Ako si legálne zvýšiť materskú?

viiila76
4. júl 2007

Kedze na buduci rok planujem svoje prve dieta, zacala som sa informovat ako to je s poberanim materskej... 55 % z vymeriavaceho zakladu, max zo sumy nieco vyse 25000 Sk... Badala som dalej a nasla som jednu uzasnu stranku, kde som nasla informacie a rady ako legalne dostat aj nieco navyse... Takze tie, ktore mate zaujem o tuto info, kontaktujte ma do schranky a ja Vam tu stranku poslem, neviem, ci by som ju mohla napisat aj tu... 🙂

bokovka
31. okt 2009

standa diky diky uz tomu chapem este jedna otazocka kocky: ak si budem platit poistenie napr. 5 mesiacov a potom pojdem na PN na rizikove a porodim po 8 mesiacoch budem mat narok na tu vyssiu matersku?????

bokovka
31. okt 2009

jaaaaaaaaj pozeram ze toto som sa uz pytala ......sorry ....

cmuky
21. nov 2009

Mozte mi prosim poradit ci rozmyslam spravne? V sucasnosti som na materskej dovolenke - konci mi 28.11.2009. Pred jej nastupom som pracovala na TPP a pripoistila som sa DNP. Teraz som dostavala max matersku a nastupujem od 29.11.2009 na rodicovsku.
Sucasna materska mi bola vyratana z roku 2008 - vysla mi maximalna po sucte oboch poisteni. Ale na rok 2009 som si DNP sama znizila na minimum - co 13€ mesacne splatka.

S manzelom by sme chceli este jedno babatko a to co najskor, ale nemame vela financii a preto by som potrebovala poradit.
OTAZKA: Mozem si k 30.11.2009 zrusit svoje dlhodobo platene DNP (za rok 2009 z minima 13 €) a nasledujuci den nove zalozit na maximalnu splatku 44,1€. To by bolo teda za december tohto roku a este do 6 mesiacov rovnako 44,1€. Babatko planujeme skusat od aprila, maja - Predpokladam ze aj v tomto tehotenstve budem na rizikovom tehotenstve.
- Takze pozedzme jun 2010 by ma doky vypisal na PN-ku teda ak je to mozne z DNP ak som na rodicovskej dovolenke?
- preberie za mna platenie DNP stat, ked som na PN?
- dostanem maximalnu PN-ku, ked som predtym toho 30.11.2009 urobila zrusenie a znovu zalozenie 1.12.2009 na 44,1€ - ale mam splnenych tych myslim 26 tyzdnov pred nastupom na PN (no nie 270 dni vkuse poistenie ako DNP).
- no a to co je pre mna najdolezitejsie dostasnem potom matersku, ked z pn nastupim na matersku? a bude maximalna? Ide o to, ze na matersku nastupim podla toho ako sa podari otehotniet mozno uz aj v roku 2010 december a ja som mala posledne prihlasenie na DNP 12/2009 v max vyske - staci to na to, alebo az potom v roku 2011 nastupim na matersku a to snad bude v poho ked cely rok 2010 som si platima max a potom za mna stat ked by som bola pn.
- a posledny dotaz - mozem poberat davku zo soc poistovne (PN) aj ked som zaroven v r2010 s prvym dietatom na rodicovskej dovolenke?
Dakujem Vam za odpovede.

lofovka
8. dec 2009

Ahojte, viem, ze sa budem asi opakovat, no ak mi mozete poradit, tak budem rada. Momentalne som doma s malou a beriem rodicovsky prispevok. Mala bude mat 18.3.2010 tri roky a ja by som sa mala vratit do zamestnania. Pracujem v banke a moze sa stat, ze ma poslu na zastupovanie v ramci regionu, co si pri malej neviem predstavit. Chcem sa opytat, ci sa mozem dat DNP pripoistit, ak este nie som tehotna /to zistim az tento tyzden/. Ak som, tak uz je to neaktualne. Rozpravala som sa zo zamestnavatelom, ze ak odmietnem nim ponuknute miesto, tak mi da vypoved. Tak som chcela vediet, ci v takom pripade si mam radsej to DNP zacat platit alebo nie, akt eda nie som tehotna. No ak by som bola, tak ma vlastne asi ani prepustit nemoze, lebo som v ochranej lehote, nie?

standa82
8. dec 2009

Lofovka, pokiaľ si tehotná, tak na DNP je už neskoro, lebo musíš splniť podmienku 270 dní do pôrodu. Ak tehotná nie si a plánujete, potom sa môžeš pripoistiť pokiaľ máš VZ nižší ako 1084,55 eur.
Ak si tehotná, prepusiť ťa nemôže (aj môže ale s odstupným) si v ochrannej lehote. Prepustiť ťa môže počas RD.

