Ako vybaviť rodičovsky príspevok a prídavky v Nemecku?

fabienamata
16. jún 2007

ahojte chystám sa za manželom ktorý oficialne pracuje v Nemecku.Chcem tam priviesť na svet aj naše druhorodené bábo.Mám nárok na rodičovský príspevok a rodinné prídavky z DE ?A kolko to je a čo k tomu potrebujem , ak ano musím tu dať na slovensku výpoved zo zamestanania? Trvalý pobyt ale máme všetci na slov.dakujem za radu som dosť s toho popletená niekde som čítala že 55 % z platu je to pravda?

miselkanalu
15. jan 2014

ahojte, chcela by som veľmi pekne niekoho poprosiť, kto už vybavoval v Norinbergu rodinné, tak tel.číslo, my to tiež už vybavujeme vyše pol roka a stále nič, ani len žiadna pošta, nijaká odpoveď. Tel.číslo, čo som našla na nete nefunguje, stále to tam pípa a vypíše, že zlé číslo. Prosím kto tam už volal? Už ich budeme len otravovať telefonicky ak niekto vôbec zdvihne. Už mám aj jedného pána kto by tam zavolal, len to číslo, ďakujem tisíc krát.

bosorkabb
15. jan 2014

@miselkanalu Ahoj ,tu sú čísla čo mne došli priamo od nich, poslali mi to z dokumentmi na podpis : Servicetelefon : 08004555530 a Zahlungstermine( platobné termíny): 08004555533, ale telefóny nedvíhajú. Manželovi kolegovia v práci poradili nech úrady kontaktuje e-mailom, zároveň máte aj dôkaz že ste písali a informovali sa.Nemci to vraj robia tak a čo hovorili manželovi tak im to trva cca 8-10 mesiacov od narodenia dieťaťa dostanú peniaze.

bosorkabb
15. jan 2014

@miselkanalu zabudla som že číslo je na volania z Nemecka.

miselkanalu
15. jan 2014

Ďakujem ti veľmi pekne moja, no presne na to prvé sme volali a nič, stále že zlé číslo, tak potom ako zo SK volať. Čítala som včera celú diskusiu, písali niektoré že mailom píšu a oni sa neozvú naspäť, neodpíšu, tak fakt už neviem. A napríklad my sme dávali len kópie rodných listou, sobášneho, nič sme neoverovali ani nedali prekladať. Či aj to nebude chyba?

bosorkabb
15. jan 2014

@miselkanalu A papiere z úradu práce a socialnych veci na Slovensku ste vypisovali?Lebo to potrebujú.Je to také tlačivo,ktoré musí vypísať a potvrdiť úrad u nás.My sme tiež nič neprekladali, ale papiere z úradu na sk sme im poslali a ozvali sa listom do 30 dní že ešte potrebujú doložiť jeden papier,čo sme aj urobili a poslali sme to.Neskúšala si tam napísať normálny list? Niečo v tom zmysle že žiadaš o vysvetlenie čo im ešte chýba a tak.

miselkanalu
15. jan 2014

No hej, manžel tam písal normálny list, akurát ho v pondelok odoslal, tak som zvedavá, či sa niečo pohne. Áno, to boli nejaké formuláre 401 a 411, také dačo. To všetko sme tam poslali, potvrdenie o zrušení prídavkov tu na SK, proste všetko. A nie ty si spomínala v diskusii, že má nárok aj k daňovému, keď chodí autom domou za rodinou, lebo my sme tu na SK. A tiež zapadá do 3 skupiny. Len to neni znáhodov len pre živnostníkov?

bosorkabb
15. jan 2014

@miselkanalu A kedy ste to všetko odoslali????
Hej ja som písala že si môže uplatniť dvojitú domácnosť.Platí to aj na klasických zamestnanou, Daňovú triedu 3 si musí vybaviť každý rok odznova.Práve dnes som posielala papiere o rezidentovi z nášho daňového úradu do Nemecka.Ak má daňovú triedu 3 tak musí podávať daňové priznanie v Nemecku.Táto skupina to má povinné.Treba si nájsť finančného poradcu,dajú sa nájsť v každom kraji a mám aj ich sadzobník.Idem to pohľadať a napíšem ti.Oni ti vedia poradiť,nájdem ti aj diskusiu na nete o tom.

bosorkabb
15. jan 2014

@bosorkabb tak som našla ich cenník, záleží na príjme tvojho manžela : Gesamte Brutto-Jahreseinnahmen
(vgl. Beitragsordnung) vrs. Mitgliedsbeitrag inkl. 19% USt.
(den exakten Betrag errechnet Ihr/e Berater/in)
0 - 10.000 Euro 34 Euro
10.001 - 15.000 Euro 60 Euro
15.001 - 20.000 Euro 81 Euro
20.001 - 30.000 Euro 99 Euro
30.001 - 40.000 Euro 118 Euro
40.001 - 50.000 Euro 138 Euro
50.001 - 60.000 Euro 159 Euro
60.001 - 70.000 Euro 171 Euro
70.001 - 80.000 Euro 183 Euro
80.001 - 90.000 Euro 215 Euro
90.001 - 120.000 Euro 255 Euro
über 120.000 Euro 300 Euro

