Ako si legálne zvýšiť materskú?

viiila76
4. júl 2007

Kedze na buduci rok planujem svoje prve dieta, zacala som sa informovat ako to je s poberanim materskej... 55 % z vymeriavaceho zakladu, max zo sumy nieco vyse 25000 Sk... Badala som dalej a nasla som jednu uzasnu stranku, kde som nasla informacie a rady ako legalne dostat aj nieco navyse... Takze tie, ktore mate zaujem o tuto info, kontaktujte ma do schranky a ja Vam tu stranku poslem, neviem, ci by som ju mohla napisat aj tu... 🙂

sasena12
3. jan 2010

ahojte,

prosim o radu.

vratila som sa zo zahrancia, momentalne pracujem uz treti mesiac. Tento rok planujeme pracovat na babatku. Viem ze najprv musim mat platene 270 nemocenske poistenie. Ako to funguje s tym DNP? Musim ist do socialnej poistovne kde mi vypocitaju rozdiel medzi 1084,55 a mojou hrubou mzdou a z toho doplatim to dobrovolne nemocenske poistenie? Avsak musi byt platene 270 dni a tiez ho musim zacat platit predtym ako otehotniem?

bohuzial o zakonoch nemam velku sajnu kedze som dlhdobo zila v zahranici. Budem velmi rada ak mmi niekto poradi.

vopred dakujem

gapa
3. jan 2010

sasena,
rozdiel ti nevyrátajú, vyrátaš si sama. Od prihlásenia do pôrodu musí aspon 270dní. Dni nem.poistenia zo zahraničia (ak je EU) by sa ti mohli podla mojich info aj prirátať, no over si sama napr. dotazom mailom na SP.

no treba si o DNP prečítať viac, najlepšie na blogoch P. Mihála, pozri v téme o dobrovolnom nem.poistení.

sasena12
3. jan 2010

dakujem pekne gapa

ja som niektore temy od pana Mihala citala, len som si nebola ista ci som to spravne porozumela. Vsetci naokolo mi vravia ze i napriek tomu ze som v Uk pracovala legalne, na SR musim platit nemocenske tych 270 dni.

mozem sa este opytat ako si sama vyratam kolko mam platit to dobrovlne nemocneske poistenie? dakujem pekne

jozefmihal
3. jan 2010

Dni NP v zahraničí sa započítavajú. Dá sa to dokonca dočítať na webe SP v poradni, keď tam trochu pohľadáte.

sasena12
3. jan 2010

dakujem velmi pekne.

julinkaz
3. jan 2010

ahojte, chcela by som poprosiť o radu, lebo z toho všetkého, čo sa tu píše, neviem vyjsť.

takže: 16.12.2009 som sa prihlásila na DNP z VZ 295,50 EUR. nie som zatiaľ tehotná, ale od februára sa budeme s manželom o to aktívne usilovať. Ak sa to podarí, splnila by som si podmienku 270 dní pred pôrodom. Chystala som si hneď ako otehotniem zvýšiť VZ na maximálnu sumu, aby som mala nárok na max materskú. Na nete som sa však dočítala, že meniť VZ môžem až po 6 mesiacoch? je to pravda? podľa toho by som s otehotnením musela počkať až do mája, aby som dostala max materskú, je to tak?
a dalo by sa to teoreticky urobiť aj tak, aby som sa trebárs zajtra odhlásila a na budúci deň sa zasa prihlásila, ale už v max VZ? ďakujeééééééééééééééém.

gapa
3. jan 2010

sasena,
pozri napr. tuto:
http://www.socpoist.sk/poradna-pre-eu/1232s?prm...

