Ako si legálne zvýšiť materskú?

viiila76
4. júl 2007

Kedze na buduci rok planujem svoje prve dieta, zacala som sa informovat ako to je s poberanim materskej... 55 % z vymeriavaceho zakladu, max zo sumy nieco vyse 25000 Sk... Badala som dalej a nasla som jednu uzasnu stranku, kde som nasla informacie a rady ako legalne dostat aj nieco navyse... Takze tie, ktore mate zaujem o tuto info, kontaktujte ma do schranky a ja Vam tu stranku poslem, neviem, ci by som ju mohla napisat aj tu... 🙂

martinaema
27. apr 2009

chcela by som poprosiť o radu - prihlásila som sa na DNP, na budúci rok plánujeme bábätko, takže chceme dosiahnuť max. materskú. Stačí si platiť z najvyššieho VZ do konca roka a potom to znížiť na minimum alebo rovno odhlásiť?

jannulka
28. apr 2009

ahojte, my tiež plánujeme bábätko budúci rok a ja som to urobila tak, že som sa prihlásila od januára 2009 na DNP, VZ som si dala rozdiel hrubej mzdy zo zamestnania a maximálneho vymeriavacieho základu. A v roku 2010, keď mi vznikne nárok na materskú, budú mi ju rátať z max. VZ, pretože rozhodujúce obdobie je predchádzajúci rok a podmienku poistenia min.270 dní budem mať tiež splnenú. V prípade, že by som ostala ešte pred materskou na PN, tak aj PN mi budú rátať z max. VZ. Takže už len otehotnieť v správny čas 🙂

sonne
28. apr 2009

Ahojte dievčatá. Prosím o radu. Som SZČO od augusta 2006. Ale jeden rok som bola oslobodená od platenia a dobrovoľne som to nerobila.Odvody do sociálnej poistovne sa mi začali od augusta 2007. Tak spĺňam tých 270 dní, ale dobrovoľné nemocenské si neplatím, tak sa mi to bude počítať len z toho minima, však? A možnosť jednorázového doplatku na soc. poisťovni neexistuje. Myslím tak, že by som sa dala pred nástupom na MD poistiť, všetko si to naraz zaplatila, išla na MD a dostala viac peňiažkov? To by som asi veľa chcela, však? A ešte, môj priateľ je tiež SZČO a premýšľame ako to spravíme, aby sme obaja nemuseli odvádzať odvody. Ja živnosť nemôžem zrušiť, mám v prenájme pohostinstvo a on keby zrušil a zamestnal sa na dohodu, mohol by potom poberať materskú? Lebo ja si musím odvody platiť, aj keď budem poberať materskú, alebo nie?

fliperka
28. apr 2009

Gapa velmi pekne dakujem za radu 🙂 si ma trochu ukludnila 😉 ........ som sa bala, ze sa mi nebude do tych 270 dni zaratavat aj moje predosle zamestnanie . A teda to, ze uz pracovat az do nastupu na matersku nebudem je podstatne v pozitivnom alebo negativnom slova zmysle ? Ved ked si platim DNP z maxim. VZ by to malo byt jedno, aj tak viac nedostanem, nie ?

gapa
28. apr 2009

filiperka,
to záleží od konkrétneho prípadu. No ak by tvoj PP trval k nástupu na MD, tak by ti nárok z DnP nevznikol (nesplníš 270dní), len z toho zamestnania. No ale neviem všetky tvoje údaje a záleží od konkr.podmienok.

lola4
4. máj 2009

Ahojte kocky 😉 , hlavne teda Gapa. Precitala som si celu temu a tiez temu o DNP, zial nie je mi jasne, ci v mojom konkretnom pripade mam este sancu zvysit si matersku, tak Ta chcem poprosit o radu 🙂
V marci 2007 som s kolegynkou zalozila Sro, kde som konatelkou. Od 1.maja 2007 som sucasne zamestnancom tejto srocky a platili sme za mna mesacne odvody z hrubej mzdy 10 000,- SK (cca 282- €). Cize z tohto my vychadza asi min materska, ze? Momentalne som v 22 TT a dopocula som sa o moznosti zvysit si matersku pomocou DNP, akurat neviem, ci mam este sancu a ci mam to DNP platit z max VZ, alebo na rozdiel medzi Max VZ a mojou mzdou?
A este otazocka trosku sa mi komplikuje zdravotny stav a momentalne nutene dovolenkujem a od cca polovice maja mi hrozi PN, neviem ako dlho, mozno az do MD. Malo by toto vplyv na to keby som sa teraz prihlasila na DNP? A je mozne na DNP sa prihlasit aj pocas PN?
Tiez som asi v tejto teme alebo v teme DNP citala o moznosti par dni pred nastupom na MD zvysit si plat (na cca 1000€?), pomohlo by mi to? Z akej sumy by sa mi potom pocitala MD? A co v pripade, ze budem na tej PN az do odchodu na MD (pocas PN neplati firma za mna odvody), bolo by v pohode na par dni PN prerusit, zvysit si plat a potom opat na PN? Malo by toto vyznam pre mna v tom smere, ze ci by sa mi zvysila MD? Dokedy by sme ako sro platili za mna odvody z tejto sumy (VZ) 1000,- €? Nastupom na MD by sme ich uz nemuseli platit?
Snad som to napisala zrozumitelne a budes mi vediet poradit. Dakujeeeeem 😉

