Ako je to s daňovým bonusom na dieťa počas materskej?

kikaz
29. aug 2007

Chcem Vás poprosit či viete ako je to s daňovým bónusom na dieťa. Ja som pracovala vtedy som ho automaticky dostávala. Teraz neviem ako to je, keď som na materskej.Mám si ho niekde extra uplatniř alebo je lepšie keď sa to prehodí na manžela. Neviem či žena na materskej má na to nárok.

jaduska
11. júl 2011

@mariro no nemusí si žiadať teraz, dostane potom naraz všetko - teda ak dosiahne ten 6-násobok minimálnej mzdy, ale to predpokladám, že áno.
A ak by žiadal teraz ,tak treba tie doklady, ktoré uvádzaš -možno ešte aj váš sobášny list, keďže chlapci sú "tvoji" 🙂

mariro
11. júl 2011

@jaduska dakujem velmi pekne za tvoje rady,velmi si mi pomohla. 🙂 🙂

monika15
11. júl 2011

@jaduska

ja zijem mimo sk a lutujem 🙂
a neporovnavam platy... ja tiez zarabam minimalnu mzdu.... ja len hovorim ze jak vam dobre... pretoze dostavate aj bonus, viem ze to neni vela ale aj to malo pomoze verim tomu......

ja budem od augusta bez 0 prijmu a mazel bude robit len zarobi 2000 dolarov a 1200 dame za byvanie tak vypocitaj ze z kolko penazi budeme zit na mesiac.....

ja nenadavam len tisko zavidim aj to malo... 🙂

jaduska
12. júl 2011

@monika15 ja som nebrala tvoju poznámku v zlom, len ľudia odchádzajú do zahraničia väčšinou za lepšou prácou, mám kamarátov v zahraničí a tí sa veľmi čudujú, ako tu dokážeme z našich platov vyžiť.... A my s manželom, keď zaplatíme z nášho príjmu za bývanie, tak napr. nám neostane ani tých 800 dolárov (po prepočte na eurá). A sú rodiny, v ktorých majú ešte menšie príjmy ako my....
Ale zas na druhej strane uznávam, že možnosť byť s dieťaťom doma do jeho 3 rokov a dostávať za to aspoň čo-to, asi nemajú všade vo svete.
A ešte si myslím, že sa dosť zle porovnávajú takéto dva úplne rozdielne svety, dva úplne rozdielne sociálne systémy 🙂
Ale to už sme asi dosť mimo témy....

monika15
12. júl 2011

@jaduska

no prave to nedaju sa porovnat.... lebo 800 sa zyvsi ale na 2 auta je poistka 350 plus splatka za auto je 350 a mame 100 ... co vystaci na tyzden na potraviny takze..... asi vidis kolko sa nam zvysi... 🙂 ) ) )
ja som nazoru ze ked je doma dobre tak naco ist prec... no mi sme odisli prezivame ale nevadi, hlavne ze dieta zdrave... 🙂
ale ako hovoirs nechcem odbocovat od temy 🙂

jaduska
12. júl 2011

@monika15 založíme novú tému - ako sa užije u nás a ako vo svete 😀 😀 😀

monika15
12. júl 2011

@jaduska
no dalo by sa ale vies ked ja poviem ze 2000 dolarov doma ked som tak potom vsetci ze sme milionari ale nik sa nepyta ze ake su vydavky...... 🙂 to je to 🙂)) vsetci si myslia ze v kanade pada mana z neba a vsetko mame zadarmo..... ale uz som kazdeho hovorila ze kludne podte a skuste ako to je a vtedy kazdy ticho heheheh 🙂)

martinkatinka
24. júl 2011

Chcem sa opýtať ako je to s daňovým bonusom, ak ja som na materskej a uplatňuje si ho partner... Tento nárok vzniká od narodenia dieťaťa alebo až po podaní žiadosti? Dá sa doplatiť spatne?

gapa
24. júl 2011

@martinkatinka
ak je zamestnanec, musí rodný list dať mzdárke a vo vyhlásení k dani (čo sa na začiatku roku vždy podpisuje) podpísať zmenu, že odkedy si uplatnuje nárok na DB. Ak je dieťa narodené napr. 31.5., tak už za máj vzniká nárok na DB. Samozrejme spätne mzdárky nebudú výplaty opravovať, ale si to uplatní dodatočne v ročnom zúčtovaní dane, musí to však uviesť potom v žiadosti, nech na to nezabudne.

julinkaz
17. feb 2016

@gapa ahoj, prosim ta o radu 🙂

julinkaz
17. feb 2016

@gapa v roku 2015 som bola na rodicovskej ale zaroven som pracovala na ciastocny uvazok riadnou pracovnou zmluvou a popri tom som este tri mesiace mala plny uvazok, vsetko sucasne, mam narok na danovy bonus na moje dve deticky? doteraz ho poberal manzel, ale od novembra je nezamestnany, resp. Od novembra pracuje len na dohodu, tak sme mysleli, ze danovy bonus hodime ku mne 🙂 mozeme alebo si moze ziadat aj on, aj ked mal posledne 2 mesiace len dohodu? dakujem 🙂

gapa
17. feb 2016

@julinkaz
§ 33 Daňový bonus
(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 ods. 1 a 2 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2, môže si uplatniť daňový bonus v sume 19, 32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti 57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

§ 36
Uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka, zamestnaneckej prémie a daňového bonusu
...
(5) Ak zamestnanec nepoberal za kalendárny mesiac zdaniteľný príjem zo závislej činnosti v peňažnej alebo v nepeňažnej forme aspoň v sume polovice minimálnej mzdy u zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) u ktorého si uplatňuje nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka [§ 11 ods. 2 písm. a)] a daňový bonus, uplatní túto časť daňového bonusu pri ročnom zúčtovaní alebo pri podaní daňového priznania, ak úhrn zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti za obdobie, za ktoré zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykonal ročné zúčtovanie alebo za ktoré zamestnanec podáva daňové priznanie, dosiahne aspoň sumu 6-násobku minimálnej mzdy.

http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijm...

julinkaz
18. feb 2016

@gapa a nepreložíš mi to prosíííííím 🙂

gapa
18. feb 2016

@julinkaz musím príznať, že teraz nemám s týmto skúsenost a som hladala v rýchlosti v zákone, tj. okopírovala som a rýchlo odoslala. Hlavne, čo sa týka bonusu a uplatneniu ak robíš na dohodu.
za rok 2015 si jeden z vás dodatočne uplatní nárok na DB za tie 2 mesiace, no musí mať zdanitelný príjem za rok k2015 aspon 6x minimálna mzda tj. 6x380eur.
V roku 2016 je minim. mzda 405eur a kto má zdanitelný príjem aspon polovicu z toho, teda napr. ak má aspon 203eur v hrubom,, tak môže dostať DB za daný mesiac, samozrejme musí o to požiadať vo vyhlásení, tj. musí mať podpísané vyhlásenie k dani z príjmov u toho zamestnávatela.

striga2
22. feb 2017

Dobry den,ja by som sa chcela opytat ,ze ak nezijem z biologickym ocom mojho syna,ci si moze moj terajsi priatel poziadat o danovy bonus,riadne zamestnany je. A ja som na materskej dovolenke z nasim spolocnym synom( niezme manzelia) a este jedna vec,ako si mozem zistit ci si biologicky otec neuplatnil narok na danovy bonus,co by vlastne patril mojmu synovi.Dakujem za odpovede