Ako dostať 25 tisíc po pôrode?

lila16
30. jan 2008

ahojte kočky kto si dnes nekúpil NOVÝ ČAS tak pozor - rada nad zlato:

ako dostať na diaťa 25 tis.
po 28 dňoch od narodenia dieťaťa podajte písomnú žiadosť o príspevok a príplatok k príspevku na Úrad práce, sociálných vecí a rodiny SR v mieste trvalého bydliska. Žiatosť musíte podať najneskôr do 6 mesiacov od jeho narodenia INAK O PENIAZE PRIDETE.

Ako požiadať o práspevok: musíte požiadať Úrad práce a soc. vecí a rodiny SR v nieste bydliska - tlačivo nájdete na nete na www.employment.gov.sk/DIS nájdete to v časti ŽIADOSTI.

1 Rodný list- vybavte si ho na matrike okrem originálu si dajte vystaviť aj druhú kópiu (stojí cca 50Sk)
2 zdravotná poisťovňa hneď po narodení si prihláste dieťa do vami vybranej poisťovne
3 Prihlásenie k pobytu to vybavíte na mestkom úrade kde bývate.

ČO potrebujete aby ste dostali peniaze:
doklad totožnosti
potvrdenie lekára, že ide o prvorodené dieťa
potvrdenie, že ste chodili na pravidelné prehliadky ku gynek.
rodný list dieťaťa
fotokópiu identifikačnej kartičky z banky (číslo účtu kam pošlú peniaze)
potvrdenie lekára, že sa dieťa už dožilo 28 dňa
potvrdenie od zamestnávateľa u ktorého ste pracovala
potvrdenie od zdr.poisťovne že matka bola poistená pred pôrodom minim.1rok

jaduska
2. jún 2009

hanam - po narodení dieťatka si zober pár kópií rodného listu a zájdi na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, tam ti dajú tlačivá. Hneď po narodení máš nárok na príspevok pri narodení dieťaťa (ľudovo pôrodné) - to je niečo cez 4000 SK, na rodinné prídavky (640 Sk-prepočítaj si na €, mne sa nechce 😝 ) a ak nepoberáš materské, tak aj na rodičovský príspevok. Zároveň ti dajú tlačivo aj na príplatok k príspevku pri narodení dieťatka - to je 20 tis.Sk. Na ten príplatok máš nárok, ak sa dieťatko dožije 28 dní, takže sa na to máš čas -tam potrebuješ potvrdenie od gynekológa, že si pravidelne navštevovala poradňu a tiež od pediatra, že sa dieťa dožilo 28 dní. Ale daj si potom pozor na dátum, musí byť dátum až po 28 dňoch veku dieťaťa (takže ak bude mať 28 dní napríklad 15-teho v mesiaci, tak dátum na tých potvrdeniach musí byť 16-teho)

maartinkaa
8. jún 2009

ahojte, ja mam dve deti a teraz cakam tretie, ale dvojmo, budem mat aj ja narok na priplatok 20 000? Som z toho jelen 😝

lenka1108
8. jún 2009

moja sestra porodila v irsku a doniesla len od doktorky papier ze sa male dozilo viac ako 28 dni a peniaze dostala do 3 tyzdnou na ucet.ale ona si plati zdravotnu na slovensku...

martnka ja si myslim ze ano a 2 krat.bo tehotna si 3ti krat.takze podla mna isto hej...

lienocka235
8. jún 2009

martinak nechce sa mi hladat ten zakon ale myslim ze je tam prve druhe a tretie dieta.. takze by to malo byt len jeden krat na to co sa narodi prve z tych dvojiciek.. samozrejme to normalne porodne dostanes 2 krat /cca 5000 sk/ a priplatok cca 20 000 jeden krat ak sa nemylim...
nejde tam o tehotenstvo .. tych moze byt podstatne viac niekedy kym sa zena dopracuje k trom detom...

gapa
8. jún 2009

maartinkaa,
ja si myslím, že dostaneš príplatok na ode deti.

tu je vytiahnuté zo zákona § 3 ods.3

(2) Nárok na príplatok k príspevku na to isté diea vzniká iba raz. Ak sa matke pri prvom
pôrode, druhom pôrode alebo treom pôrode súasne narodí viac detí, nárok na príplatok
k príspevku vzniká na každé diea narodené z týchto pôrodov, ktoré sa dožilo aspo 28 dní.

