Ako je to s daňovým bonusom na dieťa počas materskej?

kikaz
29. aug 2007

Chcem Vás poprosit či viete ako je to s daňovým bónusom na dieťa. Ja som pracovala vtedy som ho automaticky dostávala. Teraz neviem ako to je, keď som na materskej.Mám si ho niekde extra uplatniř alebo je lepšie keď sa to prehodí na manžela. Neviem či žena na materskej má na to nárok.

horajda
8. jan 2009

baby takze som to dobre pochopila,ze ked priatel splna vsetky podmienky tak si moze poziadat o danovy bonus, dcera sa nam narodila 7.11.08 a on nastupuje do prace 12.1.2009?a ja mozem si dat na seba pridavok na dieta?

jaduska
8. jan 2009

Horajda, na prídavky na dieťa máš nárok už narodenia dieťaťa, je jedno, ktorý z rodičov o to požiada. Ak priateľ spĺňa všetky podmienky (spoločná domácnosť, riadna starostlivosť, dostatočný príjem atď.), tak u zamestnávateľa pri vypĺňaní "Vyhlásenia" požiada aj o daňový bonus. Bude potrebovať kópiu rodného listu malej. 😉

daji
9. jan 2009

ahojte

termin porodu mam 9.marca 09 a snubenec je SZCO. Ak bude robit danove priznanie za rok 2009 v roku 2010, tak si moze odpisat maleho uz od mesiaca v ktorom sa narodil? Napr. narodil by sa 24.februara tak už aj za februar? A tie peniaze mu vyplatia.

jaduska
9. jan 2009

Daji, ak máš na mysli daňový bonus, tak áno, môže si ho uplatniť už za mesiac, v ktorom sa narodil, takže ak sa narodí 24.2., tak aj za február.... 😉

yasminka137
9. jan 2009

Pekny vecer vsetkym...chcem sa opytat,mozem si uplatnit danovy bonus aj ked som nepracovala cely rok?Som nezamestnana od oktobra 2008,dovtedy som robila,neviem ci mi to pomoze,ak nemam odrobeny cely rok...ak niekto viete,prosim o radu,dakujem pekne,pekny vecer...!

dioliana1
9. jan 2009

🙂 pozri vyššie pýtala som sa na to isté 😀 😀 😀

gapa
9. jan 2009

minimálna mzda bola celý rok 2008 v sume 8100,- sk, takže áno, nárok na celoročný dan.bonus je, ak výška zdanitelného príjmu v roku 2008 bola aspon 48600,-.

Daji,
pri szčo je ešte podmienka, že musí "vykázať základ dane" (čiastkový základ dane) z prímov podla § 6 zákona o dani z príjmov.

jaduska
10. jan 2009

yasminka, ak si spočítaš hrubú mzdu za 01-09/2008 a táto suma presiahne 48600, tak máš nárok na "ročný" daňový bonus.
Do 15.2. treba požiadať posledného zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania, k žiadosti priložiť všetky potvrdenia o príjme, ktoré nemá on (z úradu práce...).
Ak si chceš podať daňové priznanie sama, tak treba zase treba od zamestnávateľa požiadať Potvrdenie o príjme zo závislej činnosti a zrazených preddavkoch na daň z príjmu, potvrdenie z úradu práce a kópie týchto dokladov priložiť k daňovému priznaniu. Daňové za rok 2008 sa podáva do 31.03.2009.

bobulka34
13. jan 2009

cize aj moj rocny prijem nepresiahne 98.496 sk ma manzel narok na danovy bonus?

ivankova
24. jan 2009

ahojte vie mi niekto poradit ci ma moj manzel narok na danovy bonus na mu dceru, aj ked on nie je jej biolog. otcom ale zijeme spolu v jednej domacnosti a stara sa o nu..??????dakujem

sofinecka
10. feb 2009

ahojky vie mi niekdo poradiť môj brat robil do mesiaca máj 2008 v slovenskej firme , od júna 2008 pracuje u českého zamestnávateľa, v mesiaci júl 2008 sa mu narodil syn môže si uplatniť daňový bonus za obdobie odkedy mal syna nie je zobratý so svojou priateľkou ale rodný list má že je to jeho syn mali aj spoločnú adresu za rok 2008, ale v roku 2009 už spolu nežijú v jednej domácnosti ďakujem za odvoveď vopred 🙂

jaduska
10. feb 2009

bobulka -neviem, či to je ešte akutálne, ale tvoj príjem nemá s nárokom na daňový bonus u manžela nič spoločné. Ty si pravdepodobne na rodičovskej, tak nárok na DB nemáš. Manžel musí mať za minulý rok príjem minimálne vo výške 48600 Sk (je jedno, či za celý, alebo iba za časť) a vtedy dostane DB v plnej výške.

ivankova - už je to preberané niekde vyššie, manžel si môže uplatniť DB na "dieťa druhého z manželov", ak spĺňa všetky ostatné podmienky, tj. výška príjmu, spoločná domácnosť, riadna starostlivosť.

sofinecka - ak nežijú v spoločnej domácnosti, tak nárok nemá.
Len pre uistenie - žiť v spoločnej domácnosti neznamená, že musia mať rovnakú adresu. Každý môže mať trvalý pobyt napr.u rodičov a žijú spolu niekde v podnájme, vtedy je podmienka spoločnej domácnosti splnená. Len to treba nejakým relevantným spôsobom dokázať.

