Ako si legálne zvýšiť materskú?

viiila76
4. júl 2007

Kedze na buduci rok planujem svoje prve dieta, zacala som sa informovat ako to je s poberanim materskej... 55 % z vymeriavaceho zakladu, max zo sumy nieco vyse 25000 Sk... Badala som dalej a nasla som jednu uzasnu stranku, kde som nasla informacie a rady ako legalne dostat aj nieco navyse... Takze tie, ktore mate zaujem o tuto info, kontaktujte ma do schranky a ja Vam tu stranku poslem, neviem, ci by som ju mohla napisat aj tu... 🙂

callex
5. aug 2009

ahoj gapa..
vidim ze su fundovana osoba tak sa na teba obratim s prosbou o pomoc lebo ja som jelen z nasich zakonov.
od 01/2007 do 30.6.2008 som zila v UK a tam si platila statom povinne odvody.na Sk som bola evidovana ako dobrovolne nezamestnana..sa mi zda.alebo neviem ako sa to riesilo v ramci EU.od jula 2008 som prisla na SK a nahlasila sa na UPSVAR a siocialku.dostavala som len socialnu podporu.od januara 2009 som sa zamestnala.
v septembri idem na umele oplodnenie a ked sa podari tak jun jul 2010by som mohla rodit.
na co budem mat narok?dostanem vobec nejake peniaze?ak ano a bude to malo mozem si dajako prilepsit?

gapa
5. aug 2009

callex,
o tom prilepšení písať nebudem, lebo je to rozobraté v iných témach a čakajú sa zmeny.
No ak budeš trvať tvoje nemocenské poistenie v posledných dvoch rokoch pred skutočným pôrodom aspon 270kalend.dní a bude trvať nem.poistenie k nástupu na MD, tak je to OK. Aj počas trvania PN, ak prac.pomer trvá, trvá aj nem.poistenie. T.j. tých 270dní nemusíš odrobiť. No ak pracuješ od 1/09, tak vlastne už 9-10/09 budeš mať tých 270dní splnených, takže rodiť by si mohla už aj v 10/09. 🙂
Ak nastúpiš na MD v r.2010 počas trvania toho isteého PP, tak sa materské ráta z vymeriavacích základov pre nem.poisteie (obvykle hrubej mzdy) z obdobia u teba od začiatku PP do 31.12.09.
A nech sa to vydarí 🙂

danu
6. aug 2009

bambinno • 1d • Dnes o 20:33
Ahojte snazilky, mamicky cakatelki a mamicky.
Je tu niekto kto mi moze poradit ohladne zvysenia davky materskej? Viem ze zatial by sa to este malo dat cez to dobrovolne nemocenske poistenie. Bola som osobne na socialnej poistovne sa informovat, no ta pani tam nebola moc ochotna. Tak som sa pokusila napisat na internetovu stranku soc. poistovne, ale potrebne informacie som zatial tiez nedostala.

V prvom rade sa Vam pokusim vysvetlit svoju situaciu. Som doma s prvym dietatom. Momentalne uz cerpam svoju rodicovsku dovolenku, ale budem ju cerpat len dva mesiace, pretoze manzel prisiel o pracu skrz hromadne prepustanie. Musela som odstavit maleho od kojenia, pretoze pojdem spat do prace o mesiac. Manzel ma teda vystrieda v rodicovskej dovolenke. Stalo sa co sa stalo a sme v tom zas. Sme asi v 5 tyzdni a do prace predsa len nastupim. Rada by som vydrzala az do dalsiej materskej. Preto sa obraciam s prosbou na kohokolvek kto ma skusenosti s tym dobrovolnym proplacanim do soc. poistovne aby som mala druhu matersku co najvyssiu. Ako sa vypocitava ta suma ktoru mam doplatit, kde a ako sa to vyplaca. A ci uz nie je neskoro si priplacat ked uz som tehotna. Niekde som citala ze sa to moze ale pred 8 tyzdnom tehotenstva. Prosim, kto moze, nech poradi. Budem za kazdu radu srdecne vdacna.

