Ako si legálne zvýšiť materskú?

viiila76
4. júl 2007

Kedze na buduci rok planujem svoje prve dieta, zacala som sa informovat ako to je s poberanim materskej... 55 % z vymeriavaceho zakladu, max zo sumy nieco vyse 25000 Sk... Badala som dalej a nasla som jednu uzasnu stranku, kde som nasla informacie a rady ako legalne dostat aj nieco navyse... Takze tie, ktore mate zaujem o tuto info, kontaktujte ma do schranky a ja Vam tu stranku poslem, neviem, ci by som ju mohla napisat aj tu... 🙂

simib
24. feb 2009

Gapa pochopila som to dobre?Kukneš na to prosím? 🙂

gapa
24. feb 2009

do 8tt najneskôr!!! a nástup na MD po uplynutí 26týždnov od prihlásenia na DNP. A medzeru od posledného ukončeného NP nie viac ako 14-15mesiacov, inak už predchádzajúce NP nebude v období 2rokov pred pôrodom.

gapa
24. feb 2009

a nástup na MD samozrejme najneskôr 6týžd. pred očakávaným termínom pôrodu.

esmirna
24. feb 2009

Caute baby. Potrebovala by som poradit. 28.2.2009 mi konci pracovna zmluva na dobu urcitu, ktora je platna od 01.06.2008. Predtym som 2 roky pracovala v inej firme. Nastup na MD mam 28.03.2009, teda presne o mesiac. Oplatilo by sa mi nastupit den pred ukoncenim zmluvy na PN, alebo sa na ten jeden mesiac mam zaevidovat na UP? Moze mi tento posledny neodpracovany mesiac nejako negativne ovplyvnit vysku materskeho prispevku? prip. je mozne, ze by mi pomohlo, keby som este ten jeden mesiac platila DPN?

tinika
24. feb 2009

esmirna bud si pozhanaj niekoho kto ta este zamestna, alebo pokial viem, je nejaka ochranna lehota. a tebe sa aj tak bude materska počítať z roku 2008 pokial dobre viem.

simib
24. feb 2009

Otázočka posledná.VZ na DNP sa môže meniť kedykolvek?Napr.začnem platiť min.a o mesiaci alebo dvoch zmením na max???Prosím odpoveď 🙂 🙂 🙂

tinika
24. feb 2009

No podla noveho zakona platneho od 1.1.09 len raz za pol roka, takze si musi dobre premysliet, ak este nie si tehotna tak platis napr. z minima ale najneskor do 8 tt tehotenstva treba zmenit na maximum a to musis uz platiť pol roka minimum abys i mohla zmeniť VZ na ten vyssi. Ale aj tak je tam podmienka 270 poistenia takze ak stale platis minimu tak to stihas do 8tt zmenit

tinika
24. feb 2009

simib a prečo chceš rušiť živnosť? Si mala DNP 270 dni? alebo budes mat 270 dni do nastupu na matersku? Ja mam tiez zivnost a platim si aj DNP a nebudem rušiť zivnost.

tinika
24. feb 2009

no ja idem, ak dačo, tak piste IP aby som sa sem kukla ak budem vedieť poradim a odporučam stranku
www.porada.sk tam si vyhladajte materska2008, materska 2009 a čitajte, ak sa zaregistrujete, tak si mozte aj napisat otazku a vačšinou vam niekto odpise. 😉

esmirna
26. feb 2009

Tinike - diki 🙂

tina_
26. feb 2009

pocujte, preco zaviedli to menenie VZ len raz za 6 mesiacov? Nemoze to byt preto, ze predtym stacilo zaregistrovat sa na nejaky tyzden v decembri s maximalnym VZ, potom to v novom roku zmenit na minimalny VZ, a ked ste porodili, tak rozhodujuce obdobie pre vypocet materskej sa povazoval minuly rok a tym padom aj ten vysoky VZ??? Len tak nahlas uvazujem...
Tento stat robi matkam len same zakernosti...

