Ako si legálne zvýšiť materskú?

viiila76
4. júl 2007

Kedze na buduci rok planujem svoje prve dieta, zacala som sa informovat ako to je s poberanim materskej... 55 % z vymeriavaceho zakladu, max zo sumy nieco vyse 25000 Sk... Badala som dalej a nasla som jednu uzasnu stranku, kde som nasla informacie a rady ako legalne dostat aj nieco navyse... Takze tie, ktore mate zaujem o tuto info, kontaktujte ma do schranky a ja Vam tu stranku poslem, neviem, ci by som ju mohla napisat aj tu... 🙂

poki10
3. feb 2010

hipuska som z toho smutna, ale rozmyslam ze s nim vybabrem tak ze pojdem na PN - teda na rizikove

lubica69
3. feb 2010

no áno na rizikové môžeš ísť ale nebudeš mať tým pádom asi maximálnu materskú myslím Neviem presne
zaregistruj sa čo najskôr na DNP ale to ešte namôžeš byť PN Počas PN sa ani DNP neplatí Myslím,že ak splníš tú podmienku 26 týždňov tak by to malo byť Ok Len sa čo najskôr prihlás na DNP z maxima
Lebo ty tú podmienku 270 dní aj keby si bola teraz na rizikovom splníš ale musíš splniť aj podmienku 26 týždňov z DNP z maxima na maximálnu materskú

gapa
3. feb 2010

poki,
ak si po skúšobnej dobe a oznámiš písomne s dokladom o tehotenstve, tak si v tzv.ochrannej dobe pred výpovedou od zamestnávatela. Ako ti povedali na SP, PN neohrozuje nárok na materské. Aj dni pN sa rátajú do 270dní, ak prac.pomer trvá. A materské z terajšieho zamestnania sa ti aj tak bude rátať z r.2009 (resp. od začiatku tohto PP do 31.12.09, ak vznikol v r.2009), a ak bude pokračovať, t.j. splniš 270dní.

poki10
3. feb 2010

gapa, dakujem, a aky je ten doklad o tehotenstve? mam si nieco vypytat od gynekologicky? a co mam do toho oznamenia napisat? asi aj planovany nastup na MD a termin porodu?

gapa
3. feb 2010

ja som napísala, že oznamujem, že som tehotná s pravdep. termínom pôrodu xx.xx.xx, o čom predkladám lekárske potvrdenie.

a priložila som kopiu niektorých údajov z tehotenskej knižky (moje údaje a pečiatku), no dá sa aj extra potvrdenie od lekára vyžiadať.

lenka1122336
4. feb 2010

ahojte.nakolko mam z toho vsetkeho chaos,tak prosim o radu.do juna 2008 prac.pomer.Od jula do 25.9.2009 MD+RP.Od 26.9.2009 som zamestnana.Môj hruby mes.prijem je 550€.Od 7.10.2009 si prispievam dobrovolne-vymeriavaci zaklad mam 500€.Termin pôrodu mam koniec jula.Chcem sa spytat,či mi vyjde max. materska a čo sa stane ked trebars v marci budem musiet odist na PN na 10 dni.Za odpoved vopred dakujem.

skrecok
4. feb 2010

Ahojte,
ospravedlnujem sa, ze som necitala od zaciatku. Akosi nemam tolko casu. Mam velky zaujem....len tomu velmi nerozumiem a mam v tom chaos.

Nedavno som sa dopocula, ze sa da legalne zvysit matersku, len neviem ako.

Zamestnana som od 01/2006 a na matersku som sla v 08/2008. Teraz som na rodicovskej dovolenke a chceli by sme druhe dieta do leta 2011. Minuly rok mi obnovili pracovny pomer na dobu neurcitu. Znama mi poradila zacat platit DNP, este predtym ako otehotniem. Vraj treba platit 9 mesiacov, aby mi zvysili matersku. Len nerozumiem preco vsade sa pise ze 270 dni, to sa rata aj soboty, nedele a sviatky?
A dalsia vec, kedze som este zamestnana a DNP sa plati v pripade nezamestnanosti alebo samostatne ZCO. Alebo nemam pravdu? Vopred dakujem za odpoved.