bambinno • 1d • Dnes o 20:36
Budem rada aj ked mi napisete na mail ci odkazovu schranku. Este raz dakujem komukolvek ochotnemu. 🙂

dmonikad • Dnes o 20:37
Ahoj, myslím, že takáto téma už tu je 😉

bambinno • 1d • Dnes o 20:40
Ahoj, je aktualna, alebo len zaznam?

blovitc120 • 1d • Dnes o 20:48
musis byt 270 dni pripoistena a kedze si uz v tom, myslim, ze to uz nestihate, nakolko tehotenstvo trva cca 280 dni... to si treba zacat platit pred otehotnenim

bambinno • 1d • Dnes o 20:54
Ahoj, dakujem za prispevok. Len ked som sa to pytala na socialnej positovne tak mi povedala ze pokial este trvam v pracovnom pomere a som na rodicovskej ze by stat automaticky mal platit tu nemocensku. Som z toho uplny debil. Nerozumiem tym zakonom. Niekde som citala ze sa to da ale musi sa to stihnut pred 8 tyzdnom tehotenstva. Tak neviem.

blovitc120 • 1d • Dnes o 21:17
Aha, ja som myslela, ze si chces platit to dobrovolne, aby si mala 500 € matersku

gapa
6. aug 2009

bambino,
pre teba je neskoro. Do 8tt sa to oplatí, ak máš v posledných dvoch rokoch pred pôrodom aj iné UKONčené nem.poistenie, ktorého dni by sa ti k DNP prirátali. A to predpokladám nemáš.

Ak by si ostala na RD, tak máš aj tak nárok na materské, lebo aj ked máš nemocenské poistenie počas RD prerušené, pre nárok na materské je výnimka a aj tieto dni sa považujú za dni nem.poistenia. Toto predpokladám myslela tá pani v SP, že nárok na materské zo zamestnania by si mala.

dahlia23
9. aug 2009

baby, ja som z toho jeleň. ☹
Znamená to, že ak sa zamestná tehotná žena, tak nemá nárok na materské či ako?
Ja som na RD s dcérkou, ale PP mi skončil ešte počas MD. Teraz som znova tehotná, ale posledný rok som študovala na dennom štúdiu na VŠ, ktoré som dokončila a pokračujem ďalej.
Tiež ma napadlo, či by sa nedalo nejak si pomôcť a zamestnať sa, aby som dostávala materskú a nie len rodičovský. Lebo z tých pár euráčov to s 2 deťmi asi nebude žiadna sranda. 😒

gapa
9. aug 2009

dhalia,
možno áno, možno nie. Neuvádzaš presné dátumy. Ak však dva roky pred pôrodom už nemáš žiadny den prac.pomeru (nem.poistenia), tak nárok na materské už nezískaš.

dahlia23
10. aug 2009

nooo, v pracovnom pomere som 2 roky nebola určite. Len neviem, či pri štúdiu na VŠ je niečo rátané do nemocenského alebo nie.
v pricípe je to už jedno, nepomôžem si. 🙂 bábo sme chceli a tešíme sa a určite sú aj ľudia v horšej situácii. 🙂

gapa
10. aug 2009

veru tak, to je podstatnejšie. Počaš denného štúdia na Vš, ak neprekročíš obvyklú dlžku štúdia si poistená štátom len zdravotne. Nič viac.

Potom si ale nezabudni do 45dní po pôrode podať prihlášku na soc.poistovni s prílohami. Skopíruj si to, nechaj prevzatie potvrdiť SP-ou a založ k zápočtovým listom.

fukylove
12. aug 2009

gapa - mozem aj ja jednu otazocku....?

som od min roka 04/08 SZCO, neplatila som si do tohto roka soc. poistenie... od teraz som zacala, no podla toho, ako to vychadza, do terminu porodu nebudem mat doplatenych 270dni poistenia (to, ze mam zaplatene vyse styri roky, to nikoho netrapi, len posledne dva roky nebudem mat tych 270dni), rozdiel je cca tyzden...

tetuska v soc. poi po tom, co som sa tam rozculila mi potichu poradila, nech sa hodim na PN...

ak sa hodim na PN, mozem o matersku poziadat az po skonceni PN a tym padom az v obdobi, ked budem mat doplatenych tych 270dni??? alebo po skonceni PN uz nebudem mat narok na matersku a mam si rovno poziadat o rodicovsky prispevok? ? ?

a je tiez nejaka zákonna moznost ako neplatit socialku? pretoze mi trosku vadi, ze kazdy mesiac tam odvediem cca 100eur a ked ja od nich potrebujem prvykrat nieco (nikdy som nebola PN ani nic podobne...), tak ma vysmiali a poslali do kelu....

