Ako si legálne zvýšiť materskú?

viiila76
4. júl 2007

Kedze na buduci rok planujem svoje prve dieta, zacala som sa informovat ako to je s poberanim materskej... 55 % z vymeriavaceho zakladu, max zo sumy nieco vyse 25000 Sk... Badala som dalej a nasla som jednu uzasnu stranku, kde som nasla informacie a rady ako legalne dostat aj nieco navyse... Takze tie, ktore mate zaujem o tuto info, kontaktujte ma do schranky a ja Vam tu stranku poslem, neviem, ci by som ju mohla napisat aj tu... 🙂

lubica69
29. júl 2010

@moninka1 DNP ti počas vyplácania nemocenskej dávky (čo je teda aj materská) stále plynie len si oslobodená od platenia Takže ak po MD nebudeš chcieť v DNP pokračovať stačí ti podať odhlášku ku dňu skončenia MD 🙂

veronkaj
30. júl 2010

a teraz sa chodí na materskú dva mesiace pred pôrodom, potom začína plynúť 6 m čo sa dostáva tých 50% z vym. základu potom treba požiadať o materský príspevok, ktorý je teraz po novom už tých 256 Eur do dvoch rokov a zároveň pri narodení treba požiadať na úrade práce o príspevok pri narodení a to je 678 Eur tak som to pochopila správne????
a keby som si teraz platila naviac to poistenie a potom by som dostávala materskú tak to vypláca len sociálna poisťovňa a s tým už zamestnávateľ nemá nič spoločné, bude ma akým spôsobom evidovať že som na materskej myslím účtovne.
nechcem aby vedel, že som si dopredu plánovala tehot.

ďakujem no mám v tom guláš.

moniquex
5. sep 2010

Prosim Vas o malu radu:
Som živnostníčka od roku 2007 (samozrejme aj povinne nemocensky poistena, viac ako 270 dni), odvody platim z najnizsieho vymeriavacieho zakladu teda 96,90€ mesacne do socialnej poistovne. Od 6.9.2010 som zamestnana a moj hruby prijem je 1000,-€. Od 10.10.2010 by som mala nastupit na matersku dovolenku. Chcem sa spytat ci mi vie niekto poradit ako sa mi vypocita materska a tiez ci mozeme mat zaroven aj aktivnu zivonost počas mojho kratkeho zametnania, aby to neovplyvnilo vysku materskej, alebo ju mam zrusi? Pozastavit zivnost som chcela az od nastupu na matersku. Dobrovolne nemocensky poistena som neni.
Dakujem Vam za odpoved. Velmi mi pomozete.

kaktusik007
9. sep 2010

@moniquex myslim ze treba pozastavit zivnost.... aktivnu zivnost asi mat myslim mozes, to by vadit nemalo 😉 teda pocas zamestnania... ale ved si ju pozastav radsej este o taky tyzden ci dva skor, uskodit ti to nemoze predsa a iba by ti to mohlo pomoct.... budes mat istotu, ze je to oki...
tym, ze si sa zamestnala, tak ti vzniklo nove nemocenske poistenie a narok na materske (vyska) sa bude posudzovat z tohto poistenia... cize ak si odpracovala cely mesiac, rozhodujuce obdobie je od 06.09.2010 do 30.09.2010, vydel si sumu z ktorej sa platili odvody na nemocenske poistenie poctom tychto dni a to je denny vymeriavaci zaklad no a denna materska je 55% z tejto sumy.

koval127
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
koval127
5. jan 2011

Dobrý den moja manželka už 6mesiacov plati dobrovolne nemocenské pripoistenie,že bude mať narok na zvyšenu matersku ked tento alebo nasledujuci mesiac planujeme oťehotnieť.Od januára to má prerobené na najnižšiu sumu platby a povedali nám že zmenu v plaťeni na najvyžšiu sumu možeme požiadať až po pol roku.270dni musí byť zapleťeních do dna pôrodu alebo do vypisania na MD.Budem mať nárok na polroka vyšiu matersku?Alebo máme počkať?prosim vas napišťe mi na meil koval127@azet.sk bo ja som tu prvy krat a moc tu tomu nechapem tak ak niečo tak mi napišťe bo je to surne dakujem vam vopred ste zlaty...

