Ako si legálne zvýšiť materskú?

viiila76
4. júl 2007

Kedze na buduci rok planujem svoje prve dieta, zacala som sa informovat ako to je s poberanim materskej... 55 % z vymeriavaceho zakladu, max zo sumy nieco vyse 25000 Sk... Badala som dalej a nasla som jednu uzasnu stranku, kde som nasla informacie a rady ako legalne dostat aj nieco navyse... Takze tie, ktore mate zaujem o tuto info, kontaktujte ma do schranky a ja Vam tu stranku poslem, neviem, ci by som ju mohla napisat aj tu... 🙂

gapa
21. jan 2009

silvia,
po pôrode budeš mať nárok na rodinné prídavky na dieťa (teraz ich zvyšovali, predtým obli 540,- teraz tuším cca 600,-?)+ rodič.príspevok t.č. 4780,- + jednorázový príspevok pri narodení dieťaťa 4560 + jednorázový príplatok k príspevku pri narod.dieťaťa 20440,- - ak splníš potrebné podmienky (napr. návštevy gynekologa, zdrav.poistenie ...)

monicm
28. jan 2009

ahojte,vidím,že sú tu kočky,ktoré sa rozumejú trošku téme a tak by som chcela poradiť,ak teda niekto vie.som doma ma "materskej" s dvojročným synom.uvažujeme o druhom bábätku.viem,že je možné zvýšiť materskú (myslím to,čo rodič dostáva prvého pol roka) DNP.v podstate som stále zamestnaná,PP nebol ukončený,môj plat v čistom bol predtým približne 14000.vie mi niekto poradiť,čo robiť,aby som mohla dostať väčšiu materskú?dúfam,že som to napísala zrozumiteľne.ak by niekto potreboval ešte nejaké info,aby mi vedel poradiť...............Ďakujem za každú radu 😉

gapa
28. jan 2009

monicm,
ešte pred otehotnením (aspon nejaký čas pred prvým dnom poslednej menštr!) sa prihlásiť na DNP (aby od prihlásenia do pôrodu uplynulo aspon 270dní) z VZ rozdielu maximálneho VZ (t.č. 30219Sk/ 1003,09eur) a tvojej Hrubej mzdy podla prac.zmluvy/ resp. tej mzdy, ktorú by ti mzdárka uviedla ako pravdepodobnú v mesiaci nástupu na MD. Tento rozdiel VZ vlastne môžeš navýšiť o nejakých cca 2000,- Sk, lebo od 1.7.09 sa bude maximálny VZ zase zvyšovať, tak aby si dosiahla potom cca aktuálne maximum v čase nástupu na MD.

Ak ti do pôrodu 270dní neuplynie, tak nárok na materské z DnP mať nebudeš.

vickynka007
14. feb 2009

chcem sa spytat starsia dcera bude mat 9.3.09 3 roky a mladsia dcera ma rok a pol,keby ze mi mamka ostane pri detoch a ja si najdem zamestnanie,pridem o rodicovsky prispevok?dakujem 🙂

gapa
14. feb 2009

vzhladom na to, že ho poberáš ešte pred 1.1.09, tak nie

gijar
15. feb 2009

ahojte, chcem sa spytat ake su podmienky ziskania toho jednorazoveho prispevku pri narodeni dietata cca 25tis.sk? pocula som, ze narok ma kazda rodicka, ktorej dieta je obcanom SR a ktora navstevuje pravidelne gynekologa atd. pracujem v zahr. a som poistena tu, ale vraj by nemal byt problem, kedze moje dieta bude slovak....na SR som DNP, cize na socialke poistena som, nie vsak klasicky zdravotne- teda nemam karticku poistenca, ale to s tym nema nic spolocne, ci ano?dakujem

jaduska
15. feb 2009

gijar - dúfam, že nebudem zavádzať, ale keď som si čítala podmienky na získanie Príplatku k príspevku pri narodení dieťaťa, tak tam práve jedna z podmienok bola, aby bolo 12 mesiacov platené zdravotné poistenie - to sa platí zdravotnej, nie sociálnej poisťovni.

