Ako si legálne zvýšiť materskú?

viiila76
4. júl 2007

Kedze na buduci rok planujem svoje prve dieta, zacala som sa informovat ako to je s poberanim materskej... 55 % z vymeriavaceho zakladu, max zo sumy nieco vyse 25000 Sk... Badala som dalej a nasla som jednu uzasnu stranku, kde som nasla informacie a rady ako legalne dostat aj nieco navyse... Takze tie, ktore mate zaujem o tuto info, kontaktujte ma do schranky a ja Vam tu stranku poslem, neviem, ci by som ju mohla napisat aj tu... 🙂

janazuza
18. okt 2007

maca prislo ti IP?

maca793
20. okt 2007

janazuza
sorry ale ja som len príležitostná víkendová mamina na pc, tak sorry. 😀
IP som dostala a aj som ti odpísala. 😉

janazuza
20. okt 2007

ahojte, maca dik 😉

maca793
20. okt 2007

nie je zač 😀

dadulik75
29. okt 2007

maca mozes aj mne poradit ako zvysit matersku ja kukala kukala ale nic som nenasla este dakujem

moncicka
1. nov 2007

Ahojte kocky, viete aj mne poradit ako si zvysit matersku a veci okolo toho? Tiez sa mi to nedari?a ked si to pojdem vybavovat je to dobrovolne nemocenske poistenie? Dakujem za skoru odpoved. 🙂

maca793
1. nov 2007

baby ja som si našla tieto brigády cez inzeráty v inzertných novinách.
skúste ísť aj do nejakého študenského servisu, opýtajte sa, či môžete takto brigádovať. nič za to nedáte.

petrusk
3. nov 2007

ahojte, da sa to legalne, ale uz je to tazsie, maminy pokial len planujete babo, tak treba 270 dni pred nastupom na matersku byt nemocensky poistena, to znamena ist na socialnu poistovnu a vypisat registracny list FO, je aj na nete www.socpoist.sk a formulare, skoro uplne dole. To odovzdate na socialke a kazdy mesiac si budete platit nemocenske poistenie. mozete si tam stanovit vymeriavaci zaklad a pokial chcete maximalnu matersku pocas tych prvych 28 tyzdnov, tak si dajte maximalny vymeriavaci zaklad a je treba ho zmenit, pokial buduci rok pride zmena, aby ste mali vzdy maximum. Da sa to ze vraj este aj tak, pokial ste uz tehu a mate kusok pred materskou, tak sa zamestnat v nejakej firme, kde vam daju maximalny vymeriavaci zaklad na vyplatu ale musite splnat byt poistene tych 270 dni pred nastupom na MD. Tiez to chcem sestre vybavit a zajtra idem pozistovat na socialku ci sa nic nezmenilo. Ak sa nieco uzitocne dozviem, dam vediet, alebo ak mate konkretny pripad, dajte vediet. zle sa odpoveda, ked nie je presna situacia, ked je da sa aj presne odpovedat.

petrusk
3. nov 2007

teda pardon pondelok idem na socialku, som nejaka pomylena z toho volna 😀

danuska24
4. nov 2007

petrusk malo by to tak fungovat. kamoska sa tak zamestnala tyzden pred materskou u znameho s tym ze jej dal MVZ, predtym bola zamestnana v jednej firme, cize splnala aj tych 270 dni. momentalne ma 3 tyzdnove babätko a matersku okolo 14.000 - neviem presnu sumu.

petrusk
4. nov 2007

moze ono bolo to kedysi lahsie, aj to som uz robila, stacilo prerusit poistenie a bolo a teraz to zmenili tusim v lete, bola novela zakona a tak musim na to inak, ale tak ci tak sa to da. esteze mame zlate baby na socialke a poradia. robim v tom obore, tak viem aspon cosi vybavit a co by som neurobila pre sestru a jej dvojicky 😀

danuska24
4. nov 2007

kazdopadne drzim prsteky 😉

pipi1211
4. nov 2007

baby chcem sa spytat ked som na materskej mozem niekde LEGALNE brigadovat????? 😅 😅 😅

petrusk
4. nov 2007

danuska24 dakujem, mam uz plan aj svoju firmu, tak aspon nemusime nikoho hladat, kde by sme ju zamestnali. je to otrasne ako je to zakonom stanovene, sestra by mala matersku nejakych 3500 sk a to je uplne nic, ved to je pre tie deti aj ked caka dvojicky dostane jednu rodicovsku, nechapem to a rozculuje ma to. ved to jej nebude stacit ani na plienky. pride mi to hrozne nespravodlive.

pipi1211: myslim ze uz je to mozne, akurat je to obmedzene prijmom a moze to tusim byt len na dohody vykonane mimo pracovneho pomeru. dost sa o tom v mediach hovorilo, len som to az tak nesledovala. podla veku Tvojho dietatka by si mala poberat uz rodicovsku, tak sa obrat na urad, ktory Ti socialku vyplaca. bola by skoda prist aspon o rodicovsku.

