Ako vybaviť rodičovsky príspevok a prídavky v Nemecku?

fabienamata
16. jún 2007

ahojte chystám sa za manželom ktorý oficialne pracuje v Nemecku.Chcem tam priviesť na svet aj naše druhorodené bábo.Mám nárok na rodičovský príspevok a rodinné prídavky z DE ?A kolko to je a čo k tomu potrebujem , ak ano musím tu dať na slovensku výpoved zo zamestanania? Trvalý pobyt ale máme všetci na slov.dakujem za radu som dosť s toho popletená niekde som čítala že 55 % z platu je to pravda?

mamelka
16. jan 2014

@bosorkabb pozerala ... musim to ešte s manželom prebrať ... manžel si mysli, že sa to rieši - no ked mu poviem, že jedna mamička to rieši 15mesiacov (na fb som to čitala) tak fakt uff - ten porazku dostane 🤐 🙄 a ti poviem, že mam sto chuti to riešiť sama, lebo MM je taky kludas ( nervy ma a to riadne) ale fakt klidek, ked niečo tak kludne a ja som stale nabrusena 🤐

@dczabka praveze nič nechyba.... povedali jasne, že nemaju tam nič zaznamena, že by niečo chybalo ... neviem či nas skusaju, že či sa budeme o to zaujímať, alebo sme im nesadli ... no určite ak vyplatia pridavky tak budeme to riešiť až nam doplatia od r.2011 kedy začal MM robiť ako živnostnik

dczabka
16. jan 2014

@mamelka urcite to vyplatia, nemci su tymto znami ze neodmietaju, hoci niekedy to trva dlho. drzim vam palce, moj manzel je zamestnany od zaciatkutoho vybavovania tak mozno si len nieco overuju. ale ak nahodou sa stalo ze ste im nesadli, tak sa nedajte, ved mate na to narok.

mamelka
16. jan 2014

@dczabka jaj tak to s určite nedame odbiť, tie peniaze tu človek potrebuje ... ano je to dosť eur, ale tu pre nemcov je to ako ked na SK pre slovakov pridavky 😝 ... tu len skolka ide cez 180e

mamelka
16. jan 2014

@dczabka a dakujem 😝 dufam, že to čo najskor dostaneme 🙂

dczabka
16. jan 2014

@mamelka to je poriadne drahaskolka. no fakt drzim palce, potom dajte vediet ako ste na tom. inak ako sa vam tam zije? lebo aj ja sa chystam zo synom za manzelom do nemecka ale az ked na slovensku vyberem rodicak po dobu 3 rokov. z nemecka berieme pridavky a vybrali sme ten dalsi prispevok.

mamelka
16. jan 2014

@dczabka ano tu su skolky riadne drahe ... a to je len na 4-6h a to ešte desiatu musis dat 😝 ...
a tak žilo by sa super, keby človek dostaval aj tie pridavky ... je tu tazko, ked robi len jeden - brutalne tazke ...

dczabka
16. jan 2014

ako manzel zarobi super, takze sa nam aj tu na slovensku zije, dobre a to plno nakupi aj tam a je to tam o polovicu lacnejsie ako tu. ale urcite sa lepsie zije ked robia dvaja.

bosorkabb
16. jan 2014

@mamelka no čo som ja čítala ,tak volanie ani písanie emailu nepomôže.Viem o babe ktorá čakala rok a nič,viem že jej solvit pomohol.Mne Nemci ani raz nedvihli telefón ani neodpovedali na email.Tak len čakám a keď prejde 6 týždnov a nič tak napíšem na solvit.
Teraz už viem že mám číslo pridelené a viem že majú všetko,na základe listu ktorý mi poslali.

mamelka
16. jan 2014

@dczabka no my žijeme z jedneho platu ... byt platime tiež dosť a nam toho ostane tak, že sa mi chce až plakať ... a to ešte ani jedna nechodi do skolky - potom to už bude fakt horšie ... život je tu iny pre toho kto fakt dobre zarobí, lebo tu to byvanie je fakt drahe ... ja som tiež myslela, že to tu bude super, ale to treba prisť a vyskusať - hovorim, že kto nezažije ten nepochopi 😉 ... ja mam na to už iny pohlad ked som tu 🙂