(možno si sa pýtala aj na porade, aj tam som dala tento link) 😉

sasena12
3. jan 2010

dakujem velmi krasne, tiez som volaco nasla, vraj potrebujem nato formular E104 (tam mam zapocitane poistenie a sluzi aj na dochodkove) nastastie tento formular som si vybavila, no pojdem si to este uistit do socialky.
este sa snazim prist nato ako vypocitat tu splatku DNP pokial budem chciet dostavat tu najvyssiu matersku. Tiez sa chceme zacat pokusat o baby niekedy tento rok.

kisska
3. jan 2010

sasena - vyska poistneho z DNP je 4,4% z VZ ktory si zvolis. Maximum v tejto chvili je 1084,5€ a vyska poistneho, ktore z tejto sumy platis je 47,70€. Vyska materskeho z tejto sumy je cca 596€. Viac sa neda 😎

standa82
4. jan 2010

Julinka, všetko OK. Ak chceš zmeniť VZ, tak sa musíš odhlásiť a znovu prihlásiť z nového VZ. Najneskôr však do 8 t.t. aby si stihla splniť podmienku 26 týždňov poistenia (od nového VZ) do nástupu na MD.

julinkaz
4. jan 2010

standa ďakujem ti veľmi pekne za radu, len mám ešte jednu otázočku. Na to aby som potom poberala max materskú je nutné aby som si platila z max VZ, t.j. 1084,50 EUR alebo stačí ak si od VZ odpočítam svoju HM a budem platiť len z toho rozdielu?

jujka
4. jan 2010

ahojte chce sa s vami poradit. som tehu cca 5tt na DNPO som sa nahlásila 16.12.2009 datum porodu mi vychádza na 6.9.2010 takže to nijako nestihnem.
a tak som rozmýšlala kebyže som sa vedela teraz zamestnať z čoho by mi vyrátali materskú ak by som nepracovala 270 dní, ale iba cca 200 dní pred porodom z minima, alebo z platu čo zarábam?

jankohrasko
4. jan 2010

Ahojte, neviete mi poradit? 11 mesiacov som bola zamestana, ale neplatila som si DNP. Teraz som 6 mesiacov na materskej. Od 8.2 tastupujem na rodicovsku. Druhe dieta by sme chceli tak do 2-3 rokov.
T.j. materska - rodicovska - materska. Da sa zasa materska dostat z maxima, ak by som si teraz zacala platit DNP pocas RD? Da sa to? Aky by bol vymeriavaci zaklad?
Dakujem

xpetka1x
4. jan 2010

jankohrasko.. tak ked ces druhe dieta tak mozes mat matersku maximalnu.. vymeriavaci zaklad si urcis sama podla toho kolko eu si ochotna mesacne platit maximum je okolo 45eu.. ale nemusis to platit teraz ked ces dieta tak neskoro staci pred tym ako pojdete na to 😉

jankohrasko
4. jan 2010

xpetka1x: dakujem za odpoved, staci, ked si budem doplacat len ten rozdiel medzi mojou mzdou a tych 1084 eur? Mne pracovny pomer stale trva, len som na materskej, to budem platit 1,4% z rozdielu?

xpetka1x
4. jan 2010

ano staci.. ked sa ti dieta narodi tak pozeraju dva roky do zadu ci mas spl. 270 dni.. tak ak ti bude trvat pp tak je to ok.. ak nahodou nie tak si budes platit kolko ces..

jankohrasko
4. jan 2010

xpetka1x: dakujem, tak uz sa tesime na druhe 😝 Inak Vaneska je strasne kraaasne meno, my sme sa rozhodovali medzi Viktoriou a Vaneskou, ale druhe bude Vaneska 😀 😀 Drzime palceky v snazilkovani

julinkaz
4. jan 2010

ahojte baby, poradí mi niekto? bola som prihlásená od 16.12.2009 ako DNP z min. VZ t.j. z 295,50eur. Dnes som sa odhlásila a zajtra by som sa chcela prihlásiť z max. VZ, aby som mohla poberať max. materské (zmeniť sa to nedalo, pretože zmena je možná až po 6 mesiacoch od prihlásenia). Mám ale teraz dilemu. Keďže som zamestnaná tak mi zlatá pani na sociálke povedala, že mi je zbytočné platiť z max. VZ a že na to, aby som dostala max. materské mi stačí platiť z rozdielu max VZ - moja HM. Povedala to ale tak pomedzi zuby a už sa k tomu potom nevrátila. Nie som si istá, či je to skutočne tak. ak by som sa prihlásila z rozdielu, aj tak by mi patrilo materské: 55% HM od zamestnávateľa + max. materské zo Soc. poisťovne? normálne neviem, aký mám do registračného listu uviesť VZ. dlho som to odkladala a tak veľmi by som už chcela bábatko. prosíííííííím, poraďte mi. dosť mi to súri. ´dakujeéééém.

hipuska
13. jan 2010

Zdravim, ja by som tiez potrebovala poradit...

