Ako po návrate na SK poberať materskú z UK?

monika78
16. feb 2008

Dobre ranko!!!
chcem sa poradit s niekym, kto ma s mojou situaciou skusenost. Po par rokoch odpracovanych v UK sa coskoro vraciam na Slovensko kde planujem ostat natrvalo a aj porodit. UK zamestnavatel mi ale bude vyplacat po urcitu dobu "matersku" na ktoru mam vzhladom na odpravcovane roky pravo. Snazim sa ale zistit ako vyriesit zdravotne pistenie na Slovensku(lekarsku starostlivost urcite budem potrebovat)-mozem sa prihlasit do poistovne ako samoplatca?popripade nejake sukromne poistenie? alebo sa uk materskej vzdat a prihlasit sa na urad prace a a do poistovne ako nezamestnana? Ma s tym niekto skusenost? mne totiz bolo povedane ze do zdravotnej poistovne sa nemozem prihlasit kym neukoncim pracovny vztah v UK (to ukoncim)a neskonci mi poistenie v uk( z mojej materskej sa stale bud enejaka cast odvadzat na tzv NI (national insurance)
za radu dakujem

petruci6
19. okt 2010

baby ja mam trosku opacny problem ako vy,pracovala som na SR,rodila tu,aj poberam RP,ale od januara sa stahujeme do Ciech,tiez mi bolo povedane v ZP,ze nemozem byt naraz poistena v 2 ZP,ale kedze este nejdem do prace,kym mi neskonci RP co bude 11mes pobytu v Cechach,tak dovtedy ani nemozem zmenit dr?
vraj v akutnych pripadoch ma osetria aj na Europsky zdrav preukaz,ale tam to zasa maju napisane,ze len v pripade docasneho pobytu ako je turista,nejakych 30dni,alebo tak
takze ak bude akykolvek problem,za ten cas co sa nezamestnam budem musiet chodit k dr na SR?

adnilleo
29. nov 2010

Ahojte vsichni,

tak vetsina clanku se tu jedna o Slovensko.Ja bych potrebovala poradit ohledne navratu co CR.Jsem v 6 mesici,s pritelem to nikam nevede a premyslim,ze navrat domu by byl asi nejrozumnejsi reseni.Narok na materskou mam,zazadala jsem si o ni od 1.unora,rodit budu v pulce brezna.Termin materske jeste zmenit muzu,letenku uz jsem si pro jistotu taky zabookovala a ted uz jen resim,co a jak..jake dokumenty budu muset poslat a kam.V cr nejsem pripojistena,protoze jsem bydlela v UK po dobu 5 let.

Poradite nekdo prosim??? 😒

janulka0808
10. okt 2012

dobry den potrebujem poradit dcerka sa mi narodila v uk a ma aj anglicke obcianstvo teraz ma 2 roky a vratila som sa na sk natrvalo mam narok na nejake pridavky alebo matersku z anglicka a tiez potrebujem apostilu na rodny list? a odkial sa da zohnat

radusiq
10. okt 2012

@janulka0808 na matersku z UK urcite narok nemas, je predsa platena len 9 mesiacov, ak ma dcerka 2 roky uz davno nemas narok ani keby si zila v UK. Ak si v UK zila dlhsie a odvadzala si National Insurance, mozno budes mat narok na child benefit z UK - mrkni sem: http://www.hmrc.gov.uk/childbenefit/start/who-q... - mozes si v UK poziadat, a oni rozhodnu ktora krajina ti bude platit.

menatko
22. feb 2013

vybav si form S1, to ti poslu aj na adresu na Slovesko. mne to tak prislo 😉 potom s tym na poistovnu a tam ti na zaklade toho vydaju europsky zdravotny preukaz.
ten si niekolko krat okopiruj ..budes potrebovat kopie aj v lekarni a pri vysetreniach.
preukaz ti bude platit az kym ti neskonci materska... tu si nechaj posielat na ucet - tak to robim ja . urob si bezplatny ucet, kde nemusis platit mesacne poplatky.

janaandrejcova
6. mar 2013

Takze podla toho co tu citam vam mozem vniest do tohto svetlo....som teraz v 29.tyzdni tehotenstva, cakam dvojicky, v UK som pracovala 5rokov a mam narok na SMP,ktory si urcite nenecham ujst-je to ovela ovela viac ako by som dostala na SK-mimochodom pre damu zadavajucu otazku-ak budes poberat SMP z UK,znamena to ze si stale v UK zamestana a vsetky odvody ti idu do UK, podat vypoved mozes ked ti skonci SMP(coz je 39tyzdnov,z toho prvych 6tyzdnov dostavas 90% z priemeru tyzdenneho platu za posl.6mesiacov a dalsich 33tyzdnov dostavas 50%).Maternity leave je jeden rok a davky len 3/4roka,cize ked skoncia davky,daj vypoved a prihlas sa na urad prace v SK a zacnes poberat rodicovsky prispevok.
Dalej zdravotne poistenie na SK, ked ste este poistena v UK- na porod na Slovensku si treba vybavit certifikat S2(byvaly formular E112)- pozrite si stranky NHS : http://www.nhs.uk/NHSEngland/Healthcareabroad/p... Tam je to pekne rozpisane, co treba robit-je tam sice ze by ste mali kontaktovat svojho local health commisionera- ten ale v mojom pripade tiez moc nevedel,co ma robit...takze odporucam zavolat na linku Overseas Healthcare Team- tam im poviete aka je vasa situacia a potom im poslete svoje informacie a vas plan na ich adresu v Newcastli-potrebny zoznam udajov co potrebujete aj adresa OHT je v tom linku.
Upozornujem,ze vydanie certifikatu trva minimalne mesiac-cize netreba s tym vahat a ziadat o to,kym ste este v UK, mozu vam ho samozrejme zaslat aj na SK,ale opat sa to predlzi.
Co sa tyka platnosti certifikatu:plati od vasho odchodu z UK 6mesiacov-cize ho pouzijete len na porod a starostlivost s nim spojenu plus starostlivost po porode.Samozrejme tak vznika casovy usek kedy este poberate SMP z UKa nemozete mat poistenie na SK- na dalsiu zdrav.starostlivost musite pouzit EHIC karticku(vsetko si platite a musite ziadat o preplatenie zavolanim do UK na cislo na zadnej strane karticky).Novorodencovi je najlepsie hned po prichode z porodnice vybavit SK poistenie.
A este jedna vec:ked dostanete S2 certifikat, musite ho priniest do VSZP a tam vam vydaju docasnu karticku zdrav.poistenca a oni si budu sami ziadat nahradu vasich vydajov cez S2- ale MUSITE to priniest len do VSZP,nakolko to je u nas statna zdrav.poistovna a len ona moze pouzit S2certifikat-cez komercnu zdrav. poistovnu vam zdrav.starostlivost v UK NEPREPLATIA! Ak mate hocijake otazky ohladne tejto veci,piste mi na jajabublinka@googlemail.com

