Ako si legálne zvýšiť materskú?

viiila76
4. júl 2007

Kedze na buduci rok planujem svoje prve dieta, zacala som sa informovat ako to je s poberanim materskej... 55 % z vymeriavaceho zakladu, max zo sumy nieco vyse 25000 Sk... Badala som dalej a nasla som jednu uzasnu stranku, kde som nasla informacie a rady ako legalne dostat aj nieco navyse... Takze tie, ktore mate zaujem o tuto info, kontaktujte ma do schranky a ja Vam tu stranku poslem, neviem, ci by som ju mohla napisat aj tu... 🙂

jitulkabj
3. jan 2008

Ahoj Jajka!
Neodpoviem ti na vsetky otazky, ale poradim ti, ako si zvysit matersku. Len vcera som sa bola ohladom toho informovat v Socialnej poistovni. Hoci v mojom pripade je uz na to neskoro, verim, ze to aspon tebe pomoze.

Ak chces, aby si dostala najvyssiu moznu matersku (cca 15.000SK, je to len na prvych 6 mesiacov), musis si platit dobrovolne poistenie v maximalnej vyske (bohuzial, na ciastku som sa nepytala) minimalne 26 tyzdnov pred nastupom na matersku dovolenku. Kedze na matersku sa odchadza cca v 34tyzdni, v tvojom pripade by si tam mala zajst a vybavit si to v priebehu nasledujuceho mesiaca. Inak bude neskoro.

V opacnom pripade, sa materska vyratava ako 55% z hrubeho prijimu z posledneho zamestnia, ktora sa nezdanuje!!!

Dufam, ze som ti aspon trosku pomohla.

Caka ta nadhernych 9 mesiacov🙂) Drz sa!!!

lalu
3. jan 2008

Ahojte 🙂 takze zvysit materska sa da na max tych 15tisic? a vsetko co bolo popisane plati aj na rok 2008 resp. 2009?

tina_
3. jan 2008

Ahojte dievčata, tak ako každa, tiez by som rada videla vyššiu sumu ako pri prvej materskej (3500 sk životne minimum prvych šesť mesiacov).
Zamestnana som uz dlho, aj sa mi platia odvody, ale v tomto roku som robila aj na prikaznu zmluvu a ten prijem si musim zdanit, t.j. budem v marci podavat danove priznanie.
Ak tomu dobre rozumiem, tak sa mi bude materska pocitat z hrubeho prijmu, ktory vykazem v danovom priznani (aj s prijmom z prikaznej)?
A ak sa mi platia odvody z mojej mzdy, tak si mozem platit dobrovolne z toho rozdielu MAXIMALNY vymeriavaci zaklad minus moja mzda - z tejto sumy sa vypocitava dobrovolne nemocenske? Kolko je to percent?
A ako pise jitulka - musim to stihnut tento tyzden? Nestaci sa dat pripoistit tesne pred terminom? Ja som s tych blogov, diskusii a porad vôl... 🙄

nika2
8. jan 2008

Ahojte kocky,
chcem sa aj ja spytat. Pracujem uz vyse dvoch rokov takze to nemocenske poistenie povinne viac ako 270 splnam, ale nemam bohvie aky vymeriavaci zaklad tak by sa zislo nieco naviac. Termin mam 23.5.2008. Som sice uz v 21tt , ale keby som sa este teraz dobrovolne poistila uz by mi sa mi to nepocitalo keby som si plati maxi. vymer. zaklad? niak

viiila76
autor
9. jan 2008

nika2 - staci Ti prihlasit sa par dni pred nastupom na matersku dovolenku na DNP z minimalneho vymeriavacieho zakladu, myslim, teraz je to 8100 Sk, z toho si zaplatis poistne. A materska sa Ti navysi o 8100*55%= 4455,00 Sk. 🙂 Teda ak nemas hrubu mzdu v praci viac ako 20000,00.

viiila76
autor
9. jan 2008

Tina_ - dufam, ze si tak spravila, ako Ti bolo poradene...
- Ak sa prihlasis do 8 tyzdna tehotnosti, vymeriavaci zaklad z DNP si mozes zadat sama, ako si sama napisala,
- ak sa prihlasis po 8 tyzdni tehotenstva, DNP si plat z minimalneho vymeriavacieho zakladu (VZ), co je 8100, pretoze matersku Ti budu pocitat aj tak iba z tejto vysky, aj keby si si platila z VZ napr. 15000,00. No a to Ti potom staci sa prihlasit aj par dni pred nastupom na matersku, ak si to nestihla, teraz uz sa prihlasovat nemusis.

