Ako si legálne zvýšiť materskú?

viiila76
4. júl 2007

Kedze na buduci rok planujem svoje prve dieta, zacala som sa informovat ako to je s poberanim materskej... 55 % z vymeriavaceho zakladu, max zo sumy nieco vyse 25000 Sk... Badala som dalej a nasla som jednu uzasnu stranku, kde som nasla informacie a rady ako legalne dostat aj nieco navyse... Takze tie, ktore mate zaujem o tuto info, kontaktujte ma do schranky a ja Vam tu stranku poslem, neviem, ci by som ju mohla napisat aj tu... 🙂

gapa
16. sep 2008

kukona, neviem prečo sa pýtaš práve v tejto téme?? 🙂

ak dcéra nenavštevuje štátom dotované zariadenie, tak rodič.príspevok budeš poberať nadalej (nie materské, to už s 2apol ročnou dcerou určite nepoberáš).
A počas trvania prac.pomeru č.1, z ktorého čerpeš momentálne už rodičovskú dovolenku môžeš byť zamestnaná aj na druhý prac.pomer alebo aj na dohodu.

Ak budeš pracovať na dohodu, tak za teba zamestnávatel neodvádza žiadne poistné, len zrážkovú alebo preddavkovú dan. Obsah dohody musí zodpovedať zákonníku práce a teda hlavne rozsah práce.

Ak by ti vznikol PP č.2, tak by si už mala viac povinností (napr. nahlásenie na UPSVaR a odhláška v SP). No myslím už v inej téme o práci počas poberania materského (rodič.príspevku)/či MD, RD je to rozoberané. V tom prípade by aj zamestnávatel č.2 musel za teba odvádzať všetky druhy poistenia. NO a samozrejme by si si musela vyriešiť po ukončení čerpania rodič.dovolenky v PP č.1 v dostatočnom predstihu ukončenie jedného z týchto PP, ak by sa nedali vykonávať súbežne z časového hladiska.

kukona1
16. sep 2008

a keby som dala výpoved v zamestnaní 1 a zamestnala sa v tejto druhej práci na trvalý PP a náhodou počas roka otehotniem,mám nárok na druhú materskú,alebo musím mat odrobených 270 dni? som v týchto veciach úplný laik...vobec tomu nerozumiem... 😒

titkovamiriam
16. sep 2008

tak to neviem ☹

gapa
16. sep 2008

Aha, tu je ešte jedna tvoja nezodpovedaná otázka. Som vedela, že niekto sa tu pýtal v podobnej situácii ako ja, no potom som na to pozabudla a už nevedela, kde to bolo. Vlastne aj odpovedať sa skoro ani nedá. Treba prebrať jednu konkrétnu situáciu (variantu) po druhej.

Takže tvoja otázka kukona, z témy "odstupné"
práve o to mi ide gapa,že v marci mi končí materská-dieta plánujeme až niekedy v oktobry ,pretože manžela čakajú ešte nejaké vyšetrenia-bojí sa aby som nezostala vdova s dvomi detmi má problémy so srdcom...
a ešte zamestnávatel nevie čo bude dalej-tiež čaká...že možno tú firmu zoberie niekto iný a on dúfa že tam zostaneme...a vlastne ked budem do konca materskej doma a už budem tehotná...tak na tých pár mesiacov ked budem tehotná ma nikto nezamestná,ked sa tá prevádzka kde som zamestnaná zruší...čo potom s tými mesiacmi? mám sa zaevidovat na úrade? alebo je lepšia byt na rizikovom? pretože toto tehotenstvo som bola celé na rizikovom a predtým som potratila v piatom mesiaci.

