Ako si legálne zvýšiť materskú?

viiila76
4. júl 2007

Kedze na buduci rok planujem svoje prve dieta, zacala som sa informovat ako to je s poberanim materskej... 55 % z vymeriavaceho zakladu, max zo sumy nieco vyse 25000 Sk... Badala som dalej a nasla som jednu uzasnu stranku, kde som nasla informacie a rady ako legalne dostat aj nieco navyse... Takze tie, ktore mate zaujem o tuto info, kontaktujte ma do schranky a ja Vam tu stranku poslem, neviem, ci by som ju mohla napisat aj tu... 🙂

klaudialip
26. sep 2011

@lili_mia a nevies aka je to suma dokopy?a kolko je potom materska?ja som mala len tych 256 eur.bo som posledne zamestnanie mala nizku mzdu tak mi urad prace doplacal.

ci sa to potom oplati,ale asi hej,ked by som mala dostavat 190 eur a potom viac,ci?

lili_mia
26. sep 2011

@klaudialip Také veci neovládam, napíš im mail a budeš vedieť.

drosera
26. sep 2011

vedel by mi niekto poradit? Do 18. 5.2010 som pracovala na zmluvu. Teraz som na dohode, takze od 9.8.2011 si platim DNP. Termin mam 8.4.2012..Myslite, ze sa mi to oplati platit? 😒 Dakujem

henky
6. nov 2011

@gapa ...... Mozem porosit o radu?..Od augusta 2010 si platim DNP z maxima.Teraz mi konci materska(maximalna)pocas ktorej som si DNP neplatila....Co teraz dalej-ak s manzelom planujeme buduci rok(jul-august) dalsie babatko....Dakujem

gapa
6. nov 2011

@henky
ak nástup na md vr.2012 a nezmení sa nič zásadné na dnp, tak by bolo výhodné platiť do konca roku z maxima a napr. koncom dec.2011, dať zmenu VZ (pozor nie odhlásenie!!) s účinnostou od 1.1.2012. Potom pri nástupe na md, pn, očr v r.2012 by sa rátala nem.dávka z vym.základu v r.2011.
Ak by dnp skončili, samozrejme by to všetko menilo.

henky
7. nov 2011

@gapa Ak nastupim na matersku az v roku 2013- rozhodujuce obdobie by bolo pre mna ake? A mozem ist teda popri rodicovskej aj na pn-ku alebo ocr-ku?..../dakujem/

gapa
7. nov 2011

@henky
ak máš dlhodobé nem.poistenie,tak rok 2012.
ak máš trvajúce nem.poistenie alebo si v ochr. lehote po ukončení nem.poistenia, tak môžeš poberať nemocenské alebo ošetrovné (asi ti ide o nem.dávky, nie samotnú pn, či očr, na nu môžeš ísť, ak aj ked ti nárok nevznikne), ak splnaš podmienky. Nárok na rodič.príspevok poberanie nemocenského a ošetrovného podla teraz účinného zákona neovplyvnuje.

bibkacik
8. nov 2011

ahoj aj mna bi to zaujimalo

henky
13. nov 2011

@gapa Prinalezi mi najaka socialna davka z dnp ak by som sla hned po materskej na PNku?....alebo musim mat zase po materskej zaplatenych dalsich 270dni-a potom budem mat narok?...alebo do akej doby /spätne/ tych 270dni plati..dakujem

gapa
13. nov 2011

@henky
aj obdobie poberania materkého sa ráta do 270dní, ak ti dnp trvá. tj. nárok na nemcenské z dnp vzníká hned.