Ako to je so získaním doplatku k príspevku na dieťa?

31majka12
29. máj 2011

Ahojte mamičky.
Chcem sa opytat ci ma niektora skúsenosť so ziskaním doplatku k príspevku na dieťa (pre prvorodene)
narodilo sa niektorej mamicke dietatko po januari 2011 a nemala odpracovane (od narodenia dietatka 12mesiacov bez prerusenia)
ci dostala aj prispevok a aj ten doplatok (600eur) 😕

ela2710
29. máj 2011

@31majka12 tak celkom ta nechapem, ale mamicka dostava,ak ma odpracovanych za posledne 2 roky 270 dni matersku, ak nema odpracovanych 270 dni tak dostava len rodicovsky prispevok, kazda maminka bez ohladu na to, ci si odrobila tych 270 dni alebo nie ma narok na rodinne pridavky 21,99 eur a na prispevok po narodeni dietatka, t.j. okolo 830 eur - cca. 150 dostanes po narodeni a zvysnych okolo 680 eur dostanes az ked on poziadas po 28 dozitych dnoch babatka 🙂

a teda asi si sa sekla, si asi chcela napisat ze si nemala odrobenych 12 mesiacov pred narodenim, nie ze od narodenia...a nie je to 12 mesiacov, ale 270 dni, a ak si tolko nemala odpracovane mas teda narok na rodicovsky prispevok 190,10 eur /za kazdy mesiac, 21,99 eur rodinne pridavky a potom tie jednorazove platby,ktore spolu robia vyse 800 eur 😉

31majka12
autor
29. máj 2011

ASI to tak bude ako pises.
Mne skor islo o ten prispevok pri narodeni dietata...lebo volakde na nete som citala ze na ten doplatok k prispevku pri narodeni dietata tych okolo 680 eur ze dostava len ta mamicka ktora min 12 mesiacov pred narodenim babatka si bud platila dobrovolne zdravotne poistenie,alebo povinne zdravotne poistenie....mam z toho tzv MELU.
Takze som vobec netusila na co mam vlastne narok.
A este sa spytam,viem ze mi nevyjde materska,budem automaticky dostavat rodicovsky prispevok,alebo ak ma 13 juna vypise dr na matersku nedostanem nic,pokial sa babatko nenarodi.?

@ela2710

ela2710
29. máj 2011

@31majka12 presne ako pises, materska sa dostava 6-8 tyzdnov pred porodom,ale ked na nu narok nemas - ani ja som nemala, tak dostavas rodicovsky az po narodeni, teda dostava sa to mesiac pozadu, napr. za jun dostanes v juli, takze prvy krat dostanes na dalsi mesiac po narodeni dietatka, takze ked ti vypise gynekologicka matersku dovolenku ty z toho bohuzial nemas nic 😒 automaticky rodicovsky nedostavas, to si najskor budes musiet na urade prace vypisat tie ich vsetky formulare a to iste aj na rodinne pridavky

31majka12
autor
29. máj 2011

Ak som to spravne pochopila.
Tak pravdepodobne ak sa babatko narodi v auguste,mam narok na rodicovsky prispevok 190,10 a plus tie pridavky az v septembri?
A Ty si dostala po narodeni prispevok na babatko aj s tym doplatkom?
Chcem sa len uistit na co mam narok kedze som na Pn a predtym som nepracovala....

ela2710
29. máj 2011

@31majka12 ja som to mala tak, ze maly sa narodil 8.10.2010 vtedy este bol rodicovsky prispevok 164 eur, teraz je uz 190,10 eur, tyzden po porode som si zacala vybavovat papiere na urade prace, 15.novembra mi prvykrat prisiel rodicovsky prispevok, rodinne pridavky a aj ten prispevok 830 eur. lenze ten sa sklada z tych cca. 150 eur tie sa dostanu buduci mesiac urcite ale tych 680 eur len ak dietatko stihne mat 28 dni, totiz ked ma 28 dni ty zanesies na urad prace lekarkou potvrdeny papier, ze ich dietatko naozaj ma a oni ti to poslu aj s rodicvskym prispevkom, ak sa ti ale babo narodi napr. 26.dna v mesiaci, tak tych 26 dni nestihne mat do ich terminu na spracovanie (15-16.dna v mesiaci vyplacaju tieto davky´, ale spracovat ich musia uz skor) , tak ich potom dostanes az o dva mesiace, teda napr. na konci juna sa ti narodi mimco, ty vsak tych 680 eur dostanes az v auguste. Je tam proste ta podmienky dozitia 28 dni, my sme to stihli viac-menej presne na chlpok, takze sme dostali vsetko naraz v novembri

31majka12
autor
29. máj 2011

Dobre teda.
Velmi pekne dakujeme za poskytnute rady,nakolko sa v tych dnesnych zakonoch pomaly nikto nevyzna,pokial si tym nepresiel v praxi.
Prajeme prijemne nedelne popoludnie.
A vela zdravia Tebe aj tvojmu babatku.

ela2710
29. máj 2011

@31majka12 ale narok na to mas, kazda maminka ma narok na tych 830 eur, dostava sa to vsak len pri prvych troch detoch 🙂 a dakujem a prajem aj Vam, nech Vam tehu dobre dopadne, a hlavne nech je miminko zdravucke 🙂

danculik
14. okt 2011

ahojte chcem sa opytat, dneska mi dosli Rodinne pridavky na deti.Syn sa mi narodil 16.Septembra a mal mi prist aj prispevok 150 eur....neviete mi povedat, kedy to chodi? Som myslela ze to Urad prace a soc. veci posiela spolu s rodinnymi pridavkami...?...ten prispevok 680 dostanem az buduci mesiac to mi je jasne..ale tych 150?

ellie13
14. okt 2011

Ahojte, mohla by som vas poprosit o radu kde a ako ziadat o ten jednorazovy prispevok 830€? Kde dostanem to tlacivo a kam ho musim zaniest? Rodila som v zahranici 2.9.11. co vsetko treba splnat aby ho dcerka dostala?
za rady a pomoc budem velmi vdacna!
ja uz mam z toho vybavovania papierov poriadny chaos 🙂

macka23
14. okt 2011

@ellie13
-potrebujes mat trvaly pobyt v SR,
-na tlacive ti gynekolog potvrdi ze si chodila na preventivne prehliadky pocas tehotenstva
-na tlacive potvrdenie od pediatra ze sa dietatko dozilo 28dni
-odovzdavas na UPSVaR max do 6 mesiacov myslim

tlacva najdes tu: http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?...

ellie13
15. okt 2011

@macka23
dakujem za pomoc! 🙂