viiila76
autor
9. jan 2008

Tina_ - a nie, materska sa Ti bude pocitat z prijmu, z ktoreho sa Ti pocital a odvadzal prispevok na nemocenske poistne, takze nie z toho, ktory budes udavat v danovom priznani, ak sa Ti tak robilo aj z druheho prijmu, tak potom OK. 🙂

viiila76
autor
9. jan 2008

Lalu - rok 2009 je este daleko, moze sa vselico zmenit 🙂

viiila76
autor
9. jan 2008

jitulkabj
Preso ci myslis, ze v Tvojom pripade je uz neskoro??? Socilanej poistovni never vzdy, povedia Ti tak, ako sa im hodi. 🙂

Aj Ty si este mozes navysit matersku do 4455 Sk urcite. 🙂
Tych 26 tyzdnov plati pre zenu, ktora nema vobec ziadny prijem, tie, ktore su zamestnane, sa mozu prihlasit aj par dni pred nastupom na matersku s vymeriavacim zakladom 8100,00, vid, co som napisala Tine. 🙂

A hlavne, to poistne nezabudnite aj zaplatit. 🙂

kabocka
9. jan 2008

ahoj viiila76...aj mna zaujima tato temicka...

planujeme babetko, ak sa postasti este tento rok ...tento tyzden mi volali so socialky, aby som si navysila VZ v dec. na 25tis a potom znizila na minimum, tak som aj urobila

mozes mi prosim ta popisat z coho sa vypocitava vyska materskej, ked by som este tento rok isla na matersku alebo aj ten pripad, ked by som isla na matersku povedzme do aprila 2009
a ako mam platit to nemocenske...

dakujem vopred za cenne rady 😵 😵

viiila76
autor
9. jan 2008

Jajka78 - co najskor sa prihlas na DNP s vymeriavacim zakladom (VZ), rozdiel 28142-Tvoja hruba mzda v praci. Budes tak mat maximalnu matersku.

Ak Ti rozdiel VZ vychadza menej ako 8100, nemusis sa prihlasovat, staci Ti aj par dni pred nastupom na MD, socialna poistovna by Ti aj tak pocitala len z 8100, aj keby si platila z vyssieho. 🙂

viiila76
autor
9. jan 2008

kabocka - neviem ako si na tom so zamestnanim, pracujes na pomer alebo si SZCO alebo DNP?

viiila76
autor
9. jan 2008

kabocka - pozri, co som napisala Tine, je tam uvedeny vypocet

kabocka
10. jan 2008

som SZCO...od 15.12.2007 ...kuknem odpoved pre Tinu...dakujem

viiila76
autor
10. jan 2008

kabocka - rok 2009 je este daleko 🙂, to sa moze vselico pomenit, rok 2008 je isty 🙂)

ked si SZCO - tak ako je uz uvedene, aj v Tvojom pripade plati, ze prihlasit sa na DNP do 8 tyzdna tehotnosti

a pred tym si pracovala? Pretoze na vypocet materskej sa berie cely rok 2007 (ak by si isla na matersku v roku 2008), predpokladam, ze 270 dni poistenia by si mala splnene....

nika2
10. jan 2008

Viila76: netreba byt DNP min. 270? Lebo ked som ohladne tohoto volala na Socialnu poistovnu, tak ze keby som sa DNP a chcela poberat aj z toho matersku tak musi toto poistenie tiez trvat min.270 alebo nie? nika

viiila76
autor
11. jan 2008

Nika2 - podla noveho zakona, ktory plati od 1.1.2008 nie, staci, ze ked aspon v zamestnani mas splnenych 270 dni. Teraz sa poistne obdobia scitavaju, pravdaze sa nerataju tie, ktore sa prekryvaju, vtedy sa pravdaze rata len jedno obdobie.

Ty mas 270 dni splnenych v zamestnani, takze sa nezabudni taky tyzden, ci dva prihlasit ako DNP s vymeriavacim zakladom 8100,00 Sk, zaplatit poistne a cakat na vyssiu matersku. 🙂 Ked nastupis na matersku, mozes sa zase odhlasit. 🙂

Keby si nastupovala na matersku do 31.12.2007, vtedy by si musela byt DNP poistena 270 dni.

