu (stojí cca 50Sk)
2 zdravotná poisťovňa hneď po narodení si prihláste dieťa do vami vybranej poisťovne
3 Prihlásenie k pobytu to vybavíte na mestkom úrade kde bývate.

ČO potrebujete aby ste dostali peniaze:
doklad totožnosti
potvrdenie lekára, že ide o prvorodené dieťa
potvrdenie, že ste chodili na pravidelné prehliadky ku gynek.
rodný list dieťaťa
fotokópiu identifikačnej kartičky z banky (číslo účtu kam pošlú peniaze)
potvrdenie lekára, že sa dieťa už dožilo 28 dňa
potvrdenie od zamestnávateľa u ktorého ste pracovala
potvrdenie od zdr.poisťovne že matka bola poistená pred pôrodom minim.1rok

stropec
30. sep 2010

Ahojte, ja som porodila v UK, a chcem si podat ziadost o prispevok pri narodeni dietata co je 151euro a ziadost o priplatok k prispevku pri narodeni dietat co je 678euro, len teraz neviem ci musim byt najmenej 12 mesiacov poistena pred otehotnenim na SK, mam v tom zmatok

lubinka9
30. sep 2010

@stropec dikes, peniate uz mi medzicasom nabehli na ucet 😉 . Ale ta byrokracia 🙄

macka23
30. sep 2010

@stropec staci ked si pracovala v UK a poistena bola tam, kedze sme v EU 🙂 len by si mala mat trvaly pobyt na SK

pipi1211
30. sep 2010

baby prosim vas za aku dlhu dobu od podania ziadosti vam poslai peniazky? dakujem za odpoved 🙂

stropec
30. sep 2010

@macka23 vdaka, len som zvedava ci mi potvrdia anglicky lekari o doziti dietata

dominikaluis
20. okt 2010

ahojte baby potrebujem prelozeny doklad z uk ze som nedostala porodne v uk alebo nie ???? 😕

peach
8. dec 2010

Viacere ste spominali, ze ten doklad o zdravotnom poisteni uz nie je potrebny, ze si ho nepytali. Vypisovali ste tuto ziadost?

http://www.upsvarsl.sk/index.php?option=com_con...

na spodu strany je vzor kde vravia ze tento doklad je potrebny. Posielali ste tuto ziadost s potvrdeniami postou ci ste boli osobne. Ak ste boli osobne ako to prebiehalo? co si pytali? Dakujem za odpovede

resh_x
4. feb 2011

ahojte sme z TT prosim poradte mi moja zena nerobila nikde ale chcela brigadovat lenze ju nezobrali ... teraz ked porodila a isla na socialnu poistovnu vybavovat 25000 (833 eur) ale jej to nepotvrdili lebo jej povedali ze je cez adeco (to je ta brigadnicka spolocnost) evidovana na socialke v blave za slobodna preto jej to nechcu potvrdit v trnave na socialke ... ja si myslim ze je to blbost lebo kazdy by mal dostat tie peniaze lebo nezalezi ci niekde robila alebo nie .... dakujem za poradenie... ;)

lulu29100
24. feb 2011

ahojte prosim vas vcera mi lekar povedal ze cakam tretie dieta ale problem je v tom ze s druhym som este na rodicovskej dovolenke do decembra a s tretim mam termin v oktobry---manzel pracuje v rakusku a tam mame poziadane o rodicovsky prispevok len cakame na rozhodnutie ale teraz nevieme ako dalej ci ku gynekologovi mam chodit pocas tehotenstva do rakuska aby mi vznikol neaky narok na peniaze z rakuska alebo staci mi na slovensku a este idem cisarskym aj tie dve boli,neviem ako dalej dakujeme

andzi
24. feb 2011

@resh_x príspevok pri narodení dieťaťa a príplatok k nemu sú štátne sociálne dávky, na ktoré má nárok každá matka, bez ohľadu na to, či pracovala. Príspevok pri narodení dieťaťa sa vypláca hneď po narodení (tlačivo dajú vyplnené na matrike pri vybavovaní rodného listu) a príplatok k príspevku až vtedy, ak sa dieťa dožije 28 dní a žena chodila počas tehotenstva pravidelne od 4. mesiaca na prenatálne kontroly.

