• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame:  Mojasvadba.sk Modrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Ako po návrate na SK poberať materskú z UK?

28. decembra 2015 
baby ja mam trosku opacny problem ako vy,pracovala som na SR,rodila tu,aj poberam RP,ale od januara sa stahujeme do Ciech,tiez mi bolo povedane v ZP,ze nemozem byt naraz poistena v 2 ZP,ale kedze este nejdem do prace,kym mi neskonci RP co bude 11mes pobytu v Cechach,tak dovtedy ani nemozem zmenit dr?
vraj v akutnych pripadoch ma osetria aj na Europsky zdrav preukaz,ale tam to zasa maju napisane,ze len v pripade docasneho pobytu ako je turista,nejakych 30dni,alebo tak
takze ak bude akykolvek problem,za ten cas co sa nezamestnam budem musiet chodit k dr na SR?
19. okt 2010 o 20:22  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahojte vsichni,

tak vetsina clanku se tu jedna o Slovensko.Ja bych potrebovala poradit ohledne navratu co CR.Jsem v 6 mesici,s pritelem to nikam nevede a premyslim,ze navrat domu by byl asi nejrozumnejsi reseni.Narok na materskou mam,zazadala jsem si o ni od 1.unora,rodit budu v pulce brezna.Termin materske jeste zmenit muzu,letenku uz jsem si pro jistotu taky zabookovala a ted uz jen resim,co a jak..jake dokumenty budu muset poslat a kam.V cr nejsem pripojistena,protoze jsem bydlela v UK po dobu 5 let.