nadenka8
10. dec 2009

Ahojte, jeej konečne som niečo našla, kde by som mohla uspieť. Neviem si poradiť. Neviem sa dopátrať tohoto: V auguste som skončila poberať matersku. Mala som ju maximálnu lebo som si platila DNP tych 270 dní. Žial som ich nepochopila že ako DNP platca po prechode na rodičovský príspevok nie som oslobodená od platenia poistenia. Došla mi teraz pekna upomienka za 4 mesiace. Tak neviem či to mám isť zrušiť, alebo čo. Či by som to nejako vedela využiť pri druhom bábu. Chceli by sme ho až tak o rok a pol. V podstate teraz v decembri zaplatim ešte poistenie z maxima. No a dokedy by som musela mať to druhe miminko keby chcem poberať najvyššiu matersku. Nejak som sa v tom zamotala. Neviete poradiť?

standa82
10. dec 2009

No teraz by si si mohla DNP zrušiť alebo zmeniť na minimum. A keď by ste sa rozhodli, že bábo už chcete, zmenila by si si VZ na max.

nadenka8
10. dec 2009

a potom by som to musela znovu platiť tych 270 dni že? juj škoda že som sa hned neodhlásila

natali1985
10. dec 2009

ahojte mamičky....nemam vela času čitat vaše urivky len sa chcem opytat na to zvyšenie materskej od roku 2010...čo je na tom pravdu a či mam aj ja narok na zvyšenie ked už budu dva roky čo som na materskej....prosim poradite mi?

standa82
10. dec 2009

Nadenka, pokiaľ by si do pôrodu splnila podmienku 270 dní ( 2 roky pred pôrodom), potom by ti stačilo platiť len 26 týždňov. Ak by si prešvihla dni, tak by si musela znovu platiť na 270 dní.

Natali, ty si teraz na rodičovskej. Ak si poberala cca.6 meisacov materskú, máš nárok aj na zvýšený RP. Ak si materskú nepoberala, ale poberala si len rodičovský, potom nemáš nárok na zvýšený RP.

lubica69
10. dec 2009

natali a zvýšený RP platí len dvoch rokov dieťatka

standa82
10. dec 2009

To neva Lubica, to by ešte 1-2 mesiace stihla.

lubica69
10. dec 2009

no jasné to hej nech sa využije všetko čo sa môže 😀 len aby vedela,že to nie je na celú dobu RD ale len do 2 rokov 😅
inak škoda,že to nie je do 3 rokov ale zas lepšie ako nič 😀

standa82
10. dec 2009

No to by pomohlo aj mne do troch rokov. No každý rok novinka, nech sú spokojná aspoň tie maminy, ktoré môžu.

lubica69
10. dec 2009

standa mne už nie 😅 ale neva som rada za maminy ktorým to pomôže 🙂

eda28
13. dec 2009

Ahojte baby,moze mi niekto v skratke vysvetlit,co znamena pre mna ako platcu DNP,ake to ma vyhody. Teraz som si to bola vybavovat a z maxima. Ja som to pochopila tak,ze k materskej budem dostavat este plus nieco navyse. Ale neviem,co to dalej obnasa.Dakujem

jujka
15. dec 2009

ahojte,
potrebujem poradit ohladom DNPO. Som na materskej od septembra 2007 a predtým som pracovala 3roky. Keby som počas materskej začala platit DNPO z maxima tak musím platiť 270 dni pred nástupom na druhú materskú, alebo len 26 týždnov?
Ďakujem za každú radu mám vtom trochu zmätok.

standa82
15. dec 2009

Eda, ak si v TPP, potom ti materskú vypočítajú z platu a aj v SP z DNP. Ale asi si nezamestaná,keď si sa prihlásila z maxima. Keď budeš mať nastúpiť na MD, tlačivo od gynekológa zanesieš do SP a oni ti vypočíatjú materskú. Keďže si platíš z amx.VZ, dostaneš max.materskú, ktorá je cca. 580 eur. Toto budeš dostávať 6 mesiacov. Veď to je super. Ak by si si toto neplatila, nedostaneš nič, len RP a aj to taký ako je teraz a nie zvýšený.
Ak by si išla na PN, OČR, tiež odnesieš papier na SP a oni ti vypočítajú dávku.
Prihlásená musíš byť do pôrodu minim.270 dní aby si mala nárok na max.materskú. Ak budeš rodiť skôr ako ti uplynie 270 dní, potom ti materskú vypočítajú len z minima.