Pracovnici socialnej poistovne nevedia o vsetkych fintach 🙂, alebo nemozu vsetko hovorit. Aj ked Ti budu pri prepazke hovorit nieco ine, alebo ze Ta nemozu prihlasit, tak to daj do podatelne a nebav sa s nimi o tom. 🙂

nika2
11. jan 2008

Viiila76- ďakujem za radu. Skúsim to a uvidím čo z toho bude. Veď to neni zase taka palka za to poistné. A z toho DNP sa da aj hoci kedy odhlásiť? Lebo nejako sa v tych ich zakonoch neviznám. Asi počas poberania materskej sa tam nemusí platiť ako pri povinnom, ale keby som už nechcela byť DNP dá sa to hoci kedy a bez udania dovodu? nika

madi
11. jan 2008

ahojte...ja som bola tiez sa informovat na soc. poist... abola som prekvapena...tetusky mi normalne dali tipy co a ako.. 😉 bohovske boli.... hovorili sice iba tak....popod fuz...ale...pomohli...
a ten novy zakon je o tom, ze ked chces aby sa materske ratalo aj z poistenia aj z DNP alebo napr. zo zivnosti...kazdy jeden "vztah" musi trvat aspon 270 dni za posl. 2 roky....
ja som SZCO...este mi chybaju 3 mesiace do 270 dni....
a som aj zamestanec (od decembra) - a to sa mi vobec nebude ratat, pretoze to nesplna podmienku 270 dni...
a takisto kebyze chcem DNP - tak tam musi byt tych 270 dni...(alebo 26 tyzdnov pred porodom?) - neviem teraz...

neni to sranda...a slovensky stat pojem ze matka a SZCO v jednej osobe....take nepozna...a neakceptuje... 😠 😒

tina_
11. jan 2008

Dievčatá, ďakujem za odpoveď. Ale vyzerá to o ničom. Zákon je jedno, podľa neho by to bolo fajn, pripoistiť sa dobrovoľne (najlepšie to stihnúť pred 26 týždňami nástupu na MD), ak neskôr, aj tak - z min. základu 8100 sk, čo by znamenalo pridanie k materskej plus nejakých 4500Sk.
Avšak...
prečítala som dosť príspevkov na www.porada.sk, aj som zadala otázku - ale : sociálna poisťovňa má vraj na svojej stránke VÝKLAD tohto zákona po svojom, čo v praxi znamená, že ak nestihnete platiť DNP 270 dní, a popri tom máte samozrejme svoj pracovný pomer, tak od vás chcú, aby ste ukončili pracovný pomer, aby ste mali vôbec nárok na materskú z DNP, inak vraj vám ju nevyplatia (a že sa môžete odvolať a súdiť, ale človek má na materskej pred pôrodom asi iné starosti,...). paráda, nie? Napriek novele z tohoto roku, kde sa môže kombinovať tých 270 dní zamestnanie aj DNP. Oni jednoducho zobrali citát zákona, že jedno z poistení musí byť ukončené a hotovo. A vraj nemôžete ukončiť DNP, keď ste ho neplatili 270 dní, resp. môžete, ale nič z neho...
Má niekto konkrétne skúsenosti, už z tohto roku, napr. kto z vás už nastúpil na materskú a pritom platil DNP (menej ako 270 dní)?

jitulkabj
11. jan 2008

Viete co, baby, ja som z toho uz totalny vol!!! Citam, citam....a zas mam v tom vacsi bordel.

1. Ked pisete o navyseni materskej z min. vymer. zakladu, mate tym na mysli, ze tym si NAVYSIM svoju matersku o ciastku 4 455SK, alebo by som dostavala LEN takuto ciastku? Lebo pokial plati to druhe, tak je to vyhodne len pre tie, ktore maju dostavat minimalnu davku, to je vraj 3 500Sk.

2. Taktiez mam nejasno v tom, ze ak som na SK zamestnana len od septembra 2007 a predtym som stravila 2,5 roka legalne zamestnana v zahranici, splnam vobec podmienku platenia odvodov 270 dni??
Na social.poistovni mi totiz zenska povedala, ze do uvahy sa berie IBA moja "pracovna historia" z SK (prijem v zahranici ich nezaujima). A zaratava sa do toho aj to obdobie, ked som pracovala pred odchodom do zahranicia (t.j. rok 2005).
Suhlasi to? Nie je relevantne iba obdobie poslednych dvoch rokov????

