Ako sa počíta materská pre rodičky v roku 2008?

libka1
23. nov 2007

Ahojte, ak máte niekto info, či sa niečo zmenilo vo výpočte materskej pre mamičky, ktoré čakajú bábo v r. 2008, asi by nás to zaujímalo mnohé 😀 Rady od personalistiek a mzdárok sú obzvlášť vítané 😀

gapa
14. sep 2008

Z dohody sa nem.poistenie (z ktorého sa ráta materské) neodvádza, takže dobhoda neovplyvnuje nemocenské dávky (nemocenské, materské, ošetrovné). Ten bonus ti ovplyvní len danové priznanie 😅

Ak bude dodržané, čo som vyššie napísala a hlavne, že každá jednotlivá hrubá mzda/VZ pre nem.poistenie v r.2008 z PPč.1 bude vyššia ako hrubá mzda/VZ pre nem.poistenie z PP č.2, a PP č.1 bude trvať k nástupu na MD!!!!!!!, tak podla mna by to malo byť OK. Aj ked pri tvojom príjem je to velký pokles!

Tvoj odvod na nem.poistenie sa ráta len z maximálneho VZ (pozri do výplatnej pásky, predpokladám odvod zamestnanca pre nem.poisteie bude 423 Sk t.j. 1,4% z 30219), takže preto nie je podstatné pre nem.poistenie, či zarábaš 30219Sk mesačne alebo 100000,- mesačne.

materské je v čistom na 1kalendárny den (nie pracovný), samozrejme.

zannyka
16. sep 2008

Ahoj.
potrebovala by som poradiť, že koľko asi dostanem materskú, keď môj plat je 10000 + 6000 premie, neviete budu mi rátať do toho aj premie alebo iba z 10000sk, môj plat mes. je cca 15500sk lebo robím aj výkendy a tam mám príplatky... 🙂

gapa
16. sep 2008

zannyka,
materské sa pri dlhodobom PP ráta z vymeriavacích základov pre nem.poistenie (VZ pre NP) v predchádzajúcom kalend.roku. Ak nastúpiš na MD v r.2009, tak z r.2008.
VZ pre NP je obvykle hrubá mzda, napr. ak neprevyšuje mesačné maximum (t.č. od 1.7.08 je to 30219,-).

Či je tvojim VZ pre NP hrubá mzda si môžeš skontrolovať na výplatnej páske. Ak z hrubej mzdy vyrátaš 1,4% a odvod na nem.poistenie zamestnanca je táto suma (zaokrúhlená nahor), tak je tvojím VZ hrubá mzda.

Treba si zrátať VZ pre NP za celý rok 2008 vydeliť počtom dní nemoc.poistenia v r.2008 (ak si nebola napr. PN, očr, nemala nejplatené volno, tak je to 366dní, inak treba odrátať kalend.dni trvania PN,očr,...). Takto dostaneš denný vymeriavací základ a z neho 55% je tvoje materské na 1kalend.den.

Alebo značne jednoduchšie a približné sa dá v tvojom prípade,
- ak ide o rozhodujúce obdobie "celý rok 2008"
- bez PN,očr,NP,
- ak by si mala celý rok VZ pre NP cca 16000,-,
tak mesačné materské by malo byť cca 55% z tohto VZ t.j. cca 8800,-

ingulka
16. sep 2008

ahojte,
od 18.08.2008 som na materskej dovolenke, papier som odniesla zamestnavatelovi.
Vyplatu za obdobie 01.08. az 17.08.2008 uz mam davno na ucte, ale matersku nie 😢

Matersku dostanem priamo zo socialnej poistovne? Kedy to cca. posielaju? Netreba niekde nahlasit cislo uctu, ci to maju od mojho zamestnavatela? Ako to vlastne funguje? Poradite???

skrecok
16. sep 2008

Ahojte,
ja taktiez som od 18.8.2008 na materskej, presne ako pise ingulka. Od socialky som nedostala ziadne rozhodnutie, namiesto toho som vo stvrtok od nich dostala ze ziadaju odo mna nepredlozene doklady a to RODNY LIST dietata! Ja som este tehotna, takze nechapem co vlastne chcu a telefon nedvihaju. Ja uz tam v takom stadiu nemam odvahu ist a cakat v rade. A navyse materske som este nedostala.

