Ako vybaviť príspevky doma, ak som porodila v zahraničí?

jankando
18. okt 2008

podelte sa so skusenostami..
neviem co sa da a ako sa to da vybavit..
teda nieco viem, len nie vsetko... 😠
davam viac na osobne skusenosti nez na odkazy na ine stranky..nikdy to tak nie je ako to pisu v novinach a pod.. 😠

ivca82
19. okt 2008

Ahoj, neviem či je aj otec dieťaťa Slovák. A nárok máš na všetko ak to stihneš v tých ich lehotách a si občanom SR a máš tu trvalý pobyť. V mojom prípade to tak bolo, s malou sme prišli na SK ked mala necelý mesiac, dávali sme žiadosť o rodný list a štátne občianstvo pre malú na mestskom resp. obecnom úrade v mieste nášho trvalého bydliska. Doklady sme potrebovali rodný list malej vystavený v zahraníčí a uradne preložený. Trvalo to 3 mesiace kým sme dostali slovenský rodný list a automaticky v našom prípade aj občianstvo. Potom sme malu nahlásili na trvalé bydlisko hneď pri prevzatí RL. S tým sme išli na ÚPSVR, kde sme dali žiadosť o príspevok pri narodení dieťaťa, príplatok k príspevku (na tie máš nárok ak to stihneš do 6 mesiacov od narodenia dieťaťa), keďže sme ostali na SK, tak sme žiadali aj o rodičovský príspevok a rodinné prídavky. Potom sme s rodným listom malej a pre teba aj potvrdenie s ÚPSVR o tom, že si na rodičovskej, išli do zdrav. poisťovne, malá dostala kartičku poistenca a za mňa tiež platí štát. Ešte som sa bola ja nahlásiť do soc. poisťovne, že som na rodičovskej aby sa mi rátali roky do dôchodku. Ak ťa niečo ešte napadne, tak sa pýtaj 😉

jankando
autor
19. okt 2008

Ahoj ivi..
diky za rady
no moja sestra mi este davnejsie skusala zisit na com mam narok doma..tak vraj na vsetko mi vznika narok, kedze mam trvaly pobyt stale doma - na slovensku..ale i moje dite musi mat trvaly pobyt doma a sl. rl......
teraz vsak doma nemam nikoho , kto by mi siel pozistovat..
a domov so synom nemozem ist, pretoze by ma spat nepustili s nim az kym by nema ten sl,rl a to trva vraj 3 mesiace vybavit..no a chudak by bol nas tatino byt 3 mesiace bez syna.. 😠 a s nami by ist nemohol, pretoze pracuje, a dovoelnku ma vycerpanu a i keby mal, tak tri mesiace isto nie..no a sama by som mohla, ale stale rozmyslam, ze ci nechat synatora sameho tuna s tatkom a babkou..je to take krute, ..neviem ci by som to zvladla a ako by on zvladal byt bez maminy.. 😠
no velmi mudro som neurobila, ze som doteraz nic vlastne pre ten rl neurobila.. 😠 a uz presli skoro 2 mesiace..tak snad este stiihnem nieco vybavit do tych 6 mesiacov , ktore su v lehote.. 😠
len neviem, ci sa prispevky mozu ziadat az po dostati rl alebo mozem uz ked bude v procese?nevies o tom?
a myslim, ze si nespominala, ci poberas matersku tiez, lebo mne by asi i vysla..musim pozistovat..zajtra mam vela volaciek..musim skusit zavolat na ten matricny urad do ba, i ked som uz pocula, ze to ide horko tazko sa ta dovolat a skusim i na nejake urady...dufam, ze sa nieco dozviem.. 😠
otec dietata nie je slovak, ale na to nezalezi si myslim, hlavne, ze ja som a maly bude a hotovo...
a btw....nas petik hoci sa narodil v uk, i tak nema anglicke obcianstvo, ale moje, cize to sa nejak nema extra dom avybavovat nie...lebo anglicke nema urocte, to som sa pytala tuna na matrike a volala som tuna na home office a povedali mi, ze nema , i ked neskor moze nadobudnut.. a povedali , ze ma automaticky obcianstov po mame..cize nase.. 😠
ak sa mozem spytat kolko cca dostavas..mozes mi napisat do IP..neviem si predstavit ake su u nas sadzby..

