Ako si legálne zvýšiť materskú?

viiila76
4. júl 2007

Kedze na buduci rok planujem svoje prve dieta, zacala som sa informovat ako to je s poberanim materskej... 55 % z vymeriavaceho zakladu, max zo sumy nieco vyse 25000 Sk... Badala som dalej a nasla som jednu uzasnu stranku, kde som nasla informacie a rady ako legalne dostat aj nieco navyse... Takze tie, ktore mate zaujem o tuto info, kontaktujte ma do schranky a ja Vam tu stranku poslem, neviem, ci by som ju mohla napisat aj tu... 🙂

jaduska
21. jan 2008

Alinka skús stránku jozefmihal.blogspot.com, tam je veľa článkov ku materskej, dosť polopate vysvetlené, aj nejaké príklady, len si ich pohľadaj v archíve

mirica4
16. feb 2008

ahojte môže mi niekto poradiť? platím si DNP asi od min.r. augusta, výška zatiaľ 10.000,- a neviem či si ju môžem navýšiť na maximum, rada by som to využila pri materskej, ale zatiaľ sa na potomkovi pracuje, tak neviem kedy to bude...som zamestnaná 3r. na tom istom mieste s min. mz...počula som že do úvahy sa má brať, že vraj ak by som chcela čerpať len ak som si dokonca roka navýšila maximum, inak nebude vyplácané..a musím to platiť stále? ..vysvetlíte mi to? už som z toho taká pomotaná.. 😒
a ak by som odišla do iného zamestnania, tak už sa mi nepočítajú tie 270 dní?
ďakujem za vaše reakcie a odpovede....môže i IP..to je jedno hoc aj tu ...ešte raz Ď.

jaduska
17. feb 2008

mirica, čo sa týka DNP, tam presné info nemám, viem, že to treba pred koncom roka staré ukončiť a nové začať s maximálnym vym.základom a od januára znova znížiť, ale presne ti to neviem rozpísať.
Tých 270 dní sa spočítava od všetkých zamestnávateľov, takže ho môžeš zmeniť.
Skús tu: http://www.porada.sk/t65484-materska-2008-a.html
je tam veľa príspevkov, treba si to pomaly čítať a možno tam nájdeš aj svoj prípad 😉

lul
28. feb 2008

ako mozem napisat na tu stranku Jozefovi Mihalovi? odpoveda aj na emaily?

jaduska
28. feb 2008

lul na porade sa musíš zaregistrovať, napíš svoj prípad do témy, na ktorú som dala link v mojom predošlom príspevku a určite ti tam niekto poradí, nielen p.Mihál tomu rozumie 😉 Len tam daj všetky informácie, presné dátumy a tak, aby ti čo najlepšie poradili

sue13
19. mar 2008

Ahojte. Potrebovala by som poradit. S drahym sa chystame mat dietatko a pocula som o nejakom specialnom pripoisteni na zaklade ktoreho je potom vyssia materska. Viete mi niektora prosim porádit???? Dakujem

suem
19. mar 2008

Sue 13: Nie je to specialne pripoistenie ale obycajne dobrovolne nemocenské poistenie (DNP). Vybavis to v Socialnej poistovni, kde si podas prihlasku na DNP, urcis si vymeriavaci zaklad (v súčas. max.28.142,-Sk) a platis ☹
Jaduska to dobre rozpisala v predchadzajucich prispevkoch, aj link na poradu - tam je toho o materskej kopa.
Myslim ze tam najdes tvoj pripad, keby nie tak mi posli IP s konkret. udajmi a pokusim sa poradit.

suem
20. mar 2008

Sue13: Zle som napisala, nemusis urcit max vymer. zaklad vsetko zavisi od konkretnej situacie.(To len keby si nemala platene ziadne nemoc. poistenie). Nie ze tam hned zajtra pojde zadas max. a budes musiet zbytocne vela platit. Vsetko treba dobre prepocitat 😉

sue13
26. mar 2008

Dakujem Vam velmi pekne 🙂 .