Viem, ze nemozno verit zenam na Socialnej...ale ako inac sa dopracovat k pravdivym informaciam????

mravvcek
12. jan 2008

Dievcata viete mi poradit?Som zamestnana,ale od novembra som na PN(rizikovom), na matersku nastupujem 13.6.2008.Da sa este nieco urobit v mojom pripade aby som nejako zvysila matersku?

viiila76
autor
13. jan 2008

Tak to uz som mimo aj ja... 😠 Clovek si zafixuje jedno od odbornika a potom odrazu je pravda nieco ine... teda o tom nic neviem, ze muselo byt DNP 270 dni, ked mas 270 splnenych v zamestnanani, musim sa o tom informovat... 🙄 Ja som sa uz z DNP odhlasila, platila som 7 mesiacov, potom mi poradili, aby som to zrusila, ze vsak staci par dni pred materskou, kedze plat mam celkom OK... a teraz toto... do kelu

viiila76
autor
13. jan 2008

Na stranke Socialnej poistovne je napisane:

Zmeny v podmienkach nároku na nemocenské dávky, ak dôvod na ich poskytnutie vznikne po 31. decembri 2007

1. U povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby podmienka zaplatenia poistného na nemocenské poistenie sa sleduje len za posledných desať kalendárnych rokov, pričom sa toleruje, ak dlžná suma poistného na nemocenské poistenie je v úhrne nižšia ako 100 Sk.

2. Na nárok na nemocenské dobrovoľne nemocensky poistenej osoby a na nárok na materské u všetkých skupín poistencov na účel splnenia podmienky 270 dní nemocenského poistenia sa započítava obdobie akéhokoľvek ukončeného nemocenského poistenia.

3. Otcovi dieťaťa, ktorý po dohode s matkou dieťaťa prevzal dieťa do svojej starostlivosti (za predpokladu splnenia ostatných zákonom stanovených podmienok) vznikne nárok na materské, ak dieťa prevezme do starostlivosti po uplynutí šiestich týždňov odo dňa pôrodu a ak matka nebude poberať materské alebo rodičovský príspevok, bez ohľadu na skutočnosť, či matka dieťaťa predtým poberala materské.

4. Pri posudzovaní nároku na ošetrovné poistenca, ktorý sa stará o dieťa do desiatich rokov veku, pretože fyzická osoba, ktorá sa inak o dieťa stará, bola prijatá do ústavnej starostlivosti, je dôvod jej prijatia do ústavnej starostlivosti právne bezvýznamný.

5. Dobrovoľne nemocensky poistenej osobe sa nemocenská dávka určí z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu (jedna tridsatina minimálnej mzdy zamestnancov v pracovnom pomere, ktorá platí k prvému dňu kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky), ak pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky bola nepretržite dobrovoľne nemocensky poistená menej ako 26 týždňov; ak dobrovoľné nemocenské poistenie zaniklo a znovu vzniklo nasledujúci deň, nepovažuje sa nemocenské poistenie za nepretržité.

6. Pri súbehu nároku na dávku z viacerých nemocenských poistení nemocenská dávka sa vypočíta najviac zo sumy denného vymeriavacieho základu určeného z vymeriavacieho základu na platenie poistného na nemocenské poistenie v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, ktorý je v období od 1. januára 2008 do 30. júna 2008 pri:

a) 29-dňovom kalendárnom mesiaci 970,4138 Sk,
b) 30-dňovom kalendárnom mesiaci 938,0667 Sk,
c) 31-dňovom kalendárnom mesiaci 907,8065 Sk.

viiila76
autor
14. jan 2008

Tak informovala som sa u pana Mihala na stranke www.porada.sk (inak tam vam poradia najlepsie, tam maju stale aktualne info, najlepsie sa je obratit na nich), ze to ma vlastne znamenat a napisal mi, ze proste socialna poistovna si do svojho vykladu vsunula slovo "uz ukonceneho"...

ALE PORADIL MI NASLEDOVNE:
Ze nech má SP výklad aký len chce, treba si najst pár dní pred materskou nové zamestnanie s max vymeriavacim zakladom (teraz 28000 Sk) a staré zamestnanie spolu s DNP ukončít, tak máte materskú 15000 Sk mesačne.
Tie, co uz mali DN platene sa môžete počas materskej na neho znova prihlásiť - môže sa hodiť po skončení materskej počas poberania rodičovského príspevku - ked bude dieta PN (budete dostavat osetrovne aj z tohto poistenia).

OSPRAVEDLNUJEM SA TYM, KTORYM SOM RADILA, ALE BOLO TO PODLA ZAKONA, nevedela som, ze si SP spravi aj tak po svojom... 🙄

lucida
15. jan 2008

Ahojte, prosim Vas o radu.Neviem kedy budeme mat babo,ale chcela by som si platit dobrovolne poistenie.Ma to nejaky vyznam,aby som mala vyššiu matersku?Dakujem za radu

tina_
17. jan 2008

Ahojte dievčatá,
je to fakt, čo píše Viiila 76, Soc. poisťovňa si jednoducho pozmeňuje zákon.
Ak citujem bod 2:
2. Na nárok na nemocenské dobrovoľne nemocensky poistenej osoby a na nárok na materské u všetkých skupín poistencov na účel splnenia podmienky 270 dní nemocenského poistenia sa započítava obdobie akéhokoľvek ukončeného nemocenského poistenia.