gijar
15. feb 2009

nevedeli by ste mi kuknut nejaky link? janduska- to nei je mozne, ved ja si nemozem platit dve poistenia v dvoch krajinach, tak mi vo vseobecnej zdravotnej povedali, inak by som sa neodhlasila ale kedze zijem v zahr. musela som sa poistit tuna ved co keby sa mi nieco stalo.....dufam, ze to nie je pravda, ved kazdy svk obcan by mal dostat ten prispevok, dokonca je jedno ci je dieta narodene v zahr.alebo na svk, tak som citala. ale takto to je, ked chces ist na nich legalne, pdola pravidiel, vydrbu s tebou. takze pri najblizsej navsteve svk poviem ze som neni poistena v zahr. a poistim sa na svk aj napriek tomu ze VRAJ nemozes byt poistena v 2 statoch EU, kaslem na nich....tak sa to asi musi bohuzial, bo inak s vami vy.eru....

gijar
15. feb 2009

http://www.uprevuca.sk/soc_veci/statne_davky
takze janduska-podla tohoto nemas pravdu, podmienka na ziskanie prispevku je:
a, narodenie dietata
b,trvaly pobyt na uzemi SR
tak som to pocula aj ja, to s tym zdravotnym si mi povedala novinku a tu citam, ze to nie je pravda....tak neviem comu verit....pre istotu sa ale najblizsie dam poistit aj na svk, cize v oboch statoch EU kde zijem 😉

jaduska
15. feb 2009

gijar - ja som tie údaje brala z tlačiva, ktoré je uverejnené na tejto stránke:

http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?...

Tu som okopírovala časť tohto tlačiva, je tam vo worde a nedá sa tu prilepiť link iba na tlačivo. Tá posledná veta hovorí o zdravotnom poistení.
Viem, že s tým mala problém aj moja švagriná, ktorá pracuje v Írsku, tiež ju nechceli tu prihlásiť ako dobrovoľného platcu.

Za účelom porovnania údajov uvedených v žiadosti žiadateľ predloží

 občiansky preukaz (identifikačnú kartu) žiadateľa, alebo Preukaz – povolenie na pobyt cudzinca
 rodný list dieťaťa / detí (originál a fotokópiu)
 otec dieťaťa – úmrtný list matky dieťaťa alebo potvrdenie Policajného zboru SR o vyhlásení pátrania po matke dieťaťa alebo právoplatné rozhodnutie súdu o zverení dieťaťa do jeho výchovy
 potvrdenie ošetrujúceho lekára o dožití sa 28 dní života dieťaťa
 potvrdenie zamestnávateľa v SR, že v čase narodenia dieťaťa žiadateľ, ktorý je občanom členského štátu EHP vykonáva na území SR zárobkovú činnosť
 potvrdenie zdravotnej poisťovne, že matka dieťaťa bola pred narodením dieťaťa najmenej 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov povinne verejne zdravotne poistená alebo dobrovoľne verejne zdravotne poistená v SR.

jaduska
15. feb 2009

Inak tie údaje na stránke, na ktorú si dala link nie sú veľmi aktuálne, lebo tam je ten príplatok vo výške 11000Sk, pričom už išiel na 20000Sk. Ale ja som bola nedávno u nás na UPSVaR a tam na nástenke bol vyvesený papier s dávkami od 1.1.2009 a tiež bol ten príplatok vo výške 11000 Sk a dokonca iba pri prvom dieťati, tak som z toho blázen, aké to majú informácie.... 🙄

jaduska
15. feb 2009

Inak o tom príplatku tu je samostatná téma, tak si ju skús pozrieť, možno tam nájdeš presnejšie informácie:

https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

gijar
15. feb 2009

no urcite je uz 25tis.sk pri prvom dietati, to som si ista...ktovie ake tlaciva tam maju stare....len podla mna zdravotne poistenie sa chape v ramci socialky cize ak za mna zamestnavatel odvadza odvody alebo som DZP v ramci socialky....ved s tym zdravotne nic nema a ak som poistena v state EU a my sme EU tak by som si to asi nejako musela vyhadat sak to nie je mozne....
hej link som nasla len so starsimi info ☹

jaduska
16. feb 2009

gijar, zdravotné poistenie nemá nič so sociálkou. Do sociálky sa platí nemocenské (z toho sa vypláca MD, OČR, PN), dôchodkové, invalidné, garančné, rezervný fond solidarity, poistenie v nezamestnanosti ....

