Ako vybaviť rodičovsky príspevok a prídavky v Nemecku?

fabienamata
16. jún 2007

ahojte chystám sa za manželom ktorý oficialne pracuje v Nemecku.Chcem tam priviesť na svet aj naše druhorodené bábo.Mám nárok na rodičovský príspevok a rodinné prídavky z DE ?A kolko to je a čo k tomu potrebujem , ak ano musím tu dať na slovensku výpoved zo zamestanania? Trvalý pobyt ale máme všetci na slov.dakujem za radu som dosť s toho popletená niekde som čítala že 55 % z platu je to pravda?

mamelka
7. jan 2014

@will75 ahoj prosim ta nevieš poradiť čo mame robiť?... už od december2012 vybavujeme Kindergeld... volali sme tam už neskutočne vela x ... v aprili nam povedali, že to tam ,,nemaju,, tak sme im poslali ešte raz žiadosť (všetko mame prefotene) no nejak sa to nehybalo ... v septembri sme sa prestahovali do noveho bytu, tak sme volali, že čo s tym je a, že mame iny pobyt, tak OK ... potom sme už poprosili sefovu manželku či by nam tam nezavolala - je nemka, že vie super nemecky-do mesiaca nam prišli papiere - hned sme im to poslali vyplnene späť (mimochodom zas formular už aj s čislom) no od oktobra budu teraz 20teho tri mesiace a nič ... ani to či nam to schvalili ani peniaze ... mne materska skončila - od septembra nič nedostavam a ked nedostavam Kindergeld, tak nedostanem ani vypomoc od Bayernu ... ked tam volame, tak si nas len posuvaju-spadam pod Passau ... mame tam napisať email?...nevieš poradiť čo mame spraviť?

mamelka
7. jan 2014

@dczabka ahoj možem sa opytat či ste už vybavili niečo tu v Nemecku?...inak ja som z BY ale teda mi už rok vybavujeme a nič ☹ už som fakt zufala a žijeme tu ☹

mamelka
7. jan 2014

@88srdco ahoj a vam už pridavky priznali?...poberate ich?... kolko vam to trvalo? dakujem

88srdco
7. jan 2014

@mamelka Ahoj ano nam uz to priznaly dostaly sme je v lete velke vdaka jednej skvelej babe co nam papiere prelozila a napisala co mame vsetko vypisat

mamelka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mamelka
7. jan 2014

@88srdco tak to gratulujem ... no my sme už z toho na prašky - ešte nič ... len nam už prišlo aj identifik.čislo, teda do 3mes by mali poslať vyrozumenie ... teraz 23.1 budu tri mesiace a my nič stale nemame ... no už neviem ako postupovať a čo robiť aby nam to dali a to tu už žijeme

88srdco
8. jan 2014

ano tiez to trvalo ,ale ze to bola nasa chyba ze na jeden papier sme napisaly ze robim a na druhy ze nie ale doplatily nam to ,ale teraz uz nedostavame uz z Nemecka ale zo Svajciarska tam to bolo hned na druhy mesiac neviem preco im to tak dlho trva .V nemecku to trvalo pol roka .Drzim palceky aby ste to maly coskoro

88srdco
8. jan 2014

@mamelka A este ak ste vsetko poslaly a uz vam pridelyly cislo tak by Vam maly prist aj peniazky .Nam prisly najprv peniazky a az potom papiere

dczabka
11. jan 2014

@mamelka ahoj, ja som tiez vybavovala z nemecka, pridavky aj rodicak a trvalo to rok a vyplatilo sa. manzel pracuje v nemecku a ja som na slovensku. jediny problem bol v tom ze slovensko dalo od nas ruky prec, zastavilo mi vsetky davky a nechali ma vybavovat vsetko samu.

dczabka
11. jan 2014

@88srdco trosku sa k vam pridam. studovala som trosku zakon a v nemecku to preto tak dlho trva lebo oni maju zo zakona 30 dni na to aby sa vyjadrili a niekedy sa to natiahne aj na dva mesiace. aj nam púrisli najskor euricka az potom papiere, to je tym peoboxom cez ktory posielaju a sme to ratali je to zhruba 2 týždne kym od nich pridu papiere.