TAkže v tvojej situácii ozaj velmi záleží na dátumoch, aké nem.poistenia (PP) ti budú trvať k nástupu na MD, resp. ak žiadne, kedy skončí tvoje nem.poistenie, príp. ktoré nem.poistenie (PP) skončí skôr. Napr. na dátume nástupu na druhú MD. Ak u druhého zamestnávatela budeš pracovať len na dohodu, kedy pôvodná firma s tebou ukončí PP, či posledným dnom čerpania RD alebo máš možnosť ešte si aspon pár dní vyčerpať zostatok dovolenky aby si bola aspon pár dní nem.poistená a bolo platené nem.poistenie. (nie preplatiť!!!)To by sa napr. oplatilo ak budeš v tom čase tehotná aspon v cca 10-11týždni tehotenstva a po ukončení tohto PP nebudeš budeš mať iné nem.poistenie (druhý PP, alebo dobrovolné nem.poistenie) a v PPč.1 máš zaujímavý plat. No a zabudla som na medzeru v zákone, ktorá hrozí, že v tvojom prípade nastane, ked nastúpiš na MD v ochrannej dobe a vzhladom na to, že v kalend.roku predchádazajúcemu roku ukončenia prac.pomeru nemáš vym.základ, tak by sa ti malo rátať materské z predpokladaného vym.základu, z ktorého by sa ti rátalo materské v mesiaci nátstupu na MD. Ale vzhadom na to, že vlastne v mesiaci nástupu na MD (žiadania o materské) už prac.pomer netrvá, neviem čo sa použije?

Ak tehotná nebudeš, či ozaj počítaš s PN-kou. POtom je dôležité, aby trval PP k nástupu na PN-ku alebo byť v ochrannej lehote z ukonč.PP (ak by tvoj PPč.1 končil posledným dnom RD, tak ochrnná lehota neplynie). Ak skončí PP po vyčerpaní dovolenky a budeš tehotná, tak ochranná doba je 6mesiacov. Ak by si nebola tehotná, tak neviem iste, či by bola ochranná lehota 42dní alebo len tolko kalend.dní, kolko kalend.dní uplynie od začiatku čerpania zvyšku dovolenky do dátumu ukončenia PP. OL však plynie len v prípade, že nemáš iné nem.poistenie!!! Preto sú aj dôležité.

NO asi som to teraz dosť skomplikovala a z mojej odpovede vlastne nemáš žiaden osoh (ale už to nechám tak)! No len aby si vedela, že už som nad tým viackrát rozmýšlala, no málo faktov a vela nejasného je tam. Radiť sa jednoznačne nedá.
Ak by si mala nejakého prístupného zamestnávatela, ktorý by ta zamestnal aspon na pár dní pred nástupom na MD alebo pred nástupom na PN so zaujímavým vymeriavacím základom (mzdou), tak by to bolo jednoznačne zjednodušené. Potom by ale nemohli trvať k nástupu na MD iné prac.pomery.

Aj ja som nevedela, čo robiť, som sa cca 2mesiace pred ukončením čerpania RD dobrovolne nem.poistila, no nakoniec to bolo neskoro a som DNP musela zrušiť, lebo tam bolo určité riziko/nevýhoda, ak by môj PP skončil a DNP pokračovalo a nemala som splnených 270dní pre nárok na nemocenské.

gapa
16. sep 2008

kukona,
ak by ti trval PP č.2 a PP č.1 by bol ukončený, tak sa ti ku dnom nem.poistenia z PP č.2 prirátajú dni nem.poistenie z PP č.1 (v obodobí posledných dvoch rokov pred pôrodom) a to aj dni čerpania rodič.dovolenky (kedy je nem.poistenie prerušené) počas trvania prac.pomeru.

Takže nárok na materské z PP č.2 by si mala. Rátalo by sa z vymeriavacích základov pre nem.poistenie v novom prac.pomere.

kukona1
16. sep 2008

práve preto sa mi zdá lepšie dat výpoved z PP1 lebo PP2 mám výhodnejšie platové podmienky-nakolko som bola toto tehotenstvo celé na rizikovom v nemocnici,tak sa obávam že ked chceme druhé dieta,aby som nezostala hned PN na začiatku...a nezostala ,,na sucho,, bez penazí alebo s almužnou.Preto ma zaujímamlo,kolko by som mala mat odrobené,aby som mala nárok na PN a MD..nechcela by som to komplikovat ani sebe ani zamestnávatelovi.pretože je to známy a nechcela by som mu narobit problémy....preto som chcela íst aspon na rok do nového zamestnania a by sme sa pokúsili o bábetko.
neviem či som ta gapa nedomotala ,neviem ako by som to inak napísala,píše sa to tažšie ako sa to hovorí.. 😅