alami
26. mar 2008

baby - ono sa to okolo toho DNP menilo - ja som platila z najnižšieho, na jeden deň som sa odhlásila a dala som si pár dní z najvyššieho a materskú som mala z najvyššieho. ale viem, že sa to teraz menilo. Tak si najskôr overte ako to teraz je - aj keď tieto finty vám žena pri okienku zrovna neporadí - to bolo využitie diery v zákone.

smejula
26. mar 2008

Teraz musí byť minimálne 26 týždňov platených z vyššieho základu, resp. ak je aj zamestnanie, rozdiel 28 142 - príjem zo zamestnania.

gapa
27. mar 2008

No a musí mať samozrejme splnených 270dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom aj z dobrovolného nem.poistenia. Inak jej nárok na materské z DNP nevznikne.

suem
1. apr 2008

sue13, kuk IP.

maja22
15. apr 2008

Dievčatá, ja som z toho celá domýlená... Dnes som bola v SP, že sa chcem dobrovoľne pripoistiť, aby som mala max vymeriavací základ, keďže plánujem aj druhé bábo... Tak som si vypočítala, že 28 tis. mínus môj plat pred materskou rovná sa x korún - na tú sumu som sa pripoistila... No a mamina mi potom vraví, že z toho asi moc mať nebudem, keďže teraz som na MD, nepracujem, takže zamestnávateľ za mňa nič neodvádza a to znamená, že materská sa mi vypočíta nie z 28 tis., ale z tých x korún, na ktoré som sa dobrovoľne poistila. Ak má pravdu, tak na tom akurát dobre prerobím... ☹

gapa
16. apr 2008

maja22, ak by platil pri nástupe na tvoju druhú materskú zákon o soc.poistení v terajšom znení, tak tvoja mamina nemá pravdu. Aj ked za teba zamestnávatel počas RD neplatí nem.poistenie (počas MD - 28 resp. 37týždnov ho platí), pre účely uplatnovania nároku na materské je považovaná aj doba na RD počas PP ako doba poistenia, a ak nemáš v rozhodujúcom období (teda kal.rok pred nástupom na novú MD) žiadny vymeriavací základ, tak sa materská zo zamestnania ráta z prevdepodobného VZ v mesiaci nástupu na MD. Ten ti určí zamestnávatel podla PZ. A takisto by si mala nárok na materské z DNP, ak splníš 270dní do dna pôrodu a DNP ti bude trvať.

Od 1.1.09 však má platiť nový zákon o soc.poist. Vraj sa navrhuje niečo také, že ak má človek nemocenské poistenie ako zamestnanec alebo ako povinne nem.poist. SZČo, tak nebude môcť mať zároven aj DNP. Ak by to schválili, znamenalo by to, že tí čo sa ich to týka, by museli DNP zrušiť. Čo však nakoniec schvália môže byť velmi vzdialené od návrhu, takže ťažko povedať. DNP však môžeš použiť na čerpanie Očr s prvým dieťatom (už od teraz, aj ked ti preplatia len 10dní x 148,50Sk na den). A tiež na PN (ak si už na RD), lebo ku dnom DNP by sa ti mali pripočítať aj dni NP zo zamestnania (nakolko počas RD sa NP zamestnanca prerušuje a teda sa to berie pri uplatnovaní nároku na nemocenské ako zánik poistenia, takže by si mala splniť 270dní NP z DNP)

maja22
16. apr 2008

gapa, ďakujem 🙂

ifuska
18. apr 2008

ahojte zienky, vie mi niekto poradit?
Od r. 2006 do marca 2008 som bola zamestnana na jednu firmu, ale ta ma z org. dovodov prehlasila na druhu- z coho mi teraz budu vypocitavat vysku materskeho prispevku? Z min. roku, alebo z noveho zamestnania? A co ak po mesiaci od nastupu pojdem na PN? Ma o tom niekto nejake infosky? Kazda rada dobra- tak dik 😉

gapa
18. apr 2008

ifuska, tvoj posledný PP (teda aj posledné nem.poistenie, od ktorého závisí aj materská) ti predpokladám vznikol v apríly 2008. 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom máš v pohode splnených. Podla tvojho termínu pôrodu 25.10.08 by si mala ísť na MD v septembri 2008 (obvykle 6t resp. najskôr 8 týždnov pred termínom).
Tvoja materská sa bude rátať z obdobia od začiatku tohto nového PP do 31.8.08. Ak by si išla na PN hoci aj hned a bola na PN až do nástupu na MD, potom sa z vyššie uvedeného rozhodujúceho obdobia vyníma obdobie PN. Takže materská by sa rátala z obdobia od začiatku PP do dna predchádzajúceho nástupu na PN.

