Ako dostať 25 tisíc po pôrode?

lila16
30. jan 2008

ahojte kočky kto si dnes nekúpil NOVÝ ČAS tak pozor - rada nad zlato:

ako dostať na diaťa 25 tis.
po 28 dňoch od narodenia dieťaťa podajte písomnú žiadosť o príspevok a príplatok k príspevku na Úrad práce, sociálných vecí a rodiny SR v mieste trvalého bydliska. Žiatosť musíte podať najneskôr do 6 mesiacov od jeho narodenia INAK O PENIAZE PRIDETE.

Ako požiadať o práspevok: musíte požiadať Úrad práce a soc. vecí a rodiny SR v nieste bydliska - tlačivo nájdete na nete na www.employment.gov.sk/DIS nájdete to v časti ŽIADOSTI.

1 Rodný list- vybavte si ho na matrike okrem originálu si dajte vystaviť aj druhú kópiu (stojí cca 50Sk)
2 zdravotná poisťovňa hneď po narodení si prihláste dieťa do vami vybranej poisťovne
3 Prihlásenie k pobytu to vybavíte na mestkom úrade kde bývate.

ČO potrebujete aby ste dostali peniaze:
doklad totožnosti
potvrdenie lekára, že ide o prvorodené dieťa
potvrdenie, že ste chodili na pravidelné prehliadky ku gynek.
rodný list dieťaťa
fotokópiu identifikačnej kartičky z banky (číslo účtu kam pošlú peniaze)
potvrdenie lekára, že sa dieťa už dožilo 28 dňa
potvrdenie od zamestnávateľa u ktorého ste pracovala
potvrdenie od zdr.poisťovne že matka bola poistená pred pôrodom minim.1rok

sophia.nelly
4. júl 2008

zuzka: máš nas SR trvalý pobyt? Si občianka SR? Ak si myslela príspevok pri narodení dieťaťa /lebo si sa zapojila do takej témy/, musíš mať v SR trvalý pobyt. Čo sa týka materskej, tam sú podmienky zložitejšie, je to viazané na platenie sociálneho /nie zdravotného/ poistenia. Ak ti môžem poradiť, daj plnú moc svojej mame a ona nech ide osobne do poisťovne, nech prinesie všetky tvoje zápočtové listy a presne jej povedia či máš nárok. Takto ti nikto neporadí. Ale treba tú plnú moc špeciálne udelenú pre Sociálnu poisťovňu, najlepšie aj s overeným podpisom. Podpis ti overia na konzuláte. Dúfam, že som ti aspon trochu pomohla.

gapa
4. júl 2008

zuzanqua, čo sa týka nároku na materskú, ktorú vypláca sociálna poistovna počas 28 resp. 37týždnov a to od 6-teho najskôr 8-eho týždna pred termínom pôrodu, tak podla tebou uvedených údajov, že si už 2roky nebola na SK ani v anglicku nemocensky poistená, tak na tú nebudeš mať nárok.

či budeš mať nárok na rodičovský príspevok z UPSVaR od mesiaca narodenia dieťaťa (t.č. je to 4560,- Sk mesačne) neviem, no je tu o tom už aj na iných stránkach popísané. ˇči ti nevznikne nárok aj v anglicku ak tvoj manžel pracuje tam. Hladaj, čítaj, máš ešte nejaký čas, tak sa velmi nestresuj. 😉

katmi
7. júl 2008

vsetko najdete na http://www.dietaaja.sk/urady.htm 😉

jaduska
7. júl 2008

katmi, hádam do každej témy to dávať netrebalo 😉

katmi
11. júl 2008

jaduska pre istotu.. 🙂 kockam to urcite pomoze

horajda
12. júl 2008

zuzi pozri si tu, moznon nieco najdes aj z uk:http://www.direct.gov.uk/en/Employment/Employees/WorkA...

gapa
13. júl 2008
eca777
18. júl 2008

Nevie mi niekto poradit kto by mi mohol pomoct s vyplnenim MA? Diky som z Burtonu

alucia
18. júl 2008

eca777, co konkretne potrebujes vediet? ja som to vyplnala, snad si spomeniem a poradim

bubicek
17. nov 2008

Ahojte chcem sa spytat ci uz niekto vybavoval e106 a potom aj siel do poistovne na svk a poziadal o vydanie karty.Ci je s tym nejaky problem? Dakujem.