Materska dovolenka od: november 2008
Prepustena z prace: maj 2009 - dovtedy som pracovala cez 2 roky
Momentalne: rodicovska dovolenka
Som tehotna, termin porodu: jun 2010 (nastup na matersku maj 2010)
Nemocenske poistenie: neplatim

Chcela by som vyvratit alebo potrdit ci je pravda, co som si doteraz zistila a vycitala na nete:

- podmienku 270 dni nemoc. poistenia splnam este zo zamestnania

1.ak sa zamestnam na akukolvek dlhu dobu pred nastupom na matersku (napr. staci aj tyzden) materska mi bude priznana. Planujem od marca 2010 -staci to? cim neskor pre mna tym lepsie, pretoze sucastne pridem o rodicovsky pri prvom dietati
2. Materska sa mi vypocita z posledneho zamestnania, cize ak od marca budem mat vymeriavaci zaklad cca. 1100 eur budem mat narok na max matersku?
3. Ak sa zamestnam napr. 5 marca, rodicvoska pri prvom dietati mi bude vyplatena este za cely mesiac marec pretoze sa rata kazdy zacaty kalendarny mesiac?

Su moje predpoklady spravne?

miskakiska
13. jan 2010

Toto som našla na stránke pána Mihála:
Rodič môže mať príjem zdanený podľa § 8 zákona o dani z príjmov – čo sú príjmy príležitostné. Rodič tak môže mať napríklad príležitostný príjem na základe zmluvy o dielo alebo zmluvy podľa § 51 Občianskeho zákonníka.
Keďže nárok na RP za kalendárny mesiac je aj vtedy, ak rodič spĺňa podmienky na priznanie RP len za časť kalendárneho mesiaca, znamená to, že rodič môže mať príjem aj z príjmu na dohodu o vykonaní práce, dohodu o pracovnej činnosti, či dohodu o brigádnickej práci študentov, ak takéto dohoda netrvá celý kalendárny mesiac ale len časť mesiaca.
Podala som si žiadosť o zvýšenie príspevku nakoľko moje dieťa nemá ešte dva roky.
Mám tomu chápať tak,že pracovať na dohodu môžem,ak táto bude platná len jeden mesiac,budem robiť napríklad len 10 dní z mesiaca a následne sa na ďalší mesiac spíše nová zmluva?Na úrade mi povedali,že pracovať nemôžem vôbec ani tak ako to tu popisuje pán Mihál.Preto sa Vás pýtam či ste ešte niektorá po takejto možnosti pracovania pátrala.Ďakujem

tabci
2. feb 2010

ahoj chcem sa opytat ak som stale zamestnana a som od 8augusta 2007 na MD a teraz v roku 2010 cakam druhe babo a od 1 februara som si zacala platit DNP,len neviem ci to ma vyznam pretoze mi to nesplni 270 dni ale len 26 tyzdnov do porodu,ma to tiez daky vyznam?,platim si najvacsiu sadzbu.dakujem

gapa
2. feb 2010

tabci,
ak v dvoch rokoch pred pôrodom máš len jeden trvajúci prac.pomer, z ktorého si na RD a potom len DNP 26týždnov, tak nárok z DNP ti nevznikne, ak bude toto zamestnanie trvať k nástupu na MD a nemáš iné "ukončené" nem.poistnie, z ktorého prirátaním dní by si splnila podmienku 270dní NP.