Na tom tlačive je vyslovene napísané - zdravotne poistená v SR...zdravotné poistenie sa platí jedine v zdravotnej poisťovni, to dám ruku do ohňa. Robila som mzdy 14 rokov.

gijar
16. feb 2009

janduska- ale na tom tlacive to moze byt hovadina, mozno len nepocitali s tym ze takto sa rozbehne praca v EU a tlaciva su stare 😕 baby v diskusii na ktoru si mi dala link maju rovnaky problem, dokonca drviva vacsina z nich je tam v UK a aj poistena v UK a myslia si ze narok na prispevok maju, ved dieta je obcan SR tak predsa ten prispevok dostat musime...ved to je ich problem tu na svk ze nam nedovolia poistit sa aj tu aj tam kde pracujeme ved to je uplne trapne 😕

jaduska
16. feb 2009

neviem, či je to hovadina, alebo nie, iba som to tu napísala, aby si si to mohla niekde overiť. Na druhej strane to logiku má, aj keď si občan SR, tak si poistenie neplatíš, takže ti nemajú z čoho ten príspevok vyplatiť. To je ako s materským príspevkom - ak neplatíš nemocenské, nedostaneš materskú, iba rodičovský. Jednoduchá matematika aj logika - dáš ty im, dajú oni tebe - nedáš, nedostaneš.

A už keď platíš nejaké poistenia v zahraničí, tak mi zas logicky vychádza, že by si mala mať nárok na nejaké príspevky tam. Ale ako som už písala vyššie - neviem, ako to funguje, len tu prezentujem fakty, ktoré poznám ja. Totižto u nás čo úradníčka, to iný výklad zákona. Ja by som na tvojom mieste napísala priamo na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny podľa miesta tvojho trvalého bydliska, ako to je, príp. na stránke www.rodinka.sk je poradňa, v ktorej odpovedajú pracovníci ministerstva, tak sa presnú odpoveď dozvieš tam....(možno 🙂 )

gijar
16. feb 2009

ale ked je clovek dajme tomu 25 rokov poisteny na svk a potom rok v zahr. tak v zahr.narok nemas, pretoze niekde v zahr. nie su take zakony ako u nas bohuzial a nepodporuju tak todiny atd. a kvoli jednemu roku akoze nemas na svk narok na nic??? 😕 a kor ked bdues rodit na svk, tak to uz akoze je fakt hovadina nie? 😕 baby tam v tej inej teme pisu ze by to malo ist, ze len prezentujes ze si poistena v EU, ved aj svk je EU a ked nedostanes inde tu davku tak ju logicky dostanes na svk predsa.........sila fakt, aby sa clovek nervacil nad debilnymi uradnikmi 😠 pevne verim ze to nejake tlacivo ma nejake blbe stare info, resp. nepocitali s tym, ze v buducnosti bude takato situacia a veeeela ludi bude pracovat inde ako na svk a davky tam INDE proste nedostane....ach jaj, odchadzam od netu lebo ich tam pojdem zabit do tych poistovni, ze ja blba som im to hovorila ze som niekde v zahr. no tak to chodi chces ist na nich cestne a oni sa na ta vyseru

jaduska
16. feb 2009

gijar - ja s tebou súhlasím, veľa zákonov je u nás nelogických a z určitého uhla pohľadu nespravodlivých ☹ škoda reči...ja som ťa iba chcela upozorniť, aby si si to poriadne pozisťovala, aby si mala čas povybavovať, čo treba a tak....

jaduska
16. feb 2009

gijar, trošku mi to nedalo, tak som si ešte raz prečítala na stránke ministerstva ako to s tým príplatkom je. Mne to teda vychádza tak, že tých 12 mesiacov na SR musí byť poistená žena, ktorá pracuje mimo EÚ. V rámci EÚ by malo byť jedno, kde si platíš zdravotné poistenie. Dúfam, že tentokrát som to už pochopila správne. 😒 Napíšem ti to aj do IP, ak by už sem do témy náhodou nezavítala

simib
23. feb 2009

Ahojte.Mám otázku.Bola som zamestnaná od 1.10.2007 do 3.7.2008 spolu 276 dní.Potom som si otvorila živnosť od 13.10.2008 a platím iba zdravotnú,lebo soc.je 1 rok dobrovolná.Ak by som mala termín 30.11.2009,tak so zamestnania mi nevíde tých 270dní.Započítava sa aj SZČO keď som ale nemusela platiť?Plánujem zrušiť živnosť a naviem či sa spočítavájú len poistenia zvlášť,teda dobrovolne s dobrovolným alebo aj povinne s dobrovolným.Neviem či som to dobre napísala.