gapa
8. jún 2009

je to zákon 235/98

lenka1108
8. jún 2009

gapa presne tak aj ja si myslim...

lienocka235
8. jún 2009

ospravedlnujem sa jej to tak ako pisala gapa.. dostanes priplatok na kazde dieta...

tilly
8. jún 2009

ešte to nezrušili? 😀

sa stavím, že do novembra to určite zrušia ako neefektívne 😀 😠

hlavne, nech je pre dôchodcov na vianoce 😉

maartinkaa
8. jún 2009

diky babizne, ale my dvojkove maminy sme uz aj tak v uvodzovkach dost potrestane 😀 a aj rodicovsky prispevok dostaneme len ako keby sme mali jedno dietatko a aj tak si myslim, ze by tie priplatky mohli zrusit a kazda rodina by mala dostavat aspon 10 000 covy rodicovsky prispevok kazdy mesiac, lebo vyzit zo 4700, korun je prakticky nemozne ☹

stuplik174
10. jún 2009

Ahojte vsetky babenky.Takze este raz,dobre som to pochopila,narok na tych 25 tis mam aj ked pracujem v anglicku a platim si poistne iba tu?Tehotna este nie som,pokusame sa s manzelom a planujem rodit na slovensku. a Mam este jednu otazocku,neviete niektora ci mam narok na nejaku matersku tu v uk aj ked praca je sezonna?Nechcem byt vyuzivacka ale na matersku na svk nemam narok lebo som poriadne na slovensku nepracovala.Tak aspon nieco ze by som dostala. Dakujem

lucy000
1. júl 2009

Ahojte ..chcela by som sa vas opytat ci mam narok a mozem ziadat o prispevok pri narodeni dietata co je nejakych 25tis.sk?som v 6 mesiaci tehotenstva,zamestanana tu v uk ale poistne si neplatim na slovensku?je mozne o tento prispevok ziadat alebo musim byt 12 mesiacov pred narodenim dietata byt poistena na SK!!prosim ak mi viete poradit s tymto bola by som velmi vdacna.Dakujem;D Lucia x x x

macka23
1. júl 2009

lucka,
nemusis byt poistena na slovensku, len neviem kde chces rodit, lebo neviem ako je to s babami, co aj rodili v uk, co vsetko potrebovali k tomu aby prispevok dostali.
Ja som zamestnana v uk, momentalne na materskej na slovensku, rodila som na slovensku a dostala som vsetko o co som poziadala 😀 😀 😀

desszi
11. júl 2009

ahojte, viete mi prosim poradit?
trvaly pobyt mam v N.Zamkoch, rodit budem v NZ (termin mam za nejakych 5 tyzdnov), ale byvame v Leviciach, kde ma trvaly pobyt partner. Kde mam poziadat o prispevok 25000? V NZ alebo v LV? Planujem trvaly pobyt v LV.

andzi
11. júl 2009

desszi: o príspevok žiadaš tam, kde máš trvalý pobyt TY, lebo ty si oprávnená osoba. Dôležitý je trvalý pobyt v čase nároku, nie kde ho plánuješ mať.

desszi
11. júl 2009

dakujem, z toho mi teda vyplyva, ze ziadam v Zamkoch, jedine teda ze by som do porodu stihla nahlasit trvaly pobyt v Leviciach. a mozem sa este spytat? nie je prave k tejto teme, ale mozno mi vies poradit. kde bude mat babatko trvaly pobyt?

andzi
11. júl 2009

desszi: to neviem, tam, kde ho prihlásiš k trvalému pobytu, zrejme tam, kde budeš mať s partnerom trvalý pobyt, treba na ohlasovni pobytu vyplniť prihlasovací lístok k trvalému pobytu.

desszi
11. júl 2009

dakujem andzi

ginepra
15. júl 2009

ahojte fundovane hlavicky 🙂))
prisiel mi priplatok k prispevku pri narodeni dietata, ale len cca 21 tisic
davala som si ziadost len na priplatok, mam si dat este ziadost aj na samotny prispevok k narodeniu dietata?
pistet, ze by som mala dostat nejakych 25 tis, tak neviem....?
dakujeeem

gapa
15. júl 2009

samozrejme, a radšej hned,

sú to dve štátne sociálne dávky

- príspvok pri národení v Sk 4560,-Sk
- príplatok k príspevku pri narodení 21440,-Sk
spolu 25000,- (v eur som nerátala)

ginepra
15. júl 2009

dakujem, musím ísť po ňom 🙂

severka222
22. júl 2009

Dostáva sa ten príplatok k príspevku ( tých 25 000 ) aj pri narodení druhého dieťaťa ?