Ingulka, na papieri kde ziadas o materske (ktory si odovzdala zamestnavatelovi) bolo napisane ak chces, aby ti posielali materske na ucet, tak si tam mala dopisat cislo tvojho uctu. Inak viac nic neviem... ☹ .

gapa
16. sep 2008

ingulka, skrečok,
možno dostanete dávku v najbližších dnoch. Mne prišlo dnes nemocenské, no viem, že niekedy prišlo aj cca 20-teho. Ak nie treba reklamovať.

skrečok,
a mala si splnenú podmienku aspon 270dní nemoc.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom už pri nástupe na MD? To vidím ako jediný dôvod, prečo by si mohli materské nevyplatiť a už teraz pýtať RL resp. začať vyplácať materské až po doručení RL dieťaťa. Inak si RL žiadajú až neskôr po predpokladanom termíne pôrodu určenom na žiadosti, ak mamička zabuden RL doručiť (mne to totiž prišlo, lebo som pozabudla na doručenie RL dieťaťa do SP na oddelenie nemocens.dávok).

skrecok
16. sep 2008

Gapa, to si myslis vazne? 😕 Takze si myslis, ze mi zacnu vyplacat az po doruceni rodneho listu dietata? Ja som zamestnana od januara 2006, takze by som mala mat splnenu podmienku.

skrecok
16. sep 2008

Gapa, dakujem. Este pockam do 20-teho...a potom uvidim.

gapa
16. sep 2008

ak máš podmienku 270dní splnenú (ak si zamestnaná nepretržite od 1/06, tak máš), tak neviem, prečo chcú RL, možno prehliadli dátum? v tvojom prípade by som tam asi predsa zavolala. MOžno prehliadli predp.dátum pôrodu, tak nech zbytočne nečakáš na peniaze.

Lebo pozerala som teraz do výpisov. Ja som riadne 2mesiace poberala materské a až potom ma vyzývali na doručenie rodného listu.

scandya
16. sep 2008

Ahoj Gapa, dakujem ti velmi pekne za tvoje rady, ak by bolo nieco pre teba tak ti dam vediet, take miesto by mozno bolo aktualne od noveho roka, lebo ta pani co robi vyplaty a ma nastarosti taketo zakony je slaba a chcu ju prepustit- trenciansky kraj....
Odo dneska mam dovolenku, cerpam este z roka 2007 teraz- asi budem 2 tyzdne a potom planujem asi od 20.10. ostat uz doma ako PN, podla mojho prepoctu sa mi teda materska znici len o par 10tok korun ze?
Dnes som bola u lekara a som v 6tom tyzdni uz mam aj knizku- jupiiiiiiiiii. Velmi sa tesim a aj rodina :D
Prajem ti pekne a bezbolestne dni-ved aj ty budes mat coskoro uz druhe krasne Tvoje dietatko :D
Mata

gapa
16. sep 2008

len tak mimochodom sa mi páčia tvoje mená 😀 Dominika a Richard- aj ja som nad nimi uvažovala, len Dominiku mi schváliť nechcú, tak snád Romana?

gapa
16. sep 2008

scandya, s tou prácou sa netráp 😀 som to brala ako srandu (no a dochádzať zo záhoria do TN nič moc, leda tak od svokry z Bánoviec 😀 ),
nech ti hlavne všetko dobre dopadne, ste všetci zdraví 😉

skrecok
16. sep 2008

Gapa, este pockam do konca tyzdna a ak nic, tak tam opat skusime zavolat, prinajhorsom poslem mail.

Inak nasim sa zas nepaci meno Richard, ale nam sa paci, vybrali sme si a hotovo 😝 . Romana je tiez pekne meno 🙂 . Este mate par tyzdnov cas na rozhodnutie 😉 My sme sa definitivne rozhodli az pred par tyzdnami 😅 .

ingulka
17. sep 2008

skrecok, ano mas pravdu, na zadnu stranu pepiera na matersku dovolenku som vypisovala cislo uctu.. uz si spominam...
OK... tak aj ja pockam na toho 20-teho 😉 a potom ich zacnem bombardovat 😉

Keby dosli peniazky, tak sa hned ozvem

gapa, dik za rady

scandya
17. sep 2008

gapa :D nevolas sa nahodou Tana? :D

scandya
17. sep 2008

aj ja som zahoracka :D

scandya
17. sep 2008

maminka mi hovorila, ze sa momentalne rokuje o materskej bez limitu, a vo vyske posledneho platu- priblizne....vieme o tom nieco blizsie?

gapa
17. sep 2008

tána nie som a tej materskej bez limitu sa tuším rokuje na pôde europskeho parlamentu?, ak som si dobre zapamätala vraj 20 týždnov z posledného platu (som pozerala včera telku, to hovorili). u nás je 28týždnov cca 55% z platu.

no mna skôr zarazilo, že už Tomanová hovorila o možnom súbehu materského + rodič.príspevku od "r.2010", lebo návrh bol od 1.1.09. Takže to je politika ... treba o tom hovoriť ako všetko vylepšujú a čo všetko plánujú s čo najneskoršou realizáciou, aby nezainteresovaní mali dojem že sa zrazu situácia mamičiek vylepšuje...
no vlastne účinnosť zákonov, vyššie náklady bude znášať nakoniec už iná vláda parlament.