gapa
4. feb 2010

lenka,
ak pôjdeš na PN, nič sa nestane. Nerozumiem, či si bola na MD do cca 12/2008 ako zamestnaná alebo nie a či ide o ten istý PP ako teraz. Ak ten istý, tak nárok na nemocenské z DNP mat nebudeš, len zo zamestnania, takže aj počas PN plat poistné.
Ak by si bola do 12/2008 na MD ako zamestnanec t.j. počas trvania PP a ten si neskôr ukončila a teraz máš nový PP, tak máš nárok na nemocenské aj z DNP, lebo tieto dni čerpania MD (pozor nie RD!!!) z "ukončeného" nem.poistenia, ktoré spadajú do dvoch rokov pred vznikom PN, sa ti prirátajú ku dnom trvajúceho DNP.

martinex
5. feb 2010

skrecok,
DNP sa plati aj ked si zamestnana...ja mam ten isti pripad, na MD som isla 6/2008 a teraz od februara som zacala platit DNP aby sme mohli mat druhe babo...rata sa 270 dni-aj soboty nedele,proste vsetky kalendarne dni. ked si to zratas, 270dni je cca 38tt,cize treba zacat uz predtym nez otehotnies,aby ti to vyslo a mohla si mat vyssiu MD pri druhom dietati.
Cize na strakne socpoist.sk si vypln registracny list FO, hore si zasktrni DPO,vypln a dole si napises sumu z ktorej chces DNP platit, ak chces max MD tak od sumy 1084 odpocitaj tvoj hruby mesacny prijem dohodnuty v pracovnej zmluve a suma co ti vyjde je zaklad platenia DNP- z toho sa plati mesacne 4,4%
a uz to len odnesies na svoju pobocku Soc Poist alebo im to posles 😉

tyli
5. feb 2010

Martinex,
keď som si podľa vzorca ktorý uvádzaš vypočítala, vyšlo mi patiť DNP 22eur mes (t.j. 198eur za 9 mesiacov)
Aká je prosím max. výška materskej? oplatí sa to?
Ak by som nechcela max. materskú, ako si vyrátam mes. platby do DNP?

Mám aj viac otázok na DNP, vôbec tomu nerozumiem ☹ .

lubica9414
8. feb 2010

ahoj viiila76, vidim,ze uz je to par rokov do zadu, co si spomenula tu stranku na matersku.ak by si ju este mala, a ak funguje, mozem ta poprosit,ci by si mi ju mohla poslat? Dakujem

lubica69
9. feb 2010

tyli skús tému DNP je to tam všetko pekne vysvetlené a lubica sú tam aj linky na veľmi zaujímavé blogy ohľadne materskej 😀
max výška materskej je okolo 595 eur mesačne

cigaretka5
10. feb 2010

kocky lahke pocty 55% z maximalneho vymeriavacieho zakladu teda 55% z 1084

zzz
4. apr 2010

ahojte,citala som si blog p.Mihala, o tom ako moze najvyssie poistenie ziskat zamestnankyna...t.j. zmena pozicie vramci firmy, prepustenie a opatovne nastupenie do prace...chcem sa spytat ci to naozaj v praxi funguje....

sonyay
5. apr 2010

Dobry den,

Vie mi niekto poradit z coho sa vyratava materska, keby som bola nezamestnana ale v ochrannej lehote a zaroven by som si platila dobrovolne nemocenske poistenie?? Chcela by som si ho platit aby som dostavala najvyssiu moznu matersku. Dakujem velmi pekne za pomoc

katulikzlatulik
7. apr 2010

Dobry den,

od 4.1.2009 som na materskej dovolenke. V roku 2011 planujeme dalsie babo, cize opat by som sla na matersku - z coho mi vypocitaju matersku v roku 2011, kedze v roku 2010 som nemala ziaden prijem?

rubinka
9. apr 2010

http://www.socpoist.sk/tabulka-platenia-poistne...

Baby tu máte koľko sa platí DNP, máte tam maximálny VZ a minimálny VZ, jedno z toho si treba vybrať.

petulik22067
9. apr 2010

ahojte chcem sa opytat ci postupujem spravne ak chcem mat max.matersku som zamestnana od1.2.2006 teraz mi zmluva konci 30.04.2010 zamestnam sa v novom zamestnani od 1.5.2010 s max.VZ na matersku nastupujem 1.6.2010 bude sa mi ratat z posledneho zamestnania?surne to potrebujem zistit dakujem

zuzinkazuzu
14. apr 2010

ahojte baby potrebovala by som poradit
od juna 2009 si platim nemocenske z minimalneho VZ to je 96,90€ budem ho platit do juna 2010 pretoze ma potom oslobodia od platenia na jeden rok,lenze taky problem by tu bol ze chceme mat s manzelom babatko zhruba niekedy v juli-septembri by sme sa pokusali a bojim sa ze potom by som nemala narok na matersku je to tak?tych 270dni by bolo len co s tym ked rok nebudem platit?