kvetinka211
21. mar 2011

Ahojte, neviete nahodou ako to realne prebieha so ziadostou o prispevok + priplatok k nemu? Zaujima ma hlavne, kam ma ist to potvrdenie od pediatra a gynekologa - priamo na tu ziadost pre Upsvar alebo maju o tom dat zvlast papier? Ja som na to zabudla v poradni aj na kontrole po sestonedeli a zial nikto mi sam od seba nic nepripomenul 😖 A dava sa iba jedna ziadost, alebo o ten priplatok treba ziadat zvlast na inom papieri? Som z toho fakt jelen a kedze sa len tazko dostanem medzi kojenim von, nechcem chodit na tri krat vsade 😔

macka23
21. mar 2011

@kvetinka211

pokial sa dobre pamatm, na UPSVaR ti daju tlacivo, to vyplnis a tam je aj kolonka pre gynekologa aj pre pediatra, kde ti to potvrdia.
tlacivo najdes aj tu:

http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?...

prispevok pri narodeni dietata
a priplatok k prispevku pri narodeni dietata

kvetinka211
21. mar 2011

@macka23 dakujem 🙂 podla toho tlaciva ale tusim pediater dava zvlast papier, lebo ten tam nema kolonku, iba gynekolog ... och, preco to nemoze byt jednoduchsie, takto to mam dokopy na 20 nastupeni a vystupeni s kocikom do bratislavskej mhd 😖

lucia1181
16. jún 2011

ahojte baby,potrebovala by som poradit...potrebovala by som vediet,kam ma potvrdit detska lekarka,ze sa dieta dozilo 28 dni.ja to nikde na tlacive nemam,akurat je tam kolonka na potvrdenie od gynekologa,ze som chodila do poradne.a zaujimalo by ma,ci ste potrebovali nejake potvrdenie aj z poistovni,kedze to tam na tlacive pisu,ze treba.dakujeeem za pomoc

kvetinka211
16. jún 2011

@lucia1181 ja som nakoniec zistila, ze je na to zvlast tlacivo (da sa stiahnut na stranke upsvar v sekcii dokumenty) - "Potvrdenie pediatra ..."(A) Vytlac si rovno aj (B) ziadost na pridavky na dieta a (C) ziadost o priplatok k prispevku pri narodeni dietata, tam dava peciatku gynekolog (ziadost o prispevok pri narodeni (D) si asi dostala na matrike). No a nezabudni si zobrat original rodneho listu babatka+3 obycajne kopie rodneho listu ... treba ich tam tiez odovzdat. Potvrdenie zo zdravotnej poistovne musia mat len ti, ktori pracovali v zahranici. Zo socialnej poistovne netreba nic, az pri prechode na rodicovsky treba mat papier o tom, ze ti uz skoncila materska. No, drzim palce, aby si nezabudla doma ziadny z tych milion potvrdeni co k tomu treba ... 😉 Vcera som to uspesne zvladla aj s kocikom a kojenim na chodbe uradu, este dufat ze aj pridu tie peniaze na ucet ...

domika007
14. júl 2011

baby za aky cas po podani tej ziadosti vam prisli peniazky? vdaka 😉

parvitas
14. júl 2011

@domika007 už to bolo dosť dávno 🙂 ale mám pocit, že pri najbližšej materskej.

