Ako dostať 25 tisíc po pôrode?

lila16
30. jan 2008

ahojte kočky kto si dnes nekúpil NOVÝ ČAS tak pozor - rada nad zlato:

ako dostať na diaťa 25 tis.
po 28 dňoch od narodenia dieťaťa podajte písomnú žiadosť o príspevok a príplatok k príspevku na Úrad práce, sociálných vecí a rodiny SR v mieste trvalého bydliska. Žiatosť musíte podať najneskôr do 6 mesiacov od jeho narodenia INAK O PENIAZE PRIDETE.

Ako požiadať o práspevok: musíte požiadať Úrad práce a soc. vecí a rodiny SR v nieste bydliska - tlačivo nájdete na nete na www.employment.gov.sk/DIS nájdete to v časti ŽIADOSTI.

1 Rodný list- vybavte si ho na matrike okrem originálu si dajte vystaviť aj druhú kópiu (stojí cca 50Sk)
2 zdravotná poisťovňa hneď po narodení si prihláste dieťa do vami vybranej poisťovne
3 Prihlásenie k pobytu to vybavíte na mestkom úrade kde bývate.

ČO potrebujete aby ste dostali peniaze:
doklad totožnosti
potvrdenie lekára, že ide o prvorodené dieťa
potvrdenie, že ste chodili na pravidelné prehliadky ku gynek.
rodný list dieťaťa
fotokópiu identifikačnej kartičky z banky (číslo účtu kam pošlú peniaze)
potvrdenie lekára, že sa dieťa už dožilo 28 dňa
potvrdenie od zamestnávateľa u ktorého ste pracovala
potvrdenie od zdr.poisťovne že matka bola poistená pred pôrodom minim.1rok

standa82
9. okt 2009

A keď sa druhé bábo narodí až po troch rokoch veku prvého dieťaťa? 😒

standa82
9. okt 2009

Po dovŕšení veku 3 roky. 😖

zuzinda1
9. okt 2009

Ahojte dievcata,

chcela by som sa vam velmi pekne podakovat za vase rady. Hadam sa mi to nejako podari vybavit. Este raz daaakujem!

mamajka72
16. okt 2009

ahojky chcela by som sa spytat zijem prechodne uz viac ako 2 roky v Svajciarsku no a v aprili 2010 mam termin ako prvorodicka. Rodit chcem tu a tymto sa chcem spytat ako to je preote aj ja a aj otec dietata sme slovaci cize dieta bude mat slovenske obcianstvo ako postupovat pri vybavovani rodneho listu ak mame obaja prechodny pobyt v Svajci a trvaly na slovensku tiez ako je mozne zapisat dieta do pasu pripadne dietatku vybavit vlastny pas a tiez by ma zaujimalo ci mam narok na prvorodicovsky prispevok ked porodim dietatko tu. Dikes

standa82
16. okt 2009

Do rodného listu Vám vpíšu slovenské občianstvo, keďže budeš rodiť tu. 25 000,- dostaneš po dovŕšení dožitia 28 dní dieťatka a na odbor.soc.vecí musíš doniesť tlačivo, ktoré si vyzdvihneš tam, no potvrdiť po 28 dňoch od pôrodu si ho musíš dať detskej lekárke, ku ktorej bude dieťatko chodiť. Nezabudni sa ísť informovať k tej detskej lekárke, ku ktorej chceš dieťatko prihlásiť, či si dieťatko zoberie do zdrav.starostlivosti.Zisti si to ešte pred pôrodom aby si potomm zbytočne nemusela naháňať nejakú lekárku.Dôfam, že som ti aspoň trošku pomohla. 😉

trinka
21. okt 2009

Ahojte dievčence,
len som sa chcela opýtať či treba potom nejako vydokladovať na čo ste použili tých 25 000. 😀

standa82
21. okt 2009

Ni netreba žiaden doklad, na čo použiješ tie peniaze. Aspoň to tak nebolo pred 2 rokmi, keď som rodila ja.Bola to síce čiastka 11 000,-. Myslím ale, že sa nič nezmenilo.

evitkamalicka
21. okt 2009

trinka netreba ziaden doklad ani nic podobne, to je tvoja vec na co to pouzijes

trinka
21. okt 2009

Dakujem, pekne 🙂

trinka
21. okt 2009

a ešte ma napadla otázka, mala by som rodiť 4. decembra a od januara by mala byt tá vyššia materska pre matky co dva roky pracovali a platili odvody. Teda sa vztahuje na mna aj príspevok na babo aj tá vyššia materská? 😅 ja som z toho teraz trošku mimo 😉

standa82
21. okt 2009

To je zvýšený rodičovský príspevok (ak ho dnes schvália), nie materská. Materská ti vzniká, zo zamestnia alebo z DNP.