kamilecka
26. feb 2009

Ja mam otazku, ak som si zacala platit DNP v july 08 a babatko sa ma narodit o rok neskor jul 09,ako sa bude pocitat materska? Lebo ako za rok 08 tam nemam 270dni. Ma trafi ak to platim zbytocne

gapa
26. feb 2009

tina, samozrejme že je to z toho dôvodu, čo píšeš.

kamilecka,
nemusíš sa znepokojovať,
to sú dve odlišné veci. Ty od jula 08 do jula 09 v pohode splníš ""aspon 270dní..." No a materské sa ti bude rátať z tzv. rozhodujúceho obdobia a to nie je totožné s 270dnami. U teba je to obdobie od posledného prihlásenia, ktoré bolo v júli do 31.12.08

Ak by si sa prihlásila napr. 31.12.08 a rodila napr. v 10/09, tak by bolo tvojim rozhodujúcim obdobím len jeden jediný den, a to 31.12.08!!! 😉

drahomirka
27. feb 2009

ahoj, mna by zaujímala ešte jedna vec ohladom zvýšenia materskej a to, kedže som dlho na PN, možem ísť na materskú o 2 týždne skôr. Nepoškodí mi to , keďže sa tých pár dní pred nástupom na materskú zamestnám s max.VZ? Nemá skorý odchod na materskú žiadny vplyv ? Poprípade skorší pôrod môže zahrať v môj neprospech?

gapa
27. feb 2009

drahomirka,
na MD môžeš nastúpiť v rozmedzí najneskôr 6 a najskôr 8týždnov pred očakávaným.dátumom pôrodu, ktorý uvedie lekár v žiadosti o materské. Na výšku materského to vplyv nemá. Teda jedine, že by sa nástupom na MD o tie 2týždne skôr zmenilo rozhodujúce obdobie. nar. ak ti to vychádza tak, že 8týž.pred je napr. v starom roku a 6týždnov pred je už v roku novom. Vtedy sa dá s tým kalkulovať, čo je výhodnejšie. Samozrejme pri krátkodobom zamestnaní hrá rolu každý den, t.j. dobre si to treba vyrátať denný VZ v rozhodujúcom období. Inak to vplyv nemá.

Teda ešte jeden predsa. Akurát ak si bola pred nástupom na PN, tak si skrátiš o 2týždne poberanie nem.dávok.

Ale vlastne ty asi skončíš PN aj tak skôr, ak chceš nový PP.

Ak už nastúpiš na MD 6 alebo 8týž.pred ODP, t.j. neporodíš skôr (to by musel lekár prepísať na žiadosti o materské dátum nástupu na MD), ako nastúpiš na MD, tak je to ok, aj keby si porodila presne v den nástupu, nemá to na výšku materského vplyv. To, že máš splnených 270dní nem.poistenia do pôrodu beriem ako samozrejmosť, bez toho by ti nevznikol nárok žiadny.

drahomirka
28. feb 2009

Ďakujem ti Gapa, upokojilo ma to. (to len mzdárka utrúsila nejakú poznámku a ja som ostala v pomykove) Takže sa nič nedeje . Ešte raz vdaka, Dám vedieť, ako to celé dopadlo. 😵

eve1408
6. apr 2009

ahojky, pracujem na babatku a velmi rada by som sa nieco dozvedela nieco o pripoisteni k materskej...nieco som pocula v televizii ale to bol len utrzok, pracujem uz 5 rokov v statnej sfere co mam urobit aby som sa pripoistila a ako to je ak sice pracujem v statnej sfere ale este stale nemam zmluvu na neurcito v skolstve nam to predlzovlai z roka na rok a ked mali dat niekde natrvalo tak vas radsej prelozili na inu skolu...tak co robit?
eva

zajacik...
7. apr 2009

Eve treba sa prihlasit na Soc. poistovni ako dobrovolne nemocensky poistena osoba - vymeriavaci zaklad z ktoreho si budes platit poistne 4,4% si urcis sama - pokial chces mat max. matersku, tak VZ z DNP bude max. VZ-VZ zo zamestnania (nie vsak menej ako je minimalny VZ urceny na odvody). Aby si mala narok na matersku pripadne PN, OCR aj z DNP, musis si ho platit min. 270 dni. Vyska materskej je 55% z denneho VZ urceneho suctom VZ zo zamestnania aj DNP / pocet dni v mesiacoch v rozhodujucom obdobi.