Poradite nekdo prosim??? :unamused:
29. nov 2010 o 13:20  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
dobry den potrebujem poradit dcerka sa mi narodila v uk a ma aj anglicke obcianstvo teraz ma 2 roky a vratila som sa na sk natrvalo mam narok na nejake pridavky alebo matersku z anglicka a tiez potrebujem apostilu na rodny list? a odkial sa da zohnat
10. okt 2012 o 14:37  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@janulka0808 na matersku z UK urcite narok nemas, je predsa platena len 9 mesiacov, ak ma dcerka 2 roky uz davno nemas narok ani keby si zila v UK. Ak si v UK zila dlhsie a odvadzala si National Insurance, mozno budes mat narok na child benefit z UK - mrkni sem: http://www.hmrc.gov.uk/childbenefit/start/who-qualifies/live-work-abroad.htm - mozes si v UK poziadat, a oni rozhodnu ktora krajina ti bude platit.
10. okt 2012 o 14:49  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
vybav si form S1, to ti poslu aj na adresu na Slovesko. mne to tak prislo :wink: potom s tym na poistovnu a tam ti na zaklade toho vydaju europsky zdravotny preukaz.
ten si niekolko krat okopiruj ..budes potrebovat kopie aj v lekarni a pri vysetreniach.
preukaz ti bude platit az kym ti neskonci materska... tu si nechaj posielat na ucet - tak to robim ja . urob si bezplatny ucet, kde nemusis platit mesacne poplatky.
22. feb 2013 o 12:44  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Takze podla toho co tu citam vam mozem vniest do tohto svetlo....som teraz v 29.tyzdni tehotenstva, cakam dvojicky, v UK som pracovala 5rokov a mam narok na SMP,ktory si urcite nenecham ujst-je to ovela ovela viac ako by som dostala na SK-mimochodom pre damu zadavajucu otazku-ak budes poberat SMP z UK,znamena to ze si stale v UK zamestana a vsetky odvody ti idu do UK, podat vypoved mozes ked ti skonci SMP(coz je 39tyzdnov,z toho prvych 6tyzdnov dostavas 90% z priemeru tyzdenneho platu za posl.6mesiacov a dalsich 33tyzdnov dostavas 50%).Maternity leave je jeden rok a davky len 3/4roka,cize ked skoncia davky,daj vypoved a prihlas sa na urad prace v SK a zacnes poberat rodicovsky prispevok.
Dalej zdravotne poistenie na SK, ked ste este poistena v UK- na porod na Slovensku si treba vybavit certifikat S2(byvaly formular E112)- pozrite si stranky NHS : http://www.nhs.uk/NHSEngland/Healthcareabroad/plannedtreatment/Pages/Givingbirth.aspx Tam je to pekne rozpisane, co treba robit-je tam sice ze by ste mali kontaktovat svojho local health commisionera- ten ale v mojom pripade tiez moc nevedel,co ma robit...takze odporucam zavolat na linku Overseas Healthcare Team- tam im poviete aka je vasa situacia a potom im poslete svoje informacie a vas plan na ich adresu v Newcastli-potrebny zoznam udajov co potrebujete aj adresa OHT je v tom linku.
Upozornujem,ze vydanie certifikatu trva minimalne mesiac-cize netreba s tym vahat a ziadat o to,kym ste este v UK, mozu vam ho samozrejme zaslat aj na SK,ale opat sa to predlzi.
Co sa tyka platnosti certifikatu:plati od vasho odchodu z UK 6mesiacov-cize ho pouzijete len na porod a starostlivost s nim spojenu plus starostlivost po porode.Samozrejme tak vznika casovy usek kedy este poberate SMP z UKa nemozete mat poistenie na SK- na dalsiu zdrav.starostlivost musite pouzit EHIC karticku(vsetko si platite a musite ziadat o preplatenie zavolanim do UK na cislo na zadnej strane karticky).Novorodencovi je najlepsie hned po prichode z porodnice vybavit SK poistenie.
A este jedna vec:ked dostanete S2 certifikat, musite ho priniest do VSZP a tam vam vydaju docasnu karticku zdrav.poistenca a oni si budu sami ziadat nahradu vasich vydajov cez S2- ale MUSITE to priniest len do VSZP,nakolko to je u nas statna zdrav.poistovna a len ona moze pouzit S2certifikat-cez komercnu zdrav. poistovnu vam zdrav.starostlivost v UK NEPREPLATIA! Ak mate hocijake otazky ohladne tejto veci,piste mi na jajabublinka@googlemail.com
6. mar 2013 o 12:16  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (3)
@janaandrejcova velmi pekne Ti dakujem za tak podrobne a aktualne info... prave to vsetko riesim a z tych vsetkych moznych prispevkov som akosi nevedela najst konkretnu odpoved na moje pochybnosti, no v Tvojom prispevku som toho nasla naozaj dost... ak budem nieco konkretne potrebovat, urcite sa na Teba s otazkou rada obratim :slight_smile:
17. apr 2013 o 22:09  •  čaká bábätko, termín má v októbri 2013  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
Mile damy,mozno som slepa,al.mi len nejak unika kde,al.ako mozem dostat tu S2(E112)???????????Ja som v 21tyzd.a velmi zvazujem,ze by som sla domov(ostala som na to sama)sice tu v uk mam priatelov co by pomohli,ale rodina je rodina a doma je doma-s peniazmi co by som dostala na slovensku sa mi neoplati,ale kedze citam,ze sa da takou alternativou byt doma a brat matersku z uk ,tak preco nie(nie som ziaden spekulat,co sa tyka penazi,ale pre dieta,len to naj nie?).Tak Vas velmi prosim napiste mi niektora,kde tu formu mozem splasit plus ak by niektora z Vas mohla napisat dovod(ktory uviedla v tej forme, preco sa chysta byt na slovensku a schvalili jej to,budem Vam neopisatelne povdacna.Takze mile maminky a buduce maminky myslim,ze by sme si mali pomahat,tak sa mi prosim ozvite.Dakujeeeeeeeeeeeeeeeeeeem
18. apr 2013 o 09:42  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@janaandrejcova len chcem doplnit k tomu co si napisala, ze ak chce ist niekto domov rodot a ostat tam zit vraj treba namiesto formulara S2 formular S1 ktory vydaju na HMRC a ten pokryva vsetku zdravotnu starostlivost na svk pocas poberania materskej z uk.
4. dec 2013 o 15:07  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Pre vsetky Zeny a mamicky v Anglicku UK.Pripojte sa k nam.Fbookova skupina.Rady, pomoc, stretnutia v UK.
https://www.facebook.com/profile.php?id=711640515612504&ref=ts&fref=ts
15. júl 2015 o 23:32  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte, vie mi niekto poradit, porodila som akutne na Sk ale zijem v UK, myslim, ze na slovensku mi daju prvy prispevok na dieta ale nic ine okrem toho nechcem ziadat kedze to budem poberat z UK. myslite ze to je nejaky problem pre anglicanov ked sa moj syn narodil urgentne na SK nebolo to planovane? a taktiez som tu neni poistena ale chcem tu jeho poistit, viete o tom nieco? dakujem
4. aug 2015 o 10:26  •  čaká bábätko, termín má v júli 2015  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahojte dievcata,
Neviete ako to nahodou je? Chceme sa vratit spat domov zo zahranicia ale chceme zit v cechach, keby som chcela otehotniet pocula som ze by som nemala narok na matersku kedze som z sk, mate niektora s tym skusenosti? Manzel je cech ale na to nejak nezalezi. Dakujem
28. dec 2015 o 17:47  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@bealen ahoj, ja som to prave riesila cesku matersku, ak udes mat odpracovanych 270 dni v cr na hpp, a budes tam mat aj poistenie, a rodit budes v cr, budes mat narok na matersku... Ja som sa z cr prestahovala na svk auz mi ju nedaju lebo nebudem rodit v cr...
28. dec 2015 o 17:59  •  1 dieťa - čaká bábätko, termín má v júni 2018 (16. tt)  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@maajushka
Ahoj, dakujem za rychlu odpoved, a keby som nahodou otehotnela pred prichodom do cr tak nemam sancu
28. dec 2015 o 18:03  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@bealen to ti uz presne neviem povedat, ale urcite napis mail na nejake socialne oddelenie najlepsie praha, oni su ochotny vacsinou a odpisuju aj celkom rychlo na mail :wink:
28. dec 2015 o 18:19  •  1 dieťa - čaká bábätko, termín má v júni 2018 (16. tt)  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@maajushka
Dakujem velmi pekne, pekny vecer prajem :slight_smile:
28. dec 2015 o 18:27  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
Tvoj príspevok