Ako vybaviť rodičovsky príspevok a prídavky v Nemecku?

fabienamata
16. jún 2007

ahojte chystám sa za manželom ktorý oficialne pracuje v Nemecku.Chcem tam priviesť na svet aj naše druhorodené bábo.Mám nárok na rodičovský príspevok a rodinné prídavky z DE ?A kolko to je a čo k tomu potrebujem , ak ano musím tu dať na slovensku výpoved zo zamestanania? Trvalý pobyt ale máme všetci na slov.dakujem za radu som dosť s toho popletená niekde som čítala že 55 % z platu je to pravda?

zamy
25. sep 2015

@anavik29 ahoj záleží či ty máš zmluvu- pracovnú na slovensku alebo si nepracovala a následne je veľa okolností ktoré to ovplyvňujú. Ale to sa ťa pýtali na upsvare predpokladám. napíš viac (čo poberáš na SK) potom ti poviem ako to bolo v mojom prípade.

anavik29
25. sep 2015

@zamy tu som zamestnana ale momentalne na materskej, na rok by som chcela nastupit do zamestnania....v SR poberam rodicak 203 €...

anavik29
25. sep 2015

@zamy a momentalne zijeme v DE - sme prihlaseni aj na pobyt, pridavky beriem z DE...

zamy
25. sep 2015

no Eltengeld sa žiada od 1 mes. do 12 mes. veku dieťaťa. vzhľadom na to že máš už staršie dieťa, žiadaj Betreuengsgled na obidve. vybavuje to Zentrum fur familie und soziales. Všetko je na webe - http://de.ask.com/web?l=sem&ifr=1&qsrc=999&ad=s...

zamy
25. sep 2015

všetko posudia individuálne, dôležité je podať žiadosť a oni si vyžiadajú čo im chýba. je treba poslať na ZBFS podľa toho kde v nemecku si, kde podľa bydliska patríš. Je to oveľa promtnejšie ako pri kindergeld.
Tieto peniaze su preto že nebudeš pracovať ale do troch rokov sa budeš starať ty o dieťa to znamená že ho nedáš do jasiel...a pod .

anavik29
26. sep 2015

@zamy dakujem velmi pekne za radu, no citala som ze betreuensgeld pred mesiacom zrusili, teda jedna mamicka to spomenula, tak neviem, ake skusim dat ziadost uvidime....

alexandra523
13. okt 2015

@maja2004 ahoj,asi si to uz vybavila,ak nie,tak pravdou je,ze narok mas ty a jemu zanikne.Narok ma vzdy ten kto sa stara o deti a s kym ziju v spolocnej domacnosti.V tvojom pripade s tebou,takze vyplacat peniaze budu tebe.

bucoramartin
19. nov 2015

Dobry den chce sa spytat ci by mi niekto vedel poradit pracujem v nemecku od 9 septembra 2014 najskor som bol na Slovenskej zmluve a od 1 jula 2015 som na nemeckej zmluve ziadal som tu na uradoch o rodine pridavky aj som zaslal vsetky papiere teraz mi tu konci zmuva v decembri a idem domov na slovensko a zatial mi neprisli ziadne pridavky ako dlho mam cakat poradte niekto.

lili177
19. nov 2015

my sme tam pracovali len dva mesiace brigadne, neplatili sme ani odbody, rodicak vyplatili hned no pridavky trvali az pol dalsieho roka, teda skoro tristvrte roka po podani ziadost a zamietli, lebo nemame neobmedzenu danovu povinnost, oni chceli odomna potvrdenie o tom no nic take sme nemali tak sme poslali len danove cislo a cakali a pol roku zamitli, dali sme odvolanie a musime dat danove priznanie a poziadat o tu neobm dan povinnost, snad potom priznaju

mylly1
3. dec 2015

Ahojte...chcela by som sa spytať, či mam nárok na nejaké prídavky z Nemecku po narodení bábätka, ak muž je zamestnaný v Nemecku a ja som prihlásená na upsvar na SK... Ďakujem

lili177
4. dec 2015

jasne ze mas, vsetko budes poberat odtial

bebony12
1. feb 2016

@bosorkabb Dobry den,mozem sa opytat na ten solvit?je to bezpecna organizacia?pomohla vam?chcela by som sa na nu obratit ale neviem ci mi skor neublizi ako pomoze.dakujem za odpoved

bosorkabb
2. feb 2016

@bebony12 nám pomohli, je to štátna organizácia.

bebony12
2. feb 2016

@bosorkabb 😉

denda90
3. feb 2016

Dobrý deň. Prosím Vás vedeli by ste mi poradiť ? Manžel pracuje v Nemecku ( na zmluvu) a účtovníčka firemná mu kázala vypísať žiadosť o pridelenie die Steuer-Identifikationsnummer des Antragstellers sowie des berechtigten Kindes im Formular KG1 .. neviete kde nájdem ten formulár a na čo to slúži ? ževraj je to novinka od 2016. ďakujem za rady, a tiež by som sa Vás chcela opýtať, či ako manželka, ktorá je s dieťaťom na SVK mám nárok na poberanie rodičovského prídavku alebo aspon doplatok z DE ? ďakujem Vám 🙂

dana_l
4. feb 2016

@denda90 http://www.kindergeld.org/formulare.html je tam aj vysvetlenie k vyplnaniu. musis si to otvorit a precitat
mozes si to pozriet aj po cesky

denda90
4. feb 2016

@dana_l dakujem Vam 🙂

ajnurka11
7. mar 2016

prosim,poradte mi,lebo uz som v koncoch.na upsvar mi povedali,ze nemam narok na rodicovsky prispevok,pretoze otec dietata pracuje v nemecku.my sme o ten rodicovsky prispevok v nemecku nepoziadali,lebo sme o tom nevedeli.dcerka zije so mnou na slovensku,ma momentalne osem mesiacov.priatel tiez nema trvaly pobyt na uzemi nemecka.ak by ste vedeli,poradte mi, kde najdem ziadost na vybavenie toho rodicovskeho prispevku z nemecka.