A ak to mojou logikou dobre chápem, tak tu nevidím nikde súvislosť medzi tým, že to "akékoľvek" UKONČENÉ nemocenské poistenie (teda aj DNP) musí trvať 270 dní!!! "Účel splnenie podmienky 270 dní" podľa mňa znamená, že aby človek vôbec niečo dostal, tak musel byť pred nástupom na MD poistený 270 dní (a to môže byť zo zamestnania alebo DNP, alebo kombináciou oboch, čo je novela tohto roku). Takže ak si sociálka TAKTO vysvetlila zákon, tak ÚPLNE ignoruje novelu a správa sa tak, ako v minulom roku, kedy DNP naozaj muselo byť tiež 270 dní. Svinstvo.
Nie je možné to dať niekde do telky, alebo čo? Prečo máme byť odkázané na pracovníčky sociálky, ktoré nepotrebujú študovať zákon (ani mu rozumieť), ale si spravia SVOJ výklad a podľa neho sa správajú. Dokonca počúvam, že v rôznych mestách pristupujú rôzne pracovníčky k nároku na materské rôzne, tak to kde sme??? Prečo nám má SP upierať nárok na vyššie materské, ktoré by sme zo zákona LEGÁLNE mali mať?

A ak tomu novému pracovnému pomeru pár dní pred nástupom na MD s najvyšším platom: neviem, koľké z nás majú takého ochotného zamestnávateľa, ktorý by to pre nás spravil... A nájsť nové zamestnanie s bruškom v 9. mesiaci a to s maximálnym platom, nuž... 😖

jitulkabj
19. jan 2008

2. Na nárok na nemocenské dobrovoľne nemocensky poistenej osoby a na nárok na materské u všetkých skupín poistencov na účel splnenia podmienky 270 dní nemocenského poistenia sa započítava obdobie akéhokoľvek ukončeného nemocenského poistenia.

Ja tomu rozumiem tak, ze ak chces mat matersku vypocitavanu zo sucasneho platu, t.j. 55%, tych 270 dni musis mat zaplatenych, ci uz ako DNP alebo odvody zo zamestnania predtym. Ale nie je relevantne iba obdobie poslednych dvoch rokov, co viacere pisu, no scitaju sa vsetky dni zo vsetkych zamestnani, hoci ich bolo viac.

To znamena, ze tak ako v mojom pripade, nevadi, ak sme niektore boli medzi svojim prvym a sucasnym zamestnanim, ci uz odcestovane alebo nezamestnane, zaklad je mat 270 dni krytych, ked sme pracovali na SK.

S tym DNP....vraj je rozhodujuce mat zaplatenych minimalne 26 tyzdnov pred odchodom na matersku!

A k zmene zamestnania tesne pred odchodom s max VZ....nuz je otazne,
- ci takeho zamestnavatela vobec najdete,
- ci sa oplati dat vystup a zriect sa sance vratit sa na miesto, ktore nam napr. vyhovuje a mame rady.

A viete, co som tiez rozmyslala? Co z toho, ze mi,povedzme, znamy ponukne zmluvu s maxVZ? Ved aj tak o 6 tyzdnov pojdem na matersku a on ma bude musiet prepustit, alebo ma drzat "umelo" ako svoju zamestnankynu na materskej a platit za mna odvody? Ved to su prenho len zbytocne naklady navyse!
A ak ma prepusti, nebude mi potom vyplacana materska zo socialky, teda minimum????

jaduska
19. jan 2008

jitulkabj, ten "známy" ti môže dať zmluvu na dobu určitú, hoci aj na 1 mesiac. Môže ťa zamestnať 3 dni pred nástupom na materskú, to ani nezaplatí "obrovské" odvody. Počas MD za teba neplatí vôbec nič

alinka189
20. jan 2008

ahojte, poradte aj mne, prosím. ja som už všetky porady prečítala a stále som nenašla mne podobný príklad a som z toho jeleň. zamestnaná som 3r. a DNP 270 dní mám splnené, ale ešte som ich neodhlásila (neviem či mám platiť nadalej alebo to zrušiť.) platila som stále z min.VZ. teraz snažilkujeme, tak dúfam, že sa podarí. ako teda v mojom prípade dosiahnuť max.materskú, ked som nestihla koncom roka zvýšiť na max.VZ a k 1.1. znovu znížiť min. VZ, ked sa berie do úvahy predchádzajúci rok v prípade, že porodím tento rok. dakujem vám.