Ako je to s daňovým bonusom na dieťa počas materskej?

kikaz
29. aug 2007

Chcem Vás poprosit či viete ako je to s daňovým bónusom na dieťa. Ja som pracovala vtedy som ho automaticky dostávala. Teraz neviem ako to je, keď som na materskej.Mám si ho niekde extra uplatniř alebo je lepšie keď sa to prehodí na manžela. Neviem či žena na materskej má na to nárok.

jaduska
4. jan 2011

@28jaja28 nech si manžel písomne!!! vyžiada potvrdenie o zdaniteľnom príjme za minulý rok a nech si radšej podá daňové priznanie sám, tam si môže daňový bonus uplatniť spätne. Tak budete mať istotu, že tie peniaze dostanete, lebo daňový úrad ich vyplatí určite....Teda samozrejme pri splnení všetkých podmienok. Ak manžel nemá iný príjem, iba tento zo zamestnania, tak vyplnenie daňového priznania je 5 minútová záležitosť...

monaart
4. jan 2011

ahojte, citala som tu prispevky aj odpovede..len sa chcem uistit ci som v "obraze".mam dvojicky,manzel pobera danovy bonus na mna aj na deti...lenze uz 9 mesiacov je od nas odstahovany...cize uz nezijeme spolu, a pravdepodobne sa budeme rozvadzat.kedze ja som na MD, nemam narok si uplatnit tento danovy bonus ?
dakujem ak niekto pomoze. 😉

titkovamiriam
4. jan 2011

na materskej ho monaart nemozes mat ak zacnes pracovat mozes o neho poziadat,ja ked som bola na materskej s marekom dostaval ho priatel a kedze nieje otcom mojich starsich deti na nich som nedostavala nic ani ja ani priatel hoci sa o nich už niekolko rokov stara len ich nema osvejene 😠 takto u nas chodi 😠

lenuska3110
12. jan 2011

Chcem sa spýtať,či môže môj druh si uplatniť daňový bonus na naše dieťa,ak nie sme zobratý.Dakujem za pomoc...

majulena
12. jan 2011

Danovy bonus si moze uplatnit v pripade,ze v rodnom liste dietata je uvedny ako otec.

j.a.j.a.j.a
14. jan 2011

Ahojte ..prosim vas moze danovy bonus dostavat otec dietata ak nie su manzelia?

j.a.j.a.j.a
14. jan 2011

@j.a.j.a.j.a rovno nad nosom mam odpoved🙂🙂

vivika2
16. jan 2011

danovy bonus moze poberat moj priatel aj ked ja s malou mame zatial inu adresu ako on???dakujem

dajna11
16. jan 2011

@vivika2 musíte zdielať spoločnú domácnosť

jaduska
16. jan 2011

@vivika2 dôležité je, aby ste žili v spoločnej domácnosti, veľa ľudí má v občianskom napísanú inú adresu, ako tú, na ktorej bývajú. Ak bývate v spoločnej domácnosti a môžete to nejako dokázať (zmluvou o podnájme a pod.), tak otec dieťaťa si môže uplatniť nárok na daňový bonus.

tetasofia
20. jan 2011

Ahojte, prosím vás, baby, ak niektorá viete, poradíte? V roku2010 som nastúpila na MD, daňový bonus na dieťa si uplatní manžel, to je mi jasné. Mám však ešte staršiu dcéru z 1. manželstva, na ktorú som si doteraz bonus uplatňovala ja. Teraz si ho už nemôžem uplatniť? Alebo môžem, ale len za mesiace, ktoré som odpracovala? Vďaka za odpovede.

dajna11
21. jan 2011

@tetasofia možeš iba za mesiace ktoré si pracovala...no a potom nech si na ňu uplatnuje tvoj manžel...tak ako na to druhé....my sme presne taká istá situácia

tetasofia
21. jan 2011

@dajna11 díky za odpoveď, ešte sa ťa chcem spýtať - moju dcéru z 1. manželstva si manžel neosvojil, nevadí? Môže si aj na ňu uplatniť daňový bonus?