gapa
7. apr 2009

eve, zajacik,

na nárok na očr z DNP netreba mať splnených 270dní (nárok na ošetrovné vzniká hned po prihlásení, t.j. na druhý den z minimálnej mzdy, v prvý by bol asi problém),
na získanie nároku na PN (nemocenské) a materské áno, tam treba mať splnených aspon 270dní nem.poistenia (zvlášť z DNP) v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN/pred pôrodom.
Preto je dôležité sa prihlásiť na DNP ešte pred otehotnením a potom mať ešte aspon 1menštr., inak týc 270dní do pôrodu nevychádza.

Výška materského sa ráta zo súčtu denných vym.základov z DNP a zamestnania. Z každého nem.poistenia sa však ráta zvlášť, lebo sú to obvykle aj dve rôzne rozhodujúce obdobia (t.j. obdobia, z ktorých sa ráta materské).

soc.poistovna bude brať za VZ z DNP maximálne sumu, ktorá sa rovná rozdielu maximálneho VZ, t.j. je 1003,09eur (od 1.7.09 sa zvyšuje) a tvojho vym.základu v zamestnaní (obvykle je to hrubá mzda). T.j. ak by si brala napr. v zamestnaní niektorý mesiac prémie/odmeny, tak v tomto mesiaci ti SP zoberie nižší VZ pre DNP, z rozdielu nad maxim. VZ by si mala v SP preplatok. Ten vrátia, ak on písomne požiadaš.

Eve, takže ako píše zajačik

hanam
23. apr 2009

Ahojte 17 juna mam nastupit na matersku. Je mozne este dovtedy zmenit zamestnanie a zvysit si matersku? Aky plat je najvyssi na dosiahnutie maximalnej materskej? Mozem si predtym este v starom zamestnani vycerpat celu dovolenku alebo len podiel za mesiace, ktore do nastupu do noveho zamestnania mam narok? Dava sa vypoved dohodou? co k tomu musim splnit a ake papiere potrebujem od stareho zamestnavatela? Neviem aky postup mam dodrzat aby som na nic nezabudla a aby to bolo v poriadku. Dakujem za rady.

sonicc
23. apr 2009

Ahojte, mam otazku: Som dnp uz asi 2-3 mesiace-z minima a v máji ho chcem zrusit. Ked sa potom prihlasim opat v decembri-z maxima a od januara zmenim na minimum a budem platit az do nastupu na matersku tak z coho sa mi bude pocitat??? iba z decembra? Nevadi ze som februar a marec platila z minima,to sa neberie do uvahy?
Ďakujem za radu

gurunu
24. apr 2009

Ahojte, prave som sa prihlasila na forum ako si zvysit matersku a mam zopar otazok. Chcela by som sa pripoistit v Socialnej poistovni ale jedna zasadna otazka je, ci ked budem pocat 9 mesiacov, t.z. pred planovanym porodom na dlhodobej PN, ktore dni sa mi budu pocitat? predchadzajucich 270 dni bez PN alebo 270 dni (9 mesiacov) aj s PN.
dakujem za odpoved,
Erika

gapa
24. apr 2009

sonic,
ak bude platiť teraz účinný zákon o sociálnom poistení (no majú byť zmeny!!!), tak nemôžeš od 1.1.2010 dať zmenu na minimum. Zmena je možná až po uplynutí aspon 6mesiacov od posledného stanovenia VZ.

