Ako je to s daňovým bonusom na dieťa počas materskej?

kikaz
29. aug 2007

Chcem Vás poprosit či viete ako je to s daňovým bónusom na dieťa. Ja som pracovala vtedy som ho automaticky dostávala. Teraz neviem ako to je, keď som na materskej.Mám si ho niekde extra uplatniř alebo je lepšie keď sa to prehodí na manžela. Neviem či žena na materskej má na to nárok.

mata.ch
29. júl 2009

ahojte citala som si prispevky a dopatrala som sa ze ak mam priatela a niesme manzelia on si moze uplatnit DB len na svoje dieta nie na moju dceru s prveho manzelstva.Bola by som rada keby ste mi to niekto potvrdili ja som na MD tak si na dceru nemozem uplatnit to viem ☹ dakujem za odpoved.

janinkad
6. aug 2009

dobry den,chcem sa spytat,som na MD,danovy bonus som si za minuly rok neuplatnovala,maly sa narodil v juli 2008,moze sa to spatne? a este nieco?kedze somna MD,moze si to uplatnit priatel za rok 2009,ale nemame spolocne bydlisko,aj ked zijeme v jednej domacnosti,ale trvale bydliska mame odlisne...poradi mi niekto?

mamina31
27. aug 2009

Ahojte ja by som sa chcela spytat som rozvedena len kratko ale s ex sme rok spat nezili.Danovy bonus poberal on kedze ja som na RD.Samozrejme mi ho nechcel davat ze on za to kupuje detom veci co jasne nebola pravda.Mozem to niak vymoct spat aby to mali deti?A ked nastupim do prace naspat mozem si rovno zaziadat o danovy bonus aj ked chcem najskor dovolenku?A potrebujem aj niake tlacivo pre ex do prace ze DB budem poberat potom ja?Dakujem velmi pekne ak mi niekto poradi...

lubka131
28. aug 2009

ako riesit situaciu ked byvaly manzel mi nechce podpisat cestne prehlasenie, ze od júla tohto roku nepobera danovy bonus?uctovnicka to odo mna ziada, aby som to dolozila k vyhlaseniu...
neda sa to tak, ze to cestne prehlasenie napisem vo svojom mene...ze cestne prehlasujem.....

mamina31
2. sep 2009

Poradi mi tu niekto prosim? ☹

jaduska
4. sep 2009

mamina - spätne vymôcť to nepôjde, ale keď nastúpiš do práce, tak si samozrejme o DB zažiadaj, aj keď ideš rovno na dovolenku, za to dostaneš náhradu mzdy, takže príjem mať budeš.

Lubka aj mamina - v zákone je napísané, že ak sa rodičia nevedia dohodnúť, kto bude daňový bonus poberať, tak sa určuje poradie - matka, otec, iná opr.osoba. Ak sa zistí, že daňový bonus poberali obaja rodičia súčasne, tak ho musí vrátiť otec dieťaťa. Takže ja na vašom mieste by som napísala manželom list (doporučene s doručenkou), že od vtedy a vtedy si uplatňujete daňový bonus vy a tým pádom to pre vás haslo, nech si to rieši manžel. Lubka - neviem o tom, žeby v zákone bolo nutné dokladať takýmto prehlásením, že manžel už daňový bonus nepoberá. To asi iba vaša účtovníčka je príliš horlivá, ju to zaujímať nemusí, ty podpíšeš vyhlásenie, kde žiadaš o daňový bonus, svojim podpisom potvrdzuješ, že udávaš pravdivé údaje, takže ona je krytá a prípadné daňové nedoplatky už rieši daňový úrad s tebou, nie so zamestnávateľom.

mamina31
4. sep 2009

Dakujem a asi by sa nedalo keby som si dala na buduci rok do zuctovania cely tento rok a ze jemu by to zobrali spatne...

jaduska
5. sep 2009

Mamina - tak to už neviem, ono sa ti bude ťažko dokazovať, že ste sa nedohodli na poberaní DB, hlavne, ak si ty bola na rodičovskej dovolenke. Skôr si to mohla riešiť žiadosťou na súde, výživné sa dalo určiť, aj keď ste neboli rozvedení, hlavne ak ste spolu nežili.... 😒

mamina31
5. sep 2009

som si myslela ze to tak bude ale co uz dakujeeeeem 😅

karinxyz
10. sep 2009

dobrý deň, nikde som sa nedočítala vo vašom fóre o výške daňového bonusu v druhej polovici roku 2009. v mesiacoch 1-6 bol daň. bonus vo výške 19,32 EUR. chcem si overiť, či v mesiacoch 7-12 je bonus vo výške rovných 20,-EUR? ďakujem.

lillie79
22. sep 2009

ahojte,
vie mi niekto poradit, ci si mozem podat ziadost o pridavok na dieta?
na MD som nastupila od 15.8. a mam 12dnoveho chlapceka 🙂
ak ano, tak to ziadam ja k MD alebo ziada manzel? on je SZCO...
dakujem velmi pekne za radu a pomoc.

bodka13
11. dec 2009

chcem sa opýtať ...ako si mám vysvetliť položku "záloha na daň pred bonusom" na mojej výplatnej páske ???
-nepoberám daňový bonus na deti(berie ho manžel)
ako príklad uvediem : záloha na daň pred bonusom sadzba/125,45€ -->suma -23,83€ a hrubá mzda bola 532€

ďakujem za odpovede

jenny2009
12. dec 2009

baby, prosim vas da sa ziadat o danovy bonus teraz na konci roka za obdobie od 01-12/2009 , alebo sa to robi pri konecnom danovom zuctovani niekedy v marci.
vdaka.