Inak nemám rada politiku a obvykle si nepripúšťam takéto veci, no toto som si neodpustila 🤐
😅

skrecok
17. sep 2008

Gapi, tak predsa som az dnes dostala rozhodnutie od socialky 😵 . Konecne, ale fakt nechapem preco mi najprv poslali, ze mam poslat fotokopiu RL...No, maju asi v tom bordel...hlavne, ze mam a je to v poriadku. Uz len peniazky by mali dojst na ucet.
Dakujem za pomoc 😉 .

gapa
17. sep 2008

tak fajn 🙂

scandya
17. sep 2008

Ved to , ze nas to nezastihne...... ☹

anelis5
18. sep 2008

ahojte,mozte mi poradit?som na materskej a chcela by som vediet ci si mozem ja uplatnit narok na danovy bonus na dieta a ci sa to da raz za mesiac vyplacat,alebo raz za rok.Pytala som sa na to na socialke a tam mi povedala,ze to ja nemozem,ze to treba,aby si to uplatnil priatel,ale jednej znamej top vzplacaju raz za rok,takze neviem ci sa to da,alebo nie.Dakujem

gapa
19. sep 2008

anelis,
(otázka patrí skôr do trochu inej témy o dan.bonuse-ak taká je?, potom sa tu dosť ťažko orientuje 😉 )

podla toho čo viem, ak celý rok nemáš zdanitelný príjem=nepracuješ, tak nárok na dan.bonus nemáš. Je možné za určitých okolností v takom prípade poberať príplatok k prídavkom, myslím 300,- Sk. Ale to myslím platí len ak by boli všetci, čo si môžu DB uplatniť poberatelmi dôchodku (starobného, invalidného pri poklese nad70%...).

Takže ozaj najlepšie riešenie asi je, aby si dan.bonus uplatnil otec dieťaťa/resp.manžel, vtedy má aj nárok na plnú výšku a to do 6/08 555,-mesačne a od 7/08 582,-. Jeho príjmy u zamestnávatela však musia dosiahnuť potrebnú výšku, aspon polovicu minim.mzdy za mesiac, resp. si DB môže uplatniť v ročnom zúčtovaní/danovom priznaní, ak jeho zdanitelné príjmy za celý rok dosiahnu potrebnú hranicu =aspon 6-nástobok min.mzdy, a ak je živnostník, tak musí aj vykázať základ dane.

Možno priatelka má nejaké príjmy na dohodu, živnosť? a ani o nich nevieš a presahujú za rok 6nárobok min.mzdy alebo žeby bola inval.dôchodkyna (teoreticky).

lulu33
19. sep 2008

ahoj gapa,poradis prosim ta aj mne?
pracovala som v eu,bola som aj DNP a platila som si najnissiu ciastku 330sk/mes.vypocitali mi matersku 4206sk poberam uz 3.mes.lenze az teraz im poslali formulare z irska-viem to lebo mi priznali podporu v nezamestanosti a tam mi vypocitali vymeriavaci zaklad.mozem sa na zaklade toto formulara-udajov z neho odvolat a poziadat o zvysenie materskej?

gapa
19. sep 2008

lulu,
nepíšeš podrobnosti, no predpokladám ku dnu nástupu nástupu na MD ti už netrvalo zamestnanie v irsku.

podla zákonov SR sa počíta materské len z nem.poistenia, ktoré "trvalo ku dnu nástupu na MD a z ktorého sú splnené potrebné podmienky (napr. 270dní nem.poistenia). Takže u teba predpokladám z DNP. Ak by ti netrvalo žiadne nem.poistenie ku dnu nástupu na MD (teda ani DNP), tak by sa zistovalo, či si v tzv. ochrannej dobe z ukončeného nem.poistenia. Ak sa tvoje nem.poistenie(PP v irsku) skončilo v čase, ked si bola tehotná, tak ochranná doba je 6mesiacov. Ale podla praxe soc.poistovne "neplynie ochranná doba" v prípade, ak ti "trvalo iné nem.poistnie" (aj ked v zákone to nenájdeš) ☹ . No aj keby si bola v ochrannej dobe z ukončeného nem.poistenia/PP v Irsku (teda nemala DNP), nikde nie je opísaný postup, z čoho by sa ti rátalo v tomto prípade materské a či by si mala naň nárok na SK.