pipi1211
4. nov 2007

no ja poberam ten rodicovsky prispevok od narodenia malej lebo som nikde nepracovala.... ja som len teraz zmaturovala a kedze je ten rodicovsky strasne maly chcela by som si nieco privyrobyt 😎

petrusk
4. nov 2007

to hej, je to hrozne malo a vobec to nestaci pre dietatko. no ak mas moznost pracovnu a zaroven sukromnu, ze mas niekoho s kym bude mala, tak si to zisti na socialke, mala by Ti ju ona vyplacat, aby si o to nahodou neprisla. jednu dobu to bolo tak, ze sa dalo privyrabat pokial mamina mala platenu pestunku, a to moze byt aj jej vlastna mama, myslim, ze to nikto nejak skumat nebude,pokial mas maminu doma, alebo niekoho z rodiny.

tinni
4. nov 2007

no v tomto state je to strasne 😝 a preto ja robim na priatelov zivnostensky... 😕

alex21
5. nov 2007

pipi môžeš pracovať a príjem je neobmedzený. Čiže môžeš zarobiť koľko chceš. Jedinou podmienkou aby si neprišla o rodičovský je, že nemôžeš umiestnit dieťa do štátom dotovaného zariadenia.

zabka
14. nov 2007

Ahojte chcem sa opytat ked v praci dostavam min.mzdu a chcela by som si platit to dobrovolne tiez budem mat vacsiu matersku? a kolko to tak vychadza doplacat neviete?dakujem

jaduska
14. nov 2007

zabka, ak si budeš platiť aj dobrovoľne nemocenské poistenie (DNP), tak budú materskú počítať z platu, aj z DNP. Ale musíš to platiť minimálne 270 dní, aby to brali do úvahy. Z čím vyššieho základu platíš, tým vyššie materské dostaneš. Ale spočiatku môžeš platiť z minimálneho základu, potom to platenie ukončíš a tesne pred materskou zaplatíš z maximálneho vym.základu, alebo z čo najvyššieho a potom ti výjde vysoké materské. Ale pre istotu si pozri ten link, čo je tu hodený o pár príspevkov skôr na www.porada.sk, tam sú aj konkrétne príklady, treba si k tomu na chvíľu sadnúť a poštudovať, hlavne to, čo bude platiť od nového roka

audreyd
17. nov 2007

poradí niekto aj mne?

momentálne som na rodičovskej dovolenke s 2,5 ročným synčekom, pracovný pomer mi stále trvá. v marci som sa dala dobrovoľne poistiť, v decembri to bude tých 270 dní. zatiaľ platím najnižší vymeriavací základ. po skončení tých 270 dní chcem poistenie DPO zrušiť a o pár dní sa opäť zaregistrovať, ale už na najvyšší vymeriavací základ. niekedy v polovici januára by som mala opäť nastúpiť na materskú dovolenku, v polovici februára by sa nám mal narodiť náš druhý poklad. myslíte, že mi tú materskú priznajú z toho, čo si platím ako DPO? čoho sa vlastne týkala tá zmena, ktorú si spomínala v príspevkoch? nerada by som o ňu prišla!!!

ďakujem, adriana z TN

emjee
17. nov 2007

audrey od januara 2008 sa meni to pocitanie a to tak, ze 270dni poistenia za posledne 2 roky nemusi byt iba zo zamestnania alebo iba z dobrovolneho poistenia alebo iba zo zivnosti, ale aj kombinacie (napr. 100 dni zo zamestnania plus 170 dni dobrovolne poistena)

audreyd
17. nov 2007

emjee, práve fičím aj na porada.sk a tam mi práve napísali, že by bolo lepšie, keby ma doky vypísal na materskú už tento rok (normálne mi to vychádza niekedy zač. januára), pokiaľ nezačnú platiť nové zákony, že by to bolo menej výhodné po novom!!!!

ty by si mi čo poradila?

emjee
17. nov 2007

ja neviem, ja sa az tak nevyznam v tomto "legalnom zvysovani materskej" 😅

audreyd
17. nov 2007
jaju
19. nov 2007

ahojte, tiež by som vás chcela poprosiť o radu, keďže v týchto veciach nemám úplne jasno.
Zamestnaná som od 01.08.2005, v marci 2008 čakáme naše prvé bábo. cca od 3. mesiaca som na PN. Môžte mi prosím Vás jednoducho a proste poradiť, ako by som si mohla legálne zvýšiť materskú. Z tých právnych a úradných veciach a zo stránok, čo tu uvádzate, sa dáko neviem vyznať. 😕 Ďakujem krásne. 🙂

jaduska
19. nov 2007

Jaju, ak už tehotná si a si na PN, tak neviem, či sa to ešte nejako zvýšiť dá. Od januára sa ohľadom materského voľačo mení, tak dúfam, že ti poradí niekto, kto to už má naštudované 😉

cigaretka5
20. nov 2007

kocky znamena to ze viac ako 21 000 nedostanem?

danuska24
24. nov 2007

odkial 21000?

jaduska
24. nov 2007

prilepím to aj sem, tak maminy študujte: http://jozefmihal.blogspot.com/