@bosorkabb to vazne?...ma fakt porazi ... myslis, že by sme mali ešte poslať dopis, či tam všetko maju???... čakať vyse roka?...ak mame čakať ešte dlhšie, tak to nas už uplne porazí

mamelka
16. jan 2014

@dczabka a teda musim napisať, že su aj ludia čo si to tu chvalia 😉 ... ale tu je tak system nastavený, aby robili obaja a 1-2dieta 😝

dczabka
16. jan 2014

@mamelka no ved toto, zatial mam ruzove okuliare. no dufam ze nebudem sklamana. inak ja som maria uz ked si tolko piseme 🙂

mamelka
16. jan 2014

@dczabka tešíme - meno mame to iste 😀 ...
fakt treba vyskusať - neviem kolko zaraba TM - ani takto verejne to tu nechcem rozoberať sukromka to nie je, ale zalezi ako zaraba hlava rodiny a potom ked žena zaraba je to ešte lepšie

dczabka
16. jan 2014

@mamelka skus teda iba ked vies ako to tam bunguje napisat kolko by tam mal muz zarobit aby sa dalo dobre zit, ci si to viem k tomu prirovnat. to je nahoda ze take iste 🙂

bosorkabb
16. jan 2014

@mamelka Vieš čo dopisom nič nepokazíš,ale neviem či to pomôže.A v mieste bydliska si sa neskúšala informovať?Myslím že je to jeden úrad tak hádam by ti vedeli pomôcť,aspoň info poskytnúť.A nemali by ste nárok na nejakú dávku, myslím príspevok na bývanie.
Ja so synom tiež chceme ísť za manželom do Nemecka,zatiaľ vyčkávam čo v pondelok zistí,lebo syn je zťp ( atypický autista) a manžela som vyslala nech mi zistí či máme nárok na opatrovateľský príspevok (neviem ako sa to v Nemecku vola)

@dczabka Podľa mojich prepočtov určite viac ako 2200 eur,viem že ak má rodina z jedným dieťaťom menej ako tuším 2000 eur tak pre nich je to niečo ako malý príjem a štát pomáha takej rodine aj nájom zaplatiť.Nájom 2-3 izbového bytu vyjde na 650-1000 eur( záleží od mesta a lokality). Tu si pozri mesto a ceny bytov na prenájom :http://www.null-provision.de/ rátaj že elektrinu si budeš platiť sama,niekde nieje ani vykurovanie ešte zarátané.

dczabka
16. jan 2014

@bosorkabb dakujem za radu, postudujem a mozem planovat dalej 🙂 🙂 🙂 no len ci to bude take super ako si myslim tak na to si este pockam. 🙂 🙂 🙂

mamelka
16. jan 2014

@bosorkabb napisem ti IP toto je ohladom našich a nechcem to tu pisať 😝

dczabka
16. jan 2014

@bosorkabb maju tam kopec vyhod aj pre ztp ludi, kamaratka tam nieco podobne vybavovala. tak dufam ze dobre vybavite. tam je to celkovo ine ako tu.

bosorkabb
16. jan 2014

@dczabka vieš mi zistiť niečo bližšie od kamarátky?Muž ide v pondelok tam ale chcela by som mať info z rôznych zdrojov.

dczabka
16. jan 2014

@bosorkabb mozem sa spytat. ja som tiez riesila info od viacerých. ale vzdy ked mi povedal kazdy nieco ine, tak som bola zneistená. ako nieco zisti tak sa ozvem. no najskor sa s nou musim spojit.

bosorkabb
16. jan 2014

@dczabka Ďakujem

miselkanalu
17. jan 2014

@bosorkabb Môj je 80 km od Mníchova, v Landschute. Poto napíš ako dopadol tvoj manžel s tými čo sa má dnes stretnúť. A keď mu bude robiť daňové šéf, tak sa môžme rozlúčiť s nejakým preplatkom. Peniaze neuvidí, môj názor. Tvoj je s kade?