gapa
4. máj 2009

lola,
u teba je na DNP neskoro.
Ale aj keby si aj tehotná nebola, tak istejšie je dosiahnutie maxima zo zamestnania. Nepomôže však len zvýšenie mzdy. Treba ukončiť terajší PP a uzatvoriť nový s vyššou mzdou. T.j. do soc.poistovne a aj zdrav.poistovne treba poslať odhlášku a novú prihlášku a samozrejme všetky papiere treba vybaviť.

Ak skončíš starý PP a vznikne ti nový, tak potom stačí ak odpracuješ 1den. Nemocenské a aj materské by sa rátalo z VZ toho dna. No to sa treba poradiť potom o výške VZ (hrubej mzdy) za tento den, resp. mesačnej mzdy podla konkrétnych dátumov vzniku nového PP a vzniku PN (je nevýhodné ak je medzi vznikom PP a vznikom PN víkend).

kukinko33333
6. máj 2009

ahojte
prosím vás ako to funguje s poistením pred materskou aby som potom dostávala väčšiu sumu. pracujem 2 roky. od 01.07.2009 budem nezamestnaná asi. môžem si priplácať aj ked budem mať pn? bábo plánujeme az na budúci rok.
vysletlite mi to prosím.

wanda222
9. jún 2009

ahojte.vie mi niekto poradit?Som zamestnana,no od transferu som cca2mesiace na PN-asi budem aj nadalej.Mohla by som si aj ja nejakym sposobom zvysit matersku?Pripoistit sa,alebo ...ako sa to da?Poradte mi

lormar
9. jún 2009

Ahojte.
Veľmi výstižná odpoveď ale nám laikom ktorí v tom nevieme chodiť ešte môžte niekto polopate vysvetliť.
Napr. Prídeš do sociálnej dajú ti na výber od akej sumy do akej platiť? Koľko vlastne 6 mesiacov? Koľko vybavovačiek je okolo tých detí...

han79
23. jún 2009

ahojte, som už dva roky evidovana na UP. S manželom plánujeme druhé bábo. Ako je to v mojom prípade, môžem si priplácať DNP aj ja, ked som evidovaná na ÚP? Z čoho sa to vypočítava a ako. Poraďte mi, prosím!!!

gapa
23. jún 2009

han, zatial je to možné. či sa niečo zmení, ťažko povedať.

weronyca
8. júl 2009

Ahojte, chcela by som si overit jednu vec ohladom DNP a splnenia naroku na nu. Datum porodu mam totiz 17.01.2010 (t.z. nastup na matersku este v tomto roku) a teda uz nestiham splnit podmienku 270 dni. Ale: od 1.7.2008 som nastupila do inej prace, z ktorej sa mi bude pocitat materska za obdobie do konca minuleho roka. A na inej stranke som nasla ze do obdobia 270 dni sa pocita aj predchadzajuce uz ukoncene nemocencske poistenie za obdobie 2 roky pred porodom, i ked sa zapocita len do jedneho NP. V mojom pripade je to predchadzajuce zamestnanie v obdobi 17.01.2008-30.06.2008. Je to naozaj tak? Zapocita sa mi tych 5 mesiacov a mne si staci platit DNP cca. 4 mesiace? Je mi tiez jasne ze nestihnem podmienku 26 tyzdnov a DNP by som teda mala len z minimalneho vymeriavacieho zakladu ale to by bolo este dobre, kedze po scitani VZ z DNP a zo zamestnania by som sa dostala skoro na max. VZ.

gapa
8. júl 2009

weronyca,
podla teraz účinných zákonov je to tak ako píšeš. Mala by si nárok na materské z oboch nem.poistení, ak splníš v súčte z DNP +dní akéhokolvek ukončeného NP v období 2roky pred pôrodom a nebudeš mať nedoplatok.