dczabka
11. jan 2014

@zamiskov ahoj ano elterngeld som vybavila spätne nam vyplatili. trvalo to dlho ale viem od znameho ktorý zije v nemecku tak oni tam toto vsetko vybavuju uz pocas tehotenstva a peniaze dostanu hned ako zena porodi. tak to bolo v ich pripade. inak su to naozaj krasne peniaze oplati sa za tym behat a tak dlho na to cakat.

mamelka
13. jan 2014

@88srdco my mame pridelene čislo už od oktobra - no ešte neprišlo ani rozhodnutie ani peniaze ... dnes som pisala email, že ešte nemam od nich žiadnu odpoved som zvedava či odpisu

@dczabka no my sme tu všetci od aprila 2013...od december2012 vybavujeme a stale nič - ja to už fakt nechapem

mamelka
13. jan 2014

@dczabka od nas papiere maju už pekne davno - všetky ... volali sme tam vela x ... pred 6t naposledy niekto držal papaiere a odvtedy nikto s tym nič nerobil ... v stredu sme volali, že mame zavolať o 10dni čo bude buducu stredu ale dnes som už email pisala, už nebudem čakať 10dni ako kazu - vzdy nam takto povedia a nič nepride do 10dni ... si zober, že sme tu všetci, byvanie drahe, žijeme len z vyplaty MM a už tie peniaze neskutočne chybaju dostali sme sa do hroznej situacie a ešte sa nam pračka pokazila, tak fakt neviem čo my ideme robiť

bosorkabb
13. jan 2014

Baby tie ktoré máte problém z rodinnými prídavkami v Nemecku,skúste osloviť solvit, spadá pod Európsku úniu a rieši veci ktoré sa týkajú úradov v jednotlivých členských štátoch.Ak Vám od Nemeckých úradov nič do 6 týždnou nepríde napíšte im.My sme všetky dokumenty poslali v novembri 2013 a tento týždeň mi prišlo že chcú podpísať nejaký papier ktorý mi poslali.Už máme pridelené aj spisové číslo.A ešte jeden tip ak je manželka s dieťaťom na území Slovenska ( čiže tu žije a majú rovnakú adresu v OP) a manžel pracuje v Nemecku tak sa dá uplatniť dvojitá domácnosť,čo znamená že si manžel môže odpočítať cestu na Slovensko v daňovom priznaní.Nemci potom posielajú preplatky na dani.Musí však manžel mať už vybavenú daňovú triedu 3 v Nemecku.

dczabka
14. jan 2014

@mamelka a vy ste na slovensku a muz je v de? chapem spravne? lebo manzela mam ja v nemecku a ja som doma s malým. my sme podali ziadost o kindergeld a elterngeld v septembri 2012 v novembri mi prislo ze nasa ziadost je zaregistrovama a potom dlho bolo ticho. az vo februari 2013 som tam pisala ze co sa deje. ospravedlnovali sa ze nase papiere sa dostali na zle oddelenie. nasledne este vo februari 2013 nam poslali asi 20 stranovy dotaznik a este do konca februara ho chceli späť, co bolo skoro nemozne, nakolko som vsetko sama prekladala aj vypisovala. dako som to stihla poslala som to prvou triedou a prislo to tam ako som to potrebovala. a peniaze nam vyplatili v aprili 2013. manzel pracuje v de od jula 2012 a to som ja zo slovenska nepoberala nic, vsetko mi tu zastavili a nechali nas tak celý rok. davaj si pozor na to ze ked s nimi komunikujem ries to radsej cez postu, lebo mas v rukach doklad, mne sa to vyplatilo, lebo nase papiere doli na zlom oddeleni ale snazili sa nas presvedcit o tom ze som ziadost nepodala a ze sa na nas nic nevstahuje. takze som im pekne poslala spät kopiu ziadosti prilozila doklad s posti a este ich potvrdenie o registracii, takze som bola krita. sme zi ziliny a urad prace dal uplne od nas ruky prec, takze nasa situacia bola podobna tej vasej.

mamelka
14. jan 2014

@dczabka my sme všetci tu v DE 😝 ... manžel tu pracuje od r.2011, ale od r.2012 je ako zamestnanec (predtym tu bol ako živnostnik) tak ako ho zamestnali, tak hned sme to začali vybavovať ... a my tam volame, posielali sme všetko ešte raz, aj ustrižky, že to bolo poslane predtym doporučene ... fakt mame aj ustržiky aj volame, všetko doporučene sme posielali a nič!!!!! ... fakt neviem čo dalej robiť ako pokračovať, lebo ako keby sa chceli vyhnuť tomu aby nam niečo dali ... už sme aj fax posielali, aj dopis, teraz email som pisala a nič!!!