baby2310
21. jan 2011

@tetasofia : áno, bez problémov môže, len si teda treba zistiť, či bývalý na ňu nepoberá...nemá na to samozrejme právo!!! My máme tiež ten istý prípad a manžel normálne poberá daňový bonus na moju dcérku z predošlého vzťahu

dajna11
21. jan 2011

@tetasofia ani moju si neosvojil...preto ho najprv v práci odbili že to si nemože na ňu uplatniť...ale viem že može,ak by manžela v práci odbili nech sa nenechá...podmienka je že ste manželia a musíte žiť v jednej spoločnej domácnosti.teda vyživované dieťa musí s ním žiť v jednej spoločnej domácnosti...my sme na to museli donisť z obecneho úradu potvrdenie že žijeme v spoločnej domácnosti.plus sobášny list,rodný list dieťaťa a rozhodnutie zo sudu že dcera bola zverená do opatery mne.

tetasofia
21. jan 2011

@baby2310
@dajna11 dievčence, ďakujem za odpovede, super, že s tým máte skúsenosti a neviete ešte náhodou - manžel si bude robiť priznanie sám, lebo menil prácu....treba k priznaniu doložiť všetky spomínané papiere? ešte raz mockrát ďakujem

dajna11
21. jan 2011

@tetasofia juj to neviem,nech sa spýta na daňovom....tam mu povedia....asi ano....lebo bolo treba overneé fotokopie....ale ozaj neviem.

veronika1982
4. feb 2011

caute baby dufam ze mi budete vediet poradit.

som na MD od roku 2009. manzel si uplatnoval Db v zamestnaní. v marci 2010 ukoncil pracovny pomer a do septemra bol evidovany na UP od septembra je zivnostik. za ake obdobie si moze uplatnit DB v danovom priznani za rok 2010 a v akej vyske?resp. je tam nejaka hranica prijmov z ktore sa to rata?

jaduska
8. feb 2011

@veronika1982 musí mať príjem za celý rok minimálne vo výške jednej polovice z minimálnej mzdy.
Takže treba si zistiť, aké boli minimálne mzdy v roku 2010, spočítať to za celý rok a vypočítať polovicu.
Potom nech si manžel spočíta príjmy zo zamestnania a príjmy zo živnosti a ak táto suma presiahne tú polovicu z minimálnej mzdy, tak si môže uplatniť daňový bonus celý - samozrejme treba odpočítať tú čiastku, ktorá mu už bola vyplatená v zamestnaní.

eli26
16. feb 2011

Ahojte. Potrebovala by som poradiť ako je to s DB, ak som stále zamestnaná, som momentálne na RD s 8 mesačným synom a pred 4 mesiacmi som sa rozviedla. Mám nárok na nejaký DB ja? A počas tehotenstva som bola PN. Ďakujem pekne za odpoveď... 🙂

julka
17. feb 2011

@eli26 Daňový bonus si môže uplatniť daňovník, ktorý mal v zdaňovacom období zdaniteľné príjmy:
zo závislej činnosti aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy t.j. za rok 2010 minimálne 1846,20 € (6x 307,70 €).

ali15
17. feb 2011

Ahojte maminy. Mám otázku ohľadne DB. Som trošku v zložitej situácii, preto vysvetlím zoširšia. Som rozvedená - z manželstva 2 deti, momentálne som na RD - 2 malé deti. S priateľom sa rozchádzame. V zamestaní mám nevyčerpanú dovolenku, ktorú mi asi preplatia pri ukončení PP po skončení rodičovskej v máji. Potom budem zrejme nezamestnaná. Ak budem mať príjem z dovolenky, príp. z nejakej dohody do konca roka príjem cca 1846 eur ako je teraz potrebný za rok 2010 pre poskytnutie DB ( suma sa určite nejako zmení), budem si môcť nárokovať aj ja na DB v budúcom roku? Na všetky 4 deti? Nechcem, aby ho priateľ na svoje deti už tento rok poberal... Lebo kým prebehne súd ohľadom zverenia do opatery, tak to určite potrvá. Dík za odpoveď a pomoc. Ala

jaduska
19. feb 2011

@ali15 ak budeš mať zákonom stanovený príjem, tak si môžeš uplatniť DB na všetky deti. Hoci by si mala príjem len raz do roka a dosiahne potrebnú výšku, tak si DB uplatniť môžeš....

