Ako je to s daňovým bonusom na dieťa počas materskej?

kikaz
29. aug 2007

Chcem Vás poprosit či viete ako je to s daňovým bónusom na dieťa. Ja som pracovala vtedy som ho automaticky dostávala. Teraz neviem ako to je, keď som na materskej.Mám si ho niekde extra uplatniř alebo je lepšie keď sa to prehodí na manžela. Neviem či žena na materskej má na to nárok.

dawytko
30. mar 2009

dakujem velmi pekne za pomoc... 🙂

eldobi
2. apr 2009

Ahojte, neviete mi prosím niekto poradiť, čo robiť, keď bol uplatnený omylom daňový bonus na deti u oboch rodičov?

gapa
3. apr 2009

Podla mna treba podať dodatočné dan.priznanie. škoda, že ste tak nespravili do 31.3.09 ☹
a v nom uviesť do odpočtu na deti 0Sk a doplatiť rozdiel. Potvrdenie o mzde, resp. vlastne už predpokladám ročné zúčtovanie dane bude považované za "prvotné dan.priznanie".

radkaafilip
1. máj 2009

Ahojte, hoci už daňové priznanie bolo podane, až teraz sme si uvedomili, že sme tam uviedli výšku daňového bonusu nesprávne. Totiž, mame 2 deti, ktoré sa narodili v rokoch 2005 a 2007.Manžel v roku 2008 bol dobrovolne nezamestnaný a od jula začal pracovať ako živnostník, vykázal základ dane, ale výsku daňového bonusu uviedol len za mesiace júl až december, čiže obdobie kedy začal podnikať. Tu som sa z príspevkov dozvedela, že ak zarobil hoci len za jediný mesiac 6 násobok min.mzdy tak si ten bonus môže uplatniť za celý rok, nie len za pol.
Vedel by mi niekto poradiť? Bude nám výplatený len v sume čo sme uviedli na daň.priznaní, alebo nám ho vyplatia v plnej výške? Ďakujem 🙂

gapa
1. máj 2009

radka,
podla mna tak, ako ste to uviedli v DP. Lebo ak by si si prvý polrok uplatnovala bonus ty, tak manžel má nárok len od júla a oni nemôžu vedieť, že ste sa len pomýlili. Na tvojom mieste by som sa asi spýtala priamo na DU. Asi bude treba podať dodatočné DP, no to vám predpokladám aj niečo z toho rozdielu stiahnu (kedysi to bolo 20%). No teraz sa v tom už neorientujem. Skús ten DU, majú aj odd. styk s verejnosťou a tam sa takéto veci môžeš spýtať.

evinelly
8. máj 2009

ahojte som tu nova chcem sa opitat dostala som vyuctovanie dani a zda sa mi ze su akosik male ako minule roky mam 3 deti a potrebovala by som radu kolko by som mala dostat vrateny bonus ked som robila od januara do juna potom som bola na ur.prace a od oktobra do decembra a este som si dala ulavu na manzela je invalidny dochodca dakujem velmi pekne za radu

gapa
8. máj 2009

evinelly,
s tvojich údajov sa to nedá povedať, to záleží od konkr.čísel. No maximálne ti za r.2008 mohli v r.2009 vrátiť dan, ktorú ti zamestnávatel strhol, tak možno preto.

mimkao
11. máj 2009

Ahoj, ja sa len chcem spýtať, či ste už niektorá dosatala daňový bónus,? lebo sa mi zdá, že minulého roku o takomto čase už rozdávali šeky, a teraz mám ešte vždy prázdnu schránku.... 😝 a čakám na nich, jak na zázrak... 😝 😀 ???????

dena2
11. máj 2009

aj ja si myslím, že minulého roku to bolo nejako skôr, ani my zatial nič...

mimkao
11. máj 2009

Aha, lebo ja som sa už bála, či nám ten šek niekto nevybral so schránky, alebo čo... 😒
Keby niekomu už došiel ten bónus, dajte vedieť, pls, nech sledujem poštárku... 😀

danasek
22. jún 2009

Ahojte, poprosím Vás o radu nakoľko vôbec nerozumiem odborným témam. Som na materskej dovolenke.
Manžel je zamestnaný v prac. pomere do konca mesiaca. Od júla bude pracovať ako živnostník. Ako si bude
on uplatňovať daňový bonus. Bude to až pri ročnom zúčtovaní dane? Máme dve deti, ak si odpočíta nezani-
teľnú položku na seba, deti a mňa kedže nemám príjem - môže si potom uplatniť ten bonus?
ďakujem 😵

lubka131
23. jún 2009

Ahojte chcem sa spytat, s manzelom nie sme rozvedeni ale zijeme oddelene uz mesiac. Doteraz poberat danovy bonus na dieta on. Teraz si ho chcem uplatnit ja. Mam na neho narok, i ked mam stale trvaly pobyt u manzela aj s malou?ci to nema na to vplyv?prosim poradte.dakujem.