gapa
16. sep 2008

kukona, asi máš pravdu, ak tam máš aj lepší plat. Ak ti nehrozí ukončenie PPč.2, tak vlastne môžeš ukončiť PP č.1 hned. Ak by ti to hrozilo, tak by som ti poradila ukončiť PP č.1 až po uplynutí skušobnej doby, ak predpokladám, že hned nebudeš tehotná.
(boože, stále musím písať ak..., lebo len čo niečo napíšem, zistím, že nie za každých okolností je to pravda 🙂 )

mima777
2. okt 2008

Ahojte dievcata, prosim vas, viete mi niektora poradit? Ake podmienky musim splnat, aby som dostala maximalnu vysku materskeho, t.j. tych 15tisic, ked som v poslednych dvoch rokoch nepracovala na Sk, ale v zahranici a tym padom som si tu ani neplatila ziadne odvody? Musim si platit tych 270dni plnu vysku zo socialneho aj zo zdravotneho poistenia??

adrioska
2. okt 2008

Mima mala by si si platit 270 dni nemocenske poistenie z max. vymer. zakladu. V sucasnosti je to asi 1 330 Sk mesacne. Poinformuj sa v Soc. poistovni. Zdravotne poistenie s tym nesuvisi, ale podla mna by si si mala aj to platit.

durni
3. okt 2008

ahojte nevieete mi poradiť či sa da robiť alebo sa nedá robiť na dohodu počas prvých 28 t materskej? som s toho mimo . Volala som na sociálku a pani mi povedala že nie je problém, bola som si to osobne overiť a tam mi pani zase za okienkom na sociálke povedala že v žiadnom prípade a poptom som tam písala mail či sa to teda dá alebo nedá a zase mi napísali že hej. tak sa pýtam Vás či s tým nemáte nejaký skúsenosti že by stemi to presne mohli povedať ako to teda je.

gapa
3. okt 2008

durni, už ti aj odpovedali a je tu už aj taká téma,
aj počas MD môžeš pracovať na dohodu, len nemôžeš za obdobie poberania materského mať vymeriavací základ pre nemocenské poistenie. Ale z dohody sa nem.poistenie neodvádza.

durni
3. okt 2008

Ďakujem gapa, a ako sa presnejšie volá ta téma ak ťa môžem poprosiť?

gapa
2. nov 2008

Len tolko, že je schválená výška minimálnej mzdy od 1.1.09, vyšlo to 1.11.08 v zbierke zákonov č.422/2008 v sume 295,50 EUR, takže

MINIMALNY VYMERIAVACI ZáKLAD PRE DOBROVOLNÉ NEMOCENSKÉ POISTENIE od 1.1.09 bude 295,5 EUR a minimálne mesačné poistné pre nemoc.poistenie bude 13EUR (4,4% z 295,5 EUR).
Splatné je do 8.2.09 za obdobie 1/09

samozrejme suma minimálnej mzdy platí ako minimálny vymeriavací základ aj pre ostatné doborvolné poistenia

drahomirka
10. nov 2008

ahojte, vedel by mi niekto poradiť ako si zvýšiť materskú avšak DNP už nestíham, keďže som už v 3. až 4. mesiaci?
Počula som niečo o ukončení PP tesne pred nástupom na materskú a potom sa znova zamestnať hoci aj u toho istého. Mňa však zaujíma, čo z toho plynie pre zamestnávateľa. Pokiaľ teraz vykazoval papierovo min. mzdu a zrazu mi dá 29 000,-(to len tak, bez toho, že by mal on nejaké výdaje kvôli mne).Poraďte, ďakujem

jaduska
10. nov 2008

Drahomirka, teraz pred koncom roka je na to ideálna príležitosť. Zamestnávateľ s tebou normálne ukončí prac.pomer - vyplní odhlášky do sociálnej aj zdravotnej poisťovne (to je dôležité). Potom uzatvoríte nový pracovný pomer, kľudne hneď na druhý deň, dajú sa nové prihlášky do soc.aj zdrav.poisťovne. V decembri sa zvyknú vyplácať odmeny, takže mzda môže vysoká. Zamestnávateľ ale musí zaplatiť odvody z tejto vyššej mzdy, tak neviem, či bude ochotný....