Tak snád sa to do nástupu na MD nezmení 🙂 Osobne by som sa určite na DNP prihlásila a asi tak, aby 270dní bolo už k nástupu na MD, aj ked by sa dalo aj neskôr a teda asi lacnejšie.

macka01
10. júl 2009

Mila Gapa,pozeram že vieš ohromne dievčatam poradiť,tak skúsim aj ja.Som na RD do 6 rokov dieťaťa.Nepoberam nič.Syn má teraz 4 r.a4 mesiace.Toto som volla,lebo nemám zmestnanie.Keď bude mať syn 6 rokov a ja si nenajdem zamestnanie,tk asi sa zahlsim na Urad práce,však?predpokld,že podoruasi nedostanem žiadnu?A ešte:teraz som sa nahlásila na Zdrav.poisťovni,na soc.poisť.som nešla vraj nemusím,tam som bola,keď som prechadzala z materskej na rodičovsku.A vraj tam mam prísť až bude mať dieťa 6 rokov alebo skôr v prípae ak sa zamestnam.Je to všetko pravda?Neurobila som niekde chybu?vopred ti peknedakujem 😵

gapa
11. júl 2009

macka, myslím, že je to OK. Ak si si podala prihlášku od nástupu na MD na RLFO, tak je to v poriadku, stále platí to isté. No z materskej na rodičovskú si prechádzala v r.2005, tak neviem, či to bola prihláška( to platí až od 1.8.06). JEdine, žeby ti vtedy končil prac.pomer? to by chcelo aj údaj o tom, kedy ti PP končil.

Ak si nie si istá, tak by som si pre istotu overila v SP, či si dôchodkovo poistená ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov.

zuziatko
11. júl 2009

Ahoj Gapa

prosím o radu. DNP si platím od februára. Platím si rozdiel medzi max. vymeriavacím základom a mojou mzdou. Som tehu a termín mám 15.3.2010. Budem mať nárok na max. materskú ??

Od 4.8 mi vzniká nárok na PN. Ak by som musela ísť poberala by som tu maximálnu PN ??

gapa
11. júl 2009

zuziatko,
ak sa dovtedy nezmenia zákony, do konca roku si neznížiš VZ, nebudeš mať v SP nedoplatok, tak áno, materské cca z maxima, z ktorého si platíš.

PN ak nemáš v období dvoch rokov pred vznikom PN iné ukončené nem.poistenie, ktorého dni by sa ku dnom DNP prirátali, tak nárok na max.nemocenské mať nebudeš. Nesplnaš z DNP podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN.

weronyca
13. júl 2009

Dakujem gapa za odpoved, prihlasim sa pre istotu skorej a dufam, ze do zaciatku mojej MD sa ziadne zakony nezmenia. 🙂

Este ma napadla jedna vec: teraz sa nahlasim s min. VZ, ale nebolo by dobre tesne pred nastupom na MD spravit odhlasku a nasledne prihlasku s max. VZ? Ide mi o to, aby som, ked budem uz na RD, mohla dostavat max. OCR a PN, ako si uz inde radila. Samozrejme za predpokladu, ze sa nezmenia zakony. Ak by som sa totiz s max. VZ prihlasila az pri nastupe na RD, dostavala by som max. OCR a PN az po 26 tyzdnoch, nie?

gapa
13. júl 2009

weronyca,
to áno, ale ak máš VZ zo zamestnania, tak sa ti maximum z DNP aj tak nebude rátať. No a materské z DNP by v takom prípade bolo rátané z aktuálnej min.mzdy a nie z toho, čo si platila pred odhlásením, lebo by si nesplnila podmienku aspon 26týždnov od "posledného" prihlásenia do nástupu na MD.

weronyca
13. júl 2009

Dakujem gapa ale este mam jednu otazku, prepac ze tolko otravujem. V zamestnani je dusno, bolo mi nepriamo naznacene aby som si vybavila rizikove, lekar by mi to asi mohol podpisat (mala som nedobrovolny potrat). Keby som sa zajtra prihlasila na DNP s min. VZ, vo stvrtok 16.07. by ma lekar vypisal na rizikove, mohla by som mat PN-ku pocas rizikoveho aj z DNP, nie? A zaplatila by som DNP za 2 dni. Stare zamestnanie som totiz mala od 16.07.2007-31.06.2008, takze podmienku 270 dni stale splnam.

