Ako si legálne zvýšiť materskú?

viiila76
4. júl 2007

Kedze na buduci rok planujem svoje prve dieta, zacala som sa informovat ako to je s poberanim materskej... 55 % z vymeriavaceho zakladu, max zo sumy nieco vyse 25000 Sk... Badala som dalej a nasla som jednu uzasnu stranku, kde som nasla informacie a rady ako legalne dostat aj nieco navyse... Takze tie, ktore mate zaujem o tuto info, kontaktujte ma do schranky a ja Vam tu stranku poslem, neviem, ci by som ju mohla napisat aj tu... 🙂

poleva
27. nov 2007

ahojte,,, napísala som mihálovi
a urobila čo poradil,snád to výjde

jaduska
27. nov 2007

no mne osobne rady z porady a od pána Mihála pomohli, keď som išla na materskú, takže som dostávala maximum 😉 p.Mihál je odborník, hlavne na tieto sociálne veci

poleva
27. nov 2007

jaduška aty čo si robila ? na jeho radu ?

jaduska
27. nov 2007

poleva poslala som ti IP

mariana26
27. nov 2007

ahojte neviete co znamena tato veta jozefa mihala? mam sancu, ak mam termin 10.5.2008 si zvysit matersku?

* pre budúce maminy je koniec roka príležitosťou (ktorá sa neopakuje) nato, aby pri troche šikovnosti získali v roku 2008 čo najvyššie materské.

jaduska
27. nov 2007

mariana záleží od toho, aké nemocenské platíš

natali_pn
29. nov 2007

ahojte, ja sa neviem v tej porade akosik vysomarit. 😖 a to by som potrebovala naozaj helfnut.mam to trosku zlozitejsie. 😀 som szco-dobrovolne poistena z min.zakladu si platim odvody uz od roku 2001.tento rok som aj pracovala.od 30.5.2007 som na pn,ale k 31.5.2007 som dostala v skus.dobe vypoved. socialka mi vypocitala pnku 361,15.-sk na den.z coho sa mi bude pocitat a aka materska ma caka,oplati sa mi este zvysit si odvody?na matersku by som mala ist asi v 1/2 februara-termin mam koncom marca.no gulas... 😀 poradi niekto? dik

jaduska
29. nov 2007

materská sa počíta rovnako ako PN, takže ak ti vypočítali tých 361,15 Sk, tak by ti mala výjsť aj materská. Odvody sa ti zvýšiť oplatí, aby si dostala ešte viac. Takže k 30.11. sa môžeš odhlásiť a k 1.12. znova prihlásiť a za december zaplatiť z max.vymer.základu. U SZČO si nie som celkom istá ako sa to platí, ale večer, keď deťúšiky zaspia, pôjdem kuk na poradu a poriadne si to prečítam, tak ti pošlem IP. Budem sa snažiť ešte dnes, aby si si to prípadne stihla zajtra vybaviť.

bubatko
29. nov 2007

problem je, ze SZCO si nemoze platit kolko sa jej zachce a ani sa nemoze odhlasit a znovu prihlasit, jedine, ze by zrusila a znovu zalozila zivnost...

iba keby platila ako dobrovolny platitel a mala splnenych tych 270 dni ako dobrovolny platitel, tak by sa dalo prerusit a nakoniec zaplatit maximum 😉

jaduska
29. nov 2007

ale veď píše, že je dobrovoľne poistená

natali_pn
30. nov 2007

ahojte babenky,chcem vam podakovat,ze ste mi helfli 😉

mimusa4
30. nov 2007

ahojte nie som tu práve najčastejšie, tak aj preto píšem teraz...veľmi sa v tom nevyznám o čom sa tu všetko píše..preto sa chcem poinformovať..som dobrovoľný platca v soc. pois. asi približne 4-5 mesiacov, zatiaľ tehotná nie som a akosi to možno ani tak skoro nebude nakoľko sa nám nedarí..potom chcem si navýšiť výšku platenia možno na maximum..chcem vedieť či po uplynutí doby 270 dní musím platiť naďalej, čo predpokladám že áno..? som zamestnaná na jednom mieste už 3 roky a potom ak by sa nám to aj podarilo (bábo)určite pôjdem na rizikové, neviem ak potom by som chcela poberať peniažky tak musím dať v práci výpoveď aby som mala nárok na vylácanie? a nebude to ani vadiť ak by sa mi podarilo prejsť do iného zamestnania? mám veľa otázok ktoré ani ma hneď nenapadajú, možno postupne mi to niekto aj vysvetí...tak zatím papa 😒 😵

jaduska
1. dec 2007

Mimusa, skús si prečítať najprv toto: http://jozefmihal.blogspot.com/2007/11/matersk-... a keď nebudeš niečomu rozumieť, tak mi napíš IP, alebo na mail: jaduska@centrum.sk

mimusa4
1. dec 2007

jaduša, zatiaľ si to prečítam a potom ak, čo bude určite tak napíšem ti na mail...zatím dík, už som z toho trochu pako..

maca793
1. dec 2007

ahojte baby, teraz mám jednu zlú skúsenosť s vyplatením peňazí. mám na starosti 4 firmy, ktorým roznášam peniaze. 3 firmy mi načas poukazujú peniaze na účet včas, ale jedna firma, o ktorej som si myslela, že sú seriozni, nakoľko roznášam tesco, sa mi vyhýba s výplatou. stále sa vyhovárajú, že robia kontrolu letákov, že sú mimo BB a pod. už som im aj vynadala cez telefon, do firmy osobne nemá ísť význam, lebo tam niesú. letáky mi nosoia už 3 týždeň v sobotu, aj napriek tomu, že som im povedala, že víkendy nebývam doma. takže uvidím, či v pondelok mi donesú peniaze.