ali15
19. feb 2011

@jaduska To si ma potešila, super....Dík za skorú odpoveď. Ala

martinka17
10. mar 2011

ja by som sa chcela opýtať. Minulý rok bola celý rok na RD. V novembri so mnou zamestnávateľ ukončil PP a vyplatil mi jednorázovo odstupné. Podala som klasicky daňové priznanie,kde som uviedla aj ta 11 mesiac daňový bonus na dieťa. Som s malým sama, otca v RL ani nemá. Dnes mi niekto z daňového volal a pýtala sa ma dotyčná, prečo mám uplatnený daňový len za jeden mesiac. Tak som jej to vysvetlila. Ona sa opýtala, či ostatné si uplatnil manžel, povedala som že nie. Tak rýchlo ukončila hovor a už sa neozvala. Mám za minulý rok nárok na daňový bonus za celý rok? Alebo len za ten jeden, keď som dostala odstupné?

gapa
10. mar 2011

@martinka17
záleží od výšky zdanit. príjmu=odstupného. Ak bolo vo výške aspon vo výške 6násobku min. mzdy roku 2010, tak máš nárok na DB za celý rok - vid § 33 ods.1 Zákon o dani z príjmov.

wampirek55
30. mar 2011

ahoj mamicky. aj ja mam na vas otazku. Poberam RP a zostala som s malym sama. Vtedy uz moj byvaly na maleho poberal danovy bonus. Neboli sme zobraty ale v rodnom liste maleho je uvedeny ako otec, mal aj jeho priezvisko. byvali sme v jeho byte , ale v praci po nom ziadne potvrdenie o tom ze byvame spolu nechceli. Ked sme sa rozisli , pani na urade mi povedala nech to nechame tak , nez si ja najdem pracu. Len teraz by ma zaujimalo ci dostane nejake vyrovnanie dani, ak nepriznal ze sme od seba. Nechcem aby premrhal peniaze, co patria v podstate mojmu synovi. Tak vas vlastne prosim o radu, ci neviete ci ho dostane a ak ano tak asi v akej vyske to byva. Velmi dakujem za odpovede

jaduska
30. mar 2011

@wampirek55 ak otec tvojho dieťaťa v práci nenahlásil, že nežijete v spoločnej domácnosti, tak ten daňový bonus mu vyplatia. Presnú sumu teraz neviem, ale je to okolo 2O€ mesačne. Ak mu ho vyplácali mesačne spolu s výplatou, tak pri vyrovnaní dane by mu veľký rozdiel výjsť nemal. Jedine, že dlhšie maródil. Celkom nerozumiem o čo presne ti ide, či chceš, aby bonus poberal naďalej a dával ho tebe, alebo nechceš, aby ho poberal, v tom prípade môžeš ty nahlásiť jeho zamestnávateľovi, že už nežijete v spoločnej domácnosti....

wampirek55
30. mar 2011

@jaduska dakujem za odpoved. nevadi mi ze ho bere, pokial som ja na RP , takze nemozem. Islo mi len o to ze by napr. dostal 200E , nic by nepovedal a peniaze by si utratil na seba. Ved by to mali byt synove peniaze a nie na jeho zahananie nudy. Myslim ze nemarodoval, peniaze mu su vyplacane kazdy mesiac, takze ak som spravne pochopila asi nic nedostane, ze? aspon budem vediet ze o ne neukrati maleho 🙂

jaduska
30. mar 2011

@wampirek55 ak mu to dávali mesačne k výplate, tak teraz už nedostane nič....