mamelka
14. jan 2014

@bosorkabb ano toto už vvšetko viem o tom odpise - no včera sme sa to len dozvedeli ... naša učtovnička povedala, že sa to neda 😠 😠 😠 😠 😠 včera nas skoro vystrelo, ked sa manžel dozvedel, že sa to da a ešte aj ked sa cesta da dať do odpisov...
prosim ta ten solvit to čo je? kde to v Mníchove najdem????

bosorkabb
14. jan 2014

@mamelka Solvit je online sieť na riešenie problémov.Odpovedajú veľmi rýchlo, my sme mali odpoveď do 3 dní. Tu je link : http://ec.europa.eu/solvit/site/about/index_sk.htm
Manžel si zohnal finančného poradcu,v pondelok sa z ním ma stretnúť a zistí hádam všetko.

mamelka
14. jan 2014

@bosorkabb dakujem ... no ja som pisala včera emial o pridavky a odpoved žiadna ... kuknem ten solvit 😉 dakujem za infor 😵 ... potom daj vedieť ako tvoj manžel dopadol 🙂

bosorkabb
14. jan 2014

@mamelka dám vedieť čo zistí,inak solvit je organizácia európskej únie a riešia také veci ktoré sa týkajú úradov v členskom štáte .......vedia vstúpiť do procesu a pomôcť.

mamelka
14. jan 2014

@bosorkabb no u nas už mali vstupiť dalej 😀 ... ale nie fakt ti dakujem za stranku ... idem si to teraz večer nastudovať, ked decka buvaju ... 🙂
prosim ta stači len email napisať, že mam taky a taky problem?, že či by vedeli pomocť?

bosorkabb
14. jan 2014

@mamelka Áno stačí email, my sme tiež písali email a v pohode odpísali.Treba tam ale všetko uviesť dátumy,kedy,kde....proste všetko,celý priebeh.Oni si to preštudujú a odpíšu.

dczabka
14. jan 2014

@mamelka tak mas o to lepsie ze ste vsetci v de, lebo ja by som sla na ten urad osobne. a aj ty si prihlasena na uradoch v nemecku?

mamelka
14. jan 2014

@bosorkabb dakujem 🙂 🙂 🙂 🙂 skusim to prebrat s manzelom.
@dczabka ani nie .... urad mame cez 220km ked sme volali posledny x tak v nurnbergu povedali,ze to maju v passau v passau povedali,ze sa to riesi v nurnberg a ani jedno nemame blizko ☹

mamelka
14. jan 2014

@dczabka ano mame tu pobyt nahlaseny aj poistenie

dczabka
14. jan 2014

@mamelka no to je veru dialka. ale neviem ako to prebieha ked ste obaja v nemecku. nedajte sa teda odbiť, piste tam kazdy den email. inak potom mate aj na viac prispevkou narok ked ste tam a vsetko si platite. skusim ti nieco zistit lebo nechcem ti trepnut hovadinu 🙂

mamelka
14. jan 2014

@dczabka ano mame - vybavujeme to,no len nechcu to dat,ze mame preukazat,ze poberame Kindergeld - jeden prispevok vybavujeme od oktobra 🙂 🙂 a stale nic ... o dalsi sme podali pred tyzdnom -skor sa nedalo

dczabka
14. jan 2014

@mamelka ja som davala vypis z banky ze poberam kindergel ku dotazniku na elterengeld. niede musela nastat chyba ked ziadaju doklad o tom ze poberate a pritom nepoberate.

dczabka
14. jan 2014

@dczabka vlastne nie k elterngelgu ale k nejakemu lades... neviem ako sa presne vola.
ale aj tak od oktobra minuleho roka to neni este dlhy cas. my sme cakali dlhsie.

dczabka
14. jan 2014

@mamelka vlastne nie k elterngelgu ale k nejakemu lades... neviem ako sa presne vola.
ale aj tak od oktobra minuleho roka to neni este dlhy cas. my sme cakali dlhsie.