katka888
14. apr 2010

rubinka...vysku vymeriavacieho zakladu na DNp si mozes urcit sama , musi byt v rozmedzi min - max. tzn, ze nie len min alebo max, ale aj hoc co medzi tym 🙂

zuzinkazuzu... to nev iem s tym rokom neplatenia, ale ked budes rodit v roku 2011, budu ti brat VZ za rok 2010, tzn, ze ak si platis z minima, materska sa rata z minima.... pozor na to

katka888
14. apr 2010

petulik, ak sa nemylim, maju ti VZ ratat ako VZ z nemocenskeho poistenia v zamestnani od 1 do 31.5 deleno 31 dni .
podmienka 26 tyzdnov pred nastupom na MD plati pre DNP, nedocitala som sa zeby platilo rpe zamestnanie.

petulik22067
15. apr 2010

katka888 dakujem za odpoved takto som to pochopila aj ja len niektory ludia na uradoch to" nechcu pochopit "ked ti to maju vysvetlit,asi su tam na..................pekny den

petulik22067
15. apr 2010

a este nieco, zistila som to na stranke p.mihala je to tam strucne a jasne vysvetlene za co mu dakujem tolko inf.pre mamicky ktore to budu potrebovat.

lubinka26
6. júl 2010

ahojte. prosim vas, potrebujem poradit. mam sice este dost casu, ale nech sa viem zariadit.
som v 7tt a dnes mi v soc. poistovni povedali, ze sa mi uz neoplati si pripalacat dobrovolne. tak teda som nieco precitala a chcem sa opytat, ci by bola tato kombinacia v poriadku a ziskala by som max. matersku 600€.
neviem, ci si to lahko prestavujem, ale napr. je velka pravdepodobnost, ze pojdem na matersku niekedy v januari 2011. keby som napr. k 1.12. 2010 pozastavila zivnost a napr. otec by ma prijal do zamestnania a dal by mi v hrubom prijem 1000€, za mesiac december by za mna zaplatil odvody do soc. poistovne do 8. 1. 2011 ale zaroven by mi dal k 1.1. 2011 vypoved v skusobnej dobe a ja by som uz len cakala, kedy ma dr. vypise na matersku. no neviem, ci je toto mozne. ak nie, co by ste mi poradili? dakujem pekne

lubatko11
6. júl 2010

ahoj, chcela by som poradit, lebo mam z toho chaoz, ked som v 13.tyzdni tak uz si nemozem doplatit DNP? ani keby som spatne doplatila potrebnu sumu? predpokl.termin porodu mam 30.12.2010 a nastup 18.11.2010
dakujem

andzi
7. júl 2010

@lubatko11 samozrejme, že nemôžeš, to by urobila každá!

veronkaj
29. júl 2010

vysvetlíte mi to niekto??

ked som teraz normálne zamestnaná mám plat priemerne 480 Eur čistého a plánujem tehotenstvo,
tak 270 dní pred pôrodom by som si mala ešte doplácať do sociálky aby som mala maxim. materskú teda toho pol roka.

to môžem požiadať na sociálke sama má s tým niečo zamestnávateľ??? alebo mu to nahlásia, nerada by som bola keby o tom dopredu vedel.

andzi
29. júl 2010

@veronkaj áno, musíš si o to požiadať sama vyplnením RLFO na príslušnej pobočke soc. poisť. Tvojmu zamestnávateľovi to nikto nebude oznamovať a myslím, že tvojho zamestnávateľa to ani zaujímať nebude. Poistné si budeš platiť zo svojho vrecka.

moninka1
29. júl 2010

ahojte,
chcela by som vas poprosit o radu. Platim si od 1.1.2010 DNP z minimalneho vymeriavacieho zakladu, kedze som studentka VS. Od 1.8.2010 budem zamestnana na trvaly pracovny pomer na plny uvazok . Podmienka 270 dni mi uplynie az po nastupe na MD, a ak neporodim predcasne tak samozrejme pred porodom.
Aby sa mi ratala materska z platu zo zamestnania, musim podat odhlasku z DNP? Ak ano, kedy ju podat (ku dnu 31.7.2010?)? Co by sa stalo, keby som par dni bola DNP aj PNP?

velmi vam dakujem za odpovede