domika007
14. júl 2011

@parvitas no materska mi uz dnes prisla, ale tak socialka nevyplaca ten prispevok, ale urad prace 😕

shawn7
1. aug 2011

@kvetinka211 Ahoj kvetinka, stojim pred vypisovanim papierov pre urad a mammore otazok. pisala si ze to potvrdenie zo zdravotnej poist musia mat len osoby, ktore pracovali v zahranici. to ma potesilo. niekde som citala, ze ak maju manzelia rozdielny pobyt tak potrebujem potvrdenie druheho partnera ze si neuplatnuje vo svojom okrese jednu z tych davok. nevies o tom nieco? Dalsia vec.... nechala si si posielat peniaze na ucet? chceli fotokopiu karticky z uctu? a v žiadosti o prídavok sa v F znaci rodic teda otec, hej? tie tlaciva su tak na prd robene. vysvetlivky skoro ziadne.....dik za odpoved

kvetinka211
1. aug 2011

@shawn7 ahoj shawn, tie tlaciva su fakt priserne ... neviem odpovedat na vsetky tvoje otazky, tak spon na niektore .. my mame s manzelom rovnaky pobyt, takze to sme neriesili ... peniaze som si nechala posielat na ucet a prebieha to v poriadku, karticku som mala original na urade pri sebe, nepamätam sa ale ci ju chceli, a ano, ako druha opravnena osoba sa uvadza otec dietata, ja som to nechala nevyplnene, tak som to tam potom musela dopisovat ... netreba s tym ponahlat, staci to stihnut do pol roka od narodenia babatka ... ale zasa je dobre ked to pride na ucet cim skor 😉

shawn7
5. aug 2011

@kvetinka211 Ahoj, uz som to vyriesila, zavolala som priamo na urad. samozrejme to chvilku trvalo kym som sa dopracovala k zodpovednej osobe, ale ved vsetky tie sekretarky a spojovatelky boli mile. Pani bola velmi ochotna a vsetko mam vypisane. Mozno ze niektora mamicka bude rovnako zmatena ako som bola ja, takze potvrdenie zo zdravotnej poistovne je treba len ak zena nepracovala v SR, rozdielny trvaly pobyt sice problem je, ale potvrdenie netreba, urady si to vybavia medzi sebou. no a ta druha opravnena osoba je otec, tak ako si pisala.

tatiana1760
16. aug 2011

ahojte ako je to s vyplatením 833 eur -pri prvom dieťati?

michaela.g
16. aug 2011

@tatiana1760 neviem co potrebujes vediet?
Tlaciva som stiahla z internetu, podokladala potrebne potvrdenia a manzel to zaniesol na urad... tot vsio... peniaze prisli na ucet.

http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?...
Ked mala mala viac ako 28 dni podali podali sme tieto ziadosti
- Žiadosť o prídavok na dieťa
- Žiadosť o príspevok pri narodení dieťaťa – tlačivo by ste mali mať z matriky.
- Žiadosť o príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa
Potvrdenie ošetrujúceho lekára na účely posúdenia nároku na príspevok pri narodení dieťaťa alebo príspevok rodičom

Potvrdenie zo zdravotnej poistovne a od zamestnavatela mi prislo postou, potvrdenie od pediatra a gynekologa som pytala ked som bola na kotrole a v poradni...

tatiana1760
16. aug 2011

@michaela.g
Ďakujem

tatiana1760
16. aug 2011

@michaela.g
Som v 7 mesiaci ,kedy a čo treba vybaviť než pôjdem na materskú?

michaela.g
16. aug 2011

@tatiana1760 no pred materskou som dostala papier od gynekologa, to som odovzdala v praci. Potom ked sa mala narodila tak som opat len mailom poslala rodny list dietata do socialnej poistovne....

Viac sa docitas tu:
http://tehotenstvo.academy.sk/index.php?click=55

rora
17. aug 2011

@michaela.g mozem sa spytat ze do ktorej socialnej poistovne treba poslat ten rodny list? ci do poistovne v mieste bydliska matky alebo do soc. poistovne kam zasielal zamestnavatel tlacivo na matersku? alebo je to jedno 😅

michaela.g
17. aug 2011

@rora tam kde je zamestnavatel 😉, takze aj napriek tomu ze som z TT, posielala som to do BA 😒

amulienka
5. sep 2011

ahojte. uz to neplati alebo si zle pamatam. na ziskanie toho prispevkku pri narodeni su povinne predlozit od zenskeho prehliadky. patri tam aj prehliadka od vseobecneho a dvakrat preventivna u zubara? alebo je to nepovinne? vdaka.