anavik29
9. mar 2016

baby čo mate skusenost, neviete mi povedat, ci v nemecku je nieco take ako danovy bonus na dieta, alebo nejaka danova ulava, na deti, ci na manzelku ktora je na materskej s dvomi detmi, diky

lili177
10. mar 2016

priznaliiiiiiiiiiiiii, mi pridavky, konecne, musela som dokladovat neobmedzenu danovu povinnost, teda najprv podat danove priznanie a , toto chcu po nas lebo tam muz robil iba dva mesiace a ziskali sme ju vdaka tomu ze sk prijem bol pod urcitou hranicou, pod cca 6000e, za cely zvysok roka na sk
neobmedz dano povinnost mame na sk, ale podala som danove priznane ako nemec ktory ma tiez neobm danovu povinnost a podala si ziadost, aby s nami zaobchadzali ako s nemcami ktori ju maju

9lf9
16. mar 2016

Ahojte, vie mi niekto , kto ma osobnu skusenost poskytnut info ako je to s narok na rodicovsky (Elterngeld) z Nemecka..za akých zakonnych dovodou si moze otec uplatnit variantu +2 mesiace..cize matka vyberie 12 mesiacov a potom na 2 ziada otec- musi on osobne zabezpecovat starostlivost o dieta? alebo je tam aj podmienka toho ze musel byt za tych posledných 12mes. daky cas nezamestnany aby mu vznikol narok. (otec praca Nemecko, matka bez prac. pomeru na SK) Dakujem za info.

gooobi
8. jún 2016

@ajnurka11 ako si dopadla?

silvia1971
15. jún 2016

AHOJTE 🙂 mala by som prosbu viem my niekto poradit ?potrebujem potvrdenie z Nemecka ze nepoberám ziadne dávky ,nakolko moj manzel pracuje v nemecku a ja som doteraz pracovala v Rakusku a momentalne som na materskej dovolenke a rakusko si ziada od om na takyto doklad , kde by som to mohla vyziadat na akom urade v nemecku ,manzel pracuje blizko Mnichova ,dakujem 🙂

simidoro
13. júl 2016

ahojte potrebovala by som aj ja poradit čo sa tyka rodicovskeho prispevku.manžel pracuje v nemecku a ja som na slovensku so 7 mesacym synom.teraz mi končla materska tak som zašla na UPSVAR vybavit rodičovsky a tam mi všetko stopli že si to mam žiadať v nemecku.viete mi niekto poradit.manžel tam je zamestnany ale len teraz od 6.6. 2016
dakujem

9lf9
14. júl 2016

@simidoro zalezi ci tebe na Sk trva pracovny pomer alebo nie a do akého dátumu si poberala matersku, bez toho sa ti poradit neda.

lili177
14. júl 2016

@9lf9 keby pracovala na sk tak by jej rodicak na urade nestopli takze bude nezam...

9lf9
14. júl 2016

@lili177 Pise, ze jej skoncila materska a sla si vybavit RP- aspon tak som to pochopila z prispevku ja a ze jej povedali ze si to ma podat v DE...a kedze materska je podla EU naradeni na urovni prac.pomeru, preto som sa pytala do akeho datumu ju mala..lebo ak TERAZ mi skoncila materska (ako napisala) znamena ze ju mala do 1/2 jula, tak za 6-7/2016 mala narok na davky este na Sk, ak muz robi vonku od 6.6.2016 tak od 1.8.2016 si o davky musi ziadat vonku, pokial uz nema ona trvajuci pomer na SK a skoncila jej aj materska na SK.

simidoro
14. júl 2016

ahojte nie netrva mi tu ani pracovny pomer ani živnost.matersku som poberala do 2.7.2016

simidoro
14. júl 2016

oslovila som aj jednu firmu ktora to vybavuje v nemecku a ta mi napisala ze je doležite dodrzat lehotu podania žiadosti bud v nemecku alebo tu na slovensku len vobec netusim aku žiadost myslia.mala by byt podana nejneskor do 3 mesiacov od narodenia dietata. tomu už vobec nerozumiem

pigsli
14. júl 2016

Tak som to vlakno trochu prebehol ale nejako som nenasiel odpoved. ....skrátka...od 11.7 robim v nemecku ns prac.zmluvu. som zenaty a mam 2 deti 5+8. Zena pobera klasicke pridavky na Sk cca2*25 eur. Mam narok na poberanie pridavkov v DE ? Potrebujem nejake potvrdenie zo Slov. ? Je to rozdiel medzi pridavkami v krajinach ? A kde sa o to ziada. Dakujem.