bapi1
8. jan 2011

V súčasnosti som s 1,5 ročným dieťaťom na rodičovskej dovolenke a chcela by som znovu otehotnieť. Na začiatku januára 2011 som si začala platiť DNP (rozdiel medzi maximom a tým, čo platil zamestnávateľ) . Chcem sa spýtať, ak by som išla už tento rok na materskú, prípadne už tento rok rodila - mám nárok na vyššiu materskú? Počíta sa VZ z roku 2010 alebo z roku 2011? Tehotná zatiaľ nie som, pracovný pomer stále trvá.

tinara23
8. jan 2011

@koval127 píšete, že manželka má pol rok dobrovolne nemocenské poistenie (DNP), čiže predpokladám, že od 1.7.2010 a platila ho z maximálnej sumy a to zo 1116 eur (platila 49,-eur) a potom od 1.1.2011 urobila zmenu (nie odhlášku, prihlášku) na minimum a platí 14 eur. Ak to urobila takto, tak ak nastúpi na materskú tento rok, čiže 2011 materské by sa jej rátala z obdobia poistenia DNP od 1.7.2010-31.12.2010, čiže by mala maximálnu materskú. Ak by nešla na materskú v tomto roku potom je lepšie sa odhlásiť a prihlásiť sa nanovo z maxima (nemusí po polroku) stačí aj keď zistí, že je tehotná najneskôr do 8tt, akurát musí splniť podmienku 26 týždňov platenia do nástupu na materské od nového poistenia. Podmienka poistenia DNP je 270 dní do pôrodu.

luckas8
9. jan 2011

ahojte, môžem sa opýtať?momentálne som nezamestnaná a minulý rok som bola zamest. v novembri a v decembri a chceli by sme bábätko, akú materskú by som dostávala, bolo by to len do výšky rodičovského?
a druhá otázka, až by som robila finančného poradcu, čiže by som si platila len do zdravotnej poisťovne a robila si daňové priznanie, tam vzniká nárok na materskú a rodičovský príspevok, ako to vlastne je v takýchto prípadoch.ďakujem môžte mi odpovedať aj do IP. lucia

joggies1
11. jan 2011

Gapa ak ťa môžem poprosiť, vidím, že sa v DNP vyznáš. Môžeš sa mi ozvať na joggies1@azet.sk. Potrebovala by som poradiť, no nechcem tu dievčatám motať hlavu s mojím problémom.

henky
12. jan 2011

Dobry den prajem. Som SZCO. Od 1.6.2010 si platim nemocenske z minima a v auguste2010 som to navysila na platenie z maxima/odhlaska-prihlaska/...Na matersku chcem nastupit 1.3.2011-kedy uplynie doba 273dni platenia si nemocenskeho pripoistenia...
Ako to u mna vyzera s materskou? a je potrebne platit si toto pripoistenie aj nadalej/z minima,alebo maxima/?...Dakujem

tinara23
12. jan 2011

@henky predpokladám, že si neplatíš povinné nemocenské odvody. Keďže si sa odhlásila a následne prihlásila od augusta z maxima t.j. 1116 eur, podmienku 270 dní splňaš a aj podmienku 26 týždňov platenie do nástupu na MD, materská bude z maxima, t.j. 60% z VZ 1116,-eur. Do materskej ani cez materskú nič nemeň, cez materskú DNP neplatíš, takže ti je je to jedno a po skončení materskej sa rozhodni, môžeš zmeniť na minimum, alebo zruši´t. Záleží od teba či ho chceš využiť na prípadnú OČR, alebo PN. Ak by si po materskej išla na OČR,PN v roku 2011, tak rozhodujúce obdobie by bolo od augusta-december 2010, čiže maximum. Ak v roku 2012, tak RO by bol predchádzajúci rok, ale za predpokladu, že by bolo DNP ešte funkčné.

henky
13. jan 2011

@tinara23 Dakujem pekne za odpoved.
Este k tej teme- materska by teda bola 60% z 1116e....to je 669,6eur?