olinka6226
11. nov 2008

drahomirka, staci ked par dni pred odchodom na matersku ta zamestnavatel odhlasi a znovu prihlasi na socialke. moze sa jednat hoci i o 1 den, cize pre neho by odvody z maxima boli za ten jeden den cca 1000sk (ale teraz som fakt strelila od oka tak ma nezozerte) co by ak je to v pohode clovek malo ist. nemusi platit cely mesiac. a v tom pripade by sa ti materska ratala z toho jedineho dna cize by si mala 30219/pocet dni v mesiaci * 0,55= denny vymeriavaci zaklad* pocet dni mesiaca (co budes poberat matersku, cize kazdy mesiac inak)= tvoja materska

drahomirka
11. nov 2008

Dakujem Jaduske a Olinke za rady, už len keby sa to podarilo. 😉 Určite to potrebujem s niekym rozobrať dopodrobna. Dakujem a držte sa.

tlenka
11. nov 2008

ahojte, mala by som jednu taku filozoficku otazocku, ak mozem. ☹ 🙂 😅 K 31.5.2008 som ukoncila pracovny pomer na plny uväzok a tiez prac. pomer uzatvoreny na kratsi prac. cas. V sucasnosti som stale nezamestnana, vedena na urade prace. Od 1.11.2008 som zacala platit dobrovolne nemocenske poistenie z max. VZ 30 219 Sk, co je 1 330 Sk mesacne. S priatelom totiz rozmyslame o nasom prvom prirastku, chceli by sme sa posnazilkovat v decembri tohto roku. Ak by to nahodou vyslo, preratavala som si, ze kedy by sa babo asi tak narodilo - tak cca. 2.9.2009. Podla info, ak mam dobre, na matersku sa nastupuje 6 alebo najneskor 8 tyzdnov pred porodom, co v mojom pripade by to bolo asi 22.7.2009. Na matersku je narok, ak za posledne 2 roky je zaplatenych 270 dni nemocenske poistenie. V mojom pripade by po preratani platenia dobrovolneho NP vyslo, ze by som zaplatila DPN za "263 dni" a 7 dni by mi chybalo, ak by to ozaj tak vyslo, ako si predstavujeme. Ak by som sa zamestnala, tak by som si dobrovolne doplacala NP do toho max. VZ, aby mi vysla najvyssia materska. Otazka - z akeho VZ by sa ratalo tych zvysnych 7 dni, co by mi nebodaj chybalo do 270 dni? A ako by sa to potom preratalo a vyslo? 263 dni z max. VZ a 7 dni z VZ z poslednej prace? Dufam, ze som to tu zrozumitelne napisala. Dakujem velmi pekne vopred za odpoved. 😵 🙂

olinka6226
12. nov 2008

tlenka ak z nemocenskeho poistenia nesplnas 270 dni, rata sa aj hocijake ine ukoncene NP. Este by som ti poradila ze teraz neplat z maxima, zmen si to na minimum nech neplatis zbytocne vela. Prihlas sa hned ako zistis ze si tehotna, najneskor vsak do 6 tyzdna tehu VZ 30219. Ale pre klud duse, to kludne mozes nechat tak.

gapa
12. nov 2008

tlenka,
neviem odkial začať písať, lebo z tvojej otázky je zrejmé, že nerozumieš tomu, ako sa ráta materské a aj potrebných 270dní.