Dakujem.

tinika
12. aug 2009

socialku musis platit, jedine prvy rok podnikania nie alebo ked si na PN, materskej alebo beries rodicovsky a nevykonavas SZC

katrinb
12. aug 2009

Prajem krasny podvecer....ja sa pripajam ku otazke alabu

Aky je strop mzdy pre vypocet materskej? A rata sa 55% z hrubej mzdy?

makawi
13. aug 2009

ahojte pocula som ze sa da platit dake dobrovlne poistenie v socialnej poistovni a ze potom vznika narok na vyssiu matersku?
kedze sa v tom vobec nevyznam mohol by mi niekto poradit ako na to? som normnalne zamestnana ....
co treba presne spravit???
resp. ako postiupovat a ako sa to vypocitava?? DIKY
🙂 🙂 🙂

fukylove
14. aug 2009

tinika - viem, ze musim... len ma nahnevalo, ako funguje tento system... keby som nikdy nemala nic zaplatene, budiz... a to som pocas tych 4rokov studovala na dennom ing studiu... cize som teoreticky nebola povinna platit a mohla som to spravit inak... ach jaj 😢 neplatila som ju ten prvy rok a asi som na to doplatila...

bzucinka2
17. aug 2009

makawi , staci zbehnut do soc.poistovne vypytat si tlacivo a urcit si sumu z max, alebo min.VZ, ja si platim z maxima VZ (1084,?? presne neviem)-tvoj plat a z toho 4,4% 🙂 baby snad som dobre napisala, ak som sa v niecom pomylila, opravte ma 😉

mrauco
20. aug 2009

ahojte, vie mi niekto poradit? Oplati sa mi este nemocensky pripoistit, ak som uz v duhom mesiaci? Zamestnana som od 24.8.2008. dik

makawi
28. aug 2009

bzucinka v soc.poistovni som bola a baba na okienku ze ona presne nevie.....tak kto to ma vediet ? ach jaj

snezka11
28. aug 2009

mrauco
myslím že sa ti to už neoplatí, pretože nebudeš mať splnenú podmienku 270 dní do pôrodu bábätka.

makawi
2. sep 2009

kocky ako sa vyratava ta konecna sumu ktoru ti vypocitaju ???

martinaa83
22. okt 2009

Ahojte, prosím dobrú dušičku, ktorá má skúsenosti ako sa dobrovolne pripoistit, aby mi poradila ako mám presne postupovať. Nemám ani tušenia,čo presne robiť...musíte mi to povedať polopate 🙂

Takže prosím, čo mám ako prvé urobiť. Som zamestnaná a chcem sa pripoistit,lebo chcem aj bábo,ak sa podarí o 2 roky 😉

1. Mám ísť do sociálnej poisťovne a žiadať aké tlačivo? "Žiadosť o materské " ? a čo s tým ďalej? varaj s tým treba zájsť k lekárovi? ako žiadosť vyplniť? od zamestnávateľa žiadať len potvrdenie,že som u neho zamestnáná?

PROSÍM, AKO NA TO?

gapa
22. okt 2009

😀
si ma rozosmiala, že žiadosť o materské 🙂

pozri si tému o doborovolnom nemocenskom poistení a link, čo som tam dala.
Prihlasuje sa na tlačive Registračný list fyzickej osoby a musíš si určiť vymer.základ.
No treba si o tom aj niečo prečítať, aby si bola v obraze.

lul
22. okt 2009

a aky mas vymeriavaci zaklad v praci? ak uz dostavas maximum, aj matersku by si mala maximalnu, platit DNP sa ti neoplati 😉 lebo nic naviac by si zo socialky nedostala 🙂

gapa
22. okt 2009

martina, ale ak chceš dieťa až o dva roky (a nie do dvoch rokov), tak to má aj trochu čas. žiadosť o materské sa dáva až pri nástupe na MD. Ak nie si tehotná, tak také ani čisté tlačivo nepotrebuješ.