Ale zisti si vopred referencie.........a skús si prečítať túto diskusiu : http://www.germany.cz/forum/index.php?topic=160.... Tam nájdeš o dvojitej domacnosti a oveľa viac,oplatí sa prečítať.

bosorkabb
15. jan 2014

@miselkanalu Mala som odpisať tebe a odpísala som sebe .... 🙂

gituska72
15. jan 2014

Dobrý večer,prosím Vás vie mi niekto poradiť ,čo vštko potrebujem na vybavenie rodinných prídavkov v Nemecku?Aké vlastne folmuláre potrbujem. Ďakujem

mamelka
16. jan 2014

@dczabka no my od oktobra čakame len na tu vypomoc od bayernu ... (elterngeld mi skončil v septembri, najmenšia má teraz 15mesiacov 😝 ja teraz vybavujem vypomoc od bayernu a to je uple niečo ine ako elterngeld) a rodinné pridavky-Kindergeld vybavujeme od december2012 ...
tu nam maju do 6tyzdnov poslať vyrozumenie ... a ten prispevok čo je (ten sa dava po 12mesiaci dietata - je to vypomoc od bayern, lebo nie vsade v nemecku to davaju) tak nemame od nich žiadnu odpoved a už je tomu 3m ...
vy ste kolko čakali?...

mamelka
16. jan 2014

@bosorkabb
@miselkanalu ja som v pondelok a včera poslala email a nič 😝 fakt to tu je na nervy ... miselkanula skusila si dať aj predvolbu? ked volas z SK tak to mas ako 0049 😝 ... a teda potom asi 00498004555530 alebo 004908004555530 (neviem ako ale sa mi zda, že ta nuda pred osmičkou by tam nemala byť :-P) fakt ti želam pevne nervy...tu aby človek fakt mal nervy na to vybavovanie ... my sme tu od aprila2013 a pridavky vybavujeme od december2012 - ti poviem, že s MM mame niekedy take stavy, že by som vrazdila ... a stale len ,,zavolajte o 10dni ak vam nič nepride,, a toto dookola ... bombardujeme ich telefonatmi a nič ... fakt je to na nervy

mamelka
16. jan 2014

@gituska72 určite vela nervov 😝 ...
potrebuješ rodny list, ziadosť, dokladali sme aj manžleovu pracovnu zmluvu, tiež doklad o pozastaveni prid. na SK, a ked tu byvame, tak aj to sme dokladali z uradu potvrdene, že tu byvame ... no ak by ma ešte niečo napadlo tak dopisem 😝 neviem teda ako to vybavuješ ty či ty si na SK a manžel tu v DE, alebo obaja ste tu ...

dczabka
16. jan 2014

@mamelka aha no ten posledný príspevok sme vybavili do max 3 mesiacov.ten isiel rychlo. ale nozno vy vybavujete nieco ineako sme mali my. no dufam ze uz to coskoro vybavite, drzim vam palce, lebo si pomozete.

miselkanalu
16. jan 2014

@bosorkabb No v októbri tam mali už od nás všetky papiere. Takže daňové sa podáva tam v Nemecku? Potom nechápem načo mu dal zamestnávateľ to ročné zúčtovanie a MM mi ho doniesol domou. Hm... A ten zoznam čo si mi poslala, to je cenník čo berú, trebárs keď zarobí od 0 - 10000 tak im zaplatí 35 eur?

miselkanalu
16. jan 2014

@mamelka My sme skúšali s predvolbou plus 491 potom 049, 0049, všelijak a stále zlé číslo. Tak skúsime toto od teba, aj keď si myslím, že to bude zbytočné tam aj volať. Ale treba. Aspoň keby povedali, čo ešte chýba, tak im to odošlem, ale nie byť ticho a keď sa neozvú, tak s tým nič nerobia. A ty to vybavuješ už vyše roka a stále nič? To je fakt strašné. Musíme mať pevné nervy a nevzdať sa..

miselkanalu
16. jan 2014

@gituska72 Ahoj, treba aj sobášny list potom to čo napísala mamelka a aj to, že tam má prechodný pobyt a veľa iných papierov, už ani neviem aké. Ale hlavne pevné nervy, to je základ 😒 😒 😒

mamelka
16. jan 2014

@dczabka isto myslime to iste ,,Landeserziehungsgeld,, 😉 ... už nam prišla 2x posta, že mame sa preukazat s tym, že poberame kindergeld - ale už sme im 2x odpisali, že nepoberame aj papiere poslali s Kindergeldnummer až si to možu odkontrolovať a už sa nam dva mesiace neozvali, tak sme volali no a nevedia to urychliť ...