slecna01
29. nov 2008

zdravim vsetkych z USA,
uz si peknych par hodin citam a hladam info.ako je to s priplatkom k prispevku pri narodeni dietata, o materskej a inych v kvazi vymozenostiach, o ktorych tu za oceanom mozu len snivat. Nasa prvorodena dcerka sa nam narodila takmer 3 roky dozadu. Matersku dovolenku tu nemaju,podporu na dieta len v podobe danovych ulav ..hehehe...to bol ironicky smiech a tak co si clovek nezarobi a neodlozi skratka nema.
My sa s manzelom stahujeme na Slovensko zaciatkom aprila. Dceku pred odletom zaevidujeme na SR Embassy v Ca aby mala dualne obcianstvo.
Mna len cisto z recesie zaujima ci mam nejaky narok na prispevok k prvorodenemu ( odkedy sa malicka narodila som na Slovensku nebola,ale fakt ze je nasou prvorodenou sa nemeni).Viem, ze;
narok zanika po 6 mesiacoch od narodenia
narok nevznika ak sa zena nepreukaze potvrdenim z gynek.navstev
narok zanika ak sa matka nepreukaze povinnym\dobrovol.poistenim 12 mesiacov pred naroenim dietata
Trvaly pobyt pocas tehotenstva i ponom mam v USA
cize nase babatko bolo narodene v krajine,ktora nie je clenskym statom EU. Takze podla mojho nazoru som dostanem od SR stau velku nulu,alebo je tam oblkuka v zakone, o ktorej mi niekto moze povedat?
Za odpoved velmi dakujem a som rada, ze na papierovu byrokraciu nie som sama. S pozdravom zostava Slecna01

olinka6226
30. nov 2008

myslim ze budes mat pridavky na dieta cca 540sk, teraz sa tusim schvalili, alebo schvaluju zvysenie o 100sk a danovy bonus /v pripade ze manzel, alebo ty budete pracovat/ 6822sk rocne za rok 2008 - v roku 2009 sa to bude trosku lisit.

bammbi
5. dec 2008

Ahojte, vie mi niekto poradit?
Moje dieta ma 3 a pol mesiaca, narodena v zahranici. Chcela by som na SR poziadat o jednorazovy rodicovsky prispevok pri narodeni prveho dietata. Len teraz sa dozvedam, ze slovensky Rodny List sa mi podari vybavit za 3 mesiace, co som netusila... to znamena, ze ak zacnem vybavovat dnes, slovensky rod.list mi dorucia, ked mala bude mat viac ako 6 mesiacov ( 6 a pol)... A rodicovsky prispevok treba vybavit do 6 mesiacov od narodenia...
Je mozne k ziadosti o prispevok prilozit zahranicny rodny list s informaciou, ze slovensky RL zaslem dodatocne? Alebo tym , ze musim teraz cakat 3 mesiace a nestiham tu podmienku, zanika mi narok na tento prispevok??
Dakujem za rady

hajker305
16. dec 2008

mile mamicki ten prispevok je porodne ci tych25000sk dostane ku porodnemu

bubicek
18. dec 2008

Ahojte nevie mi niekto poradit ked porodim v uk mam narok na ten jednorazovy prispevok vo vyske ca.26 000 sk,-?Dakujem

ladybird1l
27. jan 2009

ahojte, poprosim radu. Budem v marci druhorodicka, a mala by som mat narok na prispevok a priplatok k prispevku aj pri narodeni druheho dietata. Pred alebo po porode? Kedy sa prosim tieto zalezitosti vybavuju po novom? j? Viem, ze na upsvr. Dnes som tam s jednu pani hovorila cez telefon, ale nezdala sa mi nejaka ista v informaciach, tak som si nie ista, ci vedela, co hovori, a bojim sa, aby som nepresvihla nejake terminy. Dakujem za rady.

ladybird1l
31. jan 2009

ahojte, poprosim vas o radu: dnes som citala na jednej dobrej stranke http://www.dietaaja.sk/co-treba-vybavit-pri-por..., kedy treba vybavit okrem ineho tu ziadost o prispevok pri narodeni druheho dietata, plus priplatok k prispevku. TAkze to som si uz zodpovedala 🙂
Lenze docitala som sa tam, ze k tej ziadost o prispevok treba dat potvrdenie od zdravotnej poistovne "ze matka dietata bola pred narodením dietata najmenej 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov povinne (alebo dobrovolne) verejne zdravotne poistená v SR". Splnam to prosim, ked po dvoch rokoch na rodicovskej dovolenke prechadzam na matersku dovolenku? Dakujem.