Este jedna otazocka.Co by sa stalo,keby som sa este teraz aj zamestnala /aj keby len na jeden mesiac/ a dostala plat cca.1000e?..co by to pre mna znamenalo?

tinara23
13. jan 2011

@henky áno materská by bola 669 eur. Keby si sa teraz zamestnala, tak podmienka je minimálne 90 dní platenia poistenia zo zamestania do nástupu na materskú, menili sa tam podmienky, niekedy stačilo byť aj jeden deň. Tebe by to už nevyšlo, keďže nastupuješ na MD 1.3.2011. Už so zamestnaním nič nerieš teraz viac už aj tak nedostaneš a podmienky ma materskú splňaš.

lea1333
16. feb 2011

ahojte ja som s toho uz uplny madar ja som 4 roky pracovala v jednej firme a dala som vypoved potom som bola 3mes doma nebola som ani na urade doplatila som si zdravotne a tak isto mam zivnost ktoru vobec nevyuzivam to mi je jasne ze to mam zrusit no a teraz som zamestnana 5mes v jednej firme a ostala som tehotna a budem musiet ist na rizikove tak sa chcem spitat ja kolko vlastne budem dostavat viem ze kym budem na rizikovom tak to je vlastne nemocenska ale ked budem po porode tak kolko 190e????
dakujem

dana10
16. feb 2011

Ahojte potrebujem poradiť. Do roku 2008 som bola nepretržite zamestnaná vo viacerých firmách. Od1.1.2009-3.5.2010 som mala nový PP. Od 4.5.2010 som na ÚP doposiaľ. Platím si DNP od 8.12.2009 doposiaľ z VZ 500EUR/t.j.22EUR/
Od 5.1.2009 som bola na PN 52 týždňov t.j. do 3.1.2010, kt. som dostávala od zamestnávateľa. Odrobila som v 1/2010 tri dni a išla som zas na PN. Samozrejme som dostala PN-ku zaplatenú len za tie tri dni v ďalšom mesiaci t.j. vo februári 2010. Nakoľko som sa prihlásila na DNP išla som hneď na PN-ku z DNP/ v 01/2010 mala so tam nejaký nárok aj keď smiešnu sumu a bola som až do 02.5.2010. Podotýkam že keď som bola PN z DNP aj tak som platila ten odvod mesačne 22 EUR.Nastúpila som na jeden deň do roboty /3.5.2010/a následne bola výpoveď. Od 4.5.2010 som teda na úrade. Chcela som sa spýtať
1.Keby som išla teraz od 1.3.2011/som tehotná/ na PN budem mať nárok na nemocenské?
2. Ak áno z čoho sa mi vypočíta a koľko dostanem?
3. Ako by som mohla získať v mojom prípade vyššiu materskú, ak je to ešte možné?
4.Či sa zamestnať a na akú dobu a aký brutto plat by mal byť?
Som v 10t tehotenstva

henky
23. feb 2011

@tinara23 Velmi pekne dakujem za odpovede-a pomoc.
Este jedna otazocka....Doba spominanych 26tyzdnov a 270 dni plati k terminu nastupu na matersku-alebo k terminu porodu?...DAKUJEM

tinara23
23. feb 2011

@henky 26tt k termínu nástupu na materskú a 270 dní do pôrodu

loulou
27. apr 2011

Ahoj potrebujem poradiť. Od 4.10.2010 som zamestnaná a teraz plánujeme 2dieťatko. Chcela by som si začať platiť DNP aby mi vyšla najvyššia možná materská. Aké podmienky musím splniť a ako zistím koľko by som mesačne a po akú dlhú dobu musela platiť, ďakujem za rady

taawewe
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ivka1983
12. júl 2011

Prajem pekný deň,
ako pozerám,všetko sú tu staršie príspevky, no ešte som sa neradila týmto spôsobom.
Plánujeme bábatko, no asi dva dni čítam na nete aj som bola v SP a ešte stále neviem,či sa mi DNP oplatí. Som od 1.6.2010 nezamestnaná a pred tým som pracovala 3 roky v kuse. Rada by som sa dala pripoistiť,keďže v januári by som rada otehotnela /lány/, ale netuším,koľko dostanem materskú,ak sa nepoistím, tiež ak sa poistím. Viem len,že je po novom 1116,75 VZ a z toho sa vypočítava 4,4% a dostávaš potom 50% za 6 mesiacov. Tiež musíš byť pripoistená 270 dní pred pôrodom,alebo pred nástupom na materskú? to neviem.
Ak mi niekto vie povedať viac o materskej ak sa nepripoistím,tak budem rada. Ďakujem veľmi.