lasiacik
17. apr 2013

@janaandrejcova velmi pekne Ti dakujem za tak podrobne a aktualne info... prave to vsetko riesim a z tych vsetkych moznych prispevkov som akosi nevedela najst konkretnu odpoved na moje pochybnosti, no v Tvojom prispevku som toho nasla naozaj dost... ak budem nieco konkretne potrebovat, urcite sa na Teba s otazkou rada obratim 🙂

lovely14
18. apr 2013

Mile damy,mozno som slepa,al.mi len nejak unika kde,al.ako mozem dostat tu S2(E112)???????????Ja som v 21tyzd.a velmi zvazujem,ze by som sla domov(ostala som na to sama)sice tu v uk mam priatelov co by pomohli,ale rodina je rodina a doma je doma-s peniazmi co by som dostala na slovensku sa mi neoplati,ale kedze citam,ze sa da takou alternativou byt doma a brat matersku z uk ,tak preco nie(nie som ziaden spekulat,co sa tyka penazi,ale pre dieta,len to naj nie?).Tak Vas velmi prosim napiste mi niektora,kde tu formu mozem splasit plus ak by niektora z Vas mohla napisat dovod(ktory uviedla v tej forme, preco sa chysta byt na slovensku a schvalili jej to,budem Vam neopisatelne povdacna.Takze mile maminky a buduce maminky myslim,ze by sme si mali pomahat,tak sa mi prosim ozvite.Dakujeeeeeeeeeeeeeeeeeeem

andy1909
4. dec 2013

@janaandrejcova len chcem doplnit k tomu co si napisala, ze ak chce ist niekto domov rodot a ostat tam zit vraj treba namiesto formulara S2 formular S1 ktory vydaju na HMRC a ten pokryva vsetku zdravotnu starostlivost na svk pocas poberania materskej z uk.

andreaandca
15. júl 2015

Pre vsetky Zeny a mamicky v Anglicku UK.Pripojte sa k nam.Fbookova skupina.Rady, pomoc, stretnutia v UK.
https://www.facebook.com/profile.php?id=7116405...

viki_xxx
4. aug 2015

ahojte, vie mi niekto poradit, porodila som akutne na Sk ale zijem v UK, myslim, ze na slovensku mi daju prvy prispevok na dieta ale nic ine okrem toho nechcem ziadat kedze to budem poberat z UK. myslite ze to je nejaky problem pre anglicanov ked sa moj syn narodil urgentne na SK nebolo to planovane? a taktiez som tu neni poistena ale chcem tu jeho poistit, viete o tom nieco? dakujem

bealen
28. dec 2015

Ahojte dievcata,
Neviete ako to nahodou je? Chceme sa vratit spat domov zo zahranicia ale chceme zit v cechach, keby som chcela otehotniet pocula som ze by som nemala narok na matersku kedze som z sk, mate niektora s tym skusenosti? Manzel je cech ale na to nejak nezalezi. Dakujem

maajushka
28. dec 2015

@bealen ahoj, ja som to prave riesila cesku matersku, ak udes mat odpracovanych 270 dni v cr na hpp, a budes tam mat aj poistenie, a rodit budes v cr, budes mat narok na matersku... Ja som sa z cr prestahovala na svk auz mi ju nedaju lebo nebudem rodit v cr...

bealen
28. dec 2015

@maajushka
Ahoj, dakujem za rychlu odpoved, a keby som nahodou otehotnela pred prichodom do cr tak nemam sancu

maajushka
28. dec 2015

@bealen to ti uz presne neviem povedat, ale urcite napis mail na nejake socialne oddelenie najlepsie praha, oni su ochotny vacsinou a odpisuju aj celkom rychlo na mail 😉

bealen
28. dec 2015

@maajushka
Dakujem velmi pekne, pekny vecer prajem 🙂

filodendron
26. mar 2020

Diskusia sice starsia, ale skusim aj tak. Zienky, ked ste sa vratili na SVK na matersku, nechavali ste si v UK nejaku adresu? Odstahovali ste sa uplne alebo vas manzel/partner ostal v UK?