mamelka
16. jan 2014

@miselkanalu my to už vybavujeme presne 13mesiacov 😔 my sme s MM už fakt mimo ... už nevieme čo spraviť ... si zober, že mi ani na email neodpisali ☹ ... Kindergeldnummer nam už pridelili a pred 7tyz. s tym niekto niečo robil (nevedeli povedať čo) a nič ...
a tie peniaze chybaju, ked žijeme tu v DE a ked pride, že mala ma ist do skolky, tak tam za 180e na mesiac a aj to len na 4-6h bude v skolke

mamelka
16. jan 2014

@miselkanalu tak tak aj ten prechodny pobyt aj sobasny list ... no napr čo poznam ludi, tak si dalo preložiť rodne listy (za jeden rodny list beru cez 30e-je to rozne) @gutska72 ak niečo skus sa opytat dolijalu čo som dala link mila babenka a fakt ked vie, tak poradi 🙂

mamelka
16. jan 2014

@miselkanalu a držim palce až sa dovolate ... treba tam stale volat ... a tento problem maju aj s AT ... ak nahodou niektora žena robila v Rakusku - tiež ich len takto posuvaju poznam vela pripadov ... fakt je to tras čo robia s nami 😠 ale raz si cudzinec a daju to pocitit ... fakt to tu ma človek tazke

dczabka
16. jan 2014

@mamelka 🙂 ano je to presne ten. nevedela som presne ako sa vola. no ten kindergeld sme vybavovali od septembra 2012 a vyplatili nam ho v maji 2013, vcera som to pozerala v papieroch. no a veru mali sme tam aj my take dva hluche mesiace. no mozno sa nam to natiahlo aj preto, lebo vzdy som im to posielala nadoraz, kedze som si to vsetko prekladala sama.

bosorkabb
16. jan 2014

@miselkanalu Áno daňové sa podáva v Nemecku,kedže má daňovú triedu 3( a je to pre neho povinne v Nemecku ) a podáva aj na Slovensku,ale na Slovensku mu vypočítajú nulu,je to len formálne lebo má trvalý pobyt na Slovensku.
A áno je to cenník podľa platu tvojho manžela.Manžel má dohodnuté stretnutie na pondelok z dvoma uvidí ktorý mu čo povie a podľa toho si vyberie.

mamelka
16. jan 2014

@dczabka no u nas ,,hluche,, mesiace boli viac x ... až potom poslala dopis sefova žena a v okt.2013 nam poslali Antrag s Kindergeldnummer ... a ked už mame kindergeldnummer, ich povinnosť je dať vyrozumenie - na to maju 6tyzdnov ...
tak ste na tom lepšie ... my už fakt dlho čakame ... a my sme dostali dopis od nich okolo 14teho ... poslednu Antrag sme mali poslať do 31.10 a poslali sme im to 18.10 a 21.10 to už mali ...
a ten Landeserziehungsgeld ako som pisala - 2x pisomne poziadali až sa preukazeme s tym, že poberame Kindergeld, no a aj napriek podkladom sme nedostali ani peniaze ani vyrozumenie ...
a ešte sme sa aj pytali v Passau ohladom Kindergeld či niečo treba, či netreba niečo doplniť, že nie vvšetko tam je - tak neviem čo na tom tak robia 😠 😠 😠 😠 😠

bosorkabb
16. jan 2014

@miselkanalu A kde je tvoj manžel?V ktorom kraji?Nech si manžel vygoogli: Steuerhilfe v jeho meste. Oni musia odvíjať svoje odmeny podľa celoštátnych tarif (podľa jeho príjmu).

bosorkabb
16. jan 2014

@mamelka Pozerala si ten solvit?Čo na neho hovoríš?Dúfam že sa k svojim peniazom skoro dostaneš,my tiež už len čakáme.Posledný papier som mala poslať do 20.1 už to tam majú,máme už aj číslo pridelené.Tak hádam je to už všetko,tiež už len čakať na papiere.Aj keď nechápem prečo to chceli do 20.1,nejde mi to do hlavy lebo toto bola len formalita,môj podpis chceli,nič viac.

dczabka
16. jan 2014

@mamelka skoda ze to nemate niekde poruke ten urad myslim. veci sa najlepsie riesia osobne. a co vsetko ste im davali k ziadosti, myslim papiere a tak. mozno im nieco chyba.

dczabka
16. jan 2014

@mamelka veru nezavidim, dufam ze sa vam to podari od nich dostat aby ste mohli dostat druhe peniaze