audreyd
2. dec 2007

ahojte, najlepšie vám poradia tu:

http://www.porada.sk/t65484-p14-materska-2008-a...

pekne opíšte svoju situáciu, čo všetko platíte, koľko, či ste už tehotné a pod. určite vám poradia na mieru, aj mne poradili 😉 veľa zdaru 😀

maca793
9. dec 2007

tak nakoniec som dostala peniaze za celý oktober len 328,.Sk. vraj som v tom mesiaci bola roznášať len 2x. ja mám zapísané v kalendári, že 4x. takže ma oserkali. uvidím tento mesiac, či ma vyplatia naporiadku. vraj pred sviatkami. a ešte k tomu, porušili jeden čláok v zmluve, vyplatenie vždy do konca mesiaca. mňa za oktober vyplácali 5.12.2007!!!!!!

maca793
9. dec 2007

tá stránka www. porada.sk je fakt dobrá, ale strašne jej dlho trvá načítavanie.

maca793
9. dec 2007

baby a neviete, či mám podať daňové priznanie? keď len brigádujem? a ako je to s s ročným vyúčtovaním, môžem aj keď brigádujem dostávať daňové bonusy?

babulka25
9. dec 2007

ahojte ja som zamestnaná,ale momentálne na PN a 15. januára nastupujem na MD.TP mám 1.marca dá sa ešte nejako zvýšiť materská dovolenka?Alebo už s tým nič nemôžem robiť?

janazuza
10. dec 2007

maca ak robíš na dohodu, tak musia odvadzať daň a daňové sa podáva ale asi ak prekročíš nejakú sumu...to presne neviem a nezabudni, že terba podať aj ročné zúčtovanie zdravot. poistenia( dnes bolo v telke, že aj študenti musia podať)

julka
10. dec 2007

maca 793 daňove priznanie by si mala podať za rok 2007,ak si v zarobila viac ako 47808 korun.Je to polovica z nezdaniteľnej časti zakladu dane pre daňovnika, na rok 2007 to je suma 95 616 korun.

alex21
11. dec 2007

maca danový bonus zaleží od príjmu. Ak dosiahneš v mesiaci vačší príjem ako je polovica minimálnej mzdy máš nárok na danovy bonus ak mas manší príjem tak nan nemáš nárok.
Alebo ked zrataš celoročný príjem tak by mal byt vačši ako polovica minimálnych miezd za 12 mesiacov.

sofik
11. dec 2007

Ahoj maca793. Ja by so sa ta chcela opytat kolko tak vychadza ked roznasas letaky od tesca. Myslim mesacne? Ci sa to vyplati

viiila76
autor
11. dec 2007

Maximalna materska bude nieco cez 15000, aj ked bude mat zena viac poisteni...

maca793
22. dec 2007

sofik
tesco večné handrkovanie sa. za oktober mi vyplatili len 328,-sk.
za november vraj vyplatia po sviatkoch, tak som zvedavá, ale ružové to nie je.
ja som si vypočítala že by som mala dostať okolo 800,-.

maca793
22. dec 2007

môj ročný prijem je okolo 35000,- za letáky, v jednej firme mi dokonca poslali aj výplatnú listinu, kde som mala napísané všetky doposiaľ vyplatené ohodnotenia za roznášku a dokonca si môžem u nich podať zúčtovanie.

sanik
1. jan 2008

ahojte,
viete mi niektora poradit? ja som zamestnana uz asi 2 roky, teraz som zistila, ze som tehotna, som v 7.tyzdni tehotenstva. dobrovolne nemocenske som si nikdy neplatila. mam este nejaku sancu, aby som si zvysila matersku, ci uz je to neskoro a trebalo si platit to nemocenske este pred tehotenstvom? za radu velmi pekne vopred dakujem.

jitulkabj
1. jan 2008

Co vsak robit, ak som si doteraz DNP neplatila a do porodu ostava len necelych pať mesiacov?
Konkretne:
Na matersku by som mala odist cca 13.aprila 2008.
Prvy polrok v roku 2007 (t.j. od januara do juna 2007) som pracovala v zahranici.
Jul a august 2007 som uz bola na SK - nezamestnana, na Urade prace.
Od septembra 2007 pracujem v skolstve az do nastupu na matersku.

Z coho sa mi bude vyratavat materska? Teda co bude mojim rozhodujucim obdobim na urcenie vymeriavaceho zakladu?
a, prijem za posledny kalendarny rok, t.j. r.2007?
b, prijem zo sucasneho zamestnania?
c, alebo mi hrozi minimalna materska?

Prosim, poradte. Ak pojdem na Socialnu poistovnu, chcem tam ist s konkretnym argumentom. Na internete je velmi vela info, ale nic zrozumitelne...

jajka78
2. jan 2008

Ahojte, som asi v 5 tt. a termin mi vychadza niekedy v Septembri 2008. Pracovny pomer mam na dobu urcitu do 15.10.2009. Dobrovolne poistenie som si nikdy neplatila, da sa este zvysit materska??. Vyzera to tak ze sa do prace uz nevratim po narodeni babatky. Ked mi skonci pracovny pomer mam sa hned zaevidovat na urade prace? co z toho pre mna vyplyva ak mate znalosti?