Nemala si nárok na materské v írsku? Lebo v kombinácii so zahraničím a v uplatnovaní nárokov v zahraničí sa nevyznám. Len podla niektorých príspevkov na porade viem, že započítava sa doba v zahraničí (neviem, či zo všetkých krajín, alebo len ak majú podpísanú nejakú dohodu), no nikde sa nehovorí o tom, že sa aj ráta z výšky nem.poistenia v zahraničí. Mamičky tu na koníku písali niečo také, že treba požiadať o dávku v zahraničí (no neviem, či išlo aj o materské, či len o podporu v nezam.) a nechať si previesť vyplácanie na slovensko, či tak nejako.
Inak čo sa týka napr. podpory v nezamestnanosti uplatnovanej na Slovenksu (o materskom som nečítala), tak ju rátali iba z príjmu, čo by dosiahla v danej profesii v ich regione a boli to smiešne sumy v porovnaní s príjmom v zahraničí. No s tým asi skusenosti máš aj ty a určite väčšie ako ja. 🙂

Takže asi bohužial ☹ 😢 V tvojom prípade môžeš podla mna požiadať o poskytnutie rodič.príspevku na UPSVaR, t.j. na dorovnanie materského do výšky rodič.príspevku. čo ale asi robia až po ukončení poberania rodičovského??? lebo ide o malé sumy mesačne. Rodič.príspevok je mesačne 4560,- a od 9/08 4780,- a ty dostávaš mesačne, ako uvádzaš menej. Takže ti jednorázovo doplatia predpokladám od mesiaca narodenia dieťaťa do tejto výšky.

ingulka
19. sep 2008

Ahojte,
skrecok, gapa, ....
takze len pre info.. dnes mi dosla prva materska 😉 cize 19.09.2008 ... takze fakt to chodi na ucet okolo 20-teho.

skrecok
19. sep 2008

Ahojte Ingulka a Gapa 🙂 ,
aj mne uz prisla prva materska na ucet... 😵 Tak som konecne kludna a mam to v poriadku. Uz len nesmiem zabudnut poslat rodny list dietata ked mi vopred poslali list 😅

gapa
19. sep 2008

skrecok,
neboj sa nezabudneš. Vybav to najlepšie s prihláškou na dôchodkové poistenie. Tam budeš potrebovať tiež 1x RL dieťaťa k prihláške/RLFO (+vyhlásenie + oznámenie o sporitelovi). A to treba vybaviť do 15dní od pôrodu!!!
Tak najlepšie si tieto papiere pripraviť už teraz, zakial je čas, bud z internetu alebo priamo zo SP.

ejanotkova
30. sep 2008

Ahojte, chcela by som VAs poprosit o radu. Pracujem od 13.maja 2008 moj plat je 14900Sk v hrubom. Uvazujeme s manzelom o babatku. A z tohto mojho platu by som dostala asi dost nizku matersku. Preto by som si chcela doplacat NP. Oplati sa mi doplacat, ak planujeme babatko? Alebo ak by som teraz otehotnela, tak sa mi materska vypocita len z platu od 13.5.2008 do konca decembra 2008?? prosim poradte mi niekto. Ako by som mohla dostat co najvysiiu matersku a kedy by bolo najlepsie otehotniet... Dakujem Vam velmi pekne za radu....

ejanotkova
30. sep 2008

Prestudovala som si este nejake veci, tak to skusim napisat, .. ci som to spravne pochopila. od 13.5.2008 som bola zamestnana do 31.8.2008. Od 1.9.2008 som zmenila zamestnavatela. Ak si zacnem platit DNP, a porod budem mat v roku 2009, tak sa mi materske vypocita z obdobia 1.9.2008 do 31.12.2008. Rozumiem tomu spravne? Cize ked si zacnem od zajtra platit max. NP, tak by som mala dostat skoro max. materske?
Aby ste ma nebrali ze sa pozeram len na peniaze.. ale ved same viete ake to je v tejto dobe tazke.. ☹