ifuska
22. apr 2008

gapa, dik.
aspon budem kludne spat 🙂

gapa
22. apr 2008

🙂 kludne spať, je v tehu dôležité 😅 😀

alexandra
22. apr 2008

maja22 naviac zial este nie je mozne zlucit to, co za Teba plati stat, resp. zamestnavatel a co si platis sama. Cize aj ked si pripoistena, materska sa Ti vypocita z jedneho, alebo druheho.

gapa
22. apr 2008

neviem, ako si to myslela alexandra, že materská sa vypočíta z jedného alebo druhého a nie je možné zlúčiť to. Lebo podla teraz platného zákona, aj ked je mamička na rodič.dovolenke a bez prerušenia prejde na druhú materskú dovolenku, tak môže poberať materské zo zamestnania+DNP. Jedno nevylučuje druhé.

A nemocenské poistenie, z ktorého sa vypláca materská za poistenca štát nikdy neplatí (to nie je ako zdravotné poistenie alebo dôchodkové poistenie mamičky od narodenia dieťaťa, ak podá prihlášku). Sú len obdobia, za ktoré nie je poistenec (ak ide o zamestnanca, zároven aj zamestnávatel) povinný odvádzať nemocenské poistenie a vtedy za neho neplatí nikto, aj ked nem.poistenie trvá. Tieto obdobia sa pri výpočtoch dávok vylučujú z rozhodujúceho obdobia.

kaza
14. sep 2008

ahojte neviete mi poradiť som na MD a planujeme druhe dieta je možne sa socialne pripoistiť a ako mam postupovať? možete mi to poslať na moju IP, pretože nie som kazdy den na PC.
dik

gapa
14. sep 2008

kaza, ak máš nízky príjem, tak je možné sa dobrovolne nem.poistiť, ale aby ti vznikol nárok na materské vo všetobecnosti to treba ešte pred otehotnením 😉
Už je to tu preberané, myslím v téme o doborovolnom nem.poistení, prípadne som nechávala odkazy na stránku/blogy p. MIhála http://jozefmihal.blogspot.com/
a www.porada.sk

kaza
15. sep 2008

gapa, pozerala som to ale vsetko sa to tyka ak si zamestnana ale ja som na MD a predtym som pracovala.
🙂

gapa
15. sep 2008

kaza,
na teba sa vzťahuje bud, že máš viacero nem.poistení časť III. (ak ti prac.pomer trvá a si z neho na MD)
alebo ako nezamestnaná, tak ako nezamestnaná.

kukona1
16. sep 2008

viete mi poradit?
som zamestnaná,ale momentálne na materskej...naskytla sa mi práca,ale nechcem dávat zamestnávatelovi výpoved a nechcem príst ani o materskú ktorá mi končí v apríli,aspon do tej doby nie...
kedže sa dá aj na dohodu zamestnat,možete mi poradit s akým obsahom má b yt podpísaná dohoda? a musí tento zamestnávatel za mna platit poistenia soc. a zdravotné?

titkovamiriam
16. sep 2008

ved dnes mozes robit a aj poberat matersku!,alebo to mas akoze dalsiu pracu?

kukona1
16. sep 2008

to mám dalšiu prácu,síce firma v ktorej pracujem končí v januári ...ale ten nový zamestnávatel ma chce iba na zmluvu a neviem či mám s ním spísat normálnu zmluvu alebo dohodu a a či mi materská zostane ked malá bude doma so svokrou...

titkovamiriam
16. sep 2008

ja robim a poberam matersku a s marekom je babicka-nesmies dat dieta do statneho zariadenia inak ti matersku vezmu,inak je tu aj taka tema 🙂