trinka
21. okt 2009

Takže to nemá s tými 25 000 nič spoločné alebo ako? Vraveli, že ich zrušia, ak sa zvýši príspevok. Preto sa pýtam...

standa82
21. okt 2009

No tak o tomto nič neviem?!

trinka
21. okt 2009

Bolo to v správach, myslím minulý týžden. Ak sa od januára zvýši príspevok, tak sa zruší tých 25 000. Preto sa pýtam, že ako to vlastne teraz bude...

tinad
22. okt 2009

Dobre ranko, chcela by som sa spytat ako to je, som stale zamestnana, pocas tehu som bola na Pnke a necely mesiac som na materskej.. neviete mi povedat kolko asi budem dostavat ecok?iba matersku teraz, vsak? nemam ani sajnu o tom..

vefi89
22. okt 2009

baby a ked som nezamestnana a otehotnela som, mam narok aj ja na plny prispevok?

jankohrasko
13. nov 2009

Ahojte, neviete mi poradit? Dnes som bola u obvodnej lekarky mojej malej. Chcela som potvrdenie, ze dieta sa dozilo 28 dni, aby sme mohli poziadat o ten cca 25 tis prispevok a ona mi povedala, ze to musim doniest tlacivo. Neviete ake? Neviete, ci nahodou nie je na internete? Lebo v tom tlacive z uradu je len priestor pre mojho gynekologa.
Dakujem

lubif
14. nov 2009

Ahojte, aj ja by som sa chcela opytat v pripade, ze sa dieta narodi v zahranici, ale platim si normalne dobrovolne nemoc. a vsetky tieto odvody na Slovensku, mam pravo aj ja na tuto sumu? Dakujem za odpoved.

gapa
14. nov 2009

jankohrasko,
pozri v tomto linku, v časti potvrdenia. Podla mna je to tretie tlačivo v tých potvrdeniach (sä tam spolu 4)
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?...

tinad
14. nov 2009

Poradili by ste co vsetko vybavit po narodeni dietatka?

kibuk
15. nov 2009

ahojte viete mi poradit? cakam svoje tretie dietatko a mam narok na prispevok tych cca 25tisic? dakujem za odpovede

jankohrasko
18. nov 2009

gapa: dakujem 🙂

tinad:
http://www.dietaaja.sk/co-treba-vybavit-pri-por...
tu je vsetko, ja som to teraz vybavovala
+ este potvrdenie od lekara je tuto (skoro na konci) http://www.upsvar-ba.sk/index.php/socialne-veci...

gapa
18. nov 2009

jankohrasko,
aha, tak to potvrdenie je 4-té v poradí (tretie je potvrdenie o návšteve školy :D a to ešte nepotrebuješ )

jankohrasko
18. nov 2009

gapa: dakujem, to od lekara uz som nasla.. 😀 hej, tych potvrdeni budem este potrebovat straaaasne vela
A esteze existuje modrykonik :D :D :D a dobri ludia, ktori poradia :D dakujem

blazka24
18. nov 2009

dievčatá len poznatok, nezabudnite hned po narodení zaslať sociálke rodný list dieťaťa, ja som to nestihla a tak mi herečka na druhom konci drátu oznámila že veď materskú vám pošlem za dva mesiace ak mi dôjde rodný list, asi dotyčná nepochopila že ja nemám bočákové príjmy 😀

brisilda
9. dec 2009

kocky poradte ake vsetke vysetrenia a preventivne prehliadky musim v tehu absolvovat aby som mala narok na jednorazovy prispevok od statu? vraj musim absolvovat 2 krat prehliadku u zubara + EKG

evitkamalicka
9. dec 2009

ja som neabsolvovala ani zubara ani ekg....musis chodit len pravidelne do poradne a dieta sa musi dozit 28 dni, az vtedy mozes poziadat o prispevok, tlacivo ti musi potvrdit tvoj gynekolog a pediatricka

brisilda
9. dec 2009

evi no rodila si pred rokom ja neviem ci sa to uz nezmenilo ☹ lebo stale sa cosi meni a sprisnuje 😖 tak nechcem nic zanedbat no ide o to, ze ja mam zubara vzdialeneho 550 km 😖 cize akosi sa mi tam nechce ☹

evitkamalicka
9. dec 2009

bris ja sa k zubarovi rozhodne nechystam

evitkamalicka
9. dec 2009

teraz som dala do googlu a netreba nic len to co som pisala