lenka46
30. júl 2011

ahojte chcela by som sa opytat momentalne som na RD a nviem ci nahodou nie som tehotna asi v 1mesiac chcela by som vediet keby som si platila dobrovolne nemocenske mala by som narok na matersku vyssiu kedze predtym som narok na matersku mala od svojho zamnestnavatela kde som este stale zaevidovana ako zamestnanec co potrebujem vybavit velmi pekne dakujem

aduskatt
30. júl 2011

@lenka46 z dobrovolneho az ked ho budes platit min 270 dni, co vychadza akurat 9 mesiacov

miluska54
9. aug 2011

Toho času som na predĺženej materskej dovolenke do 6. rokov dieťaťa. Od septembra 2011 by som chcela pracovať na čiastočný úväzok ako učiteľ AJ, ale u iného zamestnávateľa ako som bola zamestnaná a vlastne stále som v pracovno - právnom vzťahu s mojim pôvodným zamestnávateľom. Ako by to bolo v prípade PN a OČR u zamestnávateľa na čiastočný úväzok ? A čo prípadne odchodu na MD v roku 2012? ako by sa mi vypočítavala? Nepomohli by mi platiť si DPN - rozdiel medzi tým čo bude u nového zamestnávateľa a sumou 49,14? Ďakujem

ivka_alex
12. sep 2011

ahojky baby tak ja zacinam len, zalozila som si s.r.o. ako na to aby som si zvysila matersku, ako to je s tym pripoistenim? co vsetko budu brat do uvahy a co kam kde preco? dakujem 😎

kacenkaharris
23. sep 2011

Babenky, kedze zijem v USA, moc sa v nasich zakonoch nevyznam. Ak chcem otehotniet v auguste 2012, kedy si mam zacat platit DNP a ake vysoke, aby mi vysla najvyssia mozna materska? Na SK som predtym nepracovala, stahujeme sa z USA do Europy. Dakujem!!!

marika1976
24. sep 2011

ahojte som zamestnana aprave som zistila že som tehotna asi 6týž da sa mi ešte zvýšit materska platenim DNP.Dakujem

ivka_alex
24. sep 2011

@marika1976 ahojky, musis mat 270 dni pred porodom zaplatenych

lucia1181
24. sep 2011

@marika1976 ja si myslim,ze uz nad tym zbytocne premyslas.....ak mam dobre informacie,tak od oktobra sa DNP rusi ☹

lili_mia
26. sep 2011

@lucia1181 Ahoj, ja mám také info, že to DNP sa práveže neruší, ale sťažujú sa podmienky pre nezamestnané, po novom si budú platiť nielen nemocenské, ale aj postenie v nezamestnanosti a starobné poistenie, ak si chcú platiť to DNP. Nech je to férové voči ženám, ktoré si tieto poistenia platia z platu a pritom nezamestnaná dá mesačne 50eur a materskú takmer 600eur po dobu 6tich mesiacov.

Kopírované:
klaudialip ahojte,prosim poradte mi,mozno to tu niekde je ale ja nemam cas to citat cele.

Som na rodicovskej dovolenke s dcerkou a kedze planujeme na buduci rok babo,co mam urobit preto aby som mala znova narok na matersku?Predtym som robila ale teraz mi to nepomoze.To si mozem platit aj sama?Ak ano kolko budem dostavat matersku a kolko sa prosim vas plati?ako dlho?vopred vam dakujem

myska183 Prosim vas do kolkeho tyzdna sa oplati prihlasit na DNP resp. zvysit ciastku poistneho nakolko si uz 9 mesiacov platim minimum a zistila som, ze som na 99% tehotna. Dakujem

lubica69 @myska183 záleží či si zamestnaná alebo nie
Ak áno a platíš si aj Dnp tak ak porodíš do 30.8 2012 tak sa ti materská vyplatí
Ak zamestnaná nie si od nového roku sa budeš musieť pripoistiť aj na DPvN a DDP(teda aj na dobrovolné poistenie v nezamestnanosti a dobrovoľné dôchodkové poistenie )
Takže ja by som na tvojom mieste nič nerušila A kedže už máš splnené obe podmienky môžeš ísť aj na PN z DNP
22. sep o 17:51 • 1 dieťa - čaká bábätko, termín má v máji 2012 (8. tt) • Odpovedz • Páči sa mi to • •

lubica69 @klaudialip no doteraz si si mohla pripoistiť na DNP a mala si nárok na materskú po splnení 270 dní trvania DNP Avšak momentálne sa prerokuváva nový zákon ktorým sa bude DNO rušiť pre zamestnancov a pre nezamestnaných sa bude dať ale len spolu s tým čo som písala vyššie Teda DNP+DPvN+DDP

https://www.modrykonik.sk/forum/financie-a-rodinny-rozpocet/dobrovolne-nemocenske-poistenie/
na strane 487