martinaa83
25. okt 2009

Ahojte, tak musim asi to vsetko najprv nacitat,lebo neviem ani co je vymeriavaci zaklad 😖
Dieta chcem az o dav roky..a ako to,ze mi to staci az pri nastupe na MD? nemusim pracovat najmenej 270 dni a platit DNP?

danuska24
26. okt 2009

martina musis sa prihlasit na DNP

bokovka
29. okt 2009

ahojte dievcence nechcem sa robit taka hlupa ale prosim vas mohol by mi niekto presne krok po kroku vysvetlit postup ako sa pripoistit a konkretene z akej sumy aby som mala vyssiu matersku? aj som si to tu citala ale kedze nepracujem v oblasti takej kde sa pouzivaju terminy ako pripoistenie, zaklad.....nerozumiem ani tym vasim skratkam.....mohli by sme mi to prosim vysvetlit tak ako skolkarovi????budem vam veeelmi povdacna.....

standa82
29. okt 2009

Bokovka, pripoistiť na nemoc.poistenie sa môžeš v SP ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba (DNPo). Najvyšší vymeriavací základ (VZ)je 1084,55 eur a najnižší je 295,5 eur. Keďže ako som si prečítala si v prac.pomere, tak tebe by stačilo poistiť sa len z rozdielu, a to 1084,55 - tvoj VZ v zamestnaní. Tento rozdiel by bol tvoj VZ v SP ako DNPo. Platí sa mesačne vždy do 8.dňa nasledujúceho mesiaca a to 4,4% zo sumy VZ. Toto pripoistenie je dobré pre tie ženy, ktoré sa chystajú na materskú a zo zamestnania by im vyšla nízka materská. Týmto pripoistením môžeš získať najvyššiu materskú, ktorá je momentálne cca.588 eur.
Lenže aby si získala materskú aj z DNP, musíš byť v DNP poistená 270 dní. Nestačí, že si poistená v zamestnaní. Tieto poistenia sú od seba nezávislé, takže aj tam 270 dní a aj v DNP 270 dní.

bokovka
29. okt 2009

ahoj standa diky moc za odpoved si mila.....takze ak tomu spravene rozumiem staci sa mi poistit z rozdielu tj. tych 1084,55 minus hruba mzda a z toho 4,4 percenta.....este som sa chcela spytat aky by mal byt moj prijem, aby sa to oplatilo?? a dalsia vec ako je to keby som si to platila napr. 4 mesiace a po 2 otehotnela ale potom musela ist na PN resp. rizikove?
musela by som si to platit nadalej, aby som dostala potom tu matersku? 🙂 thanks

standa82
29. okt 2009

Pochopila si to psrávne, ak je napr.tvoj VZ 400 eur mes, potom 1084,55 - 400= 684,55 eur. Toto by bol tvoj VZ na DNP, pre zjednodušenie si ho môžeš dať 680 eur. Potom zo 680 eur je 4,4% suma 29,92 eur. Túto sumu by si každý mesiac platila.Ak máš VZ v zamestnaní vyšší ako 1000 eur/mes.,neoplatí sa ti poistiť, budeš mať krásnu materskú aj bez DNP.
Takže by si si to platila len dva mesiace, keď po dvoch by si otehotnela. No v tomto ti už neporadím. Presne neviem ako je to, ale myslím, že ak máš v zamestnaní splnených 270 dní poistenia, potom by si s PN išla k zamestn. a aj na SP a vyplácali by ti najvyššiu PN. No presne to neviem. Skús sa pozrieť na tému: "Rizikové tehotenstvo, PN-ka, materská".možno tam nájdeš svoju odpoveď. Alebo sa nájde tu niekto kto sa rozumie. Ešte by si sa konkrétne mohla opýtať GAPY - pošli jej internú správu.

bokovka
29. okt 2009

aha aha standa a VZ sa rovna hrubej mzde??
takze ak ano tak sa mi to urcite oplati s mojim prijimom🙂 a diky za typy 🙂

standa82
29. okt 2009

VZ = HM.