gapa
22. júl 2009

severka,
áno dostáva sa prísevok pri narod.dieťaťa 4560,-Sk + príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa 21440,-Sk, no treba nejaké potvrdenia k tomu.

lillie79
24. júl 2009

ahojte,
este som v ocakavani, ale si zbieram info co a ako...

chcem sa vas spytat ci je potrebne par dni po porodie poziadat o prispevok a potom po 28 dnoch poziadat o doplatok k prispevku alebo je to jedno a ziadat naraz?
su nejake terminy dokedy tak musim spravit?

dakujem za info.

macka23
28. júl 2009

lillie,
staci ked o to poziadas az po 28 dnoch naraz a najlepsie este k tomu pripojit ziadost o rodinne pridavky 😀
Myslim, ze musis poziadat do 6 mesiacov od narodenia babtka 🙂

danu
25. aug 2009

hanam • 1d • Dnes o 14:00
baby este stale sa pri ziadosti o priplatok k prispevku pri nerodeni dietata dodava potvrdenie od gynekologa ze dieta je prvorodene a tiez potvrdenie ze ste boli v gynekologickej starostivosti od 4. mesiaca do porodu? Je na to tlacivo? Alebo mi to len vypise lekar?

katica5 • 1d • Dnes o 14:42
Ahoj vypisuje sa to a je na to tlacivo

gaviota
25. aug 2009

ahojte musim sa pridat k teme tie 25 tisic porodne maju dostat aj mamicky ktore cakaju druhe alebo tretie

ribizek
26. aug 2009

hanam - tlačivo pre pediatra dostaneš na UPSVR ako samostané, čo sa týka gynekologa, tak je priamo na tlačive Ziadosť o príplatok k príspevku.." Viem, že niekedy to maminy omylom dajú potvrdiť od pediatra na tom tlačive a musia to potom všetko prepisovať. Takže to je k tým peniazom po tých 28. dožitých dnoch. Zvyšných cca 5 tis. /do tých 25 tis./ si môžeš vybaviť už skôr - spolu s rodným listom dostaneš tlačivo "príspevok pri narodení...", už potvrdené z matriky a to prinesieš na UPSVR. Určite tu dievčatá už o tom písali /dokonca vo viacerých témach, len treba trošku pohľadať/ a dali aj link, kde môžeš niektoré tlačivá nájsť.

http://www.dietaaja.sk/co-treba-vybavit-pri-por...

hanam
26. aug 2009

Caute baby ako mi to na ten papier potvrdia? Ja tu vidim vetu ze potvrdenie ze je dieta prvorodene dava osetrujuci lekar matky. Tak nechapem. Potrebujem tri potvrdenia? Sem do papiera ze: 1. dieta je prvorodene od mojej gynekologicky, 2. ze sa dozilo 28 dni od pediatricky a este aj 3.ze som navstevovala gynekologa od 4. mesiaca tehotenstva? Ataka kolonka tu ani nie je. Neviete ako to spravne je.

ribizek
27. aug 2009

hanam - nie, budeš mať len 1 potvrdenie od pediatra a jedno od gynekologa na tom formulári "Ziadost o príplatok......". Však ked si pozrieš to tlačivo /vid. hore link/, tak v kolonke C to urobí gynekolog naraz. Neboj, oni už vedia, čo a ako treba vyplniť. A pediater tiež. Keby si si nebola v niečom istá, tak ti určite poradia aj tie panie na úrade práce a rodiny.
Neboj, ono to znie komplikovane, ale už to určitý čas frčí, tak majú všetci viac informácií. Je tiež dobre si k tej žiadosti a potvrdeniu doniesť aj kopiu kartičky z banky, ak to chceš na účet. Niekde to dopredu povedia. Máš otom väčšiu istotu, že peniaze prídu na správny účet.
Však ak potrebuješ ešte niečo vedieť, pošli IP. Ja si už pripravujem druhú várku tlačív. 🙂