Jujka, takže teraz si nezametsnaná? A od kedy presne?

jujka
15. dec 2009

ahoj standa nie poberám rodičovský do septembra 2010 a na materskú som išla z roboty, ale tam som bola na papiery platená iba z minima a DNPO som nemala.

standa82
15. dec 2009

Jujka, takže TPP ti stále trvá. Keď sa prihlásiš na DNP, musíš aj z tohoto do pôrodu splniť 270 dní (keby ti skončil PP v tomto roku, stačilo by ti splniť v DNP len 26 týždňov). Ale tebe sa stačí prihlásiť aspoň mesiac pre plánovaným otehotnením z minima (aby si zbytočne neplatila) a keď zistíš že si tehotná (najneskôr však do 8 t.t.) sa choď z DNP odhlásiť a na druhý deň sa prihlás z rozdielu 1084,55 - 295,5 (po novom roku je min.mzda okolo 307 eur, nie 295,5) = 789,05 (po novom roku 777,55 eur). Toto potom bude tvoj VZ. Prečo je tam počítaná min.mzda? Lebo som sa stretla s prípadmi (čo tu na fóre mamičky hovorili), že išli z RD na druhú MD a zamestnávateľ im materskú počítal z minim.mzdy. Preto som si aj ja začala platiť z takéhoto rozdielu, t.j. z 789,05 eur. A keď sa prihlásiš už z rozdielu, potom musíš splniť podmienku 26 týždňov do nástupu na MD. Čiže z nového VZ musíš platiť do nástupu na MD 26 týždňov, ak pôjdeš na MD skôr ako ti uplynie doba 26 týždňov, materskú ti budú počítať z minima a nie z VZ z ktorého si si platila.

oriesok
15. dec 2009

ahojte.. chcem sa opýtať.. viete mi niektorá poradiť, od kedy mi vzniká nárok na PN keď mám DNPO? musí sa tiež splniť podmienka 270 dní? som zamestnaná a platím sa aj pripoistenie. Z odvodov, čo mi robí zamestnávateľ som v pohode dostala PN ale z DNPO nie, vraj nespĺňam podmnienku tých 270 dní..

jujka
15. dec 2009

Ďakujem 😵

standa82
15. dec 2009

Oriešok presne, najprv musíš splniť podmienku 270 dní. Keď splníš podmienku nemoc.poistenia, potom máš nárok na PN aj z DNP.

Jujka, nemáš začo. Dúfam, že si pochopila. 🙂

oriesok
15. dec 2009

ahaaaaa... lebo pôvodne mi teta pri podpisovaní DNP vravela, že nárok mám od prvého dňa po zaplatení DNP.. alebo som ju zle pochopila a malo to byť tak, že po splnení podmienky 270 dní mám nárok na PN z DNP od prvého dňa nástupu na PN.. ???

standa82
15. dec 2009

No oriešok ešte jedna vec. Ak platíš v DNP aspoň 26 týždňov, mali by ti PN vypočítať z minim.mzdy. Ak nemáš ani toto splnené, potom nemáš nárok, až po splnení; buď 26 týždňov a minimum alebo až 270 sní a z takého VZ, z ktorého si platíš.

oriesok
15. dec 2009

no.. platím si to DNP od 01.09.2009 takže ani tú podmienku nemám splnenú.. ale zamestnaná som od 01.09.2006 ale predpokladám, že dokopy sa to nespočítavá.. že sú to 2 rozdielne veci..
standa ďakujem krásne za informácie.. dútam, že aspoň materskú vystihnem.. a trošku poisťovňu vyžmýkam.. 😅

standa82
15. dec 2009

Oriešok, presne sú dve nemoc.poistenia, takže každé sa ráta zvlášť.
Materskú stíhaš. 270 dní splníš v máji. Takže materská bude taká akú chceš, akú si platíš.

eda28
15. dec 2009

Dakujem Standa,v tychto veciach sa velmi nevyznam.To DNP si platim,z maxima a som zamestnana,TPP. Myslela som si ze ak to budem platit z maxima dostanem viac,ta pani za okienkom v SP bola neochotna. A to je iste,ze by som dostala maximalnu matersku,ved taky nemam ani plat v cistom.Dik za trpezlivost so mnou ale ja som z toho vazne jelen.

standa82
16. dec 2009

Eda, zbytočne si platíš z maxima, keď ti trvá PP. Stačí ti platiť z rozdielu (1084,55 - tvoj VZ v zamestnaní = ...). Choď sa odhlásiť a na druhý deň sa prihlás z nového VZ (z toho rozdielu), samozrejme ak ešte nie si tehotná. Ak si tehotná, nestihla by si potom splniť podmienku 26 týždňov do nástupu na MD.