macka01
13. júl 2009

ďakujem za odpoveď,ano vtedy mi skončil prac.pomer,ale radšej si tam teda zavolam 🙂

zuziatko
14. júl 2009

Gapa vďaka za odpoveď. Ale po tých 270 budem mať nárok na myximálnu PN ??
Nemusím si meniť VZ na maximálny ?? Stačí si platiť ten rozdiel aj na materskú a PN ??

gapa
15. júl 2009

zuziatko,
ak si si stále platila v súčte z rozdielu, tak áno, maximum "z rozhodujúceho obdobia",nie z aktuálneho, to síce za určitých okolností je tiež možné v súčte z oboch nem.poistení. No to by bolo treba viac údajov.
Ak podáš zmenu na maximum (zmenu možno podať až po uplynutí aspon 6mesiacov od predch.stanovenia VZ) a chvílu z neho budeš platiť, tak tiež ti to o niečo môže zvýšiť nárok.

matulienka.d
15. júl 2009

Ahojte baby,
prosím Vás poraďte mi.
Minulý rok som bola nezamestnaná a tento rok som nastúpila do práce od 1.6.2009. No a podarilo sa nám otehnotnieť, teraz som v 6 týždni, som v skúšobnej dobe. Predpokladaný termín pôrodu je koniec februára, začiatok marca...cca.....Predpokladám, že nárok na materskú mať nebudem, len na rodičovský príspevok.
Chcem vedieť, či si môžem teraz doplácať DNP a v prípade, že by som šla na PN po skončení skúšobnej doby, dostala by som vyššiu PN-ku? Alebo nesplňam ani tieto podmienky?

dau
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
gapa
15. júl 2009

matulienka,
uved tvoje nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, resp. od 7/07?

Dnp má význam v prípade, ak sa prihlásiš max. do 8tt a od prihlásenia do nástupu na MD uplynie aspon 26týždnov.

A aká je tvoja hrubá mzda t.č.?

andriss23
20. júl 2009

Ahoj gapa

prosím o radu.Už si mi raz poradila cez IP,za to ti ďakujem, ale čím viac toho tu čítam,tým mám z toho väčší mišung.
už som si aj vypísala tlačivo "registračný list FO".chcela som to aj poslať,ale ma niečo napadlo. Dátum od ktorého dňa chcem byť DNP si určím sama?Napr. od 21.7.,a už to aj platí od toho dňa?Alebo až od prvého dňa budúceho
mesiaca? Ďalej by ma zaujímala výška platby.Chcela som platiť z maxima,ale stačí platiť rozdiel medzi MVZ a mojou mzdou? Ak áno,čo potom,keď mzda nieje stále rovnaká? Poraď mi prosím,čo je najlepšie spraviť aby to bolo OK?
Ďakujem pekne 🙂

gapa
20. júl 2009

Andriss,
ak si napíšeš dátum začiatku poistenia 21.7.09 a odnesieš to najneskôr 21.7.09 na SP, tak budeš DNP od 21.7.09.
Výšku odvodov si musíš vyrátať sama, možno ti na SP poradia, no nemusia. Bude to VZ deleno počet kalend.dní v mesiaci x počet dní poistenia v mesiaci, t.j. napr. VZ : 31dní v júli x 11dní od 21-31.7., no zaokrúhlovanie si teraz v eur nepamätám. Z VZ sa platí 4,4%.

Ak máš kolísavú mzdu, tak si stanov čo najvyšší VZ, podla mzdy, ktorú dosiahneš najnižšiu a plať najlepšie z tohto VZ. Bude ti tam síce vznikať preplatok, no ten si môžeš napr. pri nástupe na MD vyžiadať vrátiť.

hulala
25. júl 2009

Hallo babky, poradte mi -stále to cítam dookola a nejako si neviem z toho vyvodit- som zamestnaná - urctite mám splnených 270 dní-som v 15 tyzdni- rodit by som mala 20.01.09-na materskú teda pojdem este v roku 2008.Svoju materskú uz nemôzem nijako zvýsiť?
Môj pracovný pomer sa skladá z dvoch pomerov-spolu tvoria plný uvazok. Mohla by som uzatvoriť este dalsí prac.pomer,v ktorom by som mala max. VZ?