I. Pre nárok na materské je podstatné, aké nem.poistenia „trvajú ku dnu nástupu naMD“. U teba teda, či ti bude k nástupu na MD trvať len DNP alebo aj napr. zamestnanie (nazvem ho PPč.3). Ak by si sa aj v r.2009 zamestnala ale tento PP by „netrval k nástupu na MD“, tak ti z neho nárok na materské nevznikne, len z DNP!!!
II. Potom sa z každého TRVAJúCEHO NP „zvlášť“ zistuje, či je splnených potrebných „aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom (nehovorí sa o „platení“ NP ale „trvaní“ NP, aj keď za istých okolností pri DNP treba doplatiť do 270dní ak neuplynú do nástupu na MD a nemáš iné ukončené NP, ktoré možno k DNP prirátať) DNP treba samozrejme platiť včas a v správnej sume. Ak sa 270dní nesplní zo samotného trvajúceho nem.poistenia, tak sa môžu prirátať dni ukončeného NP, ak spadá do obdobia dvoch rokov pred pôrodom (jedno ukončené NP-ie však možno prirátať len do jedného trvajúceho NP a tiež dni sa nesmú dátumovo prekrývať).

Takže ak by bol tvoj „skutočný pôrod“ 2.9.09, tak sa sledujú dva roky späť, t.j. obdobie od 2.9.07 do 1.9.09.
V tomto období máš/budeš mať predpokladám:
TRVAJúCE NEM.POISTENIA
A)
DNP od 1.11.08 do 1.9.09 = 305dní nem.poistenia, z toho ku dnu nástupu na MD = 1.11.08 do 21.7.09 = 263dní (takže bud bude treba ozaj doplatiť ešte 7dní do 28.7.08 alebo by sa k tomuto NP prirátali dni napr. z PPč.1 a platiť by nebolo treba) Asi by som pre istotu (lebo postupy SP sú nevyspytatelné) zaplatila radšej navyše do konca 7/09 a potom si preplatok na DNP vyžiadala vrátiť.
B)
PPč.3 od xx.xx.xx do 1.9.09 = x dní . Takže z tohoto samotného nem.poistenia by si nesplnila podmienku aspon 270dní…, no môžeš k týmto dnom prirátať napr. aj dni z PPč.2
UKONČENE NEM.POISTENIA
C)
ukončené nem.poistenie zamestanca z prac.pomeru č.1 od xx.xx.xx (najskôr od 2.9.07) do 31.5.08 = x dní
D)
ukončené nem.poistenie zamestnanca z prac.pomeru č.2 od xx.xx.xx (najskôr od 2.9.07) do 31.5.08 = x dní

III. určí sa rozhodujúce obdobie z každého „TRVAJúCEHO nem.poistenia“, z ktorého sa SPLNILA podmienka aspon 270dní! Z neho sa bude rátať výška materského. Pri DNP treba mať tiež splnenú podmienku trvania DNP aspon 26týždnov od posledného prihlásenia do nástupu na MD, inak sa nárok na materské z DNP ráta z aktuálnej min.mzdy.

Ak teda bude trvať k nástupu na MD: DNP + PPč.3, tak rozhod.obdobie pri DNP je 1.11.08 do 31.12.08 a pri PPč.3 záleží kedy PPč.3 začal. Napr. ak by začal 4.2.09, tak pri nástupe na MD 22.7.09 by bolo rozhodujúce obdobie 4.2.09-30.6.09

IV. vyráta sa denný vym.základ z nem.poistenia v rohodujúcom období z každého NP zvlášť. Ich súčet nesmie presiahnuť maximálny denný vym.základ v mesiaci nástupu na MD. Napr. max.DVZ:
- v 12/08 je 30219:31dní v dec. = cca 974,8 tj. denná dávka max. 974,8 x 55%
- v 2/09 je max.DVZ 30219/28dní = 1079,25 …
- v 7/09 bude DVZ vyšší, lebo od 1.7.09 už sa zvýši mesačné maximum, ktoré už nebude 30219 ale o niečo viac tj. x/31 dní