miselkanalu
17. jan 2014

@mamelka Moja, inak čo ja tu vôbec riešim, však? Veď vy ten kindergeld vybavujete podstatne dlhšie. Ja mám pozastavené rodinné tu na SK od augusta 2013. Ale štve ma to, že vôbec žiadny papier, či niečo chýba alebo tak. Manžel nevie dobre po nemecky, tak mu tam volala jedna pani, povedali jej, že neposkytnú info jej, iba jemu. Ona im vraví, ale on nevie s vami komunikovať, a dokonca tam ani nebol pri nej, bol v práci, oni jej na to, že stačí iba počuť jeho hlas. No neni to kravina? Povedz, veď hociaký chlap tam mohol pri nej stáť a niečo povedať, vtedy by jej dali info?

bosorkabb
17. jan 2014

@miselkanalu Môj je v Baden-Baden, a stretnutie má v pondelok a veľmi dobrého a milého šéfa.Vždy im všetko zaplatí,pomôže.......nemôžem sa sťažovať.Môj je certifikovaný elektrikár z veľmi dobrou znalosťou nemčiny a taký nemajú problém nájsť miesto v Nemecku.Aj teraz mu prichádzajú ponuky,len je spokojný tam kde je.A tvoj čo robí?

mamelka
17. jan 2014

@miselkanalu treba aby tam bol aspon tvoj manžel ... my takto volame cez sefovu manželku - nemku ... vieš v telefone rychlo rozpravaju a ked zavola sefova manželka, tak pomaly potom zreferuje, čo hovorili v tel ... vzdy da k tel. aj manžela, nadiktuje osobne udaje, ked chcu aj meno deti a aj moje
pana, že od minuleho roka ... no tak držím palce až to nevybavujete tak dlho ako my - ja sa pokusim ukecať MM na ten Solvit, no ten tam chce neskutočne buduci tyzden volať a hned na to pisať dopis-čo mne už pride uplna blbosť ... Je očividne vidieť, že nemcom sa to nechce pustit + ešte ked tu aj byvame ... nechapem čo s tym robia problem

bosorkabb
17. jan 2014

@mamelka A prečo má manžel so solvitom problém?

mamelka
17. jan 2014

@bosorkabb neviem ☹ včera som mu to aj čitala ... aj vysvetlovala ... ale to on vzdy všetko len po pekne ...

miselkanalu
17. jan 2014

@bosorkabb Môj tam je murár, dostal ho tam jeho brat, kt. tam robí už 3 roky. Muž vie málo, alebo skoro nič po nemecky, jeho brat komunikuje so šéfom. Je tam len krátko, od konca júla, takže tak. Tvoj je asi živnostník, však? môj len zamestnanec. ale vždy lepšie ako tu. Super, že tvoj vie po nemecky, veď to by mal byť základ keď tam chceš robiť. Aspoň nemá problém si povybavovať veci. Snáď aj na mojeho sa dačo prilepí 😉 😉 😉

miselkanalu
17. jan 2014

@mamelka Moja, keď budete mať niečo nové, tak prosím ťa napíš, či sa ozvali, alebo nebodaj už ti to vyplatili 🙂 To asi nehrozí, však? Aj ja dám určite vedieť.

bosorkabb
17. jan 2014

@miselkanalu Môj je tiež zamestnanec,on je nadaný na jazyky,ovláda 3 plus slovensky.Pracoval na slovensku ale mal na starosti zahraničnú klientelu,ale občas platili občas nie tak sa rozhodol odísť.Teraz robí elektrikára ale skôr by sa to dalo nazvať bezpečnostný technik,zapája a kontroluje hlásiče požiarov.A veľa vecí si vybaví kedže vie rozprávať,písať aj čítať.Len je celé dni v práci,niekedy dokonca v noci.
Veď murár je super,aspoň v Nemecku,môj brat je tiež murár-maliar a manžel mu vybavil robotu ale brat na poslednú chvíľu odskočil.

mamelka
17. jan 2014

@miselkanalu 😀 😀 😀 😀 či vyplatili??? 😝 tak rano som robila toto 😢 😢 😢 😢 😢 😢 tak asi vieš 😝 stale tak isto .... neboj napisem - no dnes chcem MM ukecať na ten solvit