Ako je to s daňovým bonusom na dieťa počas materskej?

kikaz
29. aug 2007

Chcem Vás poprosit či viete ako je to s daňovým bónusom na dieťa. Ja som pracovala vtedy som ho automaticky dostávala. Teraz neviem ako to je, keď som na materskej.Mám si ho niekde extra uplatniř alebo je lepšie keď sa to prehodí na manžela. Neviem či žena na materskej má na to nárok.

martinka17
31. mar 2011

@wampirek55 neviem, ako to funguje, ale ja som na tento bonus mala nárok za minulý rok, nedala som to do daňového, potom som podávala opravné a tá pani mi vravela, že ak by som nepodala opravné, aj tak by som to dostala.......neskôr. Tak si daj pozor, aby si nemala príjem a zabudneš na to...ináč prečo poberá daňový bonus na dieťa, s ktorým nežije? To mi príde ako vypočítavosť, veď to je za rok 202 EUR, ako podľa mňa riadna suma. Dal ich tebe alebo si ich nechával?

wampirek55
31. mar 2011

@martinka17 v podstate mi ich asi dava, peniaze mi dava mesacne ako sme dohodli, ani sme to neriesili sudne, takze to je celkom v pohode. islo mi len o to aby nedostal jednorazovo nejak viac a nazatajil mi to. takze ak je to takto ,tak je to v pohode. Ja som nemala ziadny prijem ,tak ziadne vyrovnanie aspon o starost mnej 🙂 a dakujem za rady

wampirek55
31. mar 2011

@jaduska tak fajn 🙂 dakujem velmi za odpoved

martinka17
31. mar 2011

@wampirek55 😀

pancake
22. apr 2011

prosim kolko je danovy bonus na dieta rocne? dakujem.

jaduska
24. apr 2011

@pancake daňový bonus je na všetky deti rovnaký 🙂 Myslím, že je to teraz rovných 20€ (alebo plus/mínus nejaké centíky)

pancake
24. apr 2011

@jaduska myslim rocne kolko je to presne. dakujem

jaduska
25. apr 2011

Aha, to bolo ročne a ja že ročné 😀 😀 😀

Tých 20€ je mesačne, takže ročne to bude 240€

oliinka
29. apr 2011

ahojte manžel je živnostník a uplatnuje si danový bonus raz ročne.neviete kedy má byť vyplatený?

nadhera
29. apr 2011

@oliinka zalezi, kedy podaval danove priznanie - cim neskor, tym neskor dostane vyplatene. My dostavame v polovicke maja 😉

oliinka
29. apr 2011

podával 30.marca takže by mal dostať kedy

nadhera
29. apr 2011

my par dni skor - takze v polovicke maja mozes ocakavat peknu sumu 😀

oliinka
29. apr 2011

tak dakujem,nyslela som,že by to mali poslať do konca apríla

nadhera
11. máj 2011

@oliinka vcera sme dostali a vy?

oliinka
12. máj 2011

@nadhera mi sme dostali 10.5. 🙂

oliinka
12. máj 2011

@oliinka takže to posielali naraz ked obe v ten den 🙂

nadhera
12. máj 2011

@oliinka potesilo? nas ano, akurat to vyuzijeme na vyplatenie odpadu a dane a nieco este ostane pre decka na oblecko jesen-zima. 😉

oliinka
12. máj 2011

@nadhera jasné že ano 🙂 presne niečo sa poplatilo a ešte ostalo niečo pre deti 🙂

danielta999
27. jún 2011

Ahojte,
30.12.2011 mi končí materská a budem poberať rodičovský.
Kedy si môžem uplatniť daňový bonus ? Až pri nástupe do práce alebo skôr ?
Manžel poberá príspevok za opatrovanie cca. 200€/mes., ktorý je však oslobodený od dane. Preto ani na neho nemožno využiť daňový bonus ?

renulik00
6. júl 2011

možem si požiadať o daňovy bonus na deti keď pracujem v Českej republike na dobu neurčitu som rozvedená deti ma so sebou v ceskej republike.

mariro
11. júl 2011

Ahojte baby, viette mi prosim poradit? Som momentalne na materskej od maja 2011 do konca decembra 2011.Mam dve deti z prveho manzelstva na ktore som poberala danovy bonus,lenze teraz ked som na MD tak ho asi nedostanem,moze ho poberat moj terajsi manzel,hoci s detmi zije v spolocnej domacnosti, no nie je ich otec,je len moj manzel???Na spolocne dieta bude poberat bonus samozrejme on.
Ako je to s tym bonusom?Ja som bola cely rok 2011 na PN,takze danovy bonus za 2011 dostanem v rocnom zuctovani? Dostanem ho za cely rok ,alebo len za tie mesiace co som bola PN a za MD uz nie?
A ked sa zamestnam v 2012 aspon na par hodin, tak mozem brat bonus na tie dve deti?Je to zrejme podmienene prijmom ,ten bonus.
Dakujem vsetkym za radu.
Je to mesacne 40€,tak sa snazim zistit ako ich ziskat.

mariro
11. júl 2011

@jaduska mozes mi poradit prosim,vyssie moj prispevok

jaduska
11. júl 2011

@mariro manžel môže poberať DB aj na tvoje deti.
Citácia zo zákona: "Za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu."