gazelag
14. dec 2009

ako sa da zistit ci druzkin ex manzel pobera danovy bonus na dieta vdaka

gazelag
14. dec 2009

😝 😝

ari
16. feb 2010

pracujem v rakúsku, s manželom sme sa rozviedli pred týždnom.on poberal prídavok na dieta do júla minulého roku na sk, ja dostávam doplatený rozdiel tuná v rakúsku. je možné žiadat ešte o vyplatenie danového bonusu na slovensku? myslím ked si podám danové priznanie u nás. alebo nemám nárok, kedže prídavky poberal manžel? syna mám v opatere ja, takže som si chcela bonus uplatnit tiež ja. mám šancu bonus dostat?a o akú sumu by sa jednalo, kedže pracoval len do júla? potom sme prídavky už nedostávali. dakujem za radu.

zuzika46
20. mar 2010

Nie je mi jasná jedna vec a to je tá že moj syn študuje na vysokej škole ale opakuje ročník a z toho dovodu neberieme na neho rodinné prídavky otázka znie máme nárok na daňový bonus alebo nie,manžel je zamestnaný ja pracujem v zahraničí,syn žije snami v spoločnej domacnosti má 24 rokov.Prosím o radu

sisaha
20. mar 2010

ahojte, ja by som sa chcela spytat, ci mi vie niekto poradit.

Mam dceru z prveho manzelstva a dceru z druhe vztahu (nie sme zobrati). Som na MD. Priatel si uplatnuje danovy bonus na nasu spolocnu najmladsiu dceru. Mohol by si uplatnovat aj na moju starsiu dceru, aj ked nie sme manzelia? Napr. cestnym vyhlasenim, ze zijeme v spolocnej domacnosti a riadne sa stara aj o moju starsiu dceru?

dakujem.

deina2005
1. máj 2010

ahojte chcem sa opytat ci mame narok na danovy bonus ak manzel pracuje v zahranici a ma aj zahranicneho zamestnavatela.dakujem

saaint
24. sep 2010

No mamičky,ja mam zas takuto otazocku,ohľadom bonusu na dieťa,náš maly ma už 13 mesiacov a moj muž si na spominaný bonus este doteraz neuplatnil narok,teraz je september no a začiatkom oktobra mu zacina plynut 2.mesacna vyp.lehota a tak sa chcem opytat tieto dve veci:
1,:má si uplatniť narok na bonus u ešte u terajšieho zamestnavatela,alebo u toho ku ktopremu nastupi po vypovednej lehote?
2,je možne aby sa bonus vyplacal aj spatne?

za odpoved dakujem...🙂
Saaint

lenkage
24. sep 2010

@saaint Ale si moze podat danove priznanie sam a tam si uplatni spatne danovy bonus, ktory mu patri...Ja by som to radsej riesila takto

jaduska
24. sep 2010

@saaint uplatní si ho v ročnom zúčtovaní alebo daňovom priznaní za rok 2010 a bude mu vyplatený naraz....

saaint
25. sep 2010

dakujem za odpovede vdaka🙂

mateson
26. sep 2010

@sisaha som ten jistý prípad. Musíte byt manželia. Potom si ho može uplatnovat aj na staršiu.

moni82
26. sep 2010

@sisaha
podla zakona si moze tvoj partner uplatnit danovy bonus aj na tvoje dieta z prveho manzelstva
vid cast vyhlasenia k zdanenie prijmov co sa podpisuje v praci:
b) § 33 zákona uplatňujem – neuplatňujem4) daňový bonus [dieťa vlastné, osvojené, dieťa prevzaté
do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu, dieťa
druhého z manželov žijúce so mnou v domácnosti 3)

mateson
26. sep 2010

@moni82 ano može. Dieta druhého z manželov. , čiže musia byt manželia. Viem to pretože sme tým prešli.

lunana
5. okt 2010

Ahojte, viete mi poradiť? Má nárok na daňový bonus aj živnostník? či len zamestnanec

e_kociky
6. okt 2010

@lunana má naň nárok aj živnostník, ale musíš mať nulovú daňovú povinnosť, v prípade, že ti vyjde platenie daní, potom ti tie dane odpočítajú z daňového bonusu, ak bude daň vyššia ako výška daňového bonusu, rozdiel budeš musieť doplatiť.

28jaja28
3. jan 2011

ahojte kočky,mam na vas jednu otazku,moja mala ma už 10mes.moj muž pracuje.ale jeho zamestnavatel mu povedal,že s takymi "blbostami"ako je danovy bonus sa on zapodievat nemieni 😒 😒
firmu ma evidovanu na slovensku,ale je vyhradne v zahraniči,,učtovnička je na slovensku,tak neviem v čom je problem,,,,ale už sa nad tym nebudem rozčulovať,čo ma zaujima,je,či ked po materskej nastupim do prace si možem spätne o danovy bonus požiadať,alebo sa da on požiadat aj teraz z vynechanim manželovho zamestnavatela???dakujem vam za rady.

rikarika
3. jan 2011

@28jaja28 daňový bonus si može uplatniť len osoba, ktorá poberá zdanitelný príjem, teda ak predpokladam že ty poberas len rodičovský príspevok, ty si ho uplatniť nemožes. Manžel určite nech tlačí na zamestnavatela resp. oslovte priamo účtovníčku - mzdárku, este som nepočula o prípade, kedy by zamestnavatel odmietol zučtovat danový bonus, ak manželovi doteraz nebol zúčtovaný nevadí, da sa uplatniť aj pri ročnom zúčtovaní, do 15. februara musi manžel požiadať písomne o potvrdenie o príjme a nasledne odporúcam navštívit zručnú učtovnícku, možno vam pomožu aj priamo na danovom úrade. Ak zamestnavatel nie je ochotný poskytnuť ani toto tlačivo - určite by som na takéhoto zamestnavatela upozornila danový úrad.