Ak by si ale splnila všetky podmienky (sspon 270dní NP ...,aspon 26týžod prihl. do nástupu na MD, ...!!!), tak materské pri nástupe na MD v r.2010 sa bude rátať z obdobia od posledného prihlásenia t.j. niekedy 12/09 do 31.12.09

gapa
24. apr 2009

gurunu,
ani jedno. Materské sa neráta z 270dní ale z tzv. rozhodujúceho obdobia.

fliperka
26. apr 2009

ahojte,

viem ze sa tu toho popisalo mnoho, ale ja cim viac citam, tym som z toho vacsi blbec 😠 a preto vas prosim o konkretnu radu :
dna 14.4.09 som rozviazala pracovny pomer so zamestnavatelom ktory za mna odvadzal odvody vyse 8 rokov. Hned v ten den som isla do socialky sa dobrovolne nemocensky poistit, cize od 14.4. som DNP z maximalneho vymeriavacieho zakladu. Zistila som, ze v case toho 14.4. som uz bola cca v 5tyzdni tehotenstva, takze termin porodu mi vychadza na cca 13.12.2009. Budem mat narok na matersku alebo nie? Tych 270 dni ako DNP osoba mi nevychadza , alebo sa do toho obdobia zapocita aj to obdobie este od zamestnavatela ? Nemam ani jeden den prerusenia. A co je potom tych 26 tyzdnov ? Nebude mi postacovat splnenie aspon tych 26 tyzdnov?
Momentalne som a az do materskej aj budem nezamestnana.

Velmi pekne vam dakujem za akukolvek radu

😉

gapa
26. apr 2009

filiperka,
ak sa do tvojho nástupu na MD nezmení zákon o sociálnom poistení v tomto a neporodíš pred uplynutím 26týždnov od prihlásenia na DNP t.j. porodíš najskôr 13.10.09 a nebudeš mať nedoplatok na DNP, tak budeš mať nárok na materské z DNP zo skutočného VZ. Ak by si porodila skôr, tak nárok by si mala aj tak, ale rátaný len z minim.mzdy (materské na 1kalend.den 295,5eur :30 x55%).

Dni ukončeného NP aj ked je to zamestnanie sa podla terajšieho znenia zákona prirátajú, takže podmienku 270dní by si splnila vdaka ukončenému zamestnaniu.

To, že už nebudeš pracovať (nebudeš mať iný VZ pre NP počas platenia DNP z maxima a ani ti nebude trvať zamestnanie/iné NP okrem DNP k nástupu na MD), je tiež podstatné.

bzucinka2
27. apr 2009

ahojte, aj ja potrebujem radu, od 1.5. si chcem zacat platit DNP, lebo od juna chceme zacat pracovat na druhom babatku, ale pisali ste, ze od jula by sa mal max vymeriavaci zaklad zvysovat. ak ako si ho mam teraz vlastne zacat platit?aku sumu si uviest? 😨 dakujem! 🙂

gapa
27. apr 2009

bzučinka,
ak by zákon o soc.poistení ostal v terajšom znení (asi si čítala o šumoch okolo DNP v téme dobrovolné nem.poistenie) a ty si hned otehotnela, tak najistejšie hned z rozdielu maximalneho VZ (platného od 1.7.09, už som videla jeho výšku, no zabudla som aká je) a tvojho VZ v zamestnaní.

bzucinka2
27. apr 2009

dakujem gapa, cize rekapitulacia:
teraz tam napisemUZ NOVY VZ (stary bol 1003,09) - moj VZ zo zamestnania a zacnem platit a platit 😀 a potom ked ostanem na MD odnesiem im tam tlacivo, asi take iste ako do prace a platim dalej od nastupu na MD minimum, to si zase zistim asi kolko bude minimum. z toho potom mozem cerpat ocr, alebo pn, aj ked budem na MD s druhym babom, ak som spravne pochopila z toho co som uz vsetko precitala 😝 bude treba este nieco dokladovat, aby som dostala matersku? 🙂

drahomirka
27. apr 2009

ahoj, ja sa chcem POĎAKOVAŤ GAPE za všetky cenne rady a informácie, ktoré tu nám všetkým poskytuje. Napriek všetkým aj tým negatívnym okolnostiam, sa mi nakoniec podarilo dosiahnut fajnovú materskú. Taká injekcia určite pomôže na štart. Ešte raz ti dakujem , všetko dobre dopadlo. 🙂 😵 😵 😵