Takže ty si sa od 1.11.08 ani poistiť nemusela. Stačilo aj pred koncom roka (lebo je to výhodné) a v prípade, ak by si tehotná bola skôr, tak ako píše olinka do 6tt (pri nástupe na MD 8týždnov pred PTP), resp. do 8tt. No lepšie skôr, jako neskoro J. Teraz si to už ponechaj a „ak predpokladáš nástup na MD v r.2009“, tak si môžeš dať od 1.1.09 zmenu vym.základu (pozor nie odhlášku a prihlášku, ale ZMENU) na aktuálne minimum od 1.1.09 tj. 295,50eur. Tuto zmenu však musíš do SP doručiť do konca roka 2008!!! (pozor na volné dni pred koncom roka v SP!) Ale môžeš aj nadalej platiť z maxima, resp.rozdielu max a VZ zo zamestnania.
Ak nevieš, či ti prípadný PPč.3 bude trvať k nástupu na MD, tak by bolo dobré sa zamestnať až v r.2009 (nie v r.2008), aby tvoj VZ v zamestnaní neovplyvnil VZ z DNP v r.2008, teda v rozhodujúcom období pre výpočet materského.
Od 1.1.09 už bude možné podla novely zákona meniť VZ z DNP len každých 6mesiacov po stanovení predchádzajúceho VZ. Pri zmene od 1.1.09 ešte naposledy platí starý zákon. (ak však budeš mať prac.pomer, tak samozrejme bude stále platiť, že súčet VZ zo zamestnania +DnP nesmie prekročiť maxim.VZ

Som toho popísala (snád som sa nesekla) takže ak chceš, sa pýtaj
😉

tlenka
16. nov 2008

Ahoj Gapa, velmi pekne ti dakujem za vycerpavajucu odpoved... presla som si este nejake prispevky, ale mam este nejake otazocky.
Tiez doplnam info o PP c. 1 a c. 2:
PP č. 1 (na plny uväzok) trval: 1.1.2007-31.5.2008, brutto 12 000,- Sk mesacne
PP č. 2 (na kratsi prac. cas) trval: 1.9.2007-31.5.2008, brutto 3 000,- Sk mesacne

Pises, ze pri DNP treba mat splnenu podmienku trvania DNP aspon 26 tyzdnov od posledneho prihlasenia do nastupu na MD. Otazocka: "Teda mozem nadalej kludne platit DNP z max. VZ, nevadi, ak to bude viac ako 26 tyzdnov od prihlasenia?"

Tiez, ze je lepsie sa zamestnat radsej v r. 2009. Cize ak sa podari, tak sa radsej zamestnam v r. 2009. Crtala by sa mi jedna praca - ako osobna asistentka pre ZTP osobu.
Neviem ci sa do toho rozumies, ale prikladam info: "Osobní asistenti vykonávajú osobnú asistenciu na základe zmluvy podľa Občianskeho zákonníka a za odmenu, najviac 10 hodín denne. Výkon osobnej asistencie nie je náhradnou dobou pre účely dôchodkového poistenia, osobný asistent je však povinný platiť si sám zdravotné poistenie (pokiaľ nie je poistený z iného titulu, napr. pracovnoprávny vzťah alebo obdobný vzťah alebo za neho platí poistenie štát), za určitých podmienok si môže osobný asistent dobrovoľne platiť poistné na dôchodkové poistenie, nemocenské poistenie a dobrovoľne si platiť príspevok na poistenie v nezamestnanosti. Z odmeny za osobnú asistenciu si osobný asistent platí daň z príjmu fyzických osôb. "

Ja som tomu porozumela, ze DNP by som si platila sama. Este si to ale vsetko preistotu dopredu pozistujem, lebo tym odvodom a jak ta zmluva je riesena celkom nerozumiem.

No ale opytam sa takto. Ak by som mala prac. pomer od 1.1.2009 s min. mzdou 8100,- Sk, tak by bolo rozhodujuce obdobie 1.1.09-30.6.09? Potom by som si musela doplacat DNP z rozdielu 30 219 - 8 100, tak?
Ako by to potom vyzeralo dalej - vznikol by mi stale narok na matersku, prip. na max. matersku?