Zamestnanec, ktorý poberá DB mesačne, tak počas mesiaca, ktorý bol celý PN daň.bonus nedostane, keďže nemá zdaniteľný príjem. Pri ročnom zúčtovaní ho môže, ale nemusí dostať. Ak bude jeho zdaniteľný príjem (hrubá mzda) za celý rok spolu vyšší ako 6-násobok minimálnej mzdy, tak má nárok na daňový bonus v plnej výške (teda tých 240,12€).
Takže, čo sa týka konkrétne tvojho prípadu - nezáleží aké obdobie budeš PN, ani aký budeš mať pracovný úväzok. Dôležité je mať za celý rok všetky zdaniteľné príjmy (zo zamestnania, z podnikania a pod.) vyššie ako 6-násobok minimálnej mzdy. Tvoj manžel môže poberať DB na chalanov od mesiaca, od ktorého ste manželia a žijete v spoločnej domácnosti.

Viac info máš aj tu:
http://www.finance.sk/dane/informacie/danovy-bo...

mariro
11. júl 2011

@jaduska dakujem za odpoved 🙂

Ja som v roku 2010 bola uz na PN od oktobra,vtedy som este bonus dostala,lebo to nebol cely mesiac,ale 11,12 uz nie, to znamena ze v rocom zuctovani 2010,ktore mi bude robit zamestnavatel by mi mal byt doplateny.

A otazka na rok 2011...moze si manzel uplatnit spetne ten bonus na chalnov od zaciatku roka 2011,kedze ja som bola PN a potom materska..to znamena ze ja ho nedostanem.
Ci to ide spetne,lebo aj za malu sme to v juni nestihli podat aby ho dostal.
Dakujem za info.

jaduska
11. júl 2011

@mariro trošku mám chaos v tých rokoch, vyššie si spomínala 2011, teraz 2010 😀 Totižto zúčtovanie za rok 2010 sa už robilo v marci 2011.

Čo sa týka manžela, tak jemu ten daňový bonus dorovnajú v ročnom zúčtovaní za rok 2011 - aj za chlapcov, aj za malú. Len nech to potom nezabudne vyplniť v žiadosti o ročné zúčtovanie.

mariro
11. júl 2011

@jaduska ale ano,mas pravdu,som to zmotala... 🙂

Cize teraz manzel nemusi u zamestnavatela ohlasovat nic,az pri rocnom zuctovani predlozi doklady na vsetky tri deti?alebo inak treba postupovat.....prepac nevyznam sa v tom, preto sa pytam ako trulo 🙂

jaduska
11. júl 2011

@mariro nevadí, v pohode 🙂 😎 🙂

Manžel môže požiadať o vyplácanie DB kľudne aj teraz a tie mesiace, za ktoré DB nedostal sa mu dorovnajú v ročnom zúčtovaní.

monika15
11. júl 2011

jaaaaaaaaaaaaaaj jak vam mamicky dobre na sk taky bonus taky bonus,

u nas neni nijaky bonus :((((( a materska je platena 50% a potom ked chces ostat dlhsie ako rok, tak bud ti robota umozni alebo ti da vypoved ..... ale ked umozni tak bez platu....... :((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((

mariro
11. júl 2011

@jaduska ahaa,takze v pohode mu dorovnaju to co nedostal teda, a je mozne ze by nepoziadal,ze by ziadal az v rocnom zuctovani za cely rok??? bolo by akoze usetrene,ci trati tym nieco ked to nie je vyplacane mesacne?
Lepsie by nam vyhovovalo keby to bolo az v tom rocnom naraz.

A ked by ziadal teraz, tak pre malu treba rodny list a od chalanov rodny list a aj potvrdenie o navsetve skoly?

jaduska
11. júl 2011

@monika15 neviem, kde momentálne žiješ, ale keď si porovnáš platy na Slovensku a inde, tak by nám trebalo 10-násobný bonus, aby sa naše platy vyrovnali vyspelej Európe....