gapa
2. feb 2010

1. stačí aj pár dní pred nástupom na MD
2. ak bude v rozhodujúcom období maximálny denný vym.základ, tak áno. Pri kártkodobých PP si treba dávať pozor na víkendy,t.j. medzi vznikom PP a nástupom na MD čo najmenej víkendov a tiež či sa prechádza z jedného mesiaca do druhého
3. nezačinaj PP v piatok, ale v pondelok, ale stačí ti začať PP aj v apríly, ked nastupuješ na MD až cca v polovici, koncom apríla.
Ak začne nový PP napr. 7.3., tak za 3/2010 máš nárok na RP, lebo do 6.3. splnaš podmienky na nárok na RP. No úplne ti stačí začať aj 6.4. Potom nezabudní na odhlášku v SP, lebo nemôžeš byť dôchodkovo poistená ako zaemstnanec a aj byť poistencom štátu.

gapa
2. feb 2010

pre hipuska - príspevok vyššie 😉

poki10
2. feb 2010

ahojte. chcem sa spytat, ak je moj vymeriavaci zaklad cca 600 eur, tak mi staci doplatit si na socialke DNP z DVZ 484 eur? som asi v siestom alebo siedmom tyzdni, takze to este zrejme stiham, platit si tych 270 dni. budem mat potom max. matersku? momentalne mi od 3.9.2009 trva pracovny pomer, ale este mi chybaju odrobit nejake dni. :( no a zamestnavatel sa ma asi chce zbavit, lebo sak naco je mu tu tehotna :(, takze sa bojim, aby mi nejake dni nechybali. este mam moznost ist na rizikove, to mi povedal, ze ked na neho pojdem, tak pp so mnou neukonci, ale nadalej mi bude trvat. ale rata sa mi to rizikove potom do tych odpracovanych dni? lebo sa bojim, ze ak pojdem na rizikove, tak mi zase len budu chybat nejake tie dni a nedostatnem matersku. Ako to je? prosim poradte mi niekto, lebo uz mam z toho uplny gulas 😠

hipuska
3. feb 2010

poki, neviem ti poradit ale to ti vazne povedal ze ta prepusti? to je hrozne

hipuska
3. feb 2010

gapa dakujem,poslala som ti IP este mam par otazok ked budes mat cas...

lubica69
3. feb 2010

poki pokiaľ ti tpp trvá od 3.9 tak už máš cca 5 mesiacov zaplatených Stačí už len ten zvyšok do 270 dní
Ak sa chceš prihlásiť na DNP tak áno z rozdielu ale ak ťa chce zamestnávateľ prepustiť plať si radšej ten maximum čo je 47,70 eur mesačne
Na PN teda aj rizikové s maximu by si ale mohla ísť z DNP až po 26 týždňoch nepretržitého platenia DNP ale až po ukončení podmienky 270 dní
Takže na tvojom mieste by som sa čo najskôr prihlásila na DNP z maxima teda 47,70 či už ťa zamestnávateľ prepustí alebo nie aby si mala splnených aspoň tých 26 týždňov nepretržitého platenia DNP do pôrodu

poki10
3. feb 2010

no, ale pracovny pomer mam na dobru neurcitu. moze ma ako tehotnu vyhodit, ked mam dobu neurcitu? myslim ze o tom hovori zakon, ze ak mu to dam pisomne, ze som tehotna, tak ak mam pp na dobu neurcitu tak ma prepustit nemoze alebo ano? inak ja som sa pytala aj na socialke a tam mi povedali, ze keby som teraz isla na rizikove aj ked si neplatim dnp zatial, tak sa mi to vraj zaratava normalne do odrobenych dni a vraj potom dostanem matersku...teraz sa z toho neviem vysomarit.

poki10
3. feb 2010

a este okrem toho, vsak ja nedostanem ani podporu v nezamestnanosti kedze mam 20 rokov :( a este popritom studujem denne VS, takze ani urad prace mi nehrozi :( toto je strasne v tomto state. z coho maju tie deti vlastne zit? ved tu nejde o mna, ale o to male. ja nad tym rozmyslam tak, ze ked pojdem na rizikove, tak je to vlastne pn a ked budem na pn, tak ma vyrazit nemoze 😠