jaduska
23. jún 2009

Dôležité je bývať v spoločnej domácnosti ty a malá, kde máte trvalý pobyt a kde skutočne bývate je jedno. Ak spĺňaš všetky ostatné podmienky (výška príjmu atď.), tak nárok máš

lola13
23. jún 2009

Ahojte tak na toto sa chcem spytat aj ja mam priatela s ktorim nezijeme v spolocnej domacnosti ale na malu mi prispieva ma aj on narok na ten danovy bonus alebo by musel zit s nami v spolocnej domacnosti a az potom by mal nan narok.Dakujem

jaduska
24. jún 2009

Lola - musí žiť v domácnosti, tu je citát zo zákona:

...môže si uplatniť daňový bonus v sume 19, 32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom...

pancake
24. jún 2009

prosim vas, ak niektora viete tak mi poradte.

idem si podat danove a chcela by som tento bonus na dieta. musim k danovemu prilozit rodny list maleho. moze byt anglicky, alebo musi byt slovensky??? 😕 😕 😕

efkak
1. júl 2009

Danasek. Uplatniť DB si ako živnostník môže aj na konci roka v daňovom priznaní. Tak to pocítite viac ako po tých pár € mesačne.

danasek
4. júl 2009

Ahoj Efkak, ďakujem za odpoveď.

edusik
17. júl 2009

Prosim o radu........priatel nema rovnaky trvaly pobyt ako ja s dcerkou, ma narok na DB?

Ak ano, je riadne zamestnany ale zaroven ma aj pozastavenu zivnost. DB si uplatnuje mesacne alebo rocne? Fy uctovnicka, ktora mu robi aj dan.priznanie, sa rozhodla ze mu urobi DB rocne aj napriek tomu ze on chce mesacne DB k vyplate (zamestnavatel ju v tom podporuje), ma na to narok takto rozhodnut? DAKUJEM

jaduska
17. júl 2009

Edusik - podmienkou poskytnutia DB je, že daňovník žije s dieťaťom v spoločnej domácnosti a riadne sa oňho stará...

babacik
17. júl 2009

ahojte:tak aj ja si idem pre radu,ja mam 4deti 3su moje a 1 teraz mam z priatelom,na tie 3moje deti som nedostala DB lebo som na materskej a on dostal DB len na to spolocne dieta,nemohol dostat aj na tie 3 moje deti bonus?nadalo sa to nejako vybavit?zatim diky 😉

jaduska
17. júl 2009

babacik, určite sme to už v tej téme písali - ak si dobre pamätám, tak tu je podmienka, aby ste boli manželia - vtedy by mohol

babacik
17. júl 2009

jaduska:a keby si len osvojil deti za svoje ,to bi nestacilo 😉

lienocka235
17. júl 2009

osvojit si tvoje deti nemoze ked nie ste manzelia.. a je to dost narocny proces.. lebo musi jednak vela veci dokladovat a jednak absolvovat pripravu a pod.. a sudy.. atd.,...

jaduska
17. júl 2009

babacik - na osvojené deti si DB uplatniť môže, ale ak je to tak ako píše lienocka, že je to dlhý a náročný proces, tak možno by stačilo pár mesiacov ešte vydržať, pozerám, že o chvíľu ti aj tak končí rodičovská, tak ak sa zamestnáš, môžeš si na tie 3 tvoje uplatniť DB ty....ak nemáš perspektívu, že sa zamestnáš, tak asi najrýchlejšie riešenie by bola svadba....ale to si musíte zvážiť vy dvaja, čo je a čo nie je pre vás dobré... 😉

babacik
17. júl 2009

dakujem vam kocky

edusik
20. júl 2009

jaduska, a to treba nejako prehlasit? Ako to zistuju? Zijme spolu ale bez trval. pobytu

sasasx
26. júl 2009

ahojte
chcela by som sa poradit, od 6 mesiacov maleho nezijem s manzelom ale zijem so svojim synom u mojich rodicov. Nepracujem a momentalne ani nemam perspektivu zamestnania. Ma v tomto pripade sancu niekto ziskat danovy bonus na mojho syna? Napr. moji rodicia, ked zijem u nich v domacnosti a podielaju sa na vychove syna? nemate skusenosti prosim?

simija
27. júl 2009

Pozdravujem verejnosť a prosím o radu, dcéra je vysokoškoláčka - denné štúdium, v máji uzatvorila manželstvo, naďalej býva s nami v spoločnej domácnosti, jej manžel je zamestnaný, trvalý pobyt má u svojich rodičov, kto si uplatňuje daňový bonus k prídavkom na dieťa ? Manžel alebo rodič? Ďakujem za odpoveď.

janka12341
28. júl 2009

dobri den ja by som sa chcela opitat na ten bonus.Moj manžel nastupuje do Labašu ako skladnik najprv brigadne po 3mesiacoch ako pracovnik TPP.Ja som na rodičovskej dovolenke ako si to ma vybaviť,splna podmienky?Dakujem