sofinecka
10. feb 2009

jaduska myslíš že to bude niekdo kontrolovať či žijú alebo nežijú v spoločnej domácnosti aj keď v tom roku 2008 spolu žili a chce si ho uplatniť za toto obdobie v tomto roku už nie.

titkovamiriam
10. feb 2009

samozrejme ze aj nezenaty muz si moze uplatnit bonus-aj u nas ho ma priatel

jaduska
10. feb 2009

sofi - v podstate, ak v roku 2008 boli všetky podmienky splnené, tak si ho teraz dodatočne v ročnom zúčtovaní/daňovom priznaní uplatniť môže. Ja som to už brala tak nejak do budúcnosti....

loren
12. feb 2009

zeny a treba ist pytat nieco na socialku dake potvrdenie?

jaduska
12. feb 2009

loren - k daňovému bonusu netreba potvrdenie, treba mať iba dostatočný príjem (6-násobok minimálnej mzdy - spolu za celý rok), žiť v spoločnej domácnosti s dieťaťom a riadne sa oňho starať

jaduska
12. feb 2009

ešte dodatok: tým príjmom sa myslí príjem zo závislej činnosti (čiže mzda) alebo podnikania....

loren
12. feb 2009

to ale potvrdenie pre manzela do prace

jaduska
12. feb 2009

loren tak teraz neviem, či sa bavíme o daňovom bonuse, alebo o uplatnení odpočítateľnej položky na teba.

Kvôli daňovému bonusu netreba manželovi od teba nič. Ak si chce na teba uplatniť odpočítateľnú položku, tak o tom je tu téma, ktorá sa volá Daňové priznanie, nechcem to motať sem.... 🙂

zunka
12. feb 2009

Baby, ja som úplný jeleň do takýchto vecí a neviem či píšem do správnej témy, ale dúfam, že mi poradíte ☹
Z roboty mi poslali "Potvrdenie o prijmoch fyz. osob zo zavislej činnosti, o preddavkoch na daň, o dani vybranej zražkou z týchto prijmov a o daňovom bonuse na vyživované deti (daňový bonus) za obdobie 2008" - no taký dlhý názov to má. No a keďže som teliatko tak neviem kam s tým.
Prosím prosím poradte - malý mi tu reve, tak nestíham čítať či to tu niekde nie je aj písané 😒

luciaakubko
13. feb 2009

ahojte, chcem sa spytat, ci mam narok na dan. bonus na dieta, ked so m robila do aprila 2008. p. otom som sla na matersku. som slobodna matka, takze by ho mali vyplatit mne. kolko euro to robi? dakujem

susan32
13. feb 2009

Ahojte. Chcem sa spýtať či si môže môj manžel uplatniť daňový bonus na dieta ked trvaly pobyt ma iny ako ja s malym. Ďakujem

angua27
13. feb 2009

ahojki, trošku sa Ti vtírknem aj sem jaduska. 😉

zunka, to potvrdenie je podklad pre daňové priznanie. predpokladám, že si asi zamestnávateľa nepožiadala o zúčtovanie dani z príjmov za rok 2008, tak Ti poslal potvrdenie, aby si si daňové spravila sama. dátum, dokedy je potrebné požiadať zamestnávateľa o zúčtovanie dane je 15.2., keďže tento rok je to nedeľa, presúva sa konečný termín na 16.2. tak, skús zavolať v pondelok do práce, či by Ti to zúčtovanie nespravili, aby si sa s tým nemusela mordovať sama. ak nebudú ochotný, treba si vyplniť toto: http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj... ak si bola iba zamestnaná, týka sa Ťa tlačivo: Daňové priznanie fyzických osôb TypA, ak si mala aj príjmy zo živnosti tak Typ B. a podať na daňový úrad do 31.3.3009. ak by si mala ešte otázky ohľadne daňového, kuk aj do témy Daňové priznanie: https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

luciaakubko - keď si pracovala v minulom roku a odvádzala nejaké dane, budeš si robiť daňové priznanie, alebo teda Tvoj zamestnávateľ. na malú si tým pádom môžeš uplatniť daňový bonus a to od mesiaca, kedy sa Ti malá narodila.

susan, pri daňovom bonuse nie je rozhodujúce trvalé bydlisko, ale to, či Tvoj manžel žije s vašim synom v jednej domácnosti. takže ak býva s vami, tak si môže uplatniť bonus. 😉

luciaakubko
14. feb 2009

dakujem, angua 😲

susan32
14. feb 2009

Ďakujem angua to som chcela počuť lebo čo mám učtovničku tak povedala že nemôže.

jaduska
15. feb 2009

angua - dík za výpomoc 😉

súhlasím so všetkým, čo si napísala, len doplním - pre luciaakubko - nárok na daňový bonus človek má vtedy, ak mal zdaniteľný príjem v roku 2008 vo výške min. 48600 Sk. Na počte opracovaných mesiacov nezáleží.

3558
16. feb 2009

januska ja som mala vyssi prijem ako 48600sk. kolko mi daju, ked sa maly narodil 4.7.2008? neevies?

jaduska
16. feb 2009

zuzka - výška daňového bonusu od júla bola 582 Sk, takže ak máš príjem zdaňovaný správne (t.j.nevyjde ti daňový nedoplatok), tak by si mala dostať bonus 6x582 = 3492 Sk.

3558
16. feb 2009

a keby sa mi syn narodil v januari, tak mam narok na cely 6822sk?