gapa
31. jan 2009

ladybird,
na SK si zdravotne poistená štátom počas poberania materského, nemocenského, rodič.príspevku a počas riadnej osobnej a celodennej starostlivosti o dieťa do 6rokov, takže v pohode si.

ladybird1l
31. jan 2009

dakujem gapa 😉

deni032
5. feb 2009

Prosim Vas,citam tieto prispevky,mozete mi povedat,ci mam narok na jednorazovy prispevok pri narodeni druheho dietata,ked som dva roky pracovala a bola poistena v rakusku?

tin007
5. feb 2009

ahojte, davam dokopy papiere pre UPSVAR, no je toho hodne. 😒 chcela som sa vas spytat, ci existuje nejake tlacivo, ktore mi zdravotna poistovna a zamestnavatel potvrdia, ze som bola poistena min. 12 mesiacov/ pracovala? ked bol manzel na urade, tak od uradnicky ziadne taketo tlaciva nedostal

jaduska
5. feb 2009

tin007 a nie je to všetko na tej žiadosti o príplatok k príspevku? ja to síce ešte neriešim, ale raz som na to tlačivo mrkla a tuším tam bola kolónka aj na potvrdenie od gynekológa aj od zdravotnej poisťovne....

gavslavka
6. feb 2009

deni032 ja som v takej istej situacii ako ty tiež by ma zaujimalo či pri druhom dietati mam narok na jednorazovy prispevok.bola som sana to pýtat na sk.povedali mi že kedže v rakusku taky prispevok nedavaju tak by som mala nan narok.ked mam trvale bydlisko na sk.ale ako vydokladujem že som bola poistena vrak. ešte neviem.či budu stačiť vyplatné pasky neviem

lauraa
6. feb 2009

gaslavka potvrdenie o poisteni ti vyda krankenkassa na zaklade tvojho cisla poistky staci ak tam zajdes a vypytas si ..versicherungszeiten bestätigung a hned sa mozes spytat ci ti potvdia aj priamo ten formular pre sk....vyplatne pasky asi nebudu ti stacit,mala si sa hned opytat na to...na sk potrebujes potvrdenie tiez od zdr. poistovne... ☹

gijar
15. feb 2009

ahojte, cize ten jednorazovy prispevok dostanem ak som bola zdravotne poistena 12 mes. pred porodom a nemusi to byt na SR, dobre chapem? tiez pracujem v zahr. a zaujimalo by ma to, kedze som si chcela platit zdravotne aj u ans kvoli takymto prispevkom atd. ale odbili ma ze v 2 statoch EU platit nemozem 😕 ale moje dieta bude predsta slovensky obcan a aj ja mam trvaly pobyt na SR tak snad by nam stat mal nieco dat nie???? 😕

jamijamijami
18. feb 2009

ahojte baby
Ja mam takyto problem:som zahranicna slovenka a byvam na Slovensku 5 rokov(cakam na obcianstvo)a zatial mam povolenie na pobyt -pracovala som - platila vsetko co som mala- poistena som 5 rokov -mam potvrdenie od gynekologa ...vsetko okrem trvaleho pobytu tak mi nechcu dat jednorazovy prispevok( tych 25 000) aj ked na tlacive je napisane ze ak som cudzinka tak staci povolenie na pobyt....a pracovnicka upsvaru mi povedala ze je to iba tlacivo...tak neviem preco to tam dali ak to nie je pravdive.....tak vas poprosim ak niekto sa rozumie do toho alebo sa stretol s takym pripadom nech mi napise.....Dakujem

wali
19. feb 2009

jamijamijami - sice nepoznam nikoho s podobnou situaciou, ale navrhovala by som ti, aby si skusila napisat si priamo na ministerstvo - znamej sa uz takto podarilo vybavit jednu vec, ktoru jej u nas v meste najprv zamietli. skus pohladat kontakt na stranke: http://www.portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx a popisat svoju situaciu a uvidis, co ti povedia. s tym by som potom sla za tou pani, ktora ti tvrdila, ze na to nemas narok a bolo by. drzim palce, aby sa ti to podarilo vybavit.

adoracion
23. feb 2009

K podaniu ziadosti o 25000 staci to zamietnutie od DWP ze nesom sposobila tejto platby alebo treba nejake zvlastne potvrdenie ze som to nepobrala tu v UK myslim to Sure start maternity grant?????????

l3nka
27. feb 2009

koľko dní od podania žiadosti Vám prišli peniaze?