gapa
23. feb 2009

simib,
zrátavajú. Neviem, či tomu dobre rozumieš, no nezdá sa mi 🙂 , tak si pozri tento link - serial o materskom, nech nespravíš nejakú hlúposť ;)

od 1.1.09 je ale novota, že z DNP možno meniť vym.základ až po uplynutí 6mesiacov od predchádzajúceho stanovenia VZ.
http://jozefmihal.blogspot.com/

simib
23. feb 2009

Dík za link ale ja to potrebujem vysvetliť jak debilovi 🙂 Čiže s toho zamestnania my budú chýbať asi 2 mesiace.A to SZČO????

simib
23. feb 2009

Respektíve.Chýbajú mi 2 mesiace a čo mám urobiť?Mám zrušiť živnosť a stať sa dobrovolne nemocensky poistená.živnosť mám prudko v mínuse.ani jedna faktúra tak preto ju chcem zrušiť.

gapa
23. feb 2009

z toho ukončeného zamestnania už nárok na materské mať nebudeš, lebo ti netrvá a ani z neho nie si v ochrannej lehote. Ty potrebuješ trvajúce nem.poistenie, ku ktorému, ak ti samotné nebude trvať potrebných 270dní do dna pôrodu, tak dni ukončeného NP sa ti prirátajú. No materské sa bude rátať len z posledného trvajúceho, nie už ukončeného NP.

Simib, ak sa chceš tomu rozumieť, tak treba si toho doooosť prečítať. A nie raz a nie 10, to nestačí. Nemožno chcieť to vedieť hned a po prvom, druhom tretom prečítaní povedať, že si s toho jelen! To som bola aj ja po 10-tom prečítaní 😉
Ak budeš aj povinne nem.poistená ako szčo, tak to si treba dobre preštudovať, z čoho chceš uplatnovať nárok na materské, či z NP szčo, či z DNP, či príp. z nového zamestnania, či z kombinácie niektorých z týchto NP-ní.

simib
23. feb 2009

Dobre a keď si teraz zruším živnosť.Stanem sa dobrovolne NP,budem platiť tak 3 mesiace z max.t.j.z nejakých 1009Eur.Tak budem mať dokopy z povinne NP 270dní a počítať sa to bude z DNP?Prepáč ak som moc otravná. 🙂 🙂 🙂

gapa
24. feb 2009

simib,
ak sa prihlásiš na DNP maxima teda VZ 1003,09eur, splníš aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom (či už zo samotného DnP alebo + dni ukončeného zamestnania, ak budú v období dvoch rokov späť) a na MD nastúpiš až po uplynutí 26týždnov od prihlásenia a až do nástupu na MD sa z DNP neodhlásiš a nebudeš mať žiadne iné nem.poistenie v priebehu platenia DNP (teda nejde o to, že nemôžeš byť živnostník), tak sa ti bude rátať materské z toho maxima z DNP.
Ak niečo z toho nebude platiť, tak to môže byť inak.

simib
24. feb 2009

Dobre teda.A môžem to urobiť takto???Z predchádzajúceho zamestnania mám dajme tomu 210dní.Zo živnosti nič.Ukančím si teraz živnosť.A tak 3 mesiace pred pôrodom sa nahlásim ako DNP a dám si z maxima,to bude k tým 210dňom(zo zamestnania)+nejakých90dní(z DNP)vychádzať tých 270dní.Kolko mi asi vypočítajú materskú?A keď budem poberať materskú,tak musím stále platiť to DNP?Alebo sa môžem po tých 3 mesiacoch odhlásiť?

gapa
24. feb 2009

simib, materská by bola rátaná z minim.mzdy. Počas poberania materského z DNP poistené neplatíš.

simib
24. feb 2009

Ahoj a prečo z minimálnej?Veď ako DNP budem platiť z max.tie tri mesiace a predtým plat v zamestnaní som mala tiež slušný.

simib
24. feb 2009

Ahá.Prečítala som si celú tú stránku od teba a chápem.Takže živnosť ukončím a hotovo.V 8 týždni sa prihlásim ako DNP a dám si VZ max.Budem platiť do pôrodu,čiže viac ako 26týždňov.Dni budú zrátané zo zamestnania +z DNP to bude cez 270dní a výšku mi budú počítať z max.Takže materská nejakých 16000.DOBRE??? 🙂 🙂 🙂