ivca82
19. okt 2008

Ahoj, malá sa mi narodila v IT. Materskú som poberala s IT, takže potom so tu "prešla" na rodičovský príspevok. Nič sa nedalo vybaviť skôr, ako som dostala RL malej, a následne trvalý pobyt pre ňu. Ako sa dá tu vybaviť materská to neviem, ale to by si myslím aj tak nestihla, tu je tuším do pol roka a potom rodičovský.. S tým občianstvom. Tvoj syn pre SR neexistuje a pokiaľ nebude mať RL slovenský, tak je sučasne aj bezdomovcom bez akýchkoľvek nárokov na čokoľvek.. 😠 😖 Tá lehota na vybavenie RL je 3 mesiace a skôr s nimi nepohneš, je to totiž len jedna špec. matrika v BA, ktorá to vybavuje a podáva sa tá žiadosť cez obecný úrad v mieste tvojho bydliska, u nás to bolo tak, že sme im tie papiere dali a oni to posielajú, (preložený RL, žiadosť-vypísanú priamo na úrade, dokonca aj čestné prehlásenie o otcovstve-pre nevedomosť úradníčky, že to netreba, keďže otec už je zapísaný v RL v krajine, ktorá ho vystavila 😠 😠 ) môže sa stať, že niečo podobné budeš potrebovať kedže otec nieje slovák, skúsila by som v tvojom prípade zavolať na matriku tu na SK, myslím, že v BA ta na ňu aj tak odkážu.
Tá lehota 6 mesiacov sa vsťahuje na príspevok pri nar. dieťaťa a príplatok k príspevku.
A máš pravdu, že so synom sa síce na SK dostaneš, ale naspäť až po vybavení papierov. A neinformovala si sa ohľadne vybavenia slovenského RL cez ambasádu? Neviem ako a či sa to dá, ale predpokladám, že áno. Veď majú konať v záujme občanov SR a to predsa si 😉

jankando
autor
19. okt 2008

ahoj ivi..
da sa to, ale trva to 4 mesiace...tak rozmyslam co skor...asi to dam kamoske vybavit doma a ked dojde tak skocim na slovac si vybavit co stihenm...nevies ak si chcem ziadat rodicak a matersku , ci to tiez je lehota do 6 mesiacov od narodenia? ci len pre to porodne? neviem ci stiham..a to pordne by sa zislo.. 😠
no chuda, moje dite.bezdomovec.. 😠
budem sa snzit vybavit co sa bude dat..a zajtra sa uz chcem ist skusit popytat o pracu...tuna..skoro, ale co ineho mozem robit.. 😠

lienocka235
19. okt 2008

jankando
narok ti vznika len na RP a to odo dna kedy splnis podmienky naroku a to je trvale bydlisko dietata.. cize az ked dolozis slovensky RL odvtedy mas narok
mas moynost ist cez slovensku ambasadu a potom cakat na RL zo specialnej matriky v BA.. alebo poziadat o docasny doklad.. na slov. ambasade.. a ist si to vybavit na SVK..
na porodne a priplatok budes mat narok ak splnis podmienky a to je potvrdenie od gyn. ze ide o tvoje prve dieta a navstevovala si gynekologa.. a samozrejme potrebujes aj RL
kamaratka ti Rodny list neybavi.. budes potrebovat.. overeny preklad originalu RL.. a ak si neni vydata a mas tam uvedeneho aj otca tak potom cosi ako suhlas s otcovstvom.. bez toho ti ho nevydaju.. resp.. jedine ak by si neuviedla otca..
zaroven budes potrebovat doklad.. ze nepoberas v krajine kde zijes.. davku ekvivalentnu RP..
RP ti nevyplatia spatne.. teda len k datumu ako splnis podmienky.. na to porodne je tych 6 mesiacov na uplatnenie naroku..

co sa tyka toho RP ak budes pracovat.. tak na SVK sa pripravuje novy zakon.. kedy sa uz RP nebude automaticky vyplacat vsetkym matkam co maju dieta do troch rokov.. ale prave pre pracujuce sa chysta zmena

jankando
autor
20. okt 2008

lienocka dakujem za info..ja zatial nepracujem, zajtra si idem len podat zivotopis a uvidme, ci maju nieco volne.. 🙂
myslela som to tak, ze az budem mat odtial vsetko vybavene - apostil tak poslem kamoske a ona pojde za mna na nasu matriku, odkial to oni poslu na tu specialnu a potom uz iba cakat...
alebo tiez rozmyslam, ze si necham urobit cez ambasadu slov. tuna rl a asi tak stratimnarok na porodne, kedze je lehota len 6 mesaicov do narodenia..pretoze my mame uz skoro 2 mesiace a 4 mesiace sa caka od ambasady ak to ide cez nich.. 😠

3558
25. okt 2008

jankando ked chces ist do prace kde das babetko? to je moja dilema po materskej.ja netusim.
a myslim,ze u nas je zakon,ze ak matka da dieta do neakeho zariadenia napr skolka alebo jasle,tak straca narok na matersku. ale to neviem isto. len som to pocula.

jankando
autor
25. okt 2008

no ja tu budem mat mamku od utorka na 5 mesiacov a plus pritel robi az poobede, tak by som rano stihala 2-3-4 hodky makat

3558
26. okt 2008

jankado napisala som ti na ip neboj stihas to.