Tiez som pisala, ze ak sa podari, tak by som nastupila na MD toho 22.7.2009. Ty si uviedla v bode A, ze by mi chybalo 7 dni do 270 dni. Takze bud bude treba doplatit 7 dni do 28.7.2009, alebo by sa k tomuto NP priratali dni napr. z PP c. 1 a platit by nebolo treba. Otazocka: "Ak by sa z PP c. 1 priratali dni, tak by to nejak ovplyvnilo vysku materskej?"

gapa
17. nov 2008

ešte než odpoviem, odporúčam príspevky od p.MIhála o materskom časti I-VI. , sú na tejto stránke pod prihláškou:
http://jozefmihal.blogspot.com/

gapa
18. nov 2008

tlenka,
tu je schválená novela zákona o soc.poistení (bohužial, v zbierke zákonov ešte nie je uverejnená), týkajúca sa aj osobnej asistencie. Môžeš byť za určitých podmienok poistencom štátu v dôch.poistení, no myslím, že len z minimálnej mzdy (to som však nekontrolovala)
http://www.nrsr.sk/Dynamic/Download.aspx?DocID=...

gapa
18. nov 2008

"Aspon 26týždnov" znamená 26týždnov a viac.
Ak budeš dNP platiť dlhšie ako 26týždnov od posleného prihlásenia na DNP, tak nevadí. Problém by bol, ak by si "aspon 26týždnov... " nedosiahla

To zamestnanie som myslela pracovný pomer (a povinné nem.poistenie zamestnanca), a ako píšeš o osobnej asistencii, tam o prac.pomer asi nejde, takže je to jedno, kedy začneš.

V prípade nástupu na MD v r.2009 je pre výšku materského jedno, z akého VZ budeš platiť DNP v r.2009 (či z minima alebo maxima alebo rozdielu). Pri súbehu zamestnania +DNP však môžeš platiť v súčte najviac z maxim.VZ. T.j. ak budeš ako zamestnanec povinne nem.poistená tak z DNP môžeš platiť najviac z rozdielu maximálneho VZ a VZ zo zamestnania.

treba aby si sa v tom zorientovala a ked bude treba, t.j. otehotnieš, tak si pýtaj radu, podla konkrétnych dátumov predp.termínu pôrodu a podla toho, či ti bude trvať prac.pomer.

deyna
19. nov 2008

je mozne aby som poberala matersku, ak som momentalne na materskej a poberam rodicovsky prispevok? respektive ako je to podla noveho zakona so subeznym poberanim materskej a rodicovskeho, pomohlo by mi DNP?

gapa
19. nov 2008

súbežne poberať materské a rodičovský príspevok nemôžeš. RP by si nepoberala počas poberania materského. Nárok na materské ti vznikne, ak trvá tvoj prac.pomer.

tlenka
19. nov 2008

ahoj gapa.. velmi pekne dakujem za doplnene info. ohladom toho platenia DPN min. 26 tyzdnov som rozumela. len som nechapala tomu - za posledne 2 roky treba mat 270 dni NP, ci musi byt subezne celych 270 dni zaplatene, alebo ci sa daju zratavat NP: z predchadzajuceho zamestnania + dni DNP. este raz dakujem 🙂

deyna
20. nov 2008

Dakujem gapa, a nepomohlo by, ak by som sa na nejake obdobie zamestnala? aj keby to neobolo plnych 270dni? Plus DNP

gapa
20. nov 2008

deyna,
napíš konkretny prípad, takto neviem posúdiť, čo myslíš

silvia.t
21. jan 2009

Ahojte vedel by mi niekto poradit...som zatial bez manzela,terajsi priatel je cudzinec a svdbu zatial neplanujeme...mam 20rokov a zamestnat som sa este nestihla kedze som v maji zmaturovala a v septembri otehotnela...pocas tej doby som sa hlasila na urade prace,ale posledne 2mes.som na rizikovom cize,mam marodku...nedostavam teraz ani korunu...je to normalne???moja rozvedena mama s dvoma bratmi (socialny pripad)ma ma este akoze zivit??? A co po porode budem mat narok na matersku,aku vysoku???
Vela otazok ale ak by mi vedel